Teraz jest wtorek, 19 marca 2024, 07:54

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Walizka na osprzęt
PostNapisane: niedziela, 17 lipca 2011, 12:31 
Jakiś czas temu stwierdziłem, że trzeba jakoś przenosić okulary i inny sprzęt. Noszenie w pudełkach każdego okularu nie jest za wygodne, zwłaszcza jak się ma tego dość dużo.
Szukałem więc dla swoich szkiełek jakiegoś rozwiązania, które byłoby praktyczne i zarazem dla nich bezpieczne.
Walizki z Praktikera i innych supermarketów mają tę wadę, że nie mają gąbki/pianki. Można ją kupić, ale jej jakość jest mizerna (albo gąbka głośnikowa, albo materac ;) ). Poza tym ciężko się ją tnie.
Strzępi się itp.
Przeglądając google trafiłem na sklep z walizkami Megabag 3000. Wymiary około 50 x 35 x 20 cm. Więc jak znalazł na okulary i mniejszy sprzęt. Cena wysoka i do tego trzeba było 4 sztuki zamówić. Ale napisałem maila do sklepu i miła pani powiedziała, że mogą mi sprzedać egzemplarz wystawowy, do tego wziąłem piankowe wypełnienie. W sumie wyszło drogo, ale warto było (około 250 zł).
Walizka z "plastiku" o podwójnych mocnych i sztywnych ścianach, zamykana na 2 klamry, możliwość założenia kłódki, wypełnienie to 3 warstwy pianki/gąbki 4 cm/3cm/3cm, więc można dowolnie wycinać na grubość. Gąbka tnie się dobrze i nie strzępi się. Nie znam się na materiałach, ale jest to coś pomiędzy gąbką, a pianką polietylenową. W górnej części walizki gąbka sopelkowa.
Kilka fotek, projekt oczywiście nie zakończony.
Robiłem to w ten sposób:
1. Szablon z papieru
2. Odrys i wycinanie pierwszej warstwy. W razie potrzeby wycinanie drugiej warstwy.
3. Z racji na różną wysokość okularów trzeba było wypoziomować je (by równo wystawały z pianki) - użyłem gąbki sopelkowej, która dotarła do mniej jako zabezpieczenie walizki na czas transportu (kilka wąskich pasków, ale na wyłożenie otworów w sam raz) i gąbki polietylenowej jako podstawy (łatwo dociąć na wysokość)
4. Na koniec termiczne obrobienie niedoskonałości cięcia (zapalniczką ;) ), aby wszystko było ładne i równe.

Kilka fotek

Wygląd ogólny
Obrazek

Pierwsze 5 sztuk w nowym "domku"
Obrazek

Tak to się prezentuje po wyjęciu szkieł
Obrazek

I przygotowany szablon dla 30 mm :)
Obrazek

Miejsca jeszcze sporo zostało - pewnie dla jakiegoś barlowa, filtrów, przedłużek itp


Góra
  
 

 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: niedziela, 17 lipca 2011, 12:55 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Jacku zupełnie nieźle to wyszło. Jednak polak potrafi zrobić coś z niczego.

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: niedziela, 17 lipca 2011, 13:21 
Na zdjęciach wykroje okularów są jeszcze bez wygładzania. Bez tego wygląda to dość kanciaście, ale dzięki temu, że pianka pozwala się wytapiać/wypalać bez pozostawiania twardej powłoki, to można dopieścić otwór na okular :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: niedziela, 17 lipca 2011, 14:29 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 20:29
Posty: 684
Lokalizacja: Krotoszyn
Ja przez zupełny przypadek trafiłem na walizkę Camrock 610 (129zł na serwisie aukcyjnym).
Walizka wygląda i posiada gabaryty znanych aluminiowych walizek narzędziowych.
Ale... posiada konfigurowalny wkład piankowy, który składa się z kwadracików circa about 2x2cm, głębokich na jakieś 4cm.
Kwadraciki te można wyrywać i otrzymujemy kształt :D
Pod tak "uzyskanym" kształtem jest jeszcze około 2-3cm pianki. Dla mnie rozwiązanie rewelacyjne.


Załączniki:
IMG_2319b.jpg
IMG_2319b.jpg [ 628.95 KiB | Przeglądane 10051 razy ]
IMG_2321b.jpg
IMG_2321b.jpg [ 507.05 KiB | Przeglądane 10051 razy ]

_________________
email: tsuch@poczta.fm

Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: niedziela, 17 lipca 2011, 16:59 
Walizeczka jak się patrzy. No i wyposażenie robi wrażenie.
Pierwotnie też szukałem walizki z wkładem do samodzielnego kształtowania poprzez wyrywanie kostek. Niestety ceny walizek z takim wkładem, bądź samego wkładu przewyższały cenę tego co mam.
Moja walizka nie jest może pyło- i wodoszczelna, ale jako magazyn i szybki transport dla szkieł jest jak znalazł. Moje obawy budzą tylko zawiasy i mechanizm zamykania (tzn jak pisał mi producent jest to solidne), więc pewnie będę musiał jakąś kłódkę skombinować dla pewności.
Ogólnie rzecz biorąc nie spodziewałem się, że ceny gąbki technicznej mogą być tak wysokie... Podobnie z walizkami specjalistycznymi.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: niedziela, 17 lipca 2011, 17:29 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Ale w/g ceneo i na stronach sklepow do ktorych ten serwis odsyla to ten Camrock o ktorym pisze Tomek kosztuje 140 zeta wiec raczej sporo mniej niz ty zaplaciles

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: niedziela, 17 lipca 2011, 17:36 
Tyle, że ja szukałem walizki plastikowej, a nie aluminiowej :)
Pierwotnie znalazłem walizki Pelicana, ale ceny mnie poraziły. W Stanach są też walizki innych firm, ale transport do polski to prawie 100 dolców z racji na masę. Na polskim rynku są głównie walizki w/w Pelicana i kilka noname. Jako, że walizka stoi u mnie pod biurkiem aktualnie to jej gabaryty miały dla mnie znaczenie. Pelikany są bardzo pękate, ale jak pisałem cena je eliminuje.
Ten Megabag normalnie kosztuje 400 zł plus cena wkładu. Ja miałem całość za ok 250 zł


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: niedziela, 17 lipca 2011, 17:41 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
No chyba ze tak jesli kwestia materialu byla jedna z wytycznych to faktycznie ten camrock jej nie spelnial. Troche korygujac moj poprzedni post znalazlem tez tego Camrocka 610 w jednym ze sklepow ze sprzetem optycznym za 175 zeta jednak i pewnie to bedzie prawdziwa cena :) Za to okazuje sie ze o czym Tomek nie wspomnial, ze mozna ja albo cala wyslac gabka i wyrywac te kawalki albo podzielic zalaczonymi do niej przegrodami

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: niedziela, 17 lipca 2011, 17:53 
Gdybym szukał walizki aluminiowej to pewnie bym wziął nawet najzwyklejszą z Praktikera za 50 zł i szukał gąbki do niej. Plastikowe jak dla mnie lżejsze i wyglądają nieco lepiej od chińskich blaszaków, ale to kwestia gustu. Mi się one kojarzą np ze sztućcami :)
Zależało mi na plastikowej z gąbką. Przegródki są może i łatwiejsze do przygotowania, ale jednak zostaje pewien luz. Gąbka jednak lepiej trzyma okular.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: niedziela, 17 lipca 2011, 18:27 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Wiesz co tak mi to dalo toche do myslenia bo mam zamowionego Camrocka hd 620 i on jest regulowany jedynie przegrodami i zaczalem sie zastanawiac czy poki nie zostalo zrealizowane to nie zmienic jeszcze na tego hd 610 :roll:

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: niedziela, 17 lipca 2011, 22:56 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Po wielu wyjazdach i posiadaniu 3 walizek z okularami , a było tych szkiełek wiele , teraz zabieram ze sobą na obserwacje jeden góra dwa okulary w "słoiczkach" lub fabrycznych pudełkach.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2011, 08:51 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 20:29
Posty: 684
Lokalizacja: Krotoszyn
Poszukaj dobrze na serwisach aukcyjnych. Ja kupiłem za 129zł i to w maju jakoś.
Zobacz w zakończonych i znajdź sprzedawcę, może ma jeszcze, ale aktualnie nie wystawia.

_________________
email: tsuch@poczta.fm

Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2011, 11:57 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Nie no teraz juz nie bede wycofywal zamowienia ewetualnie tylko moglbym zamienic jeszcze model ale ... chyba jednak tego nie zrobie w sumie okulary to tylko polowa astrogratow wiec jednak przegrodki :P

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: poniedziałek, 18 lipca 2011, 13:28 
Jeśli masz do włożenia do walizki nie tylko okulary, to przegródki rzeczywiście będą lepszym rozwiązaniem. W razie czego możesz delikatniejsze przedmioty dodatkowo gąbką wymościć w przegródce.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: piątek, 22 lipca 2011, 20:45 
No i 30 już ma swoje miejsce w walizce. Na tę chwilę jak widać miejsce jeszcze zostało na trochę sprzętu. Muszę się zastanowić co by tu jeszcze upchnąć :)

Obrazek


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: piątek, 22 lipca 2011, 20:54 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 20:29
Posty: 684
Lokalizacja: Krotoszyn
Z lewej wejdzie akurat suszarka :)

_________________
email: tsuch@poczta.fm

Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: piątek, 14 października 2011, 19:55 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 03:02
Posty: 90
Lokalizacja: Wola k/Pszczyny
Odświeżając temat:
Czy wie ktoś gdzie można kupić samą piankę do wypełnienia walizki i jak ona się w ogóle fachowo nazywa?

EDIT: Sam znalazłem :D LINK Tylko z tą ceną to ich chyba pogięło, poszukam czegoś tańszego na Allegro.

_________________
Synta 8"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: piątek, 14 października 2011, 20:12 
Trochę drogo wychodzi. Poszukaj jeszcze w sklepach modelarskich wypełnień walizek albo gąbki do przechowywania figurek itp. Dostaniesz np takie ponacinane w kwadraty.
Osobno znajdziesz też wypełnienia np pelikana (są drogie). Możesz też zagadać ze sklepem w którym ja swoją walizkę kupiłem - chyba Elita
http://www.elita.com.pl/walizki/index.php?id=product&dzial=sztuczne_megabag&produkt=87 Może ci komplet gąbek za np 100 zł sprzedadzą. Jak im dostarczysz schemat to nawet powycinają wyrzynarką (płatne dodatkowo)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Walizka na osprzęt
PostNapisane: sobota, 15 października 2011, 00:38 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Można nawet na firmę zamówić katalogi, ja zamówiłem, jak przyjdą to dam znać.

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL