Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

Zaskakujące odkrycie w kosmosie - ale pierścień Saturna!
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=15&t=259
Strona 1 z 1

Autor:  Marek Substyk [ środa, 7 października 2009, 14:29 ]
Tytuł:  Zaskakujące odkrycie w kosmosie - ale pierścień Saturna!

Zaskakujące odkrycie w kosmosie
07.10.2009
http://www.astrocd.pl/index.php?id=4&zoom=531

Kosmiczny teleskop Spitzera zdołał uchwycić prawie niewidoczny pierścień Saturna - pisze NASA. Nowy pierścień jest wprost gigantyczny. Materia tworząca pierścień jest zgromadzona w odległości 6 milionów kilometrów od samej planety. Poszerza się z kolei na kolejnych 12 milionach kilometrów. Źródłem materii tworzącej ten najbardziej odległy pierścień jest najprawdopodobniej Phoebe, najdalszy satelita Saturna.
Jak wynika z badań NASA, pierścień jest dużo szerszy niż inne. Jego pionowa rozpiętość szacowana jest na 20-krotność średnicy planety. Gdyby całą objętość pierścienia wypełnić obiektami o rozmiarze Ziemi, to takich Ziem musiałoby być około miliona. - To jest jeden gigantyczny pierścień - powiedziała Anne Verbiscer z uniwersytetu stanu Wirginia.
Odkrycie może się przyczynić do rozwiązania odwiecznej zagadki jednego z księżyców Saturna. Japet (z łac. Iapetus ) ma dziwny wygląd - z jednej strony jest jasny, natomiast z drugiej – bardzo ciemny i przypomina symbol Yin i Yang.
- Astronomowie od dawna podejrzewali, że istnieje związek pomiędzy zewnętrznym księżycem Saturna Phoebe i ciemnym materiałem na Japecie. - Ten nowy pierścień stanowi przekonujący dowód, na istnienie tego powiązania – mówi Douglas Hamilton z University of Maryland.
Według astronomów Kosmiczny Teleskop Spitzera wystrzelony w 2003 roku i znajdujący się obecnie 107 milionów kilometrów od Ziemi na orbicie wokół Słońca, ma olbrzymie możliwości.
Pierścienie Saturna po raz pierwszy zaobserwował Galileo Galilei w 1610 roku.
Pełną informację o odkryciu ma opublikować pismo "Natura".

Autor:  Jan Polak [ sobota, 10 października 2009, 13:30 ]
Tytuł:  Re: Zaskakujące odkrycie w kosmosie - ale pierścień Saturna!

Odkrycie rzeczywiście zaskakujące. W mierze kosmicznej to przecież "tuż za naszym płotem" a mimo to, było niezauważalne. Rozumiem, że nie dostrzeżono go dotąd z zaświetlonego obszaru Ślaska ale wiele obserwatorów na świecie przy czarnym LP wykonuje zdjecia o długim naświetlaniu i żadnej smużki w tym obszarze nie dostrzeżono. Widocznie całonocne naświetlanie, to za mało. Teleskop Spitzera święci kolejny sukces.

Autor:  Piotr Rączka [ sobota, 10 października 2009, 13:45 ]
Tytuł:  Re: Zaskakujące odkrycie w kosmosie - ale pierścień Saturna!

Powiem tak trudno jest dyskutowac z powaznym pismem ale pachnie mi tu jakąś sciemą,
przy takim rozmiarze pierscienia powinien on zaciemniać obraz gwiazd przy obserwacjach okołosaturnowych a do tej pory nikt tego nie zauważył ?
Nie chodzi mi tu o astroamatorow ale powinny juz dawno zabrac glos w sprawie powazne obserwatoria,jakies hiptezy,przypuszczenia o gorszym obrazie w okolicy saturna a tu nic i nagle są gigantyczne pierścienie.

Autor:  Aleksander Knapik [ sobota, 10 października 2009, 15:49 ]
Tytuł:  Re: Zaskakujące odkrycie w kosmosie - ale pierścień Saturna!

Ciekawe odkrycie. A może inne duże planety Ukł. Słonecznego też mają takie pierścienie. A nawiasem mówiąc, dlaczego takie pierścienie nie zastały wcześniej wykryte choć tyle razy przelatywały sądy kosmiczne blisko Saturna i wielokrotnie był badany różnymi metodami.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/