Zaskakujące odkrycie w kosmosie
07.10.2009
http://www.astrocd.pl/index.php?id=4&zoom=531Kosmiczny teleskop Spitzera zdołał uchwycić prawie niewidoczny pierścień Saturna - pisze NASA. Nowy pierścień jest wprost gigantyczny. Materia tworząca pierścień jest zgromadzona w odległości 6 milionów kilometrów od samej planety. Poszerza się z kolei na kolejnych 12 milionach kilometrów. Źródłem materii tworzącej ten najbardziej odległy pierścień jest najprawdopodobniej Phoebe, najdalszy satelita Saturna.
Jak wynika z badań NASA, pierścień jest dużo szerszy niż inne. Jego pionowa rozpiętość szacowana jest na 20-krotność średnicy planety. Gdyby całą objętość pierścienia wypełnić obiektami o rozmiarze Ziemi, to takich Ziem musiałoby być około miliona. - To jest jeden gigantyczny pierścień - powiedziała Anne Verbiscer z uniwersytetu stanu Wirginia.
Odkrycie może się przyczynić do rozwiązania odwiecznej zagadki jednego z księżyców Saturna. Japet (z łac. Iapetus ) ma dziwny wygląd - z jednej strony jest jasny, natomiast z drugiej – bardzo ciemny i przypomina symbol Yin i Yang.
- Astronomowie od dawna podejrzewali, że istnieje związek pomiędzy zewnętrznym księżycem Saturna Phoebe i ciemnym materiałem na Japecie. - Ten nowy pierścień stanowi przekonujący dowód, na istnienie tego powiązania – mówi Douglas Hamilton z University of Maryland.
Według astronomów Kosmiczny Teleskop Spitzera wystrzelony w 2003 roku i znajdujący się obecnie 107 milionów kilometrów od Ziemi na orbicie wokół Słońca, ma olbrzymie możliwości.
Pierścienie Saturna po raz pierwszy zaobserwował Galileo Galilei w 1610 roku.
Pełną informację o odkryciu ma opublikować pismo "Natura".
_________________
Pozdrawiam,
Marek SubstykPortal AstroCD,
http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD,
http://www.forum.astrocd.plSklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomii –
facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD Mój profil na Facebookutel. 880-184-000 (prywatny), e-mail:
astrocd@astrocd.pl (prywatne),
m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA),
marek.substyk@ptma.pl,
zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail:
katowice@deltaoptical.pl------------------------------------------------------------
Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020