Teraz jest ┼Ťroda, 16 pa┼║dziernika 2019, 10:06

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: ┼üykend w Pcimiu
PostNapisane: niedziela, 25 maja 2014, 11:23 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
W nocy z pi─ůtku na sobot─Ö bezchmurne niebo umo┼╝liwi┼éo mi przeprowadzenie do┼Ť─ç fajnych obserwacji wschodniej cz─Ö┼Ťci nieba. Testowa┼éem wyszukiwanie za pomoc─ů Red Dota, ale od czasu do czasu pstryka┼éem laserem, ┼╝eby potwierdzi─ç ustawienie teleskopu. Opisywanie poszukiwania "emek" nie jest niczym ciekawym, ale okaza┼éo si─Ö, ┼╝e pstrykanie raz na kilkana┼Ťcie minut laserem sci─ůgn─Ö┼éo uwag─Ö pilota jakiej┼Ť awionetki, kt├│ra zacz─Ö┼éa kr─ů┼╝y─ç nad tarasem mojego domku. Oczywi┼Ťcie nie stara┼éem si─Ö w ┼╝aden spos├│b prowokowa─ç nikogo, ale sytuacja by┼éa ma┼éo komfortowa i mia┼éam nawet pietra, ┼╝e wystawiona na tarasie spora rura i pojawiaj─ůca si─Ö sporadycznie wi─ůzka lasera ┼Ťci─ůgn─ů mi na g┼éow─Ö jakie┼Ť dziwne s┼éu┼╝by. Wczorajsza, do┼Ť─ç pochmurna noc nie sprzyja┼éa obserwacjom nieba. W┼éa┼Ťciwie po kilku piwach przy grillu niemal┼╝e sko┼äczy┼éo si─Ö na odespaniu poprzedniej nocy. Jednak ciep┼ée powietrze i majacz─ůce mi─Ödzy chmurami gwiazdy spowodowa┼éy, ┼╝e siedzieli┼Ťmy na zewn─ůtrz ze znajomymi w nadziei na popraw─Ö pogody i wyci─ůgni─Öcie teleskopu. Nic z tych rzeczy! Wydarzeniem wieczoru by┼é niski przelot meteorytu (prawdopodobnie). Wida─ç by┼éo smug─Ö, kt├│ra na czerwono rozja┼Ťni┼éa chmury nad nami. Po chwili us┼éyszeli┼Ťmy do┼Ť─ç cichy odg┼éos, kt├│ry m├│g┼é by─ç spowodowany rozerwaniem si─Ö spadaj─ůcego obiektu. Zdarzenie widoczne by┼éo ko┼éo godziny 22:15, czyli niebo by┼éo jeszcze do┼Ť─ç jasne. Obiekt lecia┼é z po┼éudnia na p├│┼énoc. Wydawa┼éo nam si─Ö, ┼╝e ca┼ékiem nisko w chmurach. Widok roz┼Ťwietlonych chmur by┼é podobny do uderzenia pioruna, jednak kolor by┼é czerwony i wyra┼║nie by┼éo wida─ç prostolinijny ┼Ťlad obiektu, kt├│ry przecina┼é chmury. Powiem tak, to drugie tak spektakularne zjawisko, kt├│re widzia┼éem w ┼╝yciu. Prawdopodobnie moich znajomych, kt├│rzy byli ┼Ťwiadkami wydarzenia te┼╝. G┼éo┼Ťny wrzask i "┼ü┼é┼é┼éoooooo┼é"! Spowodowa┼éy ┼Ťci─ůgni─Öcie na taras reszty domownik├│w. No i do bladego rana siedzieli┼Ťmy podekscytowani, ale nic wi─Öcej si─Ö ie wydarzy┼éo :(

Sprz─Öt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.

G├│ra

Tytu┼é: Re: ┼üykend w Pcimiu
PostNapisane: niedziela, 25 maja 2014, 12:57 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Przeczytaj moj─ů histori─Ö z laserem w Chorwacji. Teraz si─Ö ┼Ťmiej─Ö, ale tam nie by┼éo mi do ┼Ťmiechu. :lol: :lol: :lol:
viewtopic.php?p=53089#p53089

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 26 maja 2014, 10:06 
Nowy u┼╝ytkownik

No w┼éa┼Ťnie, jako┼Ť ca┼ékowicie przesz┼éo mi szukanie laserem. Pr├│bowa┼éem znale┼║─ç w necie informacj─Ö o zaobserwowanym przez nas meteorycie, ale wygl─ůda na to, ┼╝e zjawisko nie zosta┼éo odnotowane. Patrz─ůc na map─Ö powinien on przelatywa─ç dalej w okolicach Jeziora Dobczyckiego. Poniewa┼╝ przelecia┼é nam dok┼éadnie nad g┼éowami, wi─Öc nie byli┼Ťmy w stanie okre┼Ťli─ç k─ůta opadania. Jego pr─Ödko┼Ť─ç wydawa┼éa si─Ö do┼Ť─ç du┼╝a. Nie wiem czy dobrze rozumuj─Ö, ale je┼Ťli meteor lecia┼é z po┼éudnia na p├│┼énoc to raczej nie powinien by─ç to ten z roju Cameloparadalid├│w. Swoj─ů drog─ů, czy dokonali┼Ťcie jaki┼Ť obserwacji meteor├│w z tego roju? W sobot─Ö do godziny drugiej w nocy nie zauwa┼╝y┼éem nic.

Sprz─Öt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 26 maja 2014, 10:14 
Moderator globalny
Moderator globalny

Irek Misiak napisał(a):
No w┼éa┼Ťnie, jako┼Ť ca┼ékowicie przesz┼éo mi szukanie laserem.

A ja nie wyobra┼╝am ju┼╝ sobie innego szukacza ni┼╝ laser.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 26 maja 2014, 10:21 
Nowy u┼╝ytkownik

Adamie z pewno┼Ťci─ů jest to znakomite narz─Ödzie, ale zauwa┼╝y┼éem, ┼╝e wyszukiwanie Red Dotem przy moim kaprawym wzroku jest r├│wnie skuteczne, a nie ┼Ťci─ůgam na siebie uwagi :). Spr├│buj─Ö w nast─Öpny ┼éykend zameldowa─ç si─Ö na Lubomirze i z czystej ciekawo┼Ťci zapyta─ç czy moje wyszukiwanie laserem im nie przeszkadza :)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 26 maja 2014, 10:33 
Moderator globalny
Moderator globalny

Lasera u┼╝ywam od lata czy jesieni 2013. Przedtem nie da┼ébym na Red Dota powiedzie─ç z┼éego s┼éowa, zreszt─ů i jak teraz ale u┼╝ywanie lasera jest jeszcze prostsze (nie trzeba si─Ö schyla─ç) jednak przeszkadza na zlotach fof─ůcym.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 6 lipca 2014, 23:38 
Nowy u┼╝ytkownik

Po popo┼éudniowej burzy mia┼éem nik┼ée nadzieje, na czyste niebo dzisiejszej nocy, ale jest nie┼║le. Zacz─Ö┼éo si─Ö od tego, ┼╝e moje baby zacz─Ö┼éy mnie bombardowa─ç kolejnymi pomys┼éami na sp─Ödzenie swojego czasu. Troch─Ö si─Ö w tym pogubi┼éem (bo kto kobity zrozumie - zw┼éaszcza trzy na raz), wi─Öc w ramach odstresowania zasiad┼éem na tarasie ze star─ů rusk─ů lornetk─ů 10x50, atlasem dla kolegi Marka i zacz─ů┼éem si─Ö doucza─ç. Wczoraj gwiazdy by┼éy mniej wyraziste i ci─Ö┼╝ko by┼éo cokolwiek namierzy─ç (ja analog jestem) teraz jednak po kilku browcach i przy klarownym (w miar─Ö) widoku zacz─ů┼éem sobie t─ů moj─ů lornetk─ů luka─ç. Jaka to frajda, ze jak si─Ö wie, to mo┼╝na takim sprz─Ötem co┼Ť zobaczy─ç!!!! Pi─Ökna M13 :) Nie wytrzyma┼éem i wytarga┼éem t─ů swoj─ů "kr├│wk─Ö" 12-calow─ů i pi─Öknie gwiazdki wida─ç w gromadzie :). ┼╗eby nie by┼éo wczoraj zaliczy┼éem wszystkie emki na wschodnim widoku od ┼üab─Ödzia, poprzez Lutni─Ö, Liska i Strza┼é─Ö, ale seeing kiepski by┼é, wi─Öc jeszcze M57 ┼éatwo by┼éo namierzy─ç, ale ju┼╝ z Hantlami mia┼éem problem. I tak by┼éo je znacznie lepiej wida─ç ni┼╝ M51 w Wielkiej. Jednak przy tak pi─Öknym Ksi─Ö┼╝ycu i o takiej porze roku wschodnie rewiry wydaj─ů si─Ö znacznie lepiej widoczne ni┼╝ to co nad g┼éow─ů. Pozdrawiam serdecznie i z czerwonym ┼Ťwiate┼ékiem na czole, dzier┼╝─ůc w jednej d┼éoni atlas a w drugiej butl─Ö wyruszam te kilka krok├│w na taras. Dzi┼éochy ┼Ťpi─ů a ja ┼Ťwi─Öty spok├│j mam :)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 5 listopada 2014, 07:19 
Nowy u┼╝ytkownik

Tym razem przy okazji za┼éatwiania r├│┼╝nych spraw uda┼éo mi si─Ö wyrwa─ç za miasto w tygodniu. Mia┼éem wielk─ů ochot─Ö zaobserwowa─ç pasy w atmosferze na Jowiszu. Pobudka 4:15. Pi─Ökne rozgwie┼╝d┼╝one niebo, ale jednak do┼Ť─ç jasne. Jowisz w tak du┼╝ym stopniu odbija┼é ┼Ťwiat┼éo, ┼╝e nie by┼éem w stanie zobaczy─ç nic wi─Öcej opr├│cz sporej tarczy. Skromne wyposa┼╝enie czyli zak┼éadanie filtra ksi─Ö┼╝ycowego i barlowa nie by┼éo w stanie poprawi─ç kontrastu i zmniejszy─ç jasno┼Ťci. Widoczne do┼Ť─ç s┼éabo M97 i M108 w Wielkiej Nied┼║wiedzicy. M108 - wyra┼║ny wyd┼éu┼╝ony kszta┼ét. Triplet Lwa - pora┼╝ka. Pobudka godzin─Ö wcze┼Ťniej i by┼éoby pewnie fajnie wida─ç. Gwiazdy ┼Ťwietnie widoczne. Gromady otwarte M44 w Raku i M35 w Bli┼║ni─Ötach dobrze widoczne przez lornetk─Ö i tym bardziej w powi─Ökszeniu 50X. Nie zawiod┼éa m┼égawica w Orionie, ale mog┼éem j─ů obserwowa─ç tylko przez lornetk─Ö, bo by┼éa widoczna na granicy drzew. Wnioski: konieczne filtry planetarne i lepsze okulary. Szary filtr ksi─Ö┼╝ycowy za s┼éaby.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: