Teraz jest ┼Ťroda, 19 lutego 2020, 10:02

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Odbiornik szerokopasmowy w s┼éu┼╝bie astronomii amatorskiej :)
PostNapisane: poniedzia┼éek, 18 lipca 2011, 16:32 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 18 grudnia 2009, 14:27
Cze┼Ť─ç! Chcia┼ébym przybli┼╝y─ç Wam sprz─Öcior kt├│ry niesamowicie urozmaica obserwacje astro - szczeg├│lnie te z naciskiem na ISS. Mo┼╝e to nie radioteleskop ale uzna┼éem ┼╝e dzia┼é b─Ödzie odpowiedni. Od jakiego┼Ť czasu jestem szcz─Ö┼Ťliwym posiadaczem Unidena USC 230 :
Za┼é─ůcznik:
uniden.jpg
uniden.jpg [ 410.29 KiB | Przegl─ůdane 5620 razy ]

i własnoręcznie "wyklepanej" antenki której koszt wyszedł bagatela 20 zł :lol: :
Za┼é─ůcznik:
dipol.jpg
dipol.jpg [ 126.29 KiB | Przegl─ůdane 5620 razy ]

Temat skaner ju┼╝ si─Ö kiedy┼Ť u nas przewin─ů┼é wi─Öc mo┼╝e kto┼Ť z Was r├│wnie┼╝ si─Ö w to bawi. Ca┼éa zabawa polega na przestudiowaniu http://www.heavens-above.com/ i wybrania widzialnych przelot├│w danego satelity pogodowego, dok┼éadnie taka sama operacja jak sprawdzanie przelot├│w ISS. Dodatkowo polecam odpalenie w Stellarium wtyczki pokazuj─ůcej przelot satelity kt├│ry nas interesuje. W odbiorniku nale┼╝y ustawi─ç cz─Östotliwo┼Ť─ç na kt├│rej satelita przesy┼éa dane APT i odkr─Öci─ç squelch na maxa. Ciekawie to wygl─ůda, w Stellarium w podgl─ůdzie na ┼╝ywo satelita zaczyna wy┼éania─ç si─Ö zza horyzontu a z g┼éo┼Ťnika zaczyna wydobywa─ç si─Ö pikanie takie jak tutaj -

Zobaczcie co odebra┼éem dzi─Öki dipolowi p├│┼éfalowemu i skanerowi podpi─Ötemu pod Line-In w kompie. Dipol na 173 MHz oczywi┼Ťcie nie dedykowany do satelit NOAA. Zdekodowane w programiku wxtoimg, satelita NOAA17 - 137,500 MHz :
Za┼é─ůcznik:
04101454.jpg
04101454.jpg [ 649.31 KiB | Przegl─ůdane 5620 razy ]

Może to nie idealne zdjęcie ale satysfakcja ogromna - "Sam odebrałem sygnał z satelity!" - i można pochwalić się swojej drugiej połówce ;)

Zach─Öcam do eksperymentowania!

Synta 12" powered by Lacerta Microfocuser, Scopos 35mm, SW UWA 17mm, SW UWA 13mm, SW UWA 8mm, Baader Genuine Ortho 7mm, GSO ED 2x2", Neodymium Moon & Skyglow, Lumicon OIII :-)

G├│ra

Tytu┼é: Re: Odbiornik szerokopasmowy w s┼éu┼╝bie astronomii amatorskie
PostNapisane: poniedzia┼éek, 18 lipca 2011, 19:37 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Podoba mi si─Ö to. Nawet gdy nie mamy netu sprawdzimy pogod─Ö!

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 18 lipca 2011, 19:49 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Szokuj─ůce odkrycie na miar─Ö czasu.
Ze wspomnie┼ä z dzieci┼ästwa pami─Ötam rado┼Ť─ç jak─ů sprawi┼éo mi zbudowanie radia z po┼é─ůczonych w szereg: cewki, diody ostrzowej i s┼éuchawek.

Tylko patrze─ç jak b─Ödziemy mieli w┼éasne ┼║r├│d┼éo wiadomo┼Ťci meteo: "http://www.pogdynkamarkazforumastrocd.pl"

teleskop: Synta 12"

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 18 lipca 2011, 20:41 

Marek Substyk napisał(a):
Gratuluje. B─Öde jednak bezpo┼Ťredni. Gdzie mo┼╝na kupi─ç taki odbiornik?
Podoba mi si─Ö to. Nawet gdy nie mammy netu sprawdzimy pogod─Ö!

Marku tak─ů fotk─Ö mo┼╝na odebra─ç o wiele ta┼äszym skanerem, byle jego zakres obejmowa┼é t─Ö cz─Östotliwo┼Ť─ç. Antena dedykowana do tych satelit├│w wygl─ůda tak: http://weatherscience.net/photo.jpg - m├│j skaner te┼╝ nie jest idealny bo z tego co wyczyta┼éem powinien mie─ç opcj─Ö nas┼éuchu WFM (wide fm) a ja mam tylko (AM/FM i NFM - narrow FM). Zobacz sobie w google/grafika ┼╝e sprz─Ötem specjalnie dla tego celu mo┼╝na odebra─ç idealnie czyste zdj─Öcie ;). Bloki naoko┼éo mojego balkonu te┼╝ robi─ů swoje i zak┼é├│cenia zewsz─ůd. Niestety aktualnie nie mam laptopa ┼╝eby zrobi─ç pr├│b─Ö gdzie┼Ť na odludziu ;).

Jan Polak napisał(a):
Tylko patrze─ç jak b─Ödziemy mieli w┼éasne ┼║r├│d┼éo wiadomo┼Ťci meteo: "http://www.pogdynkamarkazforumastrocd.pl"

Hehehe :lol: mo┼╝e kiedy┼Ť uda mi si─Ö regularnie ┼Ťci─ůga─ç dane z satelity ^^, pewnie kto┼Ť zapyta "Po co? W sieci masz sat24!". Dla satysfakcji! :D Pozdrawiam!

Synta 12" powered by Lacerta Microfocuser, Scopos 35mm, SW UWA 17mm, SW UWA 13mm, SW UWA 8mm, Baader Genuine Ortho 7mm, GSO ED 2x2", Neodymium Moon & Skyglow, Lumicon OIII :-)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 18 lipca 2011, 22:59 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Marku nie napisa┼ée┼Ť najwa┼╝niejszego: Jakiego programu u┼╝y┼ée┼Ť do wygenerowania tego obrazu.
A antena pierwsza klasa ta z rurek od centralnego.

W┼üASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRY─ć.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 19 lipca 2011, 08:42 

Tomasz Wężyk napisał(a):
Marku nie napisa┼ée┼Ť najwa┼╝niejszego: Jakiego programu u┼╝y┼ée┼Ť do wygenerowania tego obrazu.
A antena pierwsza klasa ta z rurek od centralnego.

Tomku cytuj─Ö 8-) :

Marek Klima napisał(a):
Zdekodowane w programiku wxtoimg

"software to decode APT and WEFAX signals from weather satellites"
http://www.wxtoimg.com/ - st─ůd mo┼╝na go pobra─ç

Hehe miedziane rurki s─ů niezast─ůpione :D

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 19 lipca 2011, 21:18 
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Jeszcze polecam przeszukanie zasob├│w w temacie amatorskiej SSTV (slow scan television)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 19 lipca 2011, 22:50 
Moderator globalny
Moderator globalny

Jakiej┼Ť za─çmy na oczach dosta┼éem, ┼╝e nie zobaczy┼éem tego wcze┼Ťniej. Ja spr├│buje to odebra─ç za pomoc─ů innego sprz─Ötu SDR- Software Defined Radio zobaczymy co z tego wyjdzie. Czy Ty Marku odebra┼ée┼Ť ten sygna┼é na tym dipolu co widnieje na zdj─Öciach?

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 20 lipca 2011, 08:58 

Aleksander Halor napisał(a):
Jeszcze polecam przeszukanie zasob├│w w temacie amatorskiej SSTV (slow scan television)

Obił mi się o oczy ten temat ale nie zagłębiałem się w szczegóły, kojarzę że można wykorzystać dźwiękówkę z kompa do odbioru obrazów :). Zaraz poszperam.

Tomasz Wężyk napisał(a):
Czy Ty Marku odebra┼ée┼Ť ten sygna┼é na tym dipolu co widnieje na zdj─Öciach?

Tak, tym dipolem z balkonu zrobionym na pasmo w okolicach 173 MHz :lol: , swoj─ů drog─ů ciekawe czy gdyby by┼é na cz─Östotliwo┼Ť─ç NOAA obrazek by┼éby lepszy... kiedy┼Ť zrobi─Ö drugiego (zosta┼é mi jaki┼Ť konsek rurki :lol: ) i spr├│buj─Ö na jakiej┼Ť g├│rce.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 23 lipca 2011, 11:19 

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 7 stycznia 2011, 21:47
Marek Klima napisał(a):

Tak, tym dipolem z balkonu zrobionym na pasmo w okolicach 173 MHz :lol: , swoj─ů drog─ů ciekawe czy gdyby by┼é na cz─Östotliwo┼Ť─ç NOAA obrazek by┼éby lepszy... kiedy┼Ť zrobi─Ö drugiego (zosta┼é mi jaki┼Ť konsek rurki :lol: ) i spr├│buj─Ö na jakiej┼Ť g├│rce.

A zasili┼ée┼Ť dipol symetrycznie? Bo niestety te anteny tego wymagaj─ů. Oczywi┼Ťcie do wielkich cz─Östotliwo┼Ťci stosuje si─Ö koncentryk, tylko ┼╝e nie jest to symetryczny kabel. By─ç mo┼╝e przez to s─ů zak┼é├│cenia. Jakby┼Ť m├│g┼é za┼é─ůczy─ç schemat albo rysunek, w jaki spos├│b pod┼é─ůczy┼ée┼Ť kabel do anteny, to mo┼╝e by┼Ťmy co┼Ť wi─Öcej wiedzieli;) A mo┼╝e wrzuci┼ée┼Ť symetryzator? Bo na wielu stronach polecaj─ů to rozwi─ůzanie, tylko ┼╝e zapominaj─ů o impedancji... Z tego, co widz─Ö na zdj─Öciu na dolnym ko┼äcu nie ma izolacji. Na ko┼äcach powinna by─ç jak najlepsza, bo jest tam najwy┼╝sze napi─Öcie. I mam jeszcze pytanie, czy ta linka jest metalowa>? Czy blisko anteny jest komin? Metalowe przedmioty, ziemia, instalacja odgromowa? Pytam, bo w technikum zajmowa┼éem si─Ö troch─Ö odbiornikami radiowymi ale na mniejsze cz─Östotliwo┼Ťci ;)

P.S. Zajmujesz si─Ö elektronik─ů?

G├│ra

PostNapisane: sobota, 23 lipca 2011, 12:05 

Witaj! Jest to totalna amatorszczyzna, u┼╝y┼éem przewodu RG58 (50 ╬ę), g├│rna rurka miedziana jest po┼é─ůczona z gor─ůc─ů ┼╝y┼é─ů przewodu a dolna z ekranem. Niestety lutowanie do miedzi zwyk┼é─ů lutownic─ů okaza┼éo si─Ö niewypa┼éem wi─Öc wywierci┼éem w rurkach ma┼ée dziurki i za pomoc─ů wkr─Öt├│w metalowych przymocowa┼éem przew├│d (i ekran), zala┼éem to cyn─ů i obudow─Ö uszczelni┼éem silikonem. ┼╗y┼éka o kt├│r─ů pytasz jest w rzeczywisto┼Ťci zwyk┼é─ů ┼╝y┼ék─ů w─Ödkarsk─ů s┼éu┼╝─ůc─ů dodatkowej stabilizacji - ┼╝eby si─Ö przy mocnym wietrze dipol nie przechyli┼é na bok 8-) .
Czarna folia na g├│rze i plastik ze startera te┼╝ niczemu nie s┼éu┼╝─ů, to tylko zabezpieczenie przed wod─ů i ┼Ťniegiem ;)

Do skanera wi─Ökszo┼Ť─ç ludzi u┼╝ywa go┼éych antenek, ale pewnie po jednym sezonie antenka jest za┼Ťniedzia┼éa.
W komplecie do skanera dawali ma┼éy bacik kt├│ry ma┼éo co ┼Ťci─ůga┼é, a ten zwyk┼éy dipol ┼éadnie zbiera cho─ç nie mieszkam na 10 pi─Ötrze, nie jest na dachu i naoko┼éo s─ů bloki.
Najbli┼╝szy komin jest na fotce w tle :D
Pozdrawiam!

EDIT: elektronika? niet. laik :P

G├│ra

PostNapisane: sobota, 23 lipca 2011, 14:05 

Czyli widz─Ö, ┼╝e standardowo ;) Mo┼╝na by kombinowa─ç z popraw─ů odbioru ale niestety je┼Ťli chodzi o dziedzin─Ö radiotechniki, to jest to temat rzeka, w szczeg├│lno┼Ťci anteny. Podr─Öczniki te┼╝ nie pisz─ů dok┼éadnie co jak zrobi─ç. Wszystko niestety najcz─Ö┼Ťciej metod─ů pr├│b i b┼é─Öd├│w trzeba robi─ç - ale za to satysfakcja ogromna :D Gratuluj─Ö Ci tej konstrukcji, tym bardziej, ┼╝e m├│wisz o sobie laik. Naprawd─Ö udana i najwa┼╝niejsze, ┼╝e odbi├│r jest :) Musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e bardzo mnie zainteresowa┼ée┼Ť tym skanerem i rozwa┼╝am jego kupno, bo to ┼Ťwietna sprawa! ;)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 23 lipca 2011, 22:10 

Znalaz┼éem tak─ů anten─Ö Antena.W sumie jak mo┼╝na wyda─ç ponad 6,5 st├│wki na skaner, to st├│wka za anten─Ö 25-2000MHz to niez┼éa cena ;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 24 lipca 2011, 14:12 

Samo wykonanie anteny spiralnej w warunkach domowych jest do┼Ť─ç trudne , kiedy┼Ť zrobi┼éem na kolanie podobn─ů anten─Ö jak w artykule ,
wa┼╝ne jest prawid┼éowe po┼é─ůczenie dipoli.

http://www.qsl.net/l/lu7did/docs/NOAA/D ... MARTES.pdf

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 24 lipca 2011, 18:29 

Piotr Samek napisał(a):
Gratuluj─Ö Ci tej konstrukcji, tym bardziej, ┼╝e m├│wisz o sobie laik. Naprawd─Ö udana i najwa┼╝niejsze, ┼╝e odbi├│r jest :) Musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e bardzo mnie zainteresowa┼ée┼Ť tym skanerem i rozwa┼╝am jego kupno, bo to ┼Ťwietna sprawa! ;)

Dzi─Öki Piotrku, przyznam ┼╝e pocz─ůtkowo w─ůtpi┼éem ┼╝e za grosze mo┼╝na zrobi─ç fajn─ů anten─Ö ale pierwsze nas┼éuchy pokaza┼éy ┼╝e jednak mo┼╝na! :) . Je┼Ťli b─Ödziesz kupowa┼é skaner zwr├│─ç uwag─Ö na zakresy i kroki jakie obs┼éuguje, modulacje, ┼╝eby┼Ť trafi┼é w te cz─Östotliwo┼Ťci kt├│rych b─Ödziesz nas┼éuchiwa┼é. No i oczywi┼Ťcie przegl─ůdaj allegro bo za ma┼é─ů kas─Ö mo┼╝na trafi─ç naprawd─Ö konkretny sprz─Öt, a to co zaoszcz─Ödzisz ... zreszt─ů ka┼╝dy wie na co mo┼╝na przeznaczy─ç zaoszcz─Ödzon─ů kas─Ö hehe. Mojego unidena najcz─Ö┼Ťciej podpinam do kompa przez port COM i u┼╝ywam programu bcTool do zarz─ůdzania bankami cz─Östotliwo┼Ťci i sterowania, jest to 100 razy wygodniejsze od kr─Öcenia ga┼é─ů i r─Öcznego wpisywania cyferek i nazw.

Je┼Ťli chcesz odwied┼║ forum, tam masz multum informacji o skanerach i nas┼éuchu.

Piotr Samek napisał(a):
Znalaz┼éem tak─ů anten─Ö Antena.W sumie jak mo┼╝na wyda─ç ponad 6,5 st├│wki na skaner, to st├│wka za anten─Ö 25-2000MHz to niez┼éa cena ;)

Najlepiej by┼éoby znale┼║─ç kogo┼Ť kto j─ů ma i zapyta─ç czy jest warta zakupu, niestety ja takiej nigdy nie u┼╝ywa┼éem wi─Öc nie mog─Ö oceni─ç jej dzia┼éania.

Aleksander Halor napisał(a):
kiedy┼Ť zrobi┼éem na kolanie podobn─ů anten─Ö jak w artykule ,
wa┼╝ne jest prawid┼éowe po┼é─ůczenie dipoli.

http://www.qsl.net/l/lu7did/docs/NOAA/D ... MARTES.pdf

To ju┼╝ dla mnie by┼éaby wy┼╝sza jazda bez trzymanki, mo┼╝e kiedy┼Ť si─Ö podejm─Ö takiej "operacji" :lol: Pozdrawiam!

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 24 lipca 2011, 19:03 

Tak, na allegro rzeczywi┼Ťcie mo┼╝na trafi─ç niez┼ée okazje - kupuj─Ö tam regularnie r├│┼╝ne rzeczy :D Dzi─Öki za wskaz├│wki ;)
Co do tego pdf'a - to bardzo fajny artykuł - przyda się ;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 24 lipca 2011, 21:35 

Teraz tak─ů antene ┼éatwiej zrobi─ç , s─ů dost─Öpne plastikowe rurki wodoci─ůgowe wraz z r├│┼╝nymi kolankami , redukcjami itp.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 16 lipca 2012, 22:09 
Moderator globalny
Moderator globalny

Pozwoliłem sobie odkurzyć temat.

Pojawi┼éo si─Ö pytanie od Filipa odno┼Ťnie anteny w dw├│ch linka jest chyba wszystko wyt┼éumaczone i pokazane.

Anteny 1

Anteny 2

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 lutego 2013, 10:54 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 28 sierpnia 2011, 19:05
Odkurzam teraz ja :P

W sobot─Ö zagoni┼éem do pracy jako skaner m├│j przeno┼Ťny odbiornik DVB-T (USB). Urz─ůdzenie oparte jest na chipsecie RTL2832U.
Oprogramowanie to HDSDR + podmienione sterowniki. Mile by┼éem zaskoczony mo┼╝liwo┼Ťciami. Problem teraz w budowie anteny.
W planach jest pasmo 2m do odbioru ISS oraz NOAA może i inne :) Na zwykłej antenie udały mi się nasłuchy naszych służb
cywilnych, PKP, Taxi, ┼é─ůczno┼Ťci amatorskie w pa┼Ťmie 2m, ┼é─ůczno┼Ťci w pa┼Ťmie 11m.

Przyznam mam chrapk─Ö na wi─Öcej wi─Öc bardzo tu licz─Ö na wskaz├│wki i pomoc Tomka ;)

Link do zrzut├│w ekranowych z HDSDR - Screenshots HDSDR

Projekty "Zr├│b to sam"

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 lutego 2013, 15:37 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 4 lutego 2013, 15:52
Swego czasu przerabia┼éem ten temat. Obraz nigdy nie b─Ödzie perfekcyjny gdy┼╝ ca┼éy system SSTV dzia┼éa jak drukarka ig┼éowa. Wszystkie zak┼é├│cenia kt├│re wyst─Öpuj─ů w trakcie odbioru (np. s─ůsiadka za┼é─ůczy┼éa melakser) maj─ů odbicie na kolejnej linii rysowanego obrazu. Co to anten to r├│wnie┼╝ wyst─Öpuj─ů dwa zagadnienia. Pierwsze to zgodno┼Ť─ç polaryzacji (czyli po prostu "wsp├│┼éosiowo┼Ťci" ) anteny nadawczej satelity oraz odbiorczej u nas w ogr├│dku. Bo sk─ůd mamy wiedzie─ç z jak─ů polaryzacj─ů dociera do nas sygna┼é? Rozwi─ůzaniem s─ů anteny w┼éa┼Ťnie typu spiralnego b─ůd┼║ np. skrzy┼╝owane dwa dipole czy inne kierunkowe anteny o elementach zamkni─Ötych. Chodzi o to ┼╝eby zaindukowa┼éo si─Ö w nich mo┼╝liwie najwi─Öcej sygna┼éu niezale┼╝nie od po┼éo┼╝enia satelity. Kolejna sprawa to taka....┼╝e chc─ůc pracowa─ç przez satelity kt├│re nie s─ů geostacjonarne ka┼╝dy chyba czuje ┼╝e potrzeba do tego anteny kierunkowej na monta┼╝u kt├│ry b─Ödzie nad─ů┼╝ny za ruchem obiektu. Co do ISS to ch┼éopaki tam posiadaj─ů stacj─Ö radioamatorsk─ů na pasmo 2m, lecz ┼é─ůczno┼Ťci z nimi by┼éy zawsze ustawione. Ich praca nie polega na tym ┼╝e za┼é─ůczaj─ů sprz─Öt i rozmawiaj─ů z ca┼éym ┼Ťwiatem z nud├│w.

Je┼╝eli kogo┼Ť interesuj─ů te sprawy polecam taki program Orbitron. To takie co┼Ť a'la AstroJaWil tylko dotyczy satelit├│w amatorskich. Uwzgl─Ödnia poprawk─Ö doplera na cz─Östotliwo┼Ť─ç itp.

Z ciekawostek tutaj znalaz┼éem interesuj─ůc─ů konstrukcj─Ö na sobotnie popo┼éudnie:
http://www.sp8obe.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=37

A tu gar┼Ť─ç informacji na temat propagacji fal radiowych.
http://www.sq5obu.com/viewpage.php?page_id=15

Na koniec nadmieni─Ö tylko, i┼╝ istnieje co┼Ť takiego jak ┼é─ůczno┼Ť─ç EME (Earth-Moon-Earth). Ksi─Ö┼╝yc jest u┼╝ywany jako "lustro" odbijaj─ůce sygna┼é radiowy z powrotem w kierunku ziemi. Straty oczywi┼Ťcie ogromne. Dla zainteresowanych troch─Ö informacji na ten temat:
http://www.mikrofale.net/eme_start.html

Aha...najwa┼╝niejsze. Nie dajcie si─Ö wrobi─ç ┼╝e jest antena na zasadzie 1-2000Mhz. Jak namoczycie sznurowad┼éo z buta w wodzie i wystawicie na balkon to te┼╝ b─Ödziecie mieli anten─Ö...tylko o jakiej sprawno┼Ťci. Antena to urz─ůdzenie kt├│ra posiada swoj─ů jedn─ů b─ůd┼║ kilka cz─Östotliwo┼Ťci rezonansowych. Na szcz─Ö┼Ťcie satelity pracuj─ů zazwyczaj na w─ůskim zakresie cz─Östotliwo┼Ťci wi─Öc mo┼╝na zrobi─ç anten─Ö konkretnie na to pasmo.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: