We wrześniu 2008 r. opublikowano zdjęcie słabego obiektu, który astronomowie podejrzewali o to, że jest planetą pozasłoneczną. Teraz udało się potwierdzić, że przypuszczenia te były słuszne.
Planeta ma masę 8 razy większą niż Jowisz i krąży w odległości 300 jednostek astronomicznych od swojej gwiazdy (czyli 300 razy dalej niż Ziemia od Słońca). Układ znajduje się 500 lat świetlnych od Słońca
Szacowana temperatura planety to 1500 stopni Celsjusza. Wyjaśnieniem tak dużej temperatury jest młody wiek systemu planetarnego - znajduje się on w grupie gwiazd, których wiek ocenia się na 5 milionów lat. Naukowcy sądzą, że na skutek zapadania się pod wpływem własnej grawitacji temperatura planeta wzrosła do tysięcy stopni Celsjusza. Z upływem miliardów lat planet będzie się ochładzać i być może osiągnie temperaturę taką jak Jowisz (minus 110 stopni Celsjusza).
Pierwsze informacje na temat możliwej bezpośredniej detekcji planety pozasłonecznej w układzie 1RXS J160929.1-210524 pojawiły się we wrześniu 2008 r. Obserwacji dokonał zespół kierowany przez Davida Lafreniere z University of Toronto w Kanadzie (w momencie odkrycia, natomiast obecnie University of Montreal oraz Center for Research in Astrophysics w Quebec, Kanada). Poza obrazem naukowcy uzyskali również widmo planety.
Obiekt wymagał jednak dalszych obserwacji, aby uzyskać potwierdzenie, że planeta i gwiazda widoczne na zdjęciu faktycznie są ze sobą związane. Udało się to potwierdzić. Najnowsze obserwacje wskazują także, że w układzie 1RXS J160929.1-210524 nie ma więcej dużych planet w bliższej odległości od gwiazd niż ta odkryta.
Do obserwacji zastosowano 8-metrowy teleskop Gemini North z systemem adaptywnej optyki. Wyniki badań zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym "The Astrophysical Journal".
Więcej informacji
First Picture of Likely Planet around Sun-like StarŹródło: Astronomia.pl - Krzysztof Czart, Gemini Observatory
_________________
Pozdrawiam,
Marek SubstykPortal AstroCD,
http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD,
http://www.forum.astrocd.plSklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomii –
facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD Mój profil na Facebookutel. 880-184-000 (prywatny), e-mail:
astrocd@astrocd.pl (prywatne),
m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA),
marek.substyk@ptma.pl,
zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail:
katowice@deltaoptical.pl------------------------------------------------------------
Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020