Teraz jest pi─ůtek, 29 maja 2020, 12:56

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Historia. M├│j pierwszy astro-wyjazd
PostNapisane: ┼Ťroda, 11 lipca 2012, 09:24 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Minęło już ponad 23 lata od mojego pierwszego "poważnego" wyjazdu obserwacyjno-wypoczynkowego. Wpomnienia ożyły po otrzymaniu od kolegi Ireneusza Sławińskiego e-mail'a ze zeskanowanymi zdjęciami wykonanymi podczas tego pobytu. Dziękuje raz jeszcze.

A jak to było.....?

Zaczęło się od artykułu na wiosnę 1989 roku, który pojawił się ówczesnym miesięczniku.
Opis z Uranii brzmia┼é jako┼Ť tak (poni┼╝szy pochodzi z opisu z Uranii z 3/1988)

OBÓZ ASTRONOMICZNY
Jest on adresowany do pocz─ůtkuj─ůcych mi┼éo┼Ťnik├│w astronomii, kt├│rym wydaje si─Ö, ┼╝e interesuj─ů ich obserwacje astronomiczne, i kt├│rzy chc─ů to sprawdzi─ç w praktyce. Tematyka zaj─Ö─ç astronomicznych obejmuje zapoznanie si─Ö z astronomi─ů w zakresie potrzebnym do orientowania si─Ö na niebie i prowadzenia prostych obserwacji, nauczenie si─Ö pos┼éugiwania si─Ö teleskopem i wykonywania obserwacji, oraz prowadzenia pokaz├│w nieba przez teleskop. Je┼Ťli b─Öd─ů ch─Ötni, przewidujemy mo┼╝liwo┼Ť─ç utworzenia grupy (zast─Öpu) zaawansowanej, prowadz─ůcej obserwacje i pokazy nieba, oraz uczestnicz─ůcej w zaj─Öciach teoretycznych na wybrane przez siebie tematy.
Ob├│z b─Ödzie obozem harcerskim, pod namiotami, ze s┼éu┼╝bami i wart─ů, z ogniskami. Nie wykluczone s─ů nocne alarmy dla obserwacji ciekawych zjawisk astronomicznych. Aby uczestniczy─ç w obozie nie trzeba jednak sta─ç si─Ö harcerzem; jest dost─Öpny dla wszystkich zainteresowanych.
Do dyspozycji uczestnik├│w s─ů: teleskop Newtona 310/2005, Meniscas 150/2250, refraktor 100/1000, teleskop Newtona 150/1500 i refraktor 63/840. Dwa z nich s─ů na monta┼╝u paralaktycznym z nap─Ödem umo┼╝liwiaj─ůcym wykonywanie zdj─Ö─ç. Znaczna cz─Ö┼Ť─ç zaj─Ö─ç b─Ödzie prowadzona pod sztucznym niebem planetarium, co uniezale┼╝nia cz─Ö┼Ťciowo ob├│z do pogody.

Teleskop 310/2005 to dzieło profesora Kazimierza Kordylewskiego, odkrywcy pyłowych Księżyców Ziemi

Za┼é─ůcznik:
Komentarz: foto: XIII OZMA Frombork 2009
mf_oz0911.jpg
mf_oz0911.jpg [ 71.75 KiB | Przegl─ůdane 10116 razy ]

Nie by┼éem nigdy harcerzem, a moja astronomia opiera┼éa si─Ö na ma┼éej lunetce z zestawu AstroCabinet 90 oraz bibliotece miejskiej, w kt├│rej przeczyta┼éem chyba wszystkie ksi─ů┼╝ki o astronomii jakie by┼éy wtedy dost─Öpne.
Maj─ůc nieca┼ée 17 lat, pami─Ötam, ┼╝e do wyjazdu by┼éem przygotowany du┼╝o wcze┼Ťniej. Nikt nie robi┼é mi problem├│w, ┼╝e pojad─Ö, rodzic─Ö wy┼éo┼╝yli kas─Ö, ja wsiad┼éem do poci─ůgu relacji Katowice-Elbl─ůg, i nad ranem pi─Öknego lipcowego poranka, znalaz┼éem si─Ö najpierw w Elbl─ůgu a nast─Öpnie w samym Fromborku. Z dworca PKP do samego miejsca zakwarterowania, by┼éo jakie┼Ť 2 km... oczywi┼Ťcie pieszo i w niesamowitym deszczu. Na miejscu jakby mia┼éo by─ç inaczej od razu przesta┼éo ju┼╝ pada─ç.
Ob├│z znajdowa┼é si─Ö na terenie obcenego Obserwatorium Astronomicznego (G├│ra Zurawia, ul. Krasickiego). Ca┼éo┼Ť─ç w lesie, gdy dotar┼éem rozbijano pierwsze du┼╝e wojskowe namioty. Do dzi┼Ť to by┼éa moja jedyna okazja spania w namiocie tego typu. Pami─Ötam, ┼╝e by┼éy rzeczywi┼Ťcie warty (jako┼Ť by┼éem tylko raz i na dodatek w dzie┼ä). Na obiady chodzili┼Ťmy na sto┼é├│wk─Ö (1 km), na miejscu by┼éy umywalki oczywi┼Ťcie z zimna tylko wod─ů, jak zawsze latryna, kt├│r─ů trzeba by┼éo wykopa─ç w lesie.
By┼éy codziennie wyk┼éady, obserwacje w pogodne noce, nocna wycieczka po lesie tak ciemnym, ┼╝e nie widzia┼éem nic na 0,5 metra (a by┼é to pocz─ůtek lipca) wycieczka do Krynicy Morskiej z teleskopem aby pokazywa─ç jeszcze towarzyszom plamy na S┼éo┼äcu, seansy w Planetarium, koncert muzyki organowej w katedrze, masa wolnego czasu na ┼Ťwietle lody w centrum.

To były czasy. Nie tak jak teraz gdy wszystko jest dostępne.
Warto wspomnie─ç i zapisa─ç to na forum...

Je┼Ťli kto┼Ť ma ch─Ö─ç podzielnia si─Ö swoimi historiami, zapraszam do pisania.

Za┼é─ůczniki:
Artur Grajcar, Grzegorz Kłosowski, Grzegorz Lisowski, Piotr Klimas, Marek Substyk.jpg
Artur Grajcar, Grzegorz K┼éosowski, Grzegorz Lisowski, Piotr Klimas, Marek Substyk.jpg [ 149.49 KiB | Przegl─ůdane 10117 razy ]
Marek Substyk.jpg
Marek Substyk.jpg [ 117.64 KiB | Przegl─ůdane 10117 razy ]
Krzysztof Kaszewski.jpg
Krzysztof Kaszewski.jpg [ 109.5 KiB | Przegl─ůdane 10117 razy ]
Ireneusz Sławiński.jpg
Ireneusz S┼éawi┼äski.jpg [ 142.95 KiB | Przegl─ůdane 10117 razy ]
Grzegorz Lisowski.jpg
Grzegorz Lisowski.jpg [ 105.86 KiB | Przegl─ůdane 10117 razy ]
Grzegorz Kłosowski.jpg
Grzegorz K┼éosowski.jpg [ 158.83 KiB | Przegl─ůdane 10117 razy ]
Artur Grajcar.jpg
Artur Grajcar.jpg [ 113.39 KiB | Przegl─ůdane 10117 razy ]
Piotr Klimas.jpg
Piotr Klimas.jpg [ 103.21 KiB | Przegl─ůdane 10117 razy ]

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: