Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o opinie
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=127&t=5339
Strona 1 z 1

Autor:  Andrzej Muszynski [ środa, 9 września 2015, 13:52 ]
Tytuł:  Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o opinie

Witam, przymierzam się do zakupu teleskopu rozsuwanego Sky-watcher, pewnie o średnicy 16 cali. Wstępnie rozmawiałem na ten temat z p. Markiem w Katowicach. Postanowiłem jednak wcześniej przygotować na niego miejsce, a złożyło się to z budową domu. Znaleźliśmy fachowca, który zaprojektował nam system uchylanego dachu w strychu - jak na załączniku. Taka wnęka, przez którą można by obserwować niebo, miałaby po przesunięciu fragmentu dachu 2 metry długości wzdłuż kalenicy i po 1 metrze na obie strony - jedna z wystawą na SE, druga NW. Strych w szczycie, gdzie spoczywałby teleskop, ma nie więcej niż 2 metry. Dopiero zaczynamy budowę więźby, więc w każdej chwili możemy zmodyfikować wyłaz.

Znajomy uczulał mnie jeszcze na temperaturę, to jest odizolowanie strychu od ciepłego pomieszczenia niżej.

Będę bardzo wdzięczny za każdą sugestię, wskazówkę i opinię. Teleskop jest składany, więc powinien mieścić się w strychu, po rozłożeniu można wystawić tubę poza jego linię.

Pozdrawiam.

Załączniki:
obserwatorium.jpg
obserwatorium.jpg [ 75.16 KiB | Przeglądane 4571 razy ]

Autor:  Grzegorz Czernecki [ środa, 9 września 2015, 14:56 ]
Tytuł:  Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op

Pamiętaj, że jak dach się nagrzeje za dnia to w nocy będzie oddawał ciepło i według mnie ten właz 2x1m jest za mały, obraz będzie Ci się rozmywał.

Autor:  Andrzej Muszynski [ czwartek, 10 września 2015, 11:32 ]
Tytuł:  Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op

Dzięki za odpowiedź. Ale czy znaczy to w takim razie, że jeśli właz byłby większy, zminimalizowałoby to zakłócenie? Jak większy musiałby być w takim razie..?

Autor:  Krzysztof Pomietło [ czwartek, 10 września 2015, 12:16 ]
Tytuł:  Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op

pytanie czy chcesz mieć tylko strych czy też zaadaptujesz to jako dodatkowy pokój mieszkalny (albo "piwny";) ), jeśli już stawiasz nowy dom to może warto pomyśleć nad dodatkowymi oknami dachowymi? 20 min przed obserwacjami uchylamy okna, otwieramy właz i jechane

ogólnie świetny pomysł, zawsze marzyłem o czymś podobnym

Autor:  Andrzej Muszynski [ czwartek, 10 września 2015, 14:27 ]
Tytuł:  Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op

Tak, warto uściślić - ten strych nie jest mieszkalny, poddasze użytkowe jest niżej. Strych wykorzystany będzie tylko na obserwatorium, więc spokojnie mogę uchylić cały właz pół godziny przed obserwacją. Pytanie, czy warto jakoś specjalnie izolować podłogę strychu od poddasza mieszkalnego, by utrudnić "wyciek" ciepła do góry? Rozumiem, że do 2 metrów w szczycie strychu nie ma zastrzeżeń i takie urządzenie powinno się zmieścić..

Autor:  Grzegorz Czernecki [ czwartek, 10 września 2015, 15:18 ]
Tytuł:  Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op

Tu jest problem z emisją ciepła z dachu nie z podłogi pokoju poniżej.

Autor:  Adam Krawczyk [ czwartek, 10 września 2015, 16:14 ]
Tytuł:  Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op

To IMHO mija się z celem. Zakładam, że skoro budujesz dom, to pewnie na jakiejś działce, a skoro masz dom, to pewnie i garaż, a skoro masz to wszystko, to lepiej wytaszczyć telepa na plac niż wydawać kasę na "dziurę" w dachu, która i tak będzie zbyt mała.
Ja trzymam telepa w garażu przy domu, a i tak jeżdżę na obserwacje około 30-50 km za miasto, bo z miasta nie bawi mnie to już ładnych kilka lat.
PS
Napisz jeszcze skąd jesteś?

Autor:  Andrzej Muszynski [ piątek, 11 września 2015, 12:10 ]
Tytuł:  Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op

Kasa na tę konstrukcję nieduża, mam znajomego fachowca, który ma świetny pomysł na mechanizm. Więc nic do stracenia nie ma, na dachu nie będzie znaku. Taki Sky watcher jednak waży sporo, żeby go często przenosić, a z dachu będę miał lepszy zasięg niż z dołu, na pewno lepszy niż z garażu. Niebo piękne, bo nie tylko ponad 30 km poza miastem, ale i z dala od wsi, pod lasem, nie ma nawet lamp przy drodze. Jura Krakowska.

Autor:  Piotr Kalaga [ piątek, 11 września 2015, 20:55 ]
Tytuł:  Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op

Myślę, że pomysł fajny, ale ja bym się tego bał. Wolałbym zbudować na placu małe obserwatorium jako niezależny budynek np w drewnie niż robić sobie dziurę w dachu, z którą mogą być różne problemy. Tzn. jeśli gdzieś już coś takiego widziałeś i ten ktoś nie ma z tym żadnych problemów to można się podjąć. Dom to droga inwestycja i myślę że warto stosować rozwiązania sprawdzone. Na pewno każdy wie jak wykonać dobrze okno dachowe tzw świetlik ale taki rozsuwany dach to myślę ze juz nie koniecznie. Z punku widzenia fizyki budowli taka dziura w dachu to miejsce nieciaglosci docieplenia, utraty ciepła zimą i nieszczelności. Z punku widzenia wytrzymałości konstrukcji dachu taka dziura źle wykonana tzn niewlasciwie wzmocniona może osłabiać konstrukcje. Z drugiej strony do odważnych świat należy. Jeśli zdecydujesz się zrealizować pomysł to przypilnuj żeby na etapie projektu było wszystko rozwiązane w szczegółach i żeby nie było żadnych improwizacji w czasie budowy bo to może spowodować wyżej wymienione problemy. Powodzenia :)

Autor:  Artur Janda [ poniedziałek, 14 września 2015, 13:35 ]
Tytuł:  Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op

" Piękne niebo, 30 km od miasta, brak lamp, Jura K-Cz", czego chcieć więcej? Człowieku ( z pasją astro? ), buduj obserwatorium na ziemi!

Autor:  Tomek Piwek [ wtorek, 15 września 2015, 10:36 ]
Tytuł:  Re: Obserwatorium na strychu z uchylanym dachem -prośba o op

A JA SIĘ Z NEGATYWNYMI OPINIAMI SZANOWNYCH KOLEGÓW KATEGORYCZNIE NIE ZGADZAM!!!!!!!!!!!!!!!!
Większość moich fajnych fotek powstała właśnie ze strychu.

Teraz już w czasie przeszłym, ale miałem obserwatorium na strychu przez prawie 10 lat w centrum miasta i było... po prostu super. Pod ręką, blisko, sucho i bezpiecznie.
Otwierana mała klapa (50x100cm) i wysuwany na specjalnej, ale prostej konstrukcji montaż z zamontowanym na stałe teleskopem, ustawionym na N i gotowym do akcji w każdym momencie. Zdalna kontrola i czujnik deszczu nawet pozwalał czasami pospać w trakcie sesji.
Ta konstrukcja to w uproszczeniu zawias przykręcony do podłogi z kilkoma rolkami, linką i przeciwwagą (70kg), pozwalającą podnieść telep ponad dach jednym palcem.
Ponieważ w zasadzie już go nie potrzebuję - jest do przejęcia za cenę złomu i... dobrą flaszkę (za pomysł) :D

Jeśli dach będzie pokryty dachówką ceramiczną, to istotnie problem nocnego oddawania ciepła będzie. Blacha lub gont na drewnie już ok. Pomieszczenie (2x1m) wydzieliłem sciankami z samego styropianu, posklejanego pianką poliuretanową i szczelnymi drzwiami. Inaczej robi się komin :(

Powodzenia.
Jakbyś chciał pogadać, to wyślę Ci tel. na PW.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/