OBROTOWA MAPA NIEBA Zakończyłem pracę nad nową obrotową mapą nieba, która powstała na podstawie wskazówek waszych i swoich doświadczeń z podobnymi produktami. Po pierwsze, jest dużo większa niż np. mapa obrotowa wydawana przez PTMA czy teleskopy.pl.
44 cm, to nie przypadek. Należało doprowadzić do kompromisu pomiędzy wielkością a wygodą użytkowania i taki wymiar sprostał naszym wymaganiom. Wielkość ma znaczenie, bowiem w ten sposób mapka staje się wreszcie użyteczna. Sama robocza wielkość mapy, czyli nadruku samej mapy właściwej to 40 cm. Różnica jest tak wielka jak wielkość zwierciadeł w teleskopach. Mapa PTMA ma "zaledwie" 20 cm, nasza 40 cm. To jak porównanie 8 i 16" teleskopu czyli jakieś
4 razy więcej na powierzchni.
Aktualnie mapa poszła do druku i powinna być gotowa w okolicach 20 czerwca.
Olbrzymia prawie półmetrowa mapa zawiera około 2500 gwiazd do +5,6 wielkości gwiazdowej, dostrzegalnych gołym okiem na czystym, ciemnym niebie. Gwiazdy połączono umownymi liniami, ułatwiającymi odnalezienie charakterystycznych kształtów gwiazdozbiorów. Zaznaczono również położenia – w większości widocznych dopiero przez lornetkę lub teleskop – obiektów katalogu Messiera oraz niektórych innych obiektów astronomicznych. Jaśniejszym tłem wyróżniono Drogę Mleczną. Na mapę naniesiono siatkę współrzędnych astronomicznych – rektascensji i deklinacji.
W dolnej części drugiej strony mapy zamieszczono trzy dodatkowe mapki, przedstawiające w powiększeniu wybrane fragmenty nieba:
– obszar graniczny gwiazdozbiorów Panny i Warkocza Bereniki, charakteryzujący się szczególnie dużym nagromadzeniem galaktyk, z pełnym opisem symboli obiektów;
– rejon Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy, przydatny do tzw. testu zasięgu gwiazdowego „gołym okiem” – obserwując coraz słabsze gwiazdy w tym rejonie możemy łatwo określić aktualny zasięg gwiazdowy w miejscu obserwacji;
– Plejady lub M45 w gwiazdozbiorze Byka, najbardziej znaną i najjaśniejszą gromadę otwartą gwiazd.
Mapa umożliwia zapoznanie się z aktualnym wyglądem nieba w Polsce. Datę odnajdujemy na obrzeżu mapy, zaś godziny i minuty na obrzeżu częściowo przeźroczystej nakładki.
Obrotową Mapę Nieba sporządzono dla centrum Polski, miejsca o długości geograficznej 19°E i szerokości geograficznej 52°N.
Aby poprawnie ustawić mapę na dany moment, należy najpierw wyznaczyć czas miejscowy, bezpośrednio związany z położeniem miejsca obserwacji.
Umożliwia to zamieszczona tu schematyczna mapka Polski, zawierająca odpowiednie poprawki (w minutach) dla różnych długości geograficznych w Polsce.
Używając głównej skali godzin, w okresie letnim od wyliczonej wartości dodatkowo odejmujemy 1 godzinę. Dla ułatwienia na mapę naniesiono drugą skalę czasową – dla okresu letniego.
Tytuł oryginalny: „Obrotowa Mapa Nieba”
Autor: Marek Substyk
Konsultacja: Jan Desselberger, Janusz Wiland
ISBN: 978-83-932019-2-1
Wydawnictwo: AstroCD - Sylwia Substyk
Format: 440 mm, kolor, foliowana i wodoodporna.