Teraz jest wtorek, 2 czerwca 2020, 15:32

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: M├│j pomys┼é na ch┼éodzenie lustra w Synta 8"
PostNapisane: wtorek, 27 listopada 2012, 22:23 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Adamie dlatego piszę, że mi jeszcze LG nigdy nie zaparowało i oby tak dalej. A LW można zawsze wiatraczkiem przewiać póki się faja wypali;)

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 27 listopada 2012, 22:59 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
jest jeszcze opcja grza┼éek :) aktualnie jestem w trakcie wykonywania projektu pod sterownik do grza┼éek z drutu oporowego. Drutem owin─Ö tyln─ů cz─Ö┼Ť─ç LW mam nadziej─Ö ┼╝e pomo┼╝e, ale zobaczymy jak sko┼äcz─Ö i oczywi┼Ťcie wytestuj─Ö.

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 4 grudnia 2012, 01:55 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 25 listopada 2012, 03:31
Pogoda pozwoli┼éa mi dzi┼Ť na 15 min test wiatraczka. Po 5 min od wyniesienia synty na balkon rozpocz─ů┼éem lukanie przez telekopik. Z moich obserwacji wynika i┼╝ obraz jowisza mimo gorszych warunk├│w obserwacyjnych by┼é stabilniejszy ni┼╝ podczas wcze┼Ťniejszych obserwacji. Temperatura w domku by┼éa jakie┼Ť 21 stopni, na zewn─ůtrz oko┼éo -1. W ko┼äcu zobaczy┼éem t─Ö plamk─Ö na jowiszu. Jeszcze 2 lukni─Öcia i bach mg┼éa:/
No to przenios┼éem uwag─Ö na ksi─Ö┼╝yc. Tutaj pomimo mg┼éy obraz kraterk├│w ostry a┼╝ mi┼éo ( zapewne troch─Ö przyczyni┼éy si─Ö do tego barlow 2" meade 5000 i 18 mm meade 5000 no ale nowy sprz─Öt musia┼éem przetestowa─ç). Orion za chmurami wi─Öc nie by┼éo ┼╝adnego sensu wyci─ůga─ç UHC-Sa.
Po tym ma┼éym podgl─ůdaniu dochodz─Ö do wniosku ┼╝e jednak wentylatorek znacznie przy┼Ťpiesza ch┼éodzenie LG .
Synt─Ö po wstawieniu do chaty powt├│rnie przewentylowa┼éem wentylatorkiem. Na LG da┼éo si─Ö zauwa┼╝y─ç skroplenie wielko┼Ťci 3 cm znikaj─ůce po klku minutach w oczach (by┼éo umiejscowione w ┼Ťrodku lustra). Na LW nie zauwa┼╝y┼éem ┼╝adnego skroplenia jedynie konieczno┼Ť─ç wyczernienia jego bok├│w i plec├│w( przy okazji czym wyczerniacie ranty i plecy LW??). Tuba te┼╝ idzie do wyczernienia ( troch─Ö roboty z tym b─Ödzie ale mo┼╝e dam rad─Ö wyklei─ç tym welurkiem). Odblaskowy wyci─ůg te┼╝ mi sie nie podoba - chyba sprey czarny matt b─Ödzie najodpowiedniejszy.
Pozdrawiam.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 4 grudnia 2012, 08:23 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Nie wiem czy ogl─ůda┼ée┼Ť Jowisza z w┼é─ůczonym wentylatorkiem? (wygl─ůda na to ┼╝e tak).

U siebie zauwa┼╝y┼éem minimalne drgania obserwowanego obrazu (zw┼éaszcza w przypadku planet) przy w┼é─ůczonym wentylatorku. Jest to zapewne spowodowane ruchem powietrza w tubie i drganiami wywo┼éanymi przez ┼Ťmigie┼éko. Tak wi─Öc przy tzw. "obserwacjach krytycznych", gdy chcia┼éem jak najwi─Öcej wyci─ůgn─ů─ç z obserwowanego obrazu, wy┼é─ůcza┼éem na czas obserwacji wentylatorek. A ┼╝e zastosowa┼éem model wolnoobrotowy zawieszony na solidnym gumowym resorowaniu wi─Öc jego wp┼éyw powinien by─ç minimalny, a tak nie jest.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 4 grudnia 2012, 14:16 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 25 listopada 2012, 03:31
Zdecydowanie obserwacje najlepiej prowadzi─ç na wy┼é─ůczonym wentlu. Przes┼éaniem tej konstrukcji dla mnie jest po prostu szybsze wych┼éodzenie LG i LW do temperatury otoczenia. Pod┼é─ůczam akumulator z auta albo ┼╝elowy na 5 min i po sprawie. Z moich spostrze┼╝e┼ä wynika ┼╝e chyba wa┼╝niejszym zadaniem b─Ödzie wyczernienie ┼Ťrodka tuby. Rozmy┼Ťlam jeszcze nad tymi ┼éapkami co trzymaj─ů LG - czy nie lepiej by┼éoby zrobi─ç pier┼Ťcie┼ä kt├│ry by je zas┼éoni┼é ale wtedy strac─Ö kilka mm z powierzchni LG.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: