Teraz jest wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:00

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Czy odkryto Bozon Higgsa?
PostNapisane: ┼Ťroda, 4 lipca 2012, 21:09 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Niedawno obieg┼éa ┼Üwiat informacja o odkryciu zjawiska, kt├│re nie stosuje si─Ö do praw Szczeg├│lnej Teorii Wzgl─Ödno┼Ťci, a potem dementowano odkrycie w atmosferze ┼Ťmieszno┼Ťci.
Obecne doniesienia medialne o odkryciu Boskiej Cz─ůstki, jak si─Ö eufemistycznie okre┼Ťla Bozon Higgsa, jako wynik prac dw├│ch zespo┼é├│w badawczych: ameryka┼äskiego pracuj─ůcego na Tewatronie i europejskiego z CERN wykorzystuj─ůcego najnowsze dzie┼éo LHC, mog─ů si─Ö okaza─ç podobn─ů pomy┼éka, jak w przypadku neutrin.
Model Standardowy jest tak elastyczny, a zarazem niejednoznaczny, ┼╝e chocia┼╝ bardzo do┼éadnie systematyzuje nasz─ů wiedz─Ö o otaczaj─ůcym nas ┼Ťwiecie, coby┼Ťmy w niego nie w┼éo┼╝yli, wszystko pasowa┼éoby tam, jakby by┼éo w nim od pocz─ůtku: Bozon Higgsa (cho─ç to nie jedyny pomys┼é t┼éumacz─ůcy masy cz─ůstek elementarnych), dwa r├│┼╝ne Bozony Higgsa, mo┼╝e trzy inne pola skalarne, nie ┼éud┼║my si─Ö, ┼╝e nie zdo┼éaliby┼Ťmy wymy┼Ťli─ç co┼Ť tak egzotycznego, ┼╝eby Model Standardowy "bekn─ů┼é" z przera┼╝enia.
To prawda, jestem podekscytowany, ale to dopiero zwiastun mo┼╝liwego prze┼éomu i szczerze m├│wi─ůc mam do niego ambiwalentny stosunek.
Istnienie ciemnej materii jest postulowane, ale w bezpo┼Ťrednim s─ůsiedztwie S┼éo┼äca jej przejawy nie s─ů dostrzegalne!
Ciemna energia oedpowiada za ewolucj─Ö ca┼éego obserwowalnego Wszech┼Ťwiata, ale w cz─Ö┼Ťci nieobserwowalnej mogliby┼Ťmy oczekiwa─ç istnienia du┼╝ych skupisk masy, kt├│ra objawia┼éaby si─Ö dzia┼éaj─ůc tak jak ciemna energia!
Domniemywa si─Ö ┼éamanie praw opisanych w Szczeg├│lnej Teorii Wzgl─Ödno┼Ťci, ale takich fakt├│w nie uda┼éo si─Ö jak dot─ůd zaobserwowa─ç.
Jestem sceptykiem, choć zapewne też wizjonerem - niestety czekam już długo na zapowiadane przełomy i dostrzegam nazbyt dużo sporów naukowców i ich potknięć.
A Wy? - uwa┼╝acie, ┼╝e to ju┼╝ jest ten prze┼éom? - czy kolejna cegie┼éka w d┼éugiej li┼Ťcie czastek elementarnych, do kt├│rych ma zastosowanie anegdotyczne pytanie: "Kto to zamawia┼é?"
Je┼Ťli macie ochot─Ö - zapraszam do dyskusji.

G├│ra

Tytu┼é: Re: Czy odkryto Bozon Higgsa?
PostNapisane: ┼Ťroda, 4 lipca 2012, 21:28 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 14 sierpnia 2010, 14:17
By┼éem w CERN, troch─Ö tam nas┼éucha┼éem si─Ö wyk┼éad├│w, troch─Ö zobaczy┼éem ... cytuj─ůc s┼éowa pewnego profesora tam pracuj─ůcego ... wszystko to co robi si─Ö w takich o┼Ťrodkach i wszystkie wyniki dotychczas uzyskane b─Öd─ů mia┼éy swoje poparcie b─ůd┼║ dezaprobat─Ö w najbli┼╝szym stuleciu, ale wszystko to co robi─ů na 100% nie cofa nas o krok tylko dzi─Öki tej pracy idziemy o dwa kroki do przodu.

Osobi┼Ťcie bym by┼é na razie bardzo ostro┼╝ny (teraz) w pisaniu rozdzia┼éu "wnioski" w tym sprawozdaniu.. skupi┼é bym si─Ö na wynikach, wnikliwie je analizuj─ůc i robi─ůc dalsze, potwierdzaj─ůce do┼Ťwiadczenia..

"Zobaczenie" Bozonu Higgsa jest niew─ůtpliwie wi─Ökszym krokiem ni┼╝ ten postawiony na ksi─Ö┼╝ycu. Oby┼Ťmy ju┼╝ byli bli┼╝ej ni┼╝ dalej..

Ludzko┼Ť─ç jest na razie na etapie spogl─ůdania na pod┼éog─Ö, na kt├│rej jest rozsypane tysi─ůce puzzli - a jedynie co to znale┼║li┼Ťmy jeden naro┼╝nik...

http://www.jkar.org
http://www.alfaholicy.org
fr33

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 4 lipca 2012, 22:14 

Wydaje mi si─Ö, ┼╝e Ludzko┼Ť─ç posiada ju┼╝ do┼Ť─ç rozleg┼é─ů wiedz─Ö, aby przyk┼éad z puzlami by┼é nieadekwatny.
A co do meritum - nici z dyskusji, bo mamy czeka─ç na ostateczne potwierdzenie?
Nic w tym, w takim razie, emocjonuj─ůcego.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 5 lipca 2012, 22:18 

To co wiemy o otaczaj─ůcym nas wszech┼Ťwiecie nie nazwa┼é bym "rozleg┼é─ů" wiedz─ů .. mo┼╝na przyj─ů─ç, ┼╝e od oko┼éo 1000 lat ludzie pr├│buj─ů poj─ů─ç zasady jakimi rz─ůdzi si─Ö wszech┼Ťwiat..

Jak my┼Ťlisz.. o ile procent nasza wiedza zwi─Ökszy si─Ö za 10000 lat? Wydaje mi si─Ö, ┼╝e ten czas kt├│ry teraz po┼Ťwi─Öcili┼Ťmy nauce dopiero wprowadza nas w jej komnaty ..

Ile jeszcze stosunkowo banalnych rzeczy nie potrafimy poj─ů─ç? - ze ┼Ťwiata fizyki, biologii, chemii, matematyki ... tak do ko┼äca nawet nie wiemy ile jeszcze nowych organizm├│w poznamy w g┼é─Öbinach ocean├│w a co dopiero badanie innych form ┼╝ycia, kt├│re kiedy┼Ť spotkamy poza nasz─ů planet─ů... nawet nie mamy poj─Öcia w jakiej formie to ┼╝ycie nam si─Ö uka┼╝e..

Tak, ┼╝e wybacz ale nie zgodz─Ö si─Ö, ┼╝e my, ma┼ée ludziki na niebieskiej planecie posiadamy "rozleg┼é─ů" wiedz─Ö .. no mo┼╝e poza jednym - prawie do perfekcji opanowali┼Ťmy sztuk─Ö zabijania bli┼║nich ..

fr33

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 5 lipca 2012, 22:30 

No tak, a Bozon Higgsa?

G├│ra

PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 18:50 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 12 maja 2012, 22:09
Odkryty.

Comet C/2015 (SOHO-2991) - Meyer group
Comet C/2016 (SOHO-3092) - Kreutz group
Comet C/2017 (SOHO-3277) - Kreutz group
Programming, computer science, .NET
https://biesiadamichal.wordpress.com/

G├│ra

PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 19:58 

Dzi─Öki Micha┼é, spodziewa┼éem sie takiej odpowiedzi, bo sam sk┼éonny jestem wierzy─ç w prawdziwo┼Ť─ç tych doniesie┼ä. Nie potrafi─Ö, jak to postulowa┼é Tomasz, zanalizowa─ç wynik├│w prac naukowc├│w bo: po pierwsze ich nie znam, po drugie w─ůtpi─Ö czy potrafi┼ébym te surowe dane zanalizowa─ç, p├│ki nie pojawi─ů si─Ö jakie┼Ť popularyzuj─ůce prace i wreszcie po trzecie - u┼╝y┼éem s┼éowa "wierzy─ç", a to jest sedno tego w─ůtku - czy nasz stosunek wynikaj─ůcy z wiary w doniesienia z kr─Ög├│w naukowych ma by─ç bezwzgl─Ödny, czy raczej skalkulowany i bardziej osobisty ni┼╝ arbitralny.
Odkrycie Bozonu Higgsa, by┼éoby prze┼éomem w nauce i raczej tym "krokiem do przodu", gdyby nie, ostro┼╝nie okre┼Ťlajac, moja podejrzliwo┼Ť─ç. Je┼Ťli mechanizm Higgsa odpowiada za nadawanie cz─ůstk─ů masy, jako wynik ich odzia┼éywania z polem Higgsa, to co nadaje mas─Ö cz─ůstce tego pola - Bozonowi Higgsa? Na tym moim zdaniem polega problem samego Modelu Standardowego, jako ca┼éo┼Ťciowej koncepcji organizuj─ůcej mikro┼Ťwiat. Nie da si─Ö z niego wydoby─ç informacji prymarnej - nie funkcjonuj─ů w nim bowiem zasady implikuj─ůce prawa pocz─ůtkowe - trzeba te prawa wstawi─ç do modelu arbitralnie. A to, jak si─Ö domy┼Ťlamy, pachnie manipulacj─ů i brakiem uniwersalizmu. To prawda, Model Standardowy, z bardzo du┼╝─ů dok┼éadno┼Ťci─ů opisuje zjawiska w ┼Ťwiecie subatomowym - jest specjalistycznym narz─Ödziem fizyki cz─ůstek, rodzajem tajemniczej receptury, czy raczej algorytmu, pozwalaj─ůcym pewnie pos┼éugiwa─ç si─Ö nim w opisie ┼Ťwiata, ale na wiele pyta┼ä daje te┼╝ odpowiedzi niezadawalaj─ůce: by pos┼éu┼╝y─ç si─Ö zabawn─ů analogi─ů - na pytanie dlaczego? - czasem jak ja, wzrusza ramionami.
Nie wiem co odkryto? Wierz─Ö naukowcom, ┼╝e Bozon Higgsa. Wierz─Ö, i tylko tyle wiem! Moja dociekliwo┼Ť─ç i podejrzliwo┼Ť─ç wynika z braku w ┼Ťwiadomo┼Ťci ka┼╝dego z nas (mo┼╝e niepotrzebnie uog├│lniam, bo mi kto┼Ť mo┼╝e wytkn─ů─ç pos┼éugiwanie si─Ö pozorami i s─ůdzeniem po sobie) adekwatnych i pewnych w opisie ┼Ťwiata teorii (tzw. teorii wszystkiego). Zgodzimy si─Ö pewnie wszyscy (cho─ç i tu powinienem postawi─ç znak zapytania), ┼╝e skoro pos┼éugujemy si─Ö, jako narz─Ödziami predyktywnymi, przybli┼╝eniami uniwersalnej teorii, to nie mo┼╝emy przypisywa─ç nadmiernej fascynacji odkryciu nowej cz─ůstki, bo ona sama mo┼╝e b─Ödzie z kolei przybli┼╝eniem ostatecznego rozwiazania?
Zatem pytanie przewodnie tego w─ůtku, odnosz─ůce sie te┼╝ do samego odkrycia, bo co┼Ť przecie┼╝ odkryto, u┼╝yte zosta┼éo w bardziej og├│lnym kontek┼Ťcie - naszego stosunku do tego odkrycia i czy uwa┼╝amy je za istotne dla siebie samych? Czy odkryto co┼Ť wa┼╝nego? Nie pytam naukowc├│w, tylko nas zwyk┼éych ┼Ťmiertelnik├│w.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 07:55 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
BOZON HIGGSA ISTNIEJE!!!

http://technowinki.onet.pl/inne/wiadomo ... tykul.html

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 08:18 

No w┼éa┼Ťnie, ten przyk┼éad m├│wi o tym, ┼╝e ┼Ťwiat ma sw├│j stosunek do odkry─ç w fizyce cz─ůstek - czasem nawet bardzo oryginalny. :lol:
Ale Olek, czy ty go masz?
P├│ki co, jaka┼Ť egzotyczna cz─ůstka nie ma bezpo┼Ťredniego prze┼éo┼╝enia na nasze ┼╝ycie (mam tu na my┼Ťli sam─ů nasz─ů egzystencj─Ö), chyba ┼╝e tak jak w tym przyk┼éadzie prze┼éo┼╝y si─Ö na zasobno┼Ť─ç kieszeni paru pomys┼éowych biznesmen├│w. Swoj─ů drog─ů, czy ten przyk┼éad nie jest czasem bardziej racjonalny ni┼╝ nasze dywagacje? Tak mo┼╝e by─ç, bowiem Bozon Higgsa to jak na razie aspekt filozoficzny w wi─Ökszym stopniu ni┼╝ praktyczny.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 14:45 
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Tak samo filozoficzny stosunek mia┼éby cz┼éowiek w latach 60-tych gdyby┼Ť mu pokaza┼é smartfona - uzna┼éby ┼╝e to czary.
Jednak czy odkrycie bozonu Higgsa b─Ödzie mia┼éo znaczenie zapewne dowiemy si─Ö nied┼éugo , wracaj─ůc do smartfon├│w
gdyby nie badania z dziedziny fizyki kwantowej jeszcze d┼éugo s┼éowo komputer czy procesor kojarzy┼éo by si─Ö z szaf─ů wielko┼Ťci pokoju.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 15:10 

Oczywi┼Ťcie, zgadzam si─Ö, ┼╝e post─Öp technologiczny oparty na odkryciach nowoczesnej nauki w tym z dziedziny fizyki cz─ůstek, cybernetyki itp. unowocze┼Ťnia nasze ┼╝ycie, ale sam zwr├│─ç uwag─Ö - jekiekolwiek "cude┼äko" cybernetyczne w przyk┼éadowych latach 60-tych, by┼éoby faktem materialnym, a odkrycie przedstawiciela cz─ůstek po┼Ťrednicz─ůcych w oddzia┼éywaniach w tym sensie jest aspektem przynale┼╝nym dziedzinie filozofi, ┼╝e nie mo┼╝emy odnosi─ç si─Ö do niego w spos├│b "namacalny", naoczny, Jest wygodnym sposobem opisuj─ůcym pewien stan fizykalny, nie maj─ůcym odniesienia do siebie samego. Podkre┼Ťlam: istnienie Bozonu Higgsa t┼éumaczy szereg zjawisk w ┼Ťwiecie cz─ůstek subatomowych, nie t┼éumaczy za┼Ť istnienia samego bozonu. Kontynuuj─ůc Olek Tw├│j przyk┼éad - obserwujemy istnienie Smartfona w dawnych czasach nie wiedz─ůc sk─ůd si─Ö tam wzi─ů┼é i jest tak samo abstrakcyjnym tworem jak Bozon Higgsa dla wyja┼Ťnienia zjawisk zwi─ůzanych ze spontanicznym ┼éamaniem symetrii w teorii Modelu Standardowego.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 16:01 
Moderator globalny
Moderator globalny

A powa┼╝nie czy odkryto Bozon Higgsa? Trzeba poczeka─ç troch─Ö czasu na ostateczne potwierdzenie i b─Ödziemy mo┼╝e mogli co┼Ť z tego wyci─ůgn─ů─ç praktycznego. Ja, jako umys┼é raczej ┼Ťcis┼éy, na ┼Ťwi─Ötowanie odkrycia poczekam na oficjalne potwierdzenie.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 16:54 

Rozumiem Olek Twoje racjonalne podej┼Ťcie. Ca┼ékowicie je podzielam, ale zauwa┼╝ odpowiedzi s─ů dwie: potwierdzenie i obalenie odkrycia. Pytanie: "czy odkryto Bozon Higgsa?" po fakcie jego potwierdzenia b─ůd┼║ zaprzeczenia nie mia┼éoby sensu. Zapyta┼éem (mo┼╝e retorycznie?) teraz, chc─ůc pozna─ç Wasze nastawienie do tego medialnego doniesienia, bo wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e tak jak ja, maj─ůc troch─Ö wiedzy z nauk scis┼éych (w tym z tak w─ůskiej dziedziny jak fizyka cz─ůstek), spr├│bujemy razem nasz zas├│b wiedzy podnie┼Ť─ç cho─ç na minimalnie wy┼╝szy poziom, bo dyskusja, o ile nie jest ukierunkowana ad personam, jest ┼Ťwietnym sposobem na samoedukacj─Ö.
Postawione pytanie w tym w─ůtku nie jest w ┼╝adnym razie obrazoburcze i nie ma na celu polemiki z naukowcami - ja te┼╝ polegam na ich wiedzy, intuicji, sprawno┼Ťci, wizjonerstwie. Polegam - co nie znaczy, ┼╝e ufam bezgranicznie!
Wyobra┼║my sobie, ┼╝e jutro pojawi si─Ö dementi tego osi─ůgni─Öcia eksperymentalnego. Nie znaczy to bynajmniej, ┼╝e zniknie konstrukcja teoretyczna postuluj─ůca istnienie bozonu Higgsa. Tak jak i ona pozosta─ç mo┼╝e nasz stosunek do teorii. NASZ STOSUNEK do ┼Üwiata, kt├│rego cz─Ö┼Ťci─ů jest, w my┼Ťl teorii, Bozon Higgsa. Niezale┼╝nie, czy odkryty, czy nie - ┼Ťwiat b─Ödzie istnia┼é, ale ja sam chc─Ö mie─ç pewien konkretny sosunek do mojej przestrzeni egzystencji, st─ůd chcia┼ébym wiedzie─ç jak ten obszar z grubsza wygl─ůda i jak funkcjonuje. Cho─çby z czystej ciekawo┼Ťci, a nie z racjonalnych pobudek.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 19:40 
Moderator globalny
Moderator globalny

Na pewno s─ů jeszcze inne ciekawe w fizyce zjawiska, a kt├│rych jeszcze dzi┼Ť nie rozumiemy, albo nawet nie zdajemy sobie sprawy, ┼╝e powinni┼Ťmy rozumie─ç. Wiele odkry─ç jeszcze czeka.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 22:12 

Jerzy ┼ü─ůgiewka napisa┼é(a):
...Zapyta┼éem (mo┼╝e retorycznie?) teraz, chc─ůc pozna─ç Wasze nastawienie do tego medialnego doniesienia, bo wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e tak jak ja, maj─ůc troch─Ö wiedzy z nauk scis┼éych (w tym z tak w─ůskiej dziedziny jak fizyka cz─ůstek), spr├│bujemy razem nasz zas├│b wiedzy podnie┼Ť─ç cho─ç na minimalnie wy┼╝szy poziom, bo dyskusja, o ile nie jest ukierunkowana ad personam, jest ┼Ťwietnym sposobem na samoedukacj─Ö. ...

ok.. mam pewien pomys┼é, bez realizacji kt├│rego nie wzniesiemy si─Ö na ┼╝aden poziom aby kontynuowa─ç dyskusj─Ö maj─ůc─ů na celu przede wszystkim znalezienie praktycznych zastosowa┼ä dla bozonu Higgsa ..

Mo┼╝e wsp├│lnie przebrniemy przez Mechanik─Ö Kwantow─ů? Proponuj─Ö "Feynmana wyk┼éady z fizyki tom. 3" .. tak, ┼╝eby ┼éatwo by┼éo - p├│┼║niej mo┼╝na przej┼Ť─ç do "mocniejszych" lektur. Ka┼╝dy z nas b─Ödzie mia┼é do opracowania jeden temat na tydzie┼ä, p├│┼║niej wyk┼éad, jakie┼Ť rachunki itp...

┼╗eby pozna─ç "nasz─ů przestrze┼ä egzystencji" w oparciu o Model Standardowy nie ma innego wyj┼Ťcia.. zrozumienie za┼éamania symetrii sprz─Ögni─Ötych p├│l kwantowych poprzez oddzia┼éywanie p├│l Higgsa jest wa┼╝nym tematem przy konstruowaniu poj─Öcia masy cz─ůstek.

Mo┼╝e kiedy┼Ť jak zapanujemy nad polem Higgsa, kt├│re chc─ůc nie chc─ůc wype┼énia ca┼é─ů przestrze┼ä, b─Ödziemy mogli dowolnie zmienia─ç si┼é─Ö oddzia┼éywania z tym polem (cz─ůstka Higgsa przenosi to oddzia┼éywanie)- tym samym - zapanujemy nad mas─ů spoczynkow─ů cz─ůstek.. Przera┼╝a mnie my┼Ťl o dniu, w kt├│rym to nast─ůpi ... :(

fr33

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 23:16 

Po lekturze Twoich wypowiedzi, nasuwa mi si─Ö jedno zastosowanie nowoodkrytej cz─ůstki - jako elementu masowej zag┼éady. Rozumiem, ┼╝e Ci nie odpowiadaj─ů dywagacje nad postawionym na wstepie pytaniem i pr├│bujesz udowodni─ç bezzasadno┼Ť─ç takiej formu┼éy. Lektura wymienionych pozycji z kanonu fizyka niekoniecznie musi da─ç odpowiedzi nasuwaj─ůce skojarzenia z katastroficznymi wydarzeniami, to raczej kwestia selekcji w oczekiwaniach i odrobina pozytywnego my┼Ťlenia powinna zniwelowa─ç te stany ktastroficzne. Tomasz, wiedza specjalisty w dziedzinach takich jak fizyka cz─ůstek, fizyka wysokich energii, skalarnych p├│l kwantowych, co jeszcze bym nie wymieni┼é, nie musi i┼Ť─ç w parze z zagadnieniami filozofi nauki. Potrafi─Ö odszuka─ç interesuj─ůce mnie zagadnienia w bibliotecznych archiwach, cho─ç dobrze zdaj─Ö sobie spraw─Ö, ┼╝e nie po to aby wymy┼Ťla─ç zastosowanie specyficznych teorii fizycznych do np: pieczenia ciasta, naprawy samochodu, czy naprawy zepsutego mebla. Mog─Ö natomiast, zastanawia─ç si─Ö nad wp┼éywem wiedzy i impikowanymi przez ni─ů odkryciami, na ludzi, ┼Ťwiat, rozw├│j cywilizacji - r├│wnie┼╝ wp┼éyw destrukcyjny na powy┼╝sze, ale zar─Öczm Ci o wiele przyjemniejsze s─ů my┼Ťli o pozytywnym oddzia┼éywaniu. Przecie┼╝ wystarczy przyj─ů─ç, ┼╝e przyzwoici naukowcy nie zagra┼╝aj─ů przysz┼éo┼Ťci naszej planety, a taka teza bardziej pasuje do nauk filozoficznych ni┼╝ ┼Ťcis┼éych.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 08:04 

Najpro┼Ťciej wykorzysta─ç ka┼╝de nowe odkrycie w przemy┼Ťle zbrojeniowym. Tak dzieje si─Ö od wiek├│w i tego nie zmienimy...

fr33

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 09:54 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Niestety ka┼╝de u┼╝yteczne i nowe odkrycie w obecnych czasach zaczyna karier─Ö od wojska , po pierwsze daje przewag─Ö nad wrogiem (nie wiem jakim) a po drugie armia ma zawsze najwi─Öksze fundusze na "badania sponsorowane" .
Oczywi┼Ťcie innym zagadnieniem jest na chwile obecn─ů u┼╝yteczno┼Ť─ç przypuszczalnego odkrycia bozonu Higgsa.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 31 marca 2014, 23:31 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 29 marca 2014, 02:20
Jako, ┼╝e troch─Ö czasu ju┼╝ min─Ö┼éo od ostatniego postu w tym temacie, mo┼╝na si─Ögn─ů─ç do literatury w kt├│rej sporo ciekawych rzeczy napisano. Polecam oczywi┼Ťcie czarn─ů i granatow─ů seri─Ö "Pr├│szy┼äskich" a nich m.in. Iana Sample "Peter Higgs. Poszukiwania boskiej cz─ůstki" i Lisy Randall "Pukaj─ůc do nieba bram. Jak fizyka pomaga zrozumie─ç Wszech┼Ťwiat". Nie pami─Ötam ju┼╝ kto to powiedzia┼é, ale jeszcze w latach pi─Ö─çdziesi─ůtych i sze┼Ť─çdziesi─ůtych ubieg┼éego wieku za odkrycie nowej cz─ůstki powinno si─Ö dosta─ç Nobla a teraz powinno si─Ö dop┼éaca─ç 1000 dolar├│w ;)

Sprz─Öt: GSO 12", ES 4,7, ES 9, GSO Super View 15, GSO Super View 30, GSO Barlow 2X.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: