Teraz jest wtorek, 10 grudnia 2024, 10:12

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Atlas Nieba 2000.0
PostNapisane: wtorek, 14 grudnia 2010, 17:40 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Atlas Nieba 2000.0

Spoglądając w nasze niebo, często zastanawiamy się, co tak naprawdę na nim widzimy. Przepiękne dla miłośników nieba konstelacje, to dla wielu tylko przypadkowe, niezrozumiałe układy gwiazd. Nawet nie wszyscy potrafią wskazać na niebie Wielką Niedźwiedzicę, rozpoznając co najwyżej charakterystyczny kształt najbardziej znanej jej części – Wielkiego Wozu.

Dla prawidłowej orientacji na niebie, by zidentyfikować poszczególne gwiazdy i gwiazdozbiory, niezbędna jest pewna wiedza i odpowiednie doświadczenie. Jeśli ich nie mamy, możemy dziś skorzystać ze specjalnych urządzeń elektronicznych i oprogramowania, ale też z tradycyjnej obrotowej mapy nieba lub właśnie z atlasu nieba. To i tak zadanie niełatwe, jeśli po raz pierwszy próbujemy rozpoznać niebo, a nasza wiedza na ten temat jest w powijakach.

Atlas Nieba 2000.0 powstał głównie z myślą o początkujących miłośnikach nieba, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z astronomią, a ich pierwszym celem jest poznanie otaczającego nas kosmosu. Do tego celu została odpowiednio dobrana zarówno skala Atlasu, jak i ilość gwiazd ukazanych na poszczególnych jego mapach. Odpowiada ona liczbie gwiazd widocznych gołym okiem w idealnych warunkach atmosferycznych i z dala od ziemskich świateł rozjaśniających nocne niebo. W praktyce zazwyczaj nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem najsłabszych spośród gwiazd zamieszczonych w Atlasie. Jednak już za pomocą prostej lornetki lub teleskopu wykroczymy znacznie poza zakres zaznaczonych w Atlasie gwiazd.

Już w zamierzchłych czasach gwiazdy grupowano w charakterystyczne układy – gwiazdozbiory (konstelacje), co zdecydowanie ułatwia orientację na niebie i odszukiwanie interesujących nas gwiazd i innych obiektów pośród tysięcy innych. Dzięki Atlasowi Nieba 2000.0 możemy poznać poszczególne gwiazdozbiory, nauczymy się nazw i oznaczeń gwiazd, a także zidentyfikujemy wiele obiektów niegwiazdowych.

Z pewnością Atlas docenią również bardziej doświadczeni miłośnicy astronomii, którzy z jego pomocą zaczną szukać na niebie słabiej świecących obiektów astronomicznych czy też np. asteryzmów – ciekawych układów gwiazd niebędących gwiazdozbiorami.

Tytuł oryginalny: „Atlas Nieba 2000.0”
Korekta i konsultacja: Jan Desselberger, Janusz Wiland, Kamil Gomulski
Współpraca: Grzegorz Czernecki, Bogdan Dembiński, Marcin Jaromin, Jakub Kowarczyk, Adam Krawczyk, Piotr Lech, Piotr Nowak, Jan Polak, Zbyszko Rum, Aleksander Knapik, Zbigniew Siedlecki, Adam Skrzypek, Patrycja Sobik, Bartosz Wojczyński i Tomasz Zaraś (autor dziękuje wszystkim za wszelkie komentarze i porady)
ISBN: 978-83-932019-3-8
Wydawnictwo: AstroCD - Sylwia Substyk
Format: 236x340 mm
Oprawa: utwardzana, kolor
Łączenie stron: spiralowanie
Papier: 350 g - kreda mat, foliowane
Liczba stron: 32

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak się bawić, to na całego.
Od kilkunastu dni bawię się nad nowym Atlasem Nieba, z którym nie wiem co jeszcze zrobię i jak będe udostępniał. Może będzie w formie kolejnej książki, np. podoba mi się pomysł małego atlasu do 6 mag, na bardzo grubym papierze, foliowanym z jeszcze grubszą okładką. Całość zabezpieczona przed wilgocią, bindowana lub jakoś składana tak aby można było odwracać karty o 360°. Mam fajny 20 stronicowy schemat i bardzo mi sie on podoba.

Co Wy na to? Bawić się z tym dalej? Może macie jakieś pomysły, co powinno się w takim atlasie znaleźć?

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 14 grudnia 2010, 18:04 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5195
Lokalizacja: Katowice-Janów
Fajnie to wygląda ,mi się podoba.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 14 grudnia 2010, 19:07 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Bardzo ciekawy pomysł :idea: Jeśli Twój zamysł dojdzie do skutku to czuję, że szykuje się coś na miarę polskiego Pocket Sky Atlas :mrgreen:
Osobiście jestem za umieszczeniem granic gwiazdozbiorów. Mogą być delikatne. tzn. gęsty ciąg kropek lub kresek. Mi to bardzo pomaga w czasie obserwacji. Atlas nieba bez granic gwiazdozbiorów byłby jak mapa geograficzna bez granic państw etc. Poza tym można wizualnie zapamiętać jaki obszar ma dany gwiazdozbiór. Wszystko jest jakby bardziej poukładane. Weźmy np. Wielki Wóz; oprócz charakterystycznej "chochli" gwiazdozbiór ten zajmuje całkiem spory kawałek nieba.
Pomysł z papierem odpornym na wilgoć i z bindowaniem jest jak najbardziej słuszny. Z pewnością przedłuży to "żywot" atlasu.
Zasięg do 6-7 magnitudo może być.
Z nowości było by fajne jakby na mapkach znalazły się carbon stars'y czyli gwiazdy węglowe,zaliczane do gwiazd zmiennych, które są wg mnie bardzo interesującymi obiektami obserwacyjnymi ze względu na swój intensywny pomarańczowo-czerwony kolor. Obserwacjami carbon starsów zaraził mnie Piotrek Sobieraj za co mu chwała :D Mam olbrzymi sentyment do tych czerwonych punkcików na niebie. Choć jak to bywa z gwiazdami zmiennymi - raz je widać a raz nie.
Przydałby się też na końcu atlasu indeks obiektów (M, NGC) no i może parę szczegółowych mapek obszarów szczególnie interesujących np. M42, M45, Hiady, galaktyki w Pannie, Warkoczu Bereniki czy w Wielkim Wozie.
Myślę też by nie robić kolorowego tła, tzn. niebieskiego. Atlas nieba wg mnie najlepiej wygląda w wersji black&white. Odradzam stosowanie czerwonego koloru - świecąc w nocy czerwoną latarką, wszystko co będzie wydrukowane na czerwono nie będzie widoczne w świetle czerwonej latarki.
Tyle moich propozycji :)

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 14 grudnia 2010, 19:50 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Kuba Kowarczyk napisał(a):
Przydałby się też na końcu atlasu indeks obiektów (M, NGC) no i może parę szczegółowych mapek obszarów szczególnie interesujących np. M42, M45, Hiady, galaktyki w Pannie, Warkoczu Bereniki czy w Wielkim Wozie.
Myślę też by nie robić kolorowego tła, tzn. niebieskiego. Atlas nieba wg mnie najlepiej wygląda w wersji black&white. Odradzam stosowanie czerwonego koloru - świecąc w nocy czerwoną latarką, wszystko co będzie wydrukowane na czerwono nie będzie widoczne w świetle latarki.
Tyle moich propozycji :)

Też jestem jak najbardziej za taką formą ''ściągi'' :) Podobne rzeczy ''wyprawiałem'' z mapkami z AstroJaWila, czyli generowałem interesujące mnie mapki gwiazdozbiorów i dorysowywałem różne linie naprowadzające, czasem jakiś okręg w miejscu gdzie znajdowały się najbliższe gwiazdy- takie jakby punkty odniesienia. Naprawdę pomagało to w obserwacjach na tyle, że niektóre obiekty potrafię już odnaleźć na podstawie moich gwiazdek, szczegółów - czyli odnośników. Procentuje to sprawnym pokazem dla obserwujących ze mną i ich miłe zaskoczenie, że potrafię takie obiekty ''wyłuskać'' z pamięci. Poza tym, kolory gwiazd jak np. Capella żółta, a Spica niebieska itd. :)
Zaś jeśli by to miała być kolejna książka, niech to będzie poszerzone nie tylko o dokładniejsze namiary w formie mapek, ale może opisy, co może pomóc przy poszukaniu obiektu, no i same właściwości, ciekawostki itd. Jak w atlasie Świata. No cóż, może za daleko zabrnąłem w to, ale myślę, że aż takie złe to nie jest. To jedynie moje sugestie, takie ''głośne myślenie'' na forum odnośnie odpowiedzi na pytanka.

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 14 grudnia 2010, 20:24 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Czyli jak na razie, największym dylematem jest tło. Wersja czarno-biała będzie na pewno tańsza, ale czy taki atlas nie będzie podobny do tych drukowanych z pdf? Osobiście podoba mi się na niebieskim (cyan 100%) dokładnie w takiej tonacji jak mapki Jana Desselbergera z Tablic astronomicznych. Przynajmniej gwiazdki są białe. Sam nie wiem już.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 14 grudnia 2010, 21:00 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Dla mnie najbardziej czytelna jest forma bladoniebieskiego tła i czarnych gwiazdek z Sky Atlas ,
jak i typowe wydruki czarno-białe, tonacja białych gwiazdek na jasnoniebieskim nie najlepiej się komponuje.

Obrazek

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 14 grudnia 2010, 21:59 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Która wersja więc jest wg. ciekawsza? Jutro przygotuje wersje z bladoniebieskim tłem i czarnym nadrukiem. Zobaczymy.
Całość mam w pliku wektorowym, więc można całość szybko dowolnie modyfikować bez strat jakości.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 14 grudnia 2010, 23:44 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
TRZEBA PORÓWNAĆ.

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 14 grudnia 2010, 23:49 
Offline
Ranga: [6]
Ranga: [6]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
Posty: 1633
Lokalizacja: Nowy Sącz
A może w formie "nieba"? Białe gwiazdy i opisy na czarnym tle? Byłby identyczny z tym co nad głową...
Tylko pewnie farba bardzo zwiększy ewentualny koszt :?

_________________
Pozdro - Wojtek
Tel: 693 161 949

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ciężkim" sprzętem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakieś dooperelle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: środa, 15 grudnia 2010, 00:20 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5195
Lokalizacja: Katowice-Janów
i obawiam się ,że było by to trochę mało czytelne :shock:

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: środa, 15 grudnia 2010, 09:32 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 października 2009, 17:16
Posty: 432
Lokalizacja: Ostróda-kraina tysiąca jezior
Myślę,że to bardzo przydatna rzecz..mapka jest czytelna, choć myślę,że jednak granica gwiazdozbiorów byłaby tu niezbędna...
Jeśli by wyszła , z chęcią bym zakupił.

Jestem na tak.

_________________
ZAPRASZAM
http://piotrskorupski92.wordpress.com/
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
PTMA-Warszawa
Sprzęt: SW 150/750, EQ 3-2,Napęd w 1 osi RA,Lunetka biegunowa Celestron CG-4,Canon 600 D, Canon PowerShot A480,SW 705 AZ2 i okulary kitowe.
------------------------------------------------------------------------------------------
http://sosptma.astrowww.pl/
Sekcja Obserwacji Słońca PTMA


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: środa, 15 grudnia 2010, 12:36 
Offline
Ranga: [3]

Dołączył(a): wtorek, 23 lutego 2010, 18:34
Posty: 299
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Bieżąca kolorystyka jest ok, prezentuje się estetycznie.
Granice oraz linie gwiazdozbiorów są potrzebne, znacznie ułatwiają orientację po niebie.

Ale jeśli mógłbym coś zaproponować, to wyrzucenie mniej znanych nazw własnych, które tylko niepotrzebie zajmują miejsce, a i tak praktycznie nikt ich nie używa. Jakoś nigdy nie spotkałem się z radą, żeby np. mgławicy Kocie Oko szukać w połowie drogi między gwiazdami Aldhiban oraz Nodus Secundus. :P
Po prostu łatwiej jest używać oznaczeń Bayera lub Flamsteeda. Każdy zorientuje się, o jaki obiekt chodzi, a nazwy własne wystarczy zarezerwować dla gwiazd najbardziej rozpoznawalnych (jak Polaris, Deneb, Wega itp.).

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: środa, 15 grudnia 2010, 12:54 
Offline
Ranga: [3]

Dołączył(a): wtorek, 23 lutego 2010, 18:34
Posty: 299
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Już nie mogę edytować, a chcę wytknąć jeszcze jedno. ;)

W okolicy Mirfaka gwiazdy zachodzą na siebie, co powoduje utratę czytelności. W przypadku "gęstych" rejonów (np. Plejady) takie rysowanie może poskutkować nieregularną białą plamą.
Proponuję rysować każdą gwiazdę jako kółko z cienką obwódką dookoła w kolorze nieba, aby można było je łatwiej rozdzielić. Aby większe kółka nie zasłaniały mniejszych, gwiazdy powinny być rysowane w kolejności od najsłabszych do najjaśniejszych.
Tak jest to rozwiązane w atlasie autorstwa Toshimi Taki: http://www.geocities.jp/toshimi_taki/at ... 070512.pdf (Plejady znajdują się na stronie 9 podanego PDF-a), tak robię również ja w swoim programie. W efekcie czytelność zatłoczonych obszarów jest znacznie poprawiona.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: środa, 15 grudnia 2010, 14:42 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Zmieniłem kolorystykę i mi się nie podoba. :(
Zaraz domaluje granice gwiazdozbiorów.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 3 stycznia 2012, 19:45 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Pomalutku dobiegają końca pracę nad Atlasem

Przyjęto format: 236 x 340 mm
Każda z kart na bardzo grubym kartonie lub tworzywie z dodatkowym foliowaniem lub lakierowaniem
Zasięg: 6,7 mag., wszystkie M, C i wybrane NGC, IC, Sh-2, asteryzmy z książki, gwiazdy węglowe
Granice gwiazdozbiorów, zarysy Drogi Mlecznej, siatka REKT. i DEK.
Szczegółowy indeks z współrzędnymi, jasnością, wielkością etc. dla M, N i NGC z IC.
Nazwy gwiazd, linie łączące gwiazdy w gwiazdozbiorach wg. Tablic Jana Desselbergera (zgodne też z Obrotową Mapą Nieba i Plakatem)

Przy okazji dziękuje już Janowi Desselbergerowi za poświęcony czas przy długich rozmowach przy pracy i za ciągłe namawianie mnie do wytrwałości.

Jutro wstawie przykładowy fragment mapy.

Uwaga: Poszukuje testerów i recenzentów, którzy za bezpłatny egzemplarz będą chcieli przed drukiem zapoznać się z zawartością i wnieść do niego swoje uwagi.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 3 stycznia 2012, 19:48 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Chętnie przetestuję atlasik i przy okazji odświeżę swoją znajomość nieba ;)

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 3 stycznia 2012, 20:00 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Jesteś więc Kuba pierwszy.
Wersja dla testerów będzie ze względów techniczych nieco mniejsza na A4. Nie mam dostępu do A3.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 3 stycznia 2012, 20:33 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Już myślałem Marku, że pomysł poszedł w zapomnienie i zacząłem na własny użytek ulepszać i foliować mapy mag7-atlas_Color. Teraz obawiam się, że znów moja robota pójdzie na marne. Ech

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 3 stycznia 2012, 21:17 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Z tego co pamiętam chciałeś kolorów, a tych nie będzie (za wyjątkiem okładki).
Z moich pseudo badań wynika, że nie wiele osób chce kolory. W czerwonej latarce najlepiej spisuje się czerń na bieli.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Atlas Nieba wg. AstroCD
PostNapisane: wtorek, 3 stycznia 2012, 21:32 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 10 września 2011, 19:43
Posty: 79
Lokalizacja: Godziszów
Mam takie pytanko, kiedy będzie dostępny w sprzedaży atlas ? :)

_________________
Synta 8" / Scopos 30mm / UWAN 7mm


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL