Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:40

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Modernizacja rozsuwanej Synty 8"
PostNapisane: niedziela, 17 października 2010, 17:14 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Wybór Synty 8” w wersji rozsuwanej to wybór mobilnego teleskopu do transportu oraz przenoszenia na większe odległości bez potrzeby rozłączania tuby i podstawy. Ciężar całego zestawu pozwala na to aby wyciągnąć „pakunek” z bagażnika i przejść na niedostępne dla samochodu miejsce obserwacyjne, odległe nawet o kilkadziesiąt metrów. Tak się składa, że często, jako samotnemu astroamatorowi, przytrafiało mi się kłopocić z problemem: pozostawienia części sprzętu by powrócić do samochodu.
Aby przenieść złożony teleskop należy zaopatrzyć go w specjalne szelki (rys. 1). Ze względu na niemałe gabaryty i kanciastą konstrukcję podstawy ważne jest dobranie długości szelek. Dlatego jedna z szelek (w moim lewa) powinna mieć regulowaną długość (rys. 2). Niesymetria długości jest ważna by krawędzie podstawy nie narobiły nam siniaków na ciele. Przy jednakowej długości szelek kanciasta konstrukcja jest niewygodna do przenoszenia na jednym ramieniu.
Oprócz szelek niezbędna jest drobna modernizacja w podstawie teleskopu. Należy wywiercić dodatkowe otwory na bokach, blisko podstawy, w które należy wkręcić śruby M10 z podkładkami i wygiętym uchwytem w kształcie litery S (rys. 3). Jako górny punkt mocowania wykorzystałem istniejące elementy prowadzenia pionowego teleskopu, wykręcając rączki a wkręcając śruby M10 z podkładkami.
Jestem praworęczny więc dla zapewnienia wygodnego przenoszenia, szelka lewa (bliższa ciału) ma dodatkowy karabińczyk (rys. 4) – skracający szelkę przy przenoszeniu na jednym ramieniu lub po wypięciu wydłużający ją na długość drugiej szelki (przenoszenie teleskopu przez dwie osoby).
Rysunki przedstawiam poniżej.


Załączniki:
Komentarz: Prawa szelka
Mod_sz_001.jpg
Mod_sz_001.jpg [ 245.51 KiB | Przeglądane 4041 razy ]
Komentarz: Lewa szelka
Mod_sz_002.jpg
Mod_sz_002.jpg [ 241.83 KiB | Przeglądane 4041 razy ]
Komentarz: Dolne mocowanie szelek
Mod_sz_003.jpg
Mod_sz_003.jpg [ 238.14 KiB | Przeglądane 4041 razy ]
Komentarz: Regulacja lewej szelki
Mod_sz_004.jpg
Mod_sz_004.jpg [ 249.47 KiB | Przeglądane 4041 razy ]

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Modernizacja rozsuwanej Synty 8"
PostNapisane: sobota, 11 czerwca 2011, 11:10 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Modernizacja wyciągu

Fale rozgrzanego letniego powierza coraz bardziej utrudniają obserwacje. Regulacja ostrości - szczególnie przy dużych powiększeniach – wymaga precyzyjnej regulacji.
Tradycyjny wyciąg okularowy Synty 8” o małej precyzji ruchu, sprawia w obecnym okresie niemało kłopotów.
Wymianę trudno nawet nazwać modernizacją bo trwa dosłownie 5 minut. Zamianie pomaga dołączona instrukcja.
Tu praktyczna uwaga – po odkręceniu zespołu pokrętła należy zwrócić uwagę na końcówkę wyciągu – luzuje się i może wypaść.
Wyciąg, ze względu na przekładnię 1:10, ma mniejszą swobodę ruchu co jest dodatkowym, pozytywnym efektem zamiany - eliminuje przypadkowe rozregulowanie ostrości.

Polecam - warto


Załączniki:
Micro_001.jpg
Micro_001.jpg [ 191.66 KiB | Przeglądane 3982 razy ]

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Modernizacja rozsuwanej Synty 8"
PostNapisane: sobota, 11 czerwca 2011, 11:17 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Podstawa na rolkach
Przestawianie teleskopu w mieszkaniu ze względu na wagę i gabaryty jest dość kłopotliwe – szczególnie jeśli robi się to często. Wymiana trzech nóżek na trzy (podwójne, gumowe, obrotowe) rolki zasadniczo nie pogarsza stabilności podstawy a znacznie ułatwia „transport” pod okno obserwacyjne lub na balkon. Rozwiązanie testuję od pół roku – zarówno pod względem transportu teleskopu na rolkach jak i stabilności podstawy przy obserwacji i mogę potwierdzić opłacalność całego przedsięwzięcia.
Przy okazji zmodyfikowałem regulację oporu ruchu podstawy teleskopu przy prowadzeniu horyzontalnym.


Załączniki:
MRol_001.jpg
MRol_001.jpg [ 230.9 KiB | Przeglądane 3981 razy ]

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Modernizacja rozsuwanej Synty 8"
PostNapisane: sobota, 11 czerwca 2011, 11:22 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Krzesło obrotowe
Zamiast wyrzucać krzesło obrotowe (komputerowe) ze zużytą tapicerką lub złamanym oparciem można je po małych przeróbkach dalej eksploatować przy nocnych obserwacjach. W miejsce siedziska i oparcia wstawiłem proste siedzisko z grubej sklejki (górna część taboretu z IKEI). Jeśli posiadamy odpowiednią ilość miejsca na balkonie to jest to rewelacyjne rozwiązanie krzesła do obserwacji. Regulacja jego wysokości od 35 do 45 cm ułatwia ustawianie oczu na wysokości okularu.
Dodatkowy otwór na środku siedziska ułatwia przestawianie krzesła ale ma również inny cel.

Śruba regulacyjna oporu ruchu podstawy teleskopu wpuszczona jest w tuleję gumową (wykorzystałem ogranicznik do drzwi). Tuleja ta wchodząc w otwór w siedzisku umożliwia postawienie na krześle teleskopu – zabezpieczając go przed zsunięciem.
Teleskop postawiony na krześle ułatwia mi obserwację przez okno (lub balkon) nisko położonych obiektów. Okular przy ustawieniu w zenicie może znaleźć się na regulowanej krzesłem wysokości od 155 do 165 cm co umożliwia obserwację bez zbytniego schylania lub przysiadania.

Uwaga - teleskop co prawda nie wywróci się ale nie zapewnia stabilności ustawienia – horyzontalnie obraca się już przy niewielkim nacisku i ogólnie trochę się chwieje.

Polecam oba rozwiązania do przemyślenia.


Załączniki:
MKr_001.jpg
MKr_001.jpg [ 294.13 KiB | Przeglądane 3981 razy ]
MKr_002.jpg
MKr_002.jpg [ 125.36 KiB | Przeglądane 3981 razy ]

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Modernizacja rozsuwanej Synty 8"
PostNapisane: środa, 20 lipca 2011, 21:31 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 14 sierpnia 2010, 14:17
Posty: 281
Lokalizacja: Częstochowa
Pozwoliłem sobie skopiować Twoje rozwiązanie z tymi rolkami z Praktikera :)

30 min w sklepie + 2h zabawy = efekt niesamowity :)

dzięki za świetny pomysł !!!

_________________
Synta 8``, parę szkiełek, lornetka 12x60

http://www.jkar.org
http://www.alfaholicy.org
fr33


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Modernizacja rozsuwanej Synty 8"
PostNapisane: czwartek, 21 lipca 2011, 01:29 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Cała przyjemność po mojej stronie.

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL