Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

Mapa Drogi Mlecznej
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=101&t=4930
Strona 1 z 1

Autor:  Marcin Podlewski [ czwartek, 21 sierpnia 2014, 09:31 ]
Tytuł:  Mapa Drogi Mlecznej

Witam serdecznie!

Od razu może zaznaczę, że jestem tu nowy :) Staram się w miarę szybko uzupełnić swoją wiedzę na temat astronomii, a na wasze forum trafiłem po solidnym przewertowaniu internetu.

Sprawa wygląda tak: nie jestem astronomem, dopiero uczę się nazewnictwa i podstaw radioastronomii, a rozpaczliwie szukam dokładnej (i przystępnej, jak to dla laika) mapy Drogi Mlecznej. Oczywiście w sieci są takie mapy — prosty podział na kwadranty, zarys Ramieni itp. ale to zupełnie mnie nie satysfakcjonuje. Nie wiem, które gwiazdozbiory są w naszej a poza naszą Galaktyką, nie wiem jak — choćby plus minus — zlokalizowane są mgławice czy gromady itp. Problem polega na tym, że wszelkie mapy specjalistyczne, które znalazłem wychodzą niejako poza Drogę Mleczną i jestem solidnie przez to pogubiony. Czy możecie mi polecić prostą, ale bogatą w szczegóły aktualną mapę Drogi Mlecznej wraz z jej objaśnieniem? Dodam, że nie chodzi mi o zdjęcia — wiem, że ostatnio takie wyjątkowo szczegółowe zdjęcie uzyskano — ale nie ma w nim opisów poszczególnych sektorów czy elementów, z których nasza Galaktyka się składa.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Autor:  Adam Krawczyk [ czwartek, 21 sierpnia 2014, 09:42 ]
Tytuł:  Re: Mapa Drogi Mlecznej

Witaj.
Zacznij od literatury, której na rynku jest bez liku, ponieważ (bez urazy) Twoja wiedza z tego zakresu jest marginalna.
Po pierwsze wszystkie gwiazdy, a zatem i gwiazdozbiory, jak i gromady gwiazd czy mgławice widoczne z naszego globu, należą do naszej galaktyki zwanej potocznie Drogą Mleczną.

W internecie jest wiele programów astronomicznych, jak chociażby Astrojawil, Nocny Obserwator czy Stellarium i wiele innych, jednak na początek polecam literaturę powszechnie spotykaną, jak np. wydanie naszych forumowych kolegów Przemka Rudzia, czy Marka Substyka:
"Niebo na weekend" lub "Poradnik Miłośnika Astronomii".

Uzupełnij profil o avatar i będzie git.

Autor:  Marcin Podlewski [ czwartek, 21 sierpnia 2014, 09:59 ]
Tytuł:  Re: Mapa Drogi Mlecznej

Oczywiście, w pełni zdaję sobie sprawę z faktu iż moja wiedza jest marginalna ;) . Nie mam też ambicji zostawać pełnoprawnym radioastronomem chyba, że naprawdę złapię bakcyla (co jest możliwe) — może dokładniej wyjaśnię, o co chodzi.
Jestem pisarzem. Oczywiście nie jestem tak znany jak Grzędowicz czy Dukaj ;) Mam za sobą w każdym razie wydaną powieść plus udział w wielu antologiach. Obecnie pracuję nad space operą, której pierwszy tom ukaże się w przyszłym roku.

Jakiś czas temu odniosłem wrażenie, że większość ludzi piszących SF ma do sprawy charakter luźny. Co im szkodzi umiejscowić sobie akcję gdziekolwiek w kosmosie i co najwyżej sypnąć kilkoma szczegółami technicznymi? Wybrać fragment jakiegoś sektora Drogi Mlecznej i co najwyżej tylko jego dokładnie opisać. Później — hulaj dusza, w końcu to SF — po co się męczyć. Ja mam inne podejście. Nie mam ambicji zostania zaraz ekspertem od spraw radioastronomii ale chcę być uczciwy wobec Czytelnika. Nawet sam Lem — choć rewelacyjny — nie zajmował się dogłębniej szerszą lokalizacją — czy raczej geografią swoich tekstów. Owszem, miał świetne opisy sektorów czy planet oraz był wyśmienity w przesączaniu wiedzy na temat astronomii, ale ja chciałbym sprawę poszerzyć o "ujęcie galaktyczne" (nie to, żebym uważał się za lepszego od Lema!). I dlatego właśnie potrzebuję pomocy.

Może tak: interesuje mnie tylko i wyłącznie mapa Drogi Mlecznej z dokładnym opisem. Potrzebuję tego jako szkieletu do dalszych badań, dlatego tak o nią zabiegam. Obawiam się nieco ugrzęźnięcia w literaturze fachowej ponieważ nie chcę popełnić jakichś rażących błędów wyciągając z niej to czy owo przy braku owej podstawowej wiedzy. Muszę sobie ową mapę "wyobrazić", jakoś ją ujrzeć by lepiej sprawę zrozumieć.

Dodam, że jeśli ktoś byłby zainteresowany współpracą ze mną w tym zakresie to serdecznie zapraszam na priv. Podziękowania w książce gwarantowane ;)

Autor:  Adam Krawczyk [ czwartek, 21 sierpnia 2014, 11:38 ]
Tytuł:  Re: Mapa Drogi Mlecznej

Z map nieba polecam:
"Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas"
lub
"ATLAS NIEBA " autorstwa Marka.

Autor:  Marcin Podlewski [ czwartek, 21 sierpnia 2014, 12:52 ]
Tytuł:  Re: Mapa Drogi Mlecznej

Dzięki za info — będę walczył :)

Autor:  Adam Dudziak [ sobota, 23 sierpnia 2014, 19:51 ]
Tytuł:  Re: Mapa Drogi Mlecznej

W celu ogólnej orientacji w temacie polecam tą stronkę:
http://wszechswiat.astrowww.pl/index.html
Proste i sympatyczne mapki, dające ogólne wyobrażenie o skali galaktyki (i Wszechświata).
Swoją drogą ciekawe podejście do tematu S-F :).

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/