Teraz jest czwartek, 21 listopada 2019, 08:06

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Poradnik Mi┼éo┼Ťnika Astronomii - nowa ksi─ů┼╝ka!
PostNapisane: poniedzia┼éek, 13 czerwca 2011, 13:31 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Ryszard Gabryszewski napisał(a):
IMHO jakakolwiek ┼Ťwiadomo┼Ť─ç budowana jest na zawsze na w┼éasnym, "zdobytym w boju", do┼Ťwiadczeniu. Nawet najlepsze i najdok┼éadniejsze opisy w ksi─ů┼╝ce nie u┼éatwi─ů pierwszego wyboru, je┼Ťli pocz─ůtkuj─ůcy zostanie postawiony przed zbyt du┼╝─ů liczb─ů mo┼╝liwo┼Ťci. Bro┼ä Bo┼╝e nie namawiam autora, aby zrezygnowa┼é ze szczeg├│┼éowych opis├│w, namawiam wy┼éacznie do tego, aby doda┼é jeden rozdzia┼é dla totalnie zielonych, gdzie wska┼╝e 2 , czy 3 typy instrument├│w, i monta┼╝y, i wska┼╝e podstawowe plusy i minusy, np.: d┼éuga ogniskowa = ma┼ée pole widzenia na sferze niebieskiej = cholernie trudno trafi─ç w wybrany obiekt, rozwa┼╝ zakup GoTo je┼Ťli zdecydujesz si─Ö na ten sprz─Öt, kr├│tka ogniskowa = du┼╝e pole widzenia = ┼éatwo znale┼║─ç poszukiwany obiekt, je┼Ťli nie chcesz foci─ç, wystarczy Ci AZ3 lub 4, itp.

Zgadzam sie z toba co do kwestii przydatnosci opisu czym skutkuja pewne parametry teleskopu (pisalem tym wczesniej ) czyli jakie sa konsekwencje uzywania dlugiej ogniskowej jakie sa konsekwencje uzywania wiekszej lub mniejszej srednicy, jakie sa konsewencje uzycia takiej a nie innej konstrukcji optycznej i jak ewentualnie przeklada lub raczej moze sie przekladac na obraz widziany w okularze :) Tyle ze to ostatnie znow zalezy od calego ukladu a nie tylko teleskopu wiec przyklad musialby objac teleskop razem z okularami. Wskazanie poczatkujacemu 2-3 konkretnych teleskopow niczego nie zmieni bo kazdy nawet jesli nigdy w zyciu nie patrzyl przez teleskop ma jednak jakies swoje wyobrazenie na temat tego co moglby zobaczyc i teraz pozostaje kwestia czy to co faktycznie zobaczy bedzie porownywalne do jego wyobrazen , lepsze czy moze gorsze. W dwoch pierwszych przypadkach bedzie ok bo osobnik bedzie zadowolony w 3 stwierdzi ze on to ma gdzies bo to badziew.
Wracajac do twojego wczesniejszego postu podobnie moze zostac przez poczatkujacego oceniony proponowany przez Ciebie refraktor krotkoogniskowy. Jeden spojrzy i uzna ze jest fajny i ok drugi skieruje go na planety i czy ksiezyc i stwierdzi ze do bani bo spodziewal sie zobaczyc ladownik na srebrnym globie a jeszcze inny powie ze no byloby super ale ten wkurzajacy fiolet w obrazie jest nie do zniesienia :) Dla przykladu mnie proponowano zakup ACF bo podobno SCT to potezna koma ktora psuje wszelka radosc z obserwacji a ja do tej pory nawet nie wiem co to takiego ta koma bo jej poprostu nie dostrzegam i tyle ale innemu moze bedzie przeszkadzac jak od poczatku bedzie jej szukal :)
Zreszta zauwaz ze rzadko kiedy na forach poleca sie nowicjuszom konkretny model teleskopu a jezeli juz to jest to syncia 8" wzglednie 10" bo sa jeszcze w miare tanie wiec malo wtopisz i w razie czego dosc latwo je opchnac wiec jeszcze mniej stracisz jak ci sie nie spodoba

A odnosnie montazy to ze ktos nie chce focic to nie oznacza ze az 3 czy 4 mu wystarczy bo czasem naped sledzacy przydaje sie poprostu do utrzymania obiektu w polu widzenia bez ciaglych korekt. I tu znow nie kazdy poczatkujacy znajdzie upodobanie w ciaglym wahlowaniu montazem skoro kupil teleskop by sobie poprostu popatrzec :)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 13 czerwca 2011, 15:46 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
S┼éuchajcie odnosz─Ö wra┼╝enie czytaj─ůc teksty na s─ůsiednim forum o swojej ksi─ů┼╝ce, ┼╝e poprzeczka postawiona mi przy wydawaniu mojej pierwszej pozycji zosta┼éa tak wysoko postawiona, ┼╝e nawet jej nie wida─ç.
Nie rozumiem dlaczego z uporem maniaka, ka┼╝dy chce aby zawiera┼éa wszystko, by┼éa zawsze aktualna i wolna od b┼é─Öd├│w. Takiej ksi─ů┼╝ki nie ma i nie b─Ödzie. Je┼Ťli nie ja si─Ö pomyl─Ö, to mo┼╝e drukarnia da─ç cia┼éa, albo dane si─Ö z zdezaktualizuj─ů.
Dyskusje cho─ç oczywi┼Ťcie potrzebne i na naszym forum s─ů konstruktywne. Na innych u┼Ťwiadamiaj─ů mi wygl─ůd przeci─Ötnego pisarza forumowego, kt├│ry by tylko krytykowa┼é bo niczego wi─Öcej prawdopodobnie nie potrafi. Na kilkadziesi─ůt post├│w na s─ůsiednim forum, znalaz┼éem tylko 2 kt├│re by┼éy sensowne. Wstyd dla pozosta┼éych.
Ja si─Ö krytyki nie boj─Ö. Nigdy nie twierdzi┼éem, ┼╝e zjad┼éem wszystkie rozumy. Dalej si─Ö wielu rzeczy ucz─Ö, a to co wiem staram si─Ö przekazywa─ç innym. Je┼Ťli komu┼Ť si─Ö to nie podoba, trudnoÔÇŽ jego sprawa.
Czepianie si─Ö o pseudo b┼é─Ödy w stylu brak przecinka lub czy laptop jest niezb─Ödnym wyposa┼╝eniem obserwatora jest wg. poni┼╝ej pasa. Ka┼╝dy ma swoje potrzeby i wie czy chce co┼Ť u┼╝ywa─ç czy nie. To samo dotyczy wybory teleskopu. Wiadomo, ┼╝e ka┼╝demu wg. potrzeb, wystarczy tylko podstawowa wiedza w tym zakresie, kt├│r─ů chcia┼éem w prosty spos├│b przekaza─ç.
Je┼Ťli ma kto┼Ť lepszy pomys┼é i ch─Ö─ç do wsp├│lnej pracy zapraszam do wsp├│┼épracy. Mam wydawnictwo i fundusze do wydania kolejnej ksi─ů┼╝ki. Zapraszam do spr├│bowania w┼éasnych si┼é.

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2019/USA 2020

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 13 czerwca 2011, 17:15 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 21:26
Marek Substyk napisał(a):
S┼éuchajcie odnosz─Ö wra┼╝enie czytaj─ůc teksty na s─ůsiednim forum o swojej ksi─ů┼╝ce, ┼╝e poprzeczka postawiona mi przy wydawaniu mojej pierwszej pozycji zosta┼éa tak wysoko postawiona, ┼╝e nawet jej nie wida─ç. ...
Czepianie si─Ö o pseudo b┼é─Ödy w stylu brak przecinka lub czy laptop jest niezb─Ödnym wyposa┼╝eniem obserwatora jest wg. poni┼╝ej pasa. Ka┼╝dy ma swoje potrzeby i wie czy chce co┼Ť u┼╝ywa─ç czy nie. To samo dotyczy wybory teleskopu. Wiadomo, ┼╝e ka┼╝demu wg. potrzeb, wystarczy tylko podstawowa wiedza w tym zakresie, kt├│r─ů chcia┼éem w prosty spos├│b przekaza─ç.
Je┼Ťli ma kto┼Ť lepszy pomys┼é i ch─Ö─ç do wsp├│lnej pracy zapraszam do wsp├│┼épracy. Mam wydawnictwo i fundusze do wydania kolejnej ksi─ů┼╝ki. Zapraszam do spr├│bowania w┼éasnych si┼é.

No w┼éa┼Ťnie. Nie┼Ťmia┼éo postanowi┼éem zaprotestowa─ç przeciwko mieszaniu z b┼éotem Twojej pracy, i te┼╝ mi si─Ö dosta┼éo :) Mam wra┼╝enie, ┼╝e problem jest w pewnej cz─Ö┼Ťci pozametrytoryczny, w pewnej tak┼╝e spowodowany pewnymi b┼é─Ödami i uchybieniami w ksi─ů┼╝ce, a niekt├│rzy - maj─ůc ju┼╝ wiedz─Ö - uwielbiaj─ů si─Ö ni─ů puszy─ç, najlepiej mieszaj─ůc kogo┼Ť z b┼éotem.

IMHO nie ma si─Ö tym co przejmowa─ç. Czegokolwiek w ┼╝yciu nie zrobisz, zawsze znajd─ů si─Ö krytycy. S─ůdz─ůc po tre┼Ťci komentarzy, powiniene┼Ť chyba da─ç wi─Öcej referencji. My┼Ťl─Ö te┼╝, ┼╝e dobrym pomys┼éem b─Ödzie pr├│ba wci─ůgni─Öcia krytyk├│w do wsp├│lnej pracy. Nie s─ůdz─Ö aby zako┼äczy┼éa si─Ö powodzeniem, ale mo┼╝e dzi─Öki temu zrozumiej─ů ogrom pracy, kt├│ry trzeba wykona─ç przy tworzeniu ksi─ů┼╝ki i czego┼Ť ich to nauczy.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 13 czerwca 2011, 18:25 
Nowy u┼╝ytkownik

Tomasz Famulski napisał(a):
Wskazanie poczatkujacemu 2-3 konkretnych teleskopow niczego nie zmieni bo kazdy nawet jesli nigdy w zyciu nie patrzyl przez teleskop ma jednak jakies swoje wyobrazenie na temat tego co moglby zobaczyc i teraz pozostaje kwestia czy to co faktycznie zobaczy bedzie porownywalne do jego wyobrazen , lepsze czy moze gorsze. W dwoch pierwszych przypadkach bedzie ok bo osobnik bedzie zadowolony w 3 stwierdzi ze on to ma gdzies bo to badziew.

No to mamy 66% pozytywnych trafień. IMHO warto.

Zreszta zauwaz ze rzadko kiedy na forach poleca sie nowicjuszom konkretny model teleskopu a jezeli juz to jest to syncia 8" wzglednie 10" bo sa jeszcze w miare tanie wiec malo wtopisz i w razie czego dosc latwo je opchnac wiec jeszcze mniej stracisz jak ci sie nie spodoba

Oj tak. Rok temu prosi┼éem o porad─Ö, chcia┼éem kupi─ç co┼Ť ma┼éego, mobilnego, tak┼╝e na ma┼éy balkon w bloku i dosta┼éem odpowied┼║: Synta 8 :) Mam wra┼╝enie, ┼╝e niekt├│rzy postrzegaj─ů ┼Ťwiat wok├│┼é siebie za bardzo przez pryzmat w┼éasnego otoczenia. W┼éa┼Ťnie z tego powodu dobrze jest w ksi─ů┼╝ce wskaza─ç teleskopy, kt├│re nie b─Öd─ů rozpatrywane pod k─ůtem przydatno┼Ťci do obserwacji planet czy DS├│w, tylko np.: wygody obs┼éugi, niewielkich rozmiar├│w. Pewnie si─Ö zdziwisz, ale od kiedy mam 102-k─Ö nie korzystam ju┼╝ z wi─Ökszego MAKa. Mie┼Ťci si─Ö na balkonie, ale wygoda pos┼éugiwania si─Ö mniejszym i l┼╝ejszym sprz─Ötem (i ca┼ékiem dobrym pod wzgledem optycznym) jest dla mnie zdecydowanie wi─Öksz─ů warto┼Ťci─ů ni┼╝ k┼éopotliwy na ma┼éym balkonie MAKiem. Nie wyobra┼╝am sobie jakim cudem Synta 8 mia┼éaby si─Ö zmie┼Ťci─ç na takim balkonie, jestem te┼╝ pewien, ┼╝e kompletnie nic bym ni─ů nie zobaczy┼é (balkon na g├│rze, blok przede mn─ů, typowy rant o wysoko┼Ťci metra dooko┼éa balkonu).

A odnosnie montazy to ze ktos nie chce focic to nie oznacza ze az 3 czy 4 mu wystarczy bo czasem naped sledzacy przydaje sie poprostu do utrzymania obiektu w polu widzenia bez ciaglych korekt. I tu znow nie kazdy poczatkujacy znajdzie upodobanie w ciaglym wahlowaniu montazem skoro kupil teleskop by sobie poprostu popatrzec :)

O ile dobrze pami─Ötam, to te wszystkie dokupowane oddzielnie mechanizmy ┼Ťledz─ůce s─ů tylko dla paralaktyk├│w. Nie tak dawno my┼Ťla┼éem o niewielkim monta┼╝u azymutalnym ze ┼Ťledzeniem lub pe┼énym GoTo (i my┼Ťl─Ö nadal zreszt─ů), ale s─ů to konstrukcje dedykowane takie jak np.: EM-12. Typowego AZ3 chyba nie wyposa┼╝ysz w ┼Ťledzenie.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 13 czerwca 2011, 18:55 
Administrator
Administrator

Podobna sytuacja mia┼éa miejsce przy po┼Ťcie z 20" Karlikiem. Tym samym ludziom w wi─Ökszo┼Ťci zacz─Ö┼éo to niewiadomo dlaczego przeszkadza─ç. Przesta┼éem si─Ö przejmowa─ç ju┼╝ dawno, bo z tym i tak nie wygram.

I tak będe robił swoje i starał się aby kolejne wydanie było jeszcze lepsze, niezależnie od pseudo opinii. Konstruktywne opinie mile widzane, ale tych jest bardzo mało.

tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2019/USA 2020

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 13 czerwca 2011, 23:01 
Ranga: [8]
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Wskazanie poczatkujacemu 2-3 konkretnych teleskopow niczego nie zmieni bo kazdy nawet jesli nigdy w zyciu nie patrzyl przez teleskop ma jednak jakies swoje wyobrazenie na temat tego co moglby zobaczyc i teraz pozostaje kwestia czy to co faktycznie zobaczy bedzie porownywalne do jego wyobrazen , lepsze czy moze gorsze. W dwoch pierwszych przypadkach bedzie ok bo osobnik bedzie zadowolony w 3 stwierdzi ze on to ma gdzies bo to badziew.

No to mamy 66% pozytywnych trafień. IMHO warto.

Oj tak. Rok temu prosi┼éem o porad─Ö, chcia┼éem kupi─ç co┼Ť ma┼éego, mobilnego, tak┼╝e na ma┼éy balkon w bloku i dosta┼éem odpowied┼║: Synta 8 :) Mam wra┼╝enie, ┼╝e niekt├│rzy postrzegaj─ů ┼Ťwiat wok├│┼é siebie za bardzo przez pryzmat w┼éasnego otoczenia. W┼éa┼Ťnie z tego powodu dobrze jest w ksi─ů┼╝ce wskaza─ç teleskopy, kt├│re nie b─Öd─ů rozpatrywane pod k─ůtem przydatno┼Ťci do obserwacji planet czy DS├│w, tylko np.: wygody obs┼éugi, niewielkich rozmiar├│w. Pewnie si─Ö zdziwisz, ale od kiedy mam 102-k─Ö nie korzystam ju┼╝ z wi─Ökszego MAKa. Mie┼Ťci si─Ö na balkonie, ale wygoda pos┼éugiwania si─Ö mniejszym i l┼╝ejszym sprz─Ötem (i ca┼ékiem dobrym pod wzgledem optycznym) jest dla mnie zdecydowanie wi─Öksz─ů warto┼Ťci─ů ni┼╝ k┼éopotliwy na ma┼éym balkonie MAKiem. Nie wyobra┼╝am sobie jakim cudem Synta 8 mia┼éaby si─Ö zmie┼Ťci─ç na takim balkonie, jestem te┼╝ pewien, ┼╝e kompletnie nic bym ni─ů nie zobaczy┼é (balkon na g├│rze, blok przede mn─ů, typowy rant o wysoko┼Ťci metra dooko┼éa balkonu).

O ile dobrze pami─Ötam, to te wszystkie dokupowane oddzielnie mechanizmy ┼Ťledz─ůce s─ů tylko dla paralaktyk├│w. Nie tak dawno my┼Ťla┼éem o niewielkim monta┼╝u azymutalnym ze ┼Ťledzeniem lub pe┼énym GoTo (i my┼Ťl─Ö nadal zreszt─ů), ale s─ů to konstrukcje dedykowane takie jak np.: EM-12. Typowego AZ3 chyba nie wyposa┼╝ysz w ┼Ťledzenie.

I tu si─Ö z tob─ů absolutnie zgodz─Ö , typowy balkonowiec to kr├│tki refraktor i/lub ma┼ée SCT

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 14 czerwca 2011, 08:44 

No niby ok ale w sumie w sporej czesci u sprzedawcow sa podawane wymiary sprzetu a jesli nie to zawsze mozna zadzwonic i zapytac a pozniej wziac sobie miarke i pomierzyc. Opisywanie w ksiazce teleskopow co do ich wielkosci raczej mija sie z celem :) Natomiast faktycznie mnie osobiscie zdarzylo sie wciac w na poczatku w Newtona na paralaktyku i pozniej klalem na czym swiat stoi ze wzgledu na koniecznosc obracania tuby w obreczach w zaleznosci od miejsca w ktore wcelowalem teleskop. Wiec o kwestii wygody uzywania wzglednie charakterystyki plusow i minusow stosowania roznych konstrukcji mozna by conieco napisac. Ale tylko ogolnie .

AAA nie nie , mialem wlasnie na mysli ze nie kazdemu na poczatek potrzebny jest montaz azymutalny niektorzy dla wygody potrzebuja na start paralaktyka pomimo ze faktycznie jest trudniejszy do nawigowania po niebie

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 14 czerwca 2011, 10:06 
Administrator
Administrator

Tomku, najpro┼Ťciej by┼éoby nie pisa─ç o sprz─Öcie w og├│le. Zobacz, ┼╝e do tej w pory w ten spos├│b nikt w ksi─ů┼╝kach do tego nie podchodzi┼é i na og├│┼é omijano ten temat. Wyb├│r teleskopu jest spraw─ů bardzo indywidualn─ů i polecanie komu┼Ť czegokolwiek jest wyj─ůtkowo trudno. Je┼Ťli mam to zrobi─ç w formie papierowej w zasadzie nie mo┼╝liwe i zawsze mo┼╝na przypadkowo kogo┼Ť skierowa─ç w z┼éym kierunku. Ogranicza nas na og├│┼é ma┼éa wiedza czytelnika (niestety tak jest w wi─Ökszo┼Ťci wypadk├│w) oraz liczba stron na ten temat.
Zobacz jak wielu naszych koleg├│w cz─Östo zmienia sprz─Öt zmieniaj─ůc zdanie do do u┼╝yteczno┼Ťci swojego sprz─Ötu.
Np. Olek. Zaczyna┼é od MAK127, potem refraktor, potem zn├│w jakie┼Ť MAKi, 6" SCT, teraz zapewne zn├│w jaka┼Ť zmiana. Cz┼éowiek do sprz─Ötu si─Ö przyzwyczaja i czasami po prostu mu si─Ö sprz─Öt brzydnie. Cz┼éowiek oczekuje zmian i tak samo jest w teleskopach.
Praktyczne sformu┼éowanie. Kup sobie Dobosna 8" i b─Ödzie OK, jest do┼Ť─ç trafn─ů pocz─ůtkow─ů porad─ů. Ma┼éa kasa, du┼╝e mo┼╝liwo┼Ťci, do┼Ťc du┼╝a wszechstronno┼Ť─ç. Mimo, ┼╝e jasny do DS-├│w, to jednak planetki te┼╝ ┼éadnie pokazuje. Gdy zaczniemy ten temat rozgryza─ç dok┼éadniej, zaczyna si─Ö piramida pomys┼é├│w.... i problemy.
Pami─Ötam jak w Zwardoniu kto┼Ť krzykn─ů┼é.

"Dobson 12 + Nagler 31 mm - i nic wi─Öcej nie potrzebuje"

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 14 czerwca 2011, 10:30 

Marku ale ja nic innego nie mam na mysli Dokladnie chodzi mi o to samo o czym piszesz. Nie ma sensu sie rozpisywac, ze na balkon to teleskop o wymiarach xy, a tym bardziej konkretnego modelu , bo kazdy balkon jest inny a wymiary sa podawane przez producenta to niech sobie zmierzy potecjalny klient :)
Nie ma tez co proponowac konkretnego jedynie slusznego rozwiazania dla poczatkujacych bo .... no bo w sumie na sam temat wyboru teleskopu mozna napisac ksiaze uwzgladniajac te wszystkie pytania ktore padaja do osoby proszacej o rade przy zakupie teleskopu :)
Najwiekszy problem tak naprawde powstaje w temacie co i jak zobacze przez taki a co przez inny teleskop i w sumie o ile latwo jest zalapac ze wieksza apertura to jasniejsze i z wiekszym detalem obiekty itp o tyle rozkminienie na poczatku roznicy w obrazie miedzy 150 mm newtonem 150mm makiem 150 mm SCT i 150 mm refraktorem moze stwarzac juz problem :)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 14 czerwca 2011, 18:07 
Nowy u┼╝ytkownik

Aleksander Halor napisał(a):
I tu si─Ö z tob─ů absolutnie zgodz─Ö , typowy balkonowiec to kr├│tki refraktor i/lub ma┼ée SCT

Kr├│tki refraktor bardzo mi przypad┼é do gustu, jest leciutki a mimo wszystko co┼Ť ju┼╝ przez niego wid─ůc. Najfajniejsze jest to, ┼╝e praktycznie wsz─Ödzie go mo┼╝na zabra─ç. Jak sprzedam MAKa (ci─Ö┼╝ki monta┼╝, apertura taka sobie) pewnie zainwestuj─Ö w nieco wi─Ökszego SCT NexStar 8SE, te┼╝ wzgl─Ödnie lekkiego jak na swoje rozmiary.

Zastanawiam si─Ö natomiast nad tym gdzie kupi─ç. Ceny w EU s─ů makabrycznie wysokie w por├│wnaniu z USA. Teoretycznie, telep wraz z przesy┼ék─ů, c┼éem i VAT─ů powinien kosztowa─ç mnie jakie┼Ť 60% tego co u nas.

Tak si─Ö zastanawiam czy kto┼Ť ju┼╝ mo┼╝e testowa┼é takie rozwi─ůzanie i mo┼╝e co┼Ť powiedzie─ç ?

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 14 czerwca 2011, 18:21 
Nowy u┼╝ytkownik

No niby ok ale w sumie w sporej czesci u sprzedawcow sa podawane wymiary sprzetu a jesli nie to zawsze mozna zadzwonic i zapytac a pozniej wziac sobie miarke i pomierzyc. Opisywanie w ksiazce teleskopow co do ich wielkosci raczej mija sie z celem :)

My┼Ťla┼éem o czym┼Ť bardziej pogl─ůdowym, np.: fotce z cz┼éowiekiem lub czym┼Ť o r├│wnie oczywistych (w przybli┼╝eniu) rozmiarach. S─ůdz─ůc po postach dzisiejszych postach Marka Substyka, moje propozycje raczej nie spotka┼éy si─Ö z dobrym przyj─Öciem. Troch─Ö szkoda, bo IMHO taki ma┼éy rozdzia┼é dla totalnie zielonych z kilkoma propozycjami sprz─Ötowymi i prostym, w miar─Ö jednoznacznym przekazem, by si─Ö przyda┼é. Bez wdawania si─Ö w dywagacje, kt├│re zamiast u┼éatwia─ç wyb├│r czyni─ů go zdecydowanie mniej oczywistym.

Natomiast faktycznie mnie osobiscie zdarzylo sie wciac w na poczatku w Newtona na paralaktyku i pozniej klalem na czym swiat stoi ze wzgledu na koniecznosc obracania tuby w obreczach w zaleznosci od miejsca w ktore wcelowalem teleskop. Wiec o kwestii wygody uzywania wzglednie charakterystyki plusow i minusow stosowania roznych konstrukcji mozna by conieco napisac. Ale tylko ogolnie .

Te┼╝ mia┼éem na samym pocz─ůtku Newtona na paralaktyku, specjalnie si─Ö nawet po niego wybra┼éem do ┼╗ywca :) Ten sprz─Öt to makabra. Rozumiem, ┼╝e to najta┼äszy koszt powierzchni lustra, ale IMHO sk├│rka niewarta wyprawki w przypadku ma┼éych apertur. W przypadku tych wi─Ökszych (10 i wi─Öcej), niestety konieczno┼Ť─ç.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 15 czerwca 2011, 10:49 

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 7 stycznia 2011, 21:47
Marek Substyk napisał(a):
S┼éuchajcie odnosz─Ö wra┼╝enie czytaj─ůc teksty na s─ůsiednim forum o swojej ksi─ů┼╝ce, ┼╝e poprzeczka postawiona mi przy wydawaniu mojej pierwszej pozycji zosta┼éa tak wysoko postawiona, ┼╝e nawet jej nie wida─ç.
Nie rozumiem dlaczego z uporem maniaka, ka┼╝dy chce aby zawiera┼éa wszystko, by┼éa zawsze aktualna i wolna od b┼é─Öd├│w. Takiej ksi─ů┼╝ki nie ma i nie b─Ödzie. Je┼Ťli nie ja si─Ö pomyl─Ö, to mo┼╝e drukarnia da─ç cia┼éa, albo dane si─Ö z zdezaktualizuj─ů.
Dyskusje cho─ç oczywi┼Ťcie potrzebne i na naszym forum s─ů konstruktywne. Na innych u┼Ťwiadamiaj─ů mi wygl─ůd przeci─Ötnego pisarza forumowego, kt├│ry by tylko krytykowa┼é bo niczego wi─Öcej prawdopodobnie nie potrafi. Na kilkadziesi─ůt post├│w na s─ůsiednim forum, znalaz┼éem tylko 2 kt├│re by┼éy sensowne. Wstyd dla pozosta┼éych.
Ja si─Ö krytyki nie boj─Ö. Nigdy nie twierdzi┼éem, ┼╝e zjad┼éem wszystkie rozumy. Dalej si─Ö wielu rzeczy ucz─Ö, a to co wiem staram si─Ö przekazywa─ç innym. Je┼Ťli komu┼Ť si─Ö to nie podoba, trudnoÔÇŽ jego sprawa.

Zgadzam si─Ö z tym jak najbardziej! Mnie Poradnik pom├│g┼é podj─ů─ç decyzj─Ö, kt├│ra wcale nie by┼éa ┼éatwa. Jest napisany w taki spos├│b, kt├│ry proponuje u┼╝ytkownikowi kilka rozwi─ůza┼ä w zale┼╝no┼Ťci od tego, co chce zobaczy─ç. Ostateczny wyb├│r nale┼╝y do czytelnika. Nie mo┼╝na za nikogo zdecydowa─ç, czym ma ogl─ůda─ç niebo. Ja dowiedzia┼éem si─Ö naprawd─Ö sporo po przeczytaniu. Bardzo mnie ciesz─ů i si─Ö przydaj─ů mapki oraz opisy obiekt├│w wraz z momentem kiedy je obserwowa─ç. Wida─ç, ┼╝e autor w┼éo┼╝y┼é ogrom pracy w to wydawnictwo.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: