Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:01

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 02:52 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
19 styczeń 2013 r., sobota.

Dzisiejszy plan to wycieczka do Tromso. Pomni na to ża autobus do centrum odjeżdża parę minut po dziewiątej, a na następny nie mamy za szybko co liczyć, pobudkę zaplanowaliśmy na 7.00. Szybkie wstawanie, mycie, śniadanko (ośmiu chłopa - to wszystko trwa) i pomalutku wychodzimy z campingu. W ciągu nocy temperatura spadła i to co wczoraj było śnieżno - wodną papką przeistoczyło się w twardą lodową pokrywę. Nieźle się ślizgając wdrapujemy się pod górkę w stronę przystanku i... widzimy tył odjeżdżającego autobusu. Ale ale, przystanek trzeba przecież znaleźć! W momencie zrywa się śnieżna burza i widoczność spada do zera, a my w tumanach śniegu próbujemy zorientować się w terenie. Wdrapując się pod górkę dochodzimy do głównej drogi, po czym naczelny komandos naszej wyprawy rusza przed siebie w poszukiwaniu transportu. Po chwili za tumanami śniegu na horyzoncie zaczyna majaczyć sylwetka autobusu, a nasz komandos zasłaniając go ciałem zmusza pojazd do zatrzymania. Cel został osiągnięty, autobus złapany, musiał jednak podjechać po resztę ekipy, gdyż zostaliśmy daleko w tyle.

No to super, wsiadamy do autobusu, płacimy za bilety kartami płatniczymi (w Norwegii za wszystko płaci się kartami) i ruszamy w drogę. Naszym oczom, zza okien autobusu, ukazał się przepiękny widok. Skalisty brzeg fiordu, sina tafla wody, ośnieżone góry po jego drugiej stronie, surowość natury poprzeplatana ciepłem maleńkich drewnianych domków w pastelowych kolorach zieleni, bordo, ciepłej szarości czy bieli robiły niesamowite wrażenie. Po półgodzinnej jeździe wysiadamy przed słynnym mostem i ruchem posuwisto - ślizgowym ruszamy w stronę kolejki linowej. Co niektórzy zaliczyli salto w tył przytomnie jednak ratując swój sprzęt. Po krótkim spacerku docieramy do stacji kolejki i... niespodzianka, stacja zamknięta od października zeszłego roku do nie wiadomo kiedy. Cóż, porobiliśmy parę zdjęć i skierowaliśmy się w powrotną drogę. Za jednym wyjątkiem. Naczelny komandos wyprawy postanowił zdobyć własnymi siłami (czytaj butami) szczyt góry i ruszył samotnie w drogę. Bycie mięczakami jednak się opłaciło, gdyż wędrowaliśmy w bajkowej scenerii niczym z baśni Andersena. Wspomniane już wcześniej skandynawskie drewniane domki z lampkami w każdym z okien, brak firanek lub ich namiastka, ciepłe jasne wnętrza rodem z Ikea tworzyły niepowtarzalny klimat. Padający gęsty śnieg dopełniał całości, a do świątecznej atmosfery brakowało jedynie zapachu grzanego wina i pierników. Czuć było oddech Skandynawii. Dla osób odwiedzających cielejsze kraje może to być szok, ale bardzo przyjemny szok. Zupełne przeciwieństwo południa. A przepraszam - jest jedna cecha wspólna. Mieszkańcy Norwegii są bardzo otwarci i z dużym luzem podchodzą do życia, zupełnie bez pośpiechu, niczym Grecy czy inne południowe nacje.

OK, ruchem w dalszym ciągu posuwisto ślizgowym ruszamy w stronę mostu. Spędzamy na nim chyba z godzinę fotografując, filmując i nie wiadomo co jeszcze. Aha - to zupełna niespodzianka - spotykamy na moście rodaków (w zasadzie to nas spotkano) wiedzących o naszej wyprawie i śledzących jej losy na Facebook'u. Była okazja do wymiany doświadczeń i prezentacji zdjęć - Oni już widzieli zorzę, my jeszcze niestety nie. Świat jest jednak mały.
Idziemy dalej brnąc w gąszcz bajkowych uliczek oświetlonych klimatycznymi lampkami, oprószonych świeżym śniegiem, wrażenie robią ustawione przed wejściami do sklepów latarenki ze świecami przypominającymi te z Ikea, jednak gigantycznych rozmiarów. Widać tutaj kult światła, jest to niesamowite. Cóż, mają go tutaj tak mało, nie ma więc się co dziwić. Latarenki, czy to w oknach, czy przed sklepami, czy na skwerach i placach tworzą magiczny, wręcz świąteczny nastrój. Potęguje go niestabilność pogody, w czasie minuty z bezchmurnej pogody potrafi się wywiązać śnieżna zawierucha.

Cóż, wszystko co dobre szybko się kończy, trzeba było ruszyć w stronę przystanku i wracać na camping. Nasz autobus pędził z prędkością 100 km/h po krętych oblodzonych drogach. Nie na darmo kierowca autobusu wymusił na nas zapięcie pasów, zrozumieliśmy dlaczego. Szkoda byłoby zginąć na norweskich drogach po tak traumatycznym lądowaniu w Tromso. Wstyd po prostu. Z autobusu wysiedliśmy z podniesionym ciśnieniem tudzież pulsem i ruchem posuwisto - ślizgowym ruszyliśmy w stronę kempingu. Wycieczka była świetna, końcówkę dnia spędziliśmy na oczekiwaniu na zorzę, ale o tym już następnym razem.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 02:55 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Pierwsze (dosłownie) zdjęcie zorzy. Zrobiliśmy dzisiejszej nocy na roboczo około 5000 fotek.


Załączniki:
Zorza.jpg
Zorza.jpg [ 141.51 KiB | Przeglądane 7253 razy ]

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 03:07 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 10 września 2011, 19:43
Posty: 79
Lokalizacja: Godziszów
Piękna fotka :) oby jak najwięcej takich. Powodzenia!

_________________
Synta 8" / Scopos 30mm / UWAN 7mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 08:37 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Gratulacje !!! Świetny opis i świetne zdjęcie. Czekamy niecierpliwie na więcej

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 08:54 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Adam, dzięki za historyczne zdjęcie i kolejną wspaniałą relację!!! :)

Świetnie mi się czyta te magiczne opisy i ogląda pierwsze Wasze foty - po zrobieniu przeze mnie "spaceru" na mapach google (polecam wszystkim forumowiczom).
Za pomocą przeciągnięcia googlowego "żółtego chopka" obszedłem sobie Ramfjord Camping z każdej strony ulicy rozglądając się po górach i zatoce. Następnie pognałem kilka kilometrów drogą w kierunku Tromsø ale trochę na mapie daleko... Przeniosłem się więc na tą samą drogę ale już pod miastem i dalej już zrobiłem spacer do samego mostu.
Na koniec przełączyłem jeszcze na Google Earth żeby zapamiętać ukształtowanie okolicy kampingu i wyspy Tromsøya.
Uwierzcie mi, wiele daje zorientowanie się na googlach w terenie jak się potem OGLĄDA FOTY i czyta te relacje uczestników wyprawy. Super sprawa, polecam wszystkim w PL :)

Oto widok z kolejki Fjellheisen (kliknij panoramę aby uruchomić):
http://www.virtualtromso.no/pl/panorama ... e-car.html
Można się rozejrzeć i pozazdrościć Markowi :)

A tu moja mapa okolicy, którą będę uzupełniał w miarę informacji i fotek od Was:
https://maps.google.pl/maps/ms?msid=213 ... 6,0.891953

Zauważyłem, że stosunkowo blisko (bo ok. 200km na południe od Ramfjord Camping) jest historyczne miasto Narvik, gdzie nastąpiło starcie pomiędzy siłami niemieckimi a alianckim Korpusem Ekspedycyjnym między 9 kwietnia a 8 czerwca 1940 roku.
Więcej szczegółów na wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Narwik
Ale to chyba przy okazji dłuższej wyprawy można opracować jako plan B. No myślę, że po takiej zachęcie kolejna ekspedycja jest już nieunikniona :lol:

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 09:12 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
No i udało się. Super i opis też super. Piszcie dalej i wklejajcie foty. Dużo fot.
Pogody życzę.
3mcie się.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 10:03 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Dzisiejsza noc zrekompensowała wszystko.
Zobaczyć zorzę polarną na żywo i szał uczestników wyprawy widzących ją po raz pierwszy jest nie zapomniany.
Radość, zdziwienie jakie zaoferowała nam zorza jest dla nas spełnieniem misji wyprawy.
Tak na szybko fotka z nocy.


Załączniki:
IMG_0600.jpg
IMG_0600.jpg [ 52.21 KiB | Przeglądane 7229 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 10:07 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2010, 20:14
Posty: 660
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Piękne zdjęcia, gratulacje!

_________________
http://www.astrofotki.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 10:17 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
FANTASTYCZNE fotki. Gratulacje!! Bardzo się cieszę, że w końcu doczekaliście się pogody a my pięknych zdjęć. Czekamy na następne, ale na pewno dopiero po przylocie obejrzymy wszystkie ciekawsze zdjęcia.
Hurra !!

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 11:46 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:48
Posty: 1415
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Rewelacyjna wiadomość, takiej informacji oczekiwałem. Już nie mogę doczekać się kolejnych zdjęć z ekspedycji, nie oszczędzajcie akumulatorów w aparatach i miejsc na kartach pamięci!!! Mam nadzieje, że nasz serwer pęknie w szwach ja załadujecie wszystkie zdjęcia na FTP-a tak by każdy mógł podziwiać te wspaniałe widoki. Szkoda, że mnie tam nie ma! Mam nadzieje wynagrodzić to sobie w Chile.

_________________
Canon EOS 1Ds i klika szkiełek do niego.

WŁASNY INSERTER VIDEO PRZYSTOSOWANY DO OBSERWACJI POZYCJI I ZAKRYĆ.
WŁASNA SŁUŻBA CZASU OPARTA NA SYGNALE DCF77
WŁASNY RADIOTELESKOP W BUDOWIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 11:51 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
No i gitara kurde, super, że się udało :D :shock:

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 13:16 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 12 stycznia 2012, 15:56
Posty: 216
Lokalizacja: Radlin
Naprawde świetne zdjęcia i opis ,no to zorza zaliczona!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 13:32 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
Nooo... najważniejsze, że się niebo odkryło, zorza się pokazała i pozwoliła się sfocić. Przecież to był cel misji. Nie wrócicie bez fotek aurory i to nas cieszy najbardziej :D Oby jeszcze dzisiaj Wam szczęście dopisało i będzie super. Fotki piękne!

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 13:51 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 7 marca 2011, 18:45
Posty: 62
Lokalizacja: Panki koło Czewy
Ładnie ci Marku Plejadki wyszły :D
A Zorza powala na żywo efekt musi być rewelacyjny, normalnie "orgazm oczny".

_________________
LB 10"
SW 80/400 + kitowce
Nagler type 5 31mm
ES 82° 14 mm; 11mm; 6,7mm; 4,7mm
Lornetki 10x50, 8x40


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 14:22 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 16 stycznia 2011, 12:15
Posty: 36
Lokalizacja: Sosnowiec
Adam, świetny opis, działa na wyobraźnię. Surowe ale magiczne miejsce na końcu świata - z dala od problemów, gdzie można dotknąć nieba. Fajnie, że już Wam się udało złapać trochę tego świetlistego nieba do Waszych lustrzanek.
Pozdrowionka.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 14:51 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): poniedziałek, 10 grudnia 2012, 01:01
Posty: 2
witam wszystkich "astromaniaków" serdecznie. Na razie wysyłam krótki post , bo sprawdzam,czy się wklei we właściwe miejsce . Potem napiszę coś więcej. Wcześniej próbowałam,ale nic z tego nie wyszło, muszę napisać wszystko jeszcze raz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 14:55 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 14 stycznia 2012, 16:05
Posty: 158
Lokalizacja: Zabrze
Świetny opis, a zdjęcia relwelacja i zapodają apetyt na więcej, wiec wszystcy z niecierpliwością czekamy !!

_________________
Pozdrawiam
Marcin

Pozdrawiam
Marcin

_________________

Celestron CGE, TSAPO81Q, Astrotech AT72ED, kamery: Atik 428ex mono, Guider EGZ-60 z ASI120MM, koło z filtrami LRGBHaSIIOIII, Astronomik CLS CCD, Nikon D3100


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 14:59 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Wczorajsza noc była wyjątkowa pod każdym względem. Nikt z nas nie przypuszczał, że po tak pochmurnym dniu będziemy świadkami tak ekscytującego widowiska.
Natura przygotowała nam spektakl, którego nie zapomnimy do końca życia. Nie spodziewałem się, że zorza jest tak szybka i ulotna. Wystarczyło kilka sekund, aby się pojawiła przepiękna smuga, głównie w zielonych odcieniach, a po chwili ukryła. Czas był tak krótki, że trudno było zdążyć ustawić obiektyw z aparatem na fragment nieba gdzie się pojawiała. W kulminacyjnym punkcie, zorze pojawiały się jedna obok drugiej, mieniąc się już nie tylko zielonym kolorem, lecz również przechodząc w odcień żółci.
Najpiękniejsze jednak były tzw. kurtyny, a w zasadzie firany, które jak w podręcznikowej wersji pojawiały się nad nami.
Wrażenia uczestników wyprawy są jednak nie gorsze niż ona sama. Krzyki radości, odśpiewanie „Polska.. biało-czerwoni”, „Jestem kibicem…”, to tylko fragment naszego estradowego repertuaru. Rafał Malczyk z radości leżał na śniegu, a inni wraz ze mną cieszyli się jak małe dzieci, krzycząc jakbyśmy byli sami.
Po godzinie 2.20 zorza znikła za chmurami, a nad nami zagościły do rana chmury. Poranek, o ile można go tak nazwać, przywitał nas czystym niebem i minusową temperaturą.
Kilka zdjęć jak zawsze w załącznikach.


Załączniki:
NDE_1806.jpg
NDE_1806.jpg [ 105.75 KiB | Przeglądane 7133 razy ]
IMG_0670.jpg
IMG_0670.jpg [ 75.61 KiB | Przeglądane 7133 razy ]
IMG_0656.jpg
IMG_0656.jpg [ 60.5 KiB | Przeglądane 7133 razy ]
IMG_0622.jpg
IMG_0622.jpg [ 86.85 KiB | Przeglądane 7133 razy ]
IMG_0605.jpg
IMG_0605.jpg [ 61.39 KiB | Przeglądane 7133 razy ]
IMG_0597.jpg
IMG_0597.jpg [ 46.59 KiB | Przeglądane 7133 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 15:31 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Noc 19/20 styczeń 2013 r. - w oczekiwaniu na zorzę.

Po trudach całodziennej wycieczki do Tromso nadszedł czas na odpoczynek. Wieczór poświęciliśmy na komentowanie i kopiowanie zdjęć zrobionych na wypadzie do centrum miasta. Pogoda wieczorową porą nie zapowiadała się ciekawie, co chwilkę zrywała się śnieżna zawierucha przeplatana momentami ciszy. Pomiędzy chmurami czasami dawało się zauważyć czyste rozgwieżdżone niebo. Postanowiliśmy zrobić okresowe dyżury, co chwilkę ktoś wychodził na zewnątrz zerknąć w niebo, niestety, bez powodzenia... Prognozy dawały jednakże cień nadziei.

Po jakimś czasie wpadł mi do głowy pomysł aby czysto teoretycznie przygotować się na obserwacje zorzy, to znaczy skompletować sprzęt, ubrać się jak na obserwacje i wyjść przed domek aby na sucho poćwiczyć ustawianie ekspozycji i zobaczyć jak sprawdzi się wdzianko na mrozie. Czyli takie fotografowanie zorzy bez zorzy. Przypiąłem więc aparat do głowicy statywu, w body wylądował Samyang 14mm/f2.8, ekspozycja jeszcze w domu ustawiona na czuja - ISO 800 / 2.8 / 20s, tak żeby być gotowym w każdej chwili do strzału. Oczywiście obowiązkowo wężyk jako wyzwalacz spustu migawki. Okutałem się więc w ubranie, chociaż nie było zbyt zimno, około -2 stopnie, statyw na ramię i w drogę. Stąpając ostrożnie aby nie zaliczyć poślizgu na ścieżce spoglądałem uważnie pod nogi. Przeszedłem parę kroków, podniosłem wzrok do góry i... moim oczom ukazała się przepiękna zorza! Myślałem że śnię, wrażenie było niesamowite, pierwszy raz widziałem to na oczy i wiedząc że to zorza niedowierzałem sam sobie. Czy aby na pewno?

Stawiam aparat na statywie i strzelam na ślepo pierwszą fotkę. Jest! Zorza!!! Zorza!!! Drę się na całe gardło. ZOOORZA!!! Nie słyszą. W tył zwrot i ile sił w nogach pędzę po oblodzonej ścieżce do domku niczym po tartanowej powierzchni. Zorza!!! Nic. Dopadam klamki, drzwi się otwierają, a ja wywijając orła padam u stóp naszego naczelnego komandosa. Polała się krew. Zrozumiał w oka mgnieniu. Alarm general!!! W domu zawrzało niczym w ulu. Jedni przez drugich ubierając się w pędzie zgarniali sprzęt jak popadło i wypadali przed domek. Co niektórzy ubierali się fotografując.

Jest! Jeeest! Przepiękna. Wlepiamy oczy w niebo i wyławiamy zielonkawe smugi pojawiające się tu i ówdzież, delikatne i zmysłowe, szybko rozpływające się niczym mgła. Strzelamy pierwsze fotki. Udało się! Focimy ile sił w aparatach, poklatkowo, normalnie i jak tylko się da. Po chwili czas na ostudzenie emocji. Nadeszła śnieżna zawierucha. Wracamy pod daszek domku. Ale to nie koniec. Śnieżyca po chwili zanika, a niebo się czyści. Wracamy na stanowiska i... zostaliśmy świadkami przepięknego koncertu, jaki dała nam aurora. Bardzo jasne pasy zieleni wprost wiły się na naszych oczach, szeroko na firmanencie, wzdłuż linii wschód - zachód. To wychodziła zza gór, to pojawiała się w zenicie. Do zieleni dołączył fiolet - róż. Zorza bardzo szybko zmieniała swój kształt, jak pióropusz piasku na wydmach. Do pasm dołączyły pojawiające się i znikające kurtyny, poprzeczne smugi przypominające firanki czy strugi deszczu. Trudno to opowiedzieć, feeria kształtów i kolorów, szybkość zmian wywarły na nas niesamowite wrażenie.

Chwilka o obiektywach. Nie przypuszczaliśmy że zorza może być tak dynamiczna. Z tego względu konieczne są jak najjaśniejsze obiektywy, aby do minimum skrócić czas ekspozycji. Moim prywatnym zdaniem najlepiej do tego celu nadawał się Samyang 24mm/f1.4. W rękach Rafała wyczyniał cuda. ISO ustawione na 1000, f/1.4 i czas 2 sekundy dawały mu najlepszy efekt. Na ekranie Jego Nikona podglądaliśmy uwiecznione przepiękne smugi zorzy. Pod względem ogniskowej jeszcze lepszy był Samyang 14mm/f2.8, jednakże aby zachować taką samą ekspozycję należało wydłużyć czas do 8 sekund, a to zwykle bywało za długo. Zarówno z jednego jak i drugiego obiektywu wychodziły przepiękne zdjęcia. Do kompletu dołączyło rybie oko 8mm/f3.5 dając zupełnie inną perspektywę. W tym wypadku niższa jasność miała mniejsze znaczenie, chodziło raczej o inną formę przekazu. Świetnie sprawdziła się możliwość wypróbowania różnych obiektywów, każdy sobie dobrał to co mu odpowiadało najlepiej i dzięki temu mamy mnóstwo rewelacyjnych i różnorodnych zdjęć w różnych konfiguracjach sprzętowych. Tu należą się podziękowania naszemu sponsorowi sprzętowemu wyprawy, bez niego nie mielibyśmy takiej możliwości.

Euforia trwała gdzieś do godziny 02.20, wtedy aktywność zorzy spadła i praktycznie można było skończyć fotografowanie. Podekscytowani wróciliśmy do domku i jeszcze długo dzieliliśmy się wrażeniami. Po godzinie 4.00 w końcu położyliśmy się spać.

PS. Dziś rano oglądając wykresy aktywności geomagnetycznej okazało się, że trafiliśmy na miesięczne maksimum aktywności. To się nazywa mieć szczęście.

PS2. Proszę nie traktować podanych wyżej wartości ekspozycji jako wyrocznię - stosowane były różne warianty.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Tromsø - Relacja live - już od 17 stycznia na żywo!
PostNapisane: niedziela, 20 stycznia 2013, 15:37 
Offline
Nowy na forum

Dołączył(a): poniedziałek, 10 grudnia 2012, 01:01
Posty: 2
witam po raz drugi serdecznie!!! wcześniej pisałam długi post , ale niestety poszedł w eter, szkoda. Muszę napisać jeszcze raz. Godzinę temu rozmawiałam przez komórkę z Olkiem i Markiem. Słuchajcie takiego entuzjazmu w ich głosach to ja jeszcze nie słyszałam szoooook. Opowiadali w jak cudownym są miejscu i jak to było jak pojawiła się zorza. Wczoraj w nocy dostałam od Olka esa "mamy zorzę!!!!!!!!!!!!" i zadzwonił w nocy o pierwszej , żeby poopowiadać zaspanym haha. bardzo się cieszę, że się udało i że będą wspaniałe fotki. A co do Adama, to ma niesamowity talent -nie wiem jak to ująć- dziennikarsko-oratorski. Potrafi tak opowiedzieć , wprowadził w swoim poście taki nastrój tymi domeczkami z okienkami bez firanek, z lampeczkami itd, że nie tylko moja poetycka natura , ale na pewno wszyscy zobaczyli to miejsce w wyobraźni. Tak myślę. Czekamy na dalsze fotki i na Was, wracajcie szczęśliwie "fotografowie zórz wszelakich"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL