Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:33

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Historia. Mój pierwszy astro-wyjazd
PostNapisane: środa, 11 lipca 2012, 09:24 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Minęło już ponad 23 lata od mojego pierwszego "poważnego" wyjazdu obserwacyjno-wypoczynkowego. Wpomnienia ożyły po otrzymaniu od kolegi Ireneusza Sławińskiego e-mail'a ze zeskanowanymi zdjęciami wykonanymi podczas tego pobytu. Dziękuje raz jeszcze.

A jak to było.....?

Zaczęło się od artykułu na wiosnę 1989 roku, który pojawił się ówczesnym miesięczniku.
Opis z Uranii brzmiał jakoś tak (poniższy pochodzi z opisu z Uranii z 3/1988)

OBÓZ ASTRONOMICZNY
Jest on adresowany do początkujących miłośników astronomii, którym wydaje się, że interesują ich obserwacje astronomiczne, i którzy chcą to sprawdzić w praktyce. Tematyka zajęć astronomicznych obejmuje zapoznanie się z astronomią w zakresie potrzebnym do orientowania się na niebie i prowadzenia prostych obserwacji, nauczenie się posługiwania się teleskopem i wykonywania obserwacji, oraz prowadzenia pokazów nieba przez teleskop. Jeśli będą chętni, przewidujemy możliwość utworzenia grupy (zastępu) zaawansowanej, prowadzącej obserwacje i pokazy nieba, oraz uczestniczącej w zajęciach teoretycznych na wybrane przez siebie tematy.
Obóz będzie obozem harcerskim, pod namiotami, ze służbami i wartą, z ogniskami. Nie wykluczone są nocne alarmy dla obserwacji ciekawych zjawisk astronomicznych. Aby uczestniczyć w obozie nie trzeba jednak stać się harcerzem; jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych.
Do dyspozycji uczestników są: teleskop Newtona 310/2005, Meniscas 150/2250, refraktor 100/1000, teleskop Newtona 150/1500 i refraktor 63/840. Dwa z nich są na montażu paralaktycznym z napędem umożliwiającym wykonywanie zdjęć. Znaczna część zajęć będzie prowadzona pod sztucznym niebem planetarium, co uniezależnia częściowo obóz do pogody.


Teleskop 310/2005 to dzieło profesora Kazimierza Kordylewskiego, odkrywcy pyłowych Księżyców Ziemi

Załącznik:
Komentarz: foto: XIII OZMA Frombork 2009
mf_oz0911.jpg
mf_oz0911.jpg [ 71.75 KiB | Przeglądane 38739 razy ]

Nie byłem nigdy harcerzem, a moja astronomia opierała się na małej lunetce z zestawu AstroCabinet 90 oraz bibliotece miejskiej, w której przeczytałem chyba wszystkie książki o astronomii jakie były wtedy dostępne.
Mając niecałe 17 lat, pamiętam, że do wyjazdu byłem przygotowany dużo wcześniej. Nikt nie robił mi problemów, że pojadę, rodzicę wyłożyli kasę, ja wsiadłem do pociągu relacji Katowice-Elbląg, i nad ranem pięknego lipcowego poranka, znalazłem się najpierw w Elblągu a następnie w samym Fromborku. Z dworca PKP do samego miejsca zakwarterowania, było jakieś 2 km... oczywiście pieszo i w niesamowitym deszczu. Na miejscu jakby miało być inaczej od razu przestało już padać.
Obóz znajdował się na terenie obcenego Obserwatorium Astronomicznego (Góra Zurawia, ul. Krasickiego). Całość w lesie, gdy dotarłem rozbijano pierwsze duże wojskowe namioty. Do dziś to była moja jedyna okazja spania w namiocie tego typu. Pamiętam, że były rzeczywiście warty (jakoś byłem tylko raz i na dodatek w dzień). Na obiady chodziliśmy na stołówkę (1 km), na miejscu były umywalki oczywiście z zimna tylko wodą, jak zawsze latryna, którą trzeba było wykopać w lesie.
Były codziennie wykłady, obserwacje w pogodne noce, nocna wycieczka po lesie tak ciemnym, że nie widziałem nic na 0,5 metra (a był to początek lipca) wycieczka do Krynicy Morskiej z teleskopem aby pokazywać jeszcze towarzyszom plamy na Słońcu, seansy w Planetarium, koncert muzyki organowej w katedrze, masa wolnego czasu na świetle lody w centrum.

To były czasy. Nie tak jak teraz gdy wszystko jest dostępne.
Warto wspomnieć i zapisać to na forum...

Jeśli ktoś ma chęć podzielnia się swoimi historiami, zapraszam do pisania.


Załączniki:
Artur Grajcar, Grzegorz Kłosowski, Grzegorz Lisowski, Piotr Klimas, Marek Substyk.jpg
Artur Grajcar, Grzegorz Kłosowski, Grzegorz Lisowski, Piotr Klimas, Marek Substyk.jpg [ 149.49 KiB | Przeglądane 38740 razy ]
Marek Substyk.jpg
Marek Substyk.jpg [ 117.64 KiB | Przeglądane 38740 razy ]
Krzysztof Kaszewski.jpg
Krzysztof Kaszewski.jpg [ 109.5 KiB | Przeglądane 38740 razy ]
Ireneusz Sławiński.jpg
Ireneusz Sławiński.jpg [ 142.95 KiB | Przeglądane 38740 razy ]
Grzegorz Lisowski.jpg
Grzegorz Lisowski.jpg [ 105.86 KiB | Przeglądane 38740 razy ]
Grzegorz Kłosowski.jpg
Grzegorz Kłosowski.jpg [ 158.83 KiB | Przeglądane 38740 razy ]
Artur Grajcar.jpg
Artur Grajcar.jpg [ 113.39 KiB | Przeglądane 38740 razy ]
Piotr Klimas.jpg
Piotr Klimas.jpg [ 103.21 KiB | Przeglądane 38740 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL