Teraz jest wtorek, 19 marca 2024, 06:34

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mapa Drogi Mlecznej
PostNapisane: czwartek, 21 sierpnia 2014, 09:31 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): czwartek, 21 sierpnia 2014, 08:44
Posty: 3
Witam serdecznie!

Od razu może zaznaczę, że jestem tu nowy :) Staram się w miarę szybko uzupełnić swoją wiedzę na temat astronomii, a na wasze forum trafiłem po solidnym przewertowaniu internetu.

Sprawa wygląda tak: nie jestem astronomem, dopiero uczę się nazewnictwa i podstaw radioastronomii, a rozpaczliwie szukam dokładnej (i przystępnej, jak to dla laika) mapy Drogi Mlecznej. Oczywiście w sieci są takie mapy — prosty podział na kwadranty, zarys Ramieni itp. ale to zupełnie mnie nie satysfakcjonuje. Nie wiem, które gwiazdozbiory są w naszej a poza naszą Galaktyką, nie wiem jak — choćby plus minus — zlokalizowane są mgławice czy gromady itp. Problem polega na tym, że wszelkie mapy specjalistyczne, które znalazłem wychodzą niejako poza Drogę Mleczną i jestem solidnie przez to pogubiony. Czy możecie mi polecić prostą, ale bogatą w szczegóły aktualną mapę Drogi Mlecznej wraz z jej objaśnieniem? Dodam, że nie chodzi mi o zdjęcia — wiem, że ostatnio takie wyjątkowo szczegółowe zdjęcie uzyskano — ale nie ma w nim opisów poszczególnych sektorów czy elementów, z których nasza Galaktyka się składa.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Mapa Drogi Mlecznej
PostNapisane: czwartek, 21 sierpnia 2014, 09:42 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Witaj.
Zacznij od literatury, której na rynku jest bez liku, ponieważ (bez urazy) Twoja wiedza z tego zakresu jest marginalna.
Po pierwsze wszystkie gwiazdy, a zatem i gwiazdozbiory, jak i gromady gwiazd czy mgławice widoczne z naszego globu, należą do naszej galaktyki zwanej potocznie Drogą Mleczną.

W internecie jest wiele programów astronomicznych, jak chociażby Astrojawil, Nocny Obserwator czy Stellarium i wiele innych, jednak na początek polecam literaturę powszechnie spotykaną, jak np. wydanie naszych forumowych kolegów Przemka Rudzia, czy Marka Substyka:
"Niebo na weekend" lub "Poradnik Miłośnika Astronomii".

Uzupełnij profil o avatar i będzie git.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mapa Drogi Mlecznej
PostNapisane: czwartek, 21 sierpnia 2014, 09:59 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): czwartek, 21 sierpnia 2014, 08:44
Posty: 3
Oczywiście, w pełni zdaję sobie sprawę z faktu iż moja wiedza jest marginalna ;) . Nie mam też ambicji zostawać pełnoprawnym radioastronomem chyba, że naprawdę złapię bakcyla (co jest możliwe) — może dokładniej wyjaśnię, o co chodzi.
Jestem pisarzem. Oczywiście nie jestem tak znany jak Grzędowicz czy Dukaj ;) Mam za sobą w każdym razie wydaną powieść plus udział w wielu antologiach. Obecnie pracuję nad space operą, której pierwszy tom ukaże się w przyszłym roku.

Jakiś czas temu odniosłem wrażenie, że większość ludzi piszących SF ma do sprawy charakter luźny. Co im szkodzi umiejscowić sobie akcję gdziekolwiek w kosmosie i co najwyżej sypnąć kilkoma szczegółami technicznymi? Wybrać fragment jakiegoś sektora Drogi Mlecznej i co najwyżej tylko jego dokładnie opisać. Później — hulaj dusza, w końcu to SF — po co się męczyć. Ja mam inne podejście. Nie mam ambicji zostania zaraz ekspertem od spraw radioastronomii ale chcę być uczciwy wobec Czytelnika. Nawet sam Lem — choć rewelacyjny — nie zajmował się dogłębniej szerszą lokalizacją — czy raczej geografią swoich tekstów. Owszem, miał świetne opisy sektorów czy planet oraz był wyśmienity w przesączaniu wiedzy na temat astronomii, ale ja chciałbym sprawę poszerzyć o "ujęcie galaktyczne" (nie to, żebym uważał się za lepszego od Lema!). I dlatego właśnie potrzebuję pomocy.

Może tak: interesuje mnie tylko i wyłącznie mapa Drogi Mlecznej z dokładnym opisem. Potrzebuję tego jako szkieletu do dalszych badań, dlatego tak o nią zabiegam. Obawiam się nieco ugrzęźnięcia w literaturze fachowej ponieważ nie chcę popełnić jakichś rażących błędów wyciągając z niej to czy owo przy braku owej podstawowej wiedzy. Muszę sobie ową mapę "wyobrazić", jakoś ją ujrzeć by lepiej sprawę zrozumieć.

Dodam, że jeśli ktoś byłby zainteresowany współpracą ze mną w tym zakresie to serdecznie zapraszam na priv. Podziękowania w książce gwarantowane ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mapa Drogi Mlecznej
PostNapisane: czwartek, 21 sierpnia 2014, 11:38 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Z map nieba polecam:
"Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas"
lub
"ATLAS NIEBA " autorstwa Marka.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mapa Drogi Mlecznej
PostNapisane: czwartek, 21 sierpnia 2014, 12:52 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): czwartek, 21 sierpnia 2014, 08:44
Posty: 3
Dzięki za info — będę walczył :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Mapa Drogi Mlecznej
PostNapisane: sobota, 23 sierpnia 2014, 19:51 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2014, 19:53
Posty: 25
W celu ogólnej orientacji w temacie polecam tą stronkę:
http://wszechswiat.astrowww.pl/index.html
Proste i sympatyczne mapki, dające ogólne wyobrażenie o skali galaktyki (i Wszechświata).
Swoją drogą ciekawe podejście do tematu S-F :).

_________________
Synta 8", Scopos 30mm, SWA 6mm, Star Adventurer
SkyMaster 15x70


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL