Teraz jest wtorek, 2 czerwca 2020, 17:27

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dobson w wersji turystycznej :)
PostNapisane: wtorek, 24 maja 2011, 21:53 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Hej,podczas dzisiejszego spontanicznego spotu przy katowickim straganie wspomniałem o swoim cudzie inżynierii :wink:
Ot├│┼╝ postanowi┼éem nieco powalczy─ç z fabrycznym dobsonem synty i stworzy─ç co┼Ť bardziej por─Öcznego, mobilnego, kompaktowego itd.
Wyszed┼é z tego do┼Ť─ç pokraczny tw├│r -totalny ATM- jaki wida─ç na za┼é─ůczonym ni┼╝ej filmie (jeszcze przed malowaniem).

Oczywi┼Ťcie projekt nie jest pozbawiony wad, ale ci─ůgle co┼Ť ulepszam...co daje dodatkow─ů frajd─Ö 8-)
O dziwo ju┼╝ w fazie prototypu dostrzegam kilka zalet, np. nieco wy┼╝sze posadowienie tuby - pozwala obserwowa─ç obiekty stoj─ůce w zenicie bez wysilania karku,
stoj─ůc swobodnie wyci─ůg mam na wysoko┼Ťci oczu.
Łożyskowanie póki co identyczne z fabrycznym.
Ażurowe elementy konstrukcji odjęły kilka kilogramów od wagi zestawu.
K├│┼éka pozwalaj─ů oszcz─Ödza─ç sterany kr─Ögos┼éup podczas transportu do/z samochodu.
Duży dekiel położony na "wózku" służy jako półeczka na niewielkie przedmioty lub atlas.

Oczywi┼Ťcie g┼é├│wnym powodem majstrowania przy bia┼éym meblu by┼éo sprawne przewo┼╝enie 12" synty w samochodzie...razem z rodzin─ů.
Zamysł taki miałem na długo przed zakupem sprzętu więc dłuuuuuuuuugi czas oczekiwania na teleskop spędziłem na przygotowaniach.
Teraz mog─Ö to do┼Ť─ç ┼éatwo rozebra─ç na elementy p┼éaskie lub po prostu postawi─ç w ca┼éo┼Ťci nad/pod tub─ů co sprawi, ┼╝e przestrze┼ä zajmowana przez astrograty b─Ödzie zbli┼╝ona do tej,jak─ů zajmuje sama tuba.
Tym samym, w baga┼╝niku zmieszcz─ů si─Ö jeszcze baga┼╝e nie-astro, a w samochodzie 4 osoby.
Rodzina nie b─Ödzie musia┼éa doje┼╝d┼╝a─ç na wczasy np. poci─ůgiem :mrgreen:

Wspomniany filmik:

**u mnie si─Ö nie wy┼Ťwietla wi─Öc tutaj bezpo┼Ťredni link do filmu**
BTW.
Co ciekawe, fabryczny monta┼╝ szukacza by┼é ┼║le zamocowany - wyra┼║nie sko┼Ťnie, skorelowanie szukacza z teleskopem graniczy┼éo z cudem.
Skorygowa┼éem ten 'feler' co przy okazji nieco przybli┼╝y┼éo szukacz do wyci─ůgu i sprawi┼éo, ┼╝e nie trzeba si─Ö tak gimnastykowa─ç by zagl─ůda─ç w szukacz i nie poruszy─ç tuby cia┼éem.

Pozdrawiam,

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dobson w wersji turystycznej :)
PostNapisane: wtorek, 24 maja 2011, 21:59 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Gratuluj─Ö pomys┼éu ,tylko mam jedno pytanie, jak go blokujesz?szczeg├│lnie podstaw─Ö tam gdzie ┼éo┼╝yska? bo widz─ůc jak lekutko si─Ö obraca to pewnie powiek─ů nie mo┼╝na go dotkn─ů─ç bo ucieknie ;)

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 24 maja 2011, 22:37 

Film nagra┼éem 8 maja, wkr├│tce po zgrubnym zmontowaniu ca┼éo┼Ťci i faktycznie zbyt ochoczo wszystko si─Ö kr─Öci┼éo ;)
Szczególnie na twardym i gładkim podłożu w mieszkaniu.
Specjalnego blokowania jeszcze nie ma, ale kombinuj─Ö nad czym┼Ť max. prostym i skutecznym.
Aktualnie jest lepiej czyli normalnie, dociskiem ┼Ťruby w osi uzyska┼éem odpowiedni op├│r: tub─Ö prowadz─Ö r─Ök─ů - w├│zek stoi.
Kółka bez blokady (2 stałe na wprost, 2 obrotowe - jak wózki sklepowe), ale na przygodnym podłożu w terenie, nie tak łatwo to wprawić w ruch, ciężar robi swoje.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 24 maja 2011, 22:45 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Ale chodzi mi o to ,,┼╝e jak by to lata┼éo jak lata na filmie ,to w teren musia┼é by┼Ť z poziomic─ů chodzi─ç bo przy lekkiej pochy┼éo┼Ťci terenu telep sam by si─Ö obraca┼é,ale pomys┼é fajny i napewno b─Ödzie rewelka jak go sko┼äczysz. :D ;)

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 24 czerwca 2011, 20:24 

Grzegorz Czernecki napisał(a):
bo przy lekkiej pochy┼éo┼Ťci terenu telep sam by si─Ö obraca┼é

Hej, widoczna na filmie "nadobrotno┼Ť─ç" istnia┼éa tylko w celach demonstracyjnych, w wersji u┼╝ytkowej docisk ┼Ťruby w osi skutecznie hamowa┼é.
Ale to było dawno...
Bowiem korzystaj─ůc z lichych warunk├│w obserwacyjnych podci─ůgn─ů┼éem tuning monta┼╝u.
Dzi┼Ť przyjecha┼éa obrotnica typu "lazy susan", co┼Ť takiego jak na filmie (trzeba przez YT):

Moja jest ko┼éem o ┼Ťrednicy zewn─Ötrznej 35cm.
Od razu zabrałem się za dłubanie i mocowanie łożyska do reszty.
Cytuj:
ale pomysł fajny i napewno będzie rewelka jak go skończysz. :D

Nooo, dopiero teraz mog─Ö uzna─ç, ┼╝e efekt stanowi rewelk─Ö, oczywi┼Ťcie na miar─Ö moich mo┼╝liwo┼Ťci :mrgreen:
Posadziłem telepa po czym pokręciłem i przykładnie wytelepałem nim na wszystkie strony. Jest OK.
Monta┼╝ sta┼é si─Ö o wiele tysi─Öcy % sztywniejszy ni┼╝ w poprzednim wcieleniu, wyeliminowa┼éem te┼╝ ┼Ťrub─Ö w osi bo cacko obraca si─Ö "w sam raz".
P├│ki co ten rachityczny byt dzia┼éa zgodnie z wizj─ů, kt├│r─ů od pocz─ůtku sobie umy┼Ťli┼éem.
Pozostaje tylko profilaktycznie zapu┼Ťci─ç kulki smarem, pomalowa─ç, ┼Ťciemni─ç noce i rozgoni─ç chmury.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 27 czerwca 2013, 12:05 

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 27 marca 2013, 11:11
Janusz, masz gdzie┼Ť foty opisuj─ůce stan obecny swojego cuda? Ciekawe rozwi─ůzanie monta┼╝u...

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 27 czerwca 2013, 16:15 

Cze┼Ť─ç, stan obecny nie odbiega od tego co wida─ç na filmie - kilka post├│w wy┼╝ej.
Wymieniaj─ůc ┼éo┼╝ysko z oryginalnego monta┼╝u na obrotnic─Ö dorobi┼éem jedynie dociskowe-cierne blokowanie obrotnicy.
Pozdrowienia,

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 27 czerwca 2013, 21:38 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Janusz, o Twoim fantastycznym wynalazku opowiadam forumowym Kolegom ju┼╝ od dawna a konkretnie od naszego "maratonu" w D─ůbr├│wce kiedy mnie zachwyci┼é :D
Janusz Leks napisał(a):
g┼é├│wnym powodem majstrowania przy bia┼éym meblu by┼éo sprawne przewo┼╝enie 12" synty w samochodzie...razem z rodzin─ů

Ja nie by┼éem taki sprytny dlatego marz─ůc o rodzinnych podr├│┼╝ach z newtonem postanowi┼éem zmieni─ç kombi na miniwana :lol: :lol: :lol:
Też by mi się taki ATM przydał....

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 28 czerwca 2013, 14:00 

Janusz Leks napisał(a):
powodem majstrowania przy bia┼éym meblu by┼éo sprawne przewo┼╝enie 12" synty w samochodzie...razem z rodzin─ů

Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
marz─ůc o rodzinnych podr├│┼╝ach z newtonem postanowi┼éem zmieni─ç kombi na miniwana :lol:

Hehe...sytuacja jest dynamiczna bo wraz z produkcj─ů kozio┼éka nagle przyby┼éo sporo dodatk├│w do zabrania na wakacje w stylu: statyw, akumulator, krzese┼éko, stolik, kabelki foto, komputer...
Oczywi┼Ťcie nie ma wyboru "astro albo wakacje" wi─Öc rozwa┼╝a┼éem nawet wymian─Ö kombi na pick-upa, chwilowo stan─Ö┼éo na haku i lekkiej przyczepce towarowej :mrgreen:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 8 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: