Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 15:57

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pytanie o szukacz (Red Dot/Star Pointer)
PostNapisane: poniedziałek, 6 lipca 2015, 21:54 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 19:18
Posty: 19
Lokalizacja: Tąpkowice
Witam szanownych kolegów! :)

Ostatnio jestem na etapie poszukiwań nowego, dobrego szukacza i bardzo szybko wpadłem na polecenia szukacza typu Red Dot/Star Pointer.
Teraz moje pytania:
1. Odnalazłem coś takiego:
http://deltaoptical.pl/szukacz-william- ... d1619.html
Na jakiej zasadzie to działa? Wysyła wiązkę lasera w ustawionym kierunku czy po prostu wyświetla kropkę na "ekranie" szukacza?

2. Skoro odnalazłem powyższe cudeńko, dlaczego nie zaoszczędzić i nie kupić czegoś takiego?
http://deltaoptical.pl/szukacz-star-pointer,d915.html

Tu rodzi się pierwsze poważne pytanie - skąd taka różnica w cenie, skoro (na moje niefachowe oko) oba szukacze działają na podobnej zasadzie? Oczywiście różnicę w wyglądzie (ten pierwszy taki kosmiczny, podoba mi się ;) ) pomińmy.

Jeszcze dot. tego kosmicznego szukacza, czym różnią się te dwa produkty?
http://deltaoptical.pl/szukacz-william- ... d1619.html
http://deltaoptical.pl/szukacz-do-gso-r ... d2742.html
Bo różnica w cenie jest jednak dość znaczna (pomijając aktualną promocję).

3. Star Pointer/Red Dot jest ciekawym wynalazkiem i z pewnością ułatwia eksplorację nieba, jednak szukacz z jakimś przybliżeniem również byłby wskazany. Oczywiście ciągła podmiana szukaczy nie wchodzi w grę z powodów raczej oczywistych.
Czy jest możliwość pozostawienia "zestawowego" szukacza (Synta 10") i dołożenia gdzieś obok jednego z wyżej wspomnianych?
Odnalazłem temat sprzed pięciu lat, gdzie pan Jan Polak wrzucił zdjęcie swojej Synty (również rozsuwanej):
Zdj: download/file.php?id=2784&mode=view
Forum: viewtopic.php?f=9&t=1456&start=20
Pomysł zrealizował z wykorzystaniem uchwytu od szafy. Tu jednak zastosował jakiś mały szukacz, który bezproblemowo się zmieśił. Czy ktoś orientuje się czy jeden z powyższych (wszystkie są na wsuwanie) dałoby radę jakoś przymocować obok zestawowego szukacza? Najlepiej bez wiercenia. Czy może jednak będę skazany na wybór jednego? Oczywiście tu rodzi się jeszcze pytanie o kolimację dwóch szukaczy i ogólną realizację, tak aby oba spełniały swoją rolę.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Pytanie o szukacz (Red Dot/Star Pointer)
PostNapisane: poniedziałek, 6 lipca 2015, 23:18 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
RDFa od Wujka Optyka już brak w Delcie, niemniej RDF GSO też reprezentuje wysoki standard.
Czerwona kropka jest wyświetlana na szklanym ekranie ( nie telewizyjnym :) ) i to wystarcza przyjąć
za pewnik. Nie ma znaczenia ile masz szukaczy jeden , dwa lub trzy każdy z nich ma swoją regulacje
(kolimację) w stosunku do osi optycznej teleskopu . Każdy dobry szukacz ma stopkę w zestawie ,
wystarczy w tubie zrobić dwa otwory fi 3,1 i przykręcić na śrubki mosiężne lub nierdzewne razem
z odpowiednimi nakrętkami i podkładkami . Jak dasz zwykłe stalowe po kilku jesienno-zimowych
obserwacjach rdza zacznie rządzić połączeniami gwintowanymi. I to tyle.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pytanie o szukacz (Red Dot/Star Pointer)
PostNapisane: poniedziałek, 6 lipca 2015, 23:25 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 19:18
Posty: 19
Lokalizacja: Tąpkowice
Hm, rozumiem że bez wiercenia się nie obejdzie? Jakieś taśmy klejące dwustronne super hiper strong, czy coś takiego?
Gdzieś mi się przewinął temat, gdzie właśnie w ten sposób sobie poradzono (chyba nawet w linkowanym wcześniej) i było to dość stabilne i jednocześnie nie wyglądało na prowizorkę.

Bo wiercić w tubie... huh ;)

--
I wciąż zastanawiam się nad przewagą Red Dot. Linkowany Star Pointer kosztuje kilka razy mniej, a w sumie, jeśli dobrze rozumiem, działa identycznie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pytanie o szukacz (Red Dot/Star Pointer)
PostNapisane: sobota, 11 lipca 2015, 05:43 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2010, 15:28
Posty: 212
Lokalizacja: Sosnowiec
jaki to problem wiercić w tubie?;)
ja mam nawiercone w tubie na szukacz laserowy a na mocowaniu szukacza optycznego nawierciłem otwory pod red dota.
trzeba sie raz odważyć i atm sie rozkręca.
dorabiasz później łożyskowania itp, troche wiary w swoje możliwości ;)

Obrazek

_________________
porazki traca sens kiedy poddamy sie bez walki...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL