Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 14:57

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sierpień 2009
PostNapisane: wtorek, 25 sierpnia 2009, 20:17 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Liczni świadkowie zapewniają, że na niebie w Szantungu - prowincji we wschodnich Chinach - widzieli niezidentyfikowane obiekty latające, czyli UFO - informuje dziennik "China Daily" w wydaniu internetowym.

UFO, przypominające kształtem talerze, widziano w ubiegły czwartek w Binzhou i Shouguang, odległych od siebie o 10 km.

Według badań przeprowadzonych w 2003 roku przez pozarządowe chińskie stowarzyszenie zajmujące się niezidentyfikowanymi obiektami latającymi, w Chinach często dochodzi do postrzegania UFO.

Na wszystkie takie zjawiska na świecie 20% ma miejsce w Państwie Środka, w którym w istnienie latających wehikułów nie z tego świata wierzy według sondażu ponad połowa ludności.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: sierpień 2009
PostNapisane: sobota, 29 sierpnia 2009, 08:34 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Naukowcy szukają drugiej Ziemi
Od momentu kiedy w 1990 roku profesor Wolszczan odkrył pierwsze planety spoza układu słonecznego (tzw. egzoplanety), astronomia dokonała na tym polu dużych postępów. Do dziś znamy już ponad 360 takich planet. Niestety jak na razie żadna z nich nie wydaje się na tyle gościnna, by mogło pojawić się na niej życie.

Aby się pojawiło, przynajmniej w takiej postaci jaką możemy sobie wyobrazić w oparciu o ziemską biologię, niezbędne jest spełnienie wielu warunków. Potencjalna planeta musi posiadać wodę, która powinna chociażby okresowo znajdować się w stanie płynnym. Ponadto niezbędna jest stała powierzchnia, na której ewolucja mogła by zacząć swoje dzieło. Dodatkowym czynnikiem jest konieczność obrotu wokół własnej orbity, aby nie występowała sytuacja gdzie jedna strona jest ciągle skierowana w ku słońcu, a drugą spowijają wieczne ciemności.
Najbliższą spełnienia tych warunków jest odkryta w 2007 roku przez Stéphana Udry z Uniwersytetu w Genewie planeta nazwana Gliese 581c. Orbituje po mniejszej niż ziemska orbicie, wokół typu gwiazdy określanej jako czerwony karzeł. Energia emitowana przez ten rodzaj gwiazd jest dużo mniejsza niż naszego słońca. Niewielka orbita Gliese może poza tym powodować, że planeta jest stale zwrócona jedną stroną ku swojej gwieździe. Z tego względu naukowcy wykluczają raczej możliwość występowania tam życia.

Na międzynarodowej konferencji astronomicznej, która odbyła się niedawno w Rio de Janeiro, przedstawiono dotychczasowe sukcesy i pokazano metody jakimi posługują się badacze, by odkrywać nowe planety.

Europejski satelita o nazwie CoRoT rozpoczął misję w grudniu 2006 roku. W celu identyfikacji planet wykorzystuje metodę, która polega na szukaniu niewielkich zmian w jasności obserwowanych gwiazd. Jeśli tak się zdarzy może to świadczyć o istnieniu ciał niebieskich, które przechodząc przed tarczą gwiazdy częściowo ją przesłaniają. Misja ta umożliwiła do tej pory odkrycie około 80 egzoplanet. Większość jest około trzydziestokrotnie większa od ziemi i posiada skalną powierzchnię. Niestety ze względu na swój szybki czas obrotu wokół macierzystych gwiazd nie może istnieć na niej życie. Pocieszający jest fakt, że wiele z tych planet występuje w grupach, a obecność stabilnych układów planetarnych sprzyja ewolucji.
Amerykanie wystrzelili satelitę nazwanego Kepler na cześć badacza, który opisał prawa rządzące ruchem planet. Kepler jednocześnie obserwuje światło płynące ze 100000 gwiazd. Ponieważ jest wyposażony w bardziej czułe instrumenty niż CoRoT, możemy się spodziewać kolejnych odkryć.

Nieco inny sposób na szukanie egzoplanet przyjęła grupa badawcza dr Michela Mayora. Nakierowują spektrograf HARPS z obserwatorium astronomicznego w La Silla, w Chile na bardzo jasne gwiazdy. Każdorazowo czas obserwacji nie jest dłuższy niż piętnaście minut. Daną gwiazdę obserwuje się 50 razy w roku przez okres dwóch lat. Następnie porównuje się uzyskane obrazy. Jeśli na którymś z nich gwiazda znajduje się w nieco innej pozycji, dowodzi to że w jej okolicy znajduje się ciało o dużej masie które będąc w bliskiej odległości przyciąga ją siłą grawitacji. W ten sposób zidentyfikowano 16 nowych planet. Skuteczność tej metody jest tym większa, że pozwala wychwycić planety o masie zbliżonej do naszej Ziemi.
Prędzej, czy później wszystkie te wysiłki zaowocują odnalezieniem planety bardzo przypominającej Ziemię, planety na której życie mogłoby się rozwijać bez przeszkód. Być może obserwacje wszechświata zmienią też postrzeganie naszego w nim miejsca.
http://future.wp.pl/kat,111402,page,2,t ... omosc.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: sierpień 2009
PostNapisane: sobota, 29 sierpnia 2009, 08:38 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Holandia: oszustwo ws. "kosmicznego kamienia"
Domniemany kawałek księżyca, znajdujący się w holenderskim muzeum narodowym, okazał się być jedynie spetryfikowanym kawałkiem drewna – informuje serwis BBC.
Fałszywy kawałek księżyca został przekazany ówczesnemu premierowi Holandii Willemowi Dreesowi przez astronautów z Apollo-11, zaraz po ich powrocie z kosmicznej misji w 1969 roku. Gdy Drees zmarł, kosmiczny kamień został przekazany muzeum w Amsterdamie. Ubezpieczono go nawet na 500 tys. dolarów, ale przeprowadzone testy wykazały, że nie jest on prawdziwy. Muzeum zapewnia jednak, że kamień nadal będzie można obejrzeć – nie jako oryginalny eksponat, lecz jako "ciekawostkę".

- To ciekawa historia, z wieloma pytaniami, na które nie mamy odpowiedzi – oświadczyła Xandra van Gelder, która nadzorowała badania, które wykazały, że kamień nie jest książycową skałą. – Teraz możemy się z tego śmiać – dodała.

NASA przekazała w latach 70. fragmenty księżycowych skał ponad stu państwom na świecie. Jej, przedstawiciele oświadczyli, że nie mają odpowiedzi na temat holenderskiego odkrycia – czytamy w serwisie BBC.
http://wiadomosci.onet.pl/2033204,12,ho ... ,item.html

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: sierpień 2009
PostNapisane: niedziela, 30 sierpnia 2009, 12:00 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Nagrody dla odkrywców komet


Odkrycie komety to okazja do uwiecznienia swojego nazwiska w nazwie obiektu niebieskiego, ale także szansa na zarobienie kilku tysięcy dolarów. Ogłoszono Nagrody Edgara Wilsona 2009 za odkrycia komet przez miłośników astronomii.

Dokonało tego Centralne Biuro Telegramów Astronomicznych (Central Bureau for Astronomical Telegrams - CBAT) obsługiwane przez Smithsonian Astrophysical Observatory (SAO) w Cambridge (Stany Zjednoczone), a działające pod auspicjami Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU).

CBAT przyznało Nagrody Edgara Wilsona 2009 za odkrycia komet przez miłośników astronomii. Nagrody zostały ustanowiona w testamencie biznesmena Edgara Wilson i przyznano ją po raz jedenasty.

Wśród wyróżnionych pięciu odkrywców znaleźli się:
Robert E. Holmes, Jr. z Charleston (Illinois, USA), za odkrycie komety C/2008 N1 w dniu 1 czerwca 2008 r.
Stanislav Maticic z Crni Vrh Observatory (Słowenia) za odkrycie komety C/2008 Q1 w dniu 18 sierpnia 2008 r.
Michael Ory z Delemont (Szwajcaria) za odkrycie komety P/2008 Q2 w dniu 27 sierpnia 2008 r.
Koichi Itagaki z Yamagaty (Japonia) za odkrycie komety C/2009 E1 w dniu 14 marca 2009 r.
Dae-am Yi z Yeongwol-kun (Gadgwon-do, Korea) za odkrycie komety C/2009 F6 w dniu 26 marca 2009 r.
Każdy z laureatów odkrył kometę po raz pierwszy, aczkolwiek z niektórzy z nich mają na swoim koncie odkrycia innych obiektów niebieskich. Holmes, Maticic i Ory odkryli też planetoidy, a Itagaki odkrył wiele gwiazd zmiennych (w tym nowe i supernowe).

Wszystkie pięć komet zostało odkryte przy zastosowaniu kamer CCD. Do tej pory Nagrody Edgara Wilsona przyznano za 16 odkryć metodą obserwacji wizualnych, siedem dla odkrywców stosujących kamery CCD i jedną za odkrycie dokonane przy użyciu aparatu fotograficznego. Jak dotąd przyznano 43 nagrody dla miłośników astronomii z 41 krajów.

Więcej informacji:
The Edgar Wilson Award
Lista laureatów Edgar Wilson Award

[ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ]

Źródło: Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambdridge


http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2282

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: sierpień 2009
PostNapisane: poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 10:01 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Discovery przycumował do ISS
Poniedziałek, 31 sierpnia (07:19)

Amerykański prom kosmiczny Discovery przycumował w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Dowódca misji Rick Sturkow do dokowania użył głównych silników, gdyż małe dysze manewrowe były nieaktywne.

"Całe to spotkanie i dokowanie było gładkie jak jedwab" - mówił Rob Navias, komentator misji amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

Wahadłowiec przewiózł ponad siedem ton sprzętu badawczego i do ćwiczeń dla mieszkańców stacji orbitalnej. Astronauci też, zanim powrócą na Ziemię, przeprowadzą serię napraw i zainstalują nowe urządzenia.

Plan pobytu na ISS przewiduje trzy wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną, w czasie których wymieniony będzie zbiornik na amoniak, a także zebrane zostaną próbki, wracające promem na badanie na Ziemię. Ponadto podjęte zostaną przygotowania do montażu kolejnych modułów na stacji kosmicznej.

Na ISS na trzy miesiące zostanie astronautka Nicole Stott. Jej miejsce na Discovery zajmie powracający do domu Tim Kopra.

Wahadłowiec pozostanie przy ISS przez 9 dni. Potem wróci na Ziemię.

http://fakty.interia.pl/nauka/news/disc ... 1360186,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: sierpień 2009
PostNapisane: poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 10:05 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ciekawe zjawiska na niebie czekają nas we wrześniu
Piątek, 28 sierpnia (11:18)

Wrzesień to czas, w którym możemy obserwować prawie wszystkie planety Układu Słonecznego (oprócz Saturna), dwie jasne planetoidy i ciekawy rój Alfa Aurigidów - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.

Wrzesień to miesiąc równonocy jesiennej, czyli momentu przejścia Słońca przez równik niebieski z półkuli północnej na południową. W tym roku, momentu tego związanego z początkiem astronomicznej jesieni, oczekujemy 22 września o godzinie 23:18 naszego czasu.

Ponieważ deklinacja Słońca maleje, dni stają się coraz krótsze. W Warszawie, 1 września nasza dzienna gwiazda wschodzi o godzinie 5:47, a zachodzi o 19:23. Natomiast 30 września jej wschód możemy obserwować o godzinie 6:35, a zachód o 18:16.

Kolejność faz Księżyca we wrześniu jest następująca: pełnia - 4 IX o godz. 18:02, ostatnia kwadra - 12 IX o godz. 4:16, nów - 18 IX o godz. 20:44 i pierwsza kwadra - 26 IX o godz. 6:50. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 16 września o godzinie 9:57, a najdalej 28września o godzinie 5:34.

Sam koniec września, to czas, w którym możemy dojrzeć najbliższą Słońcu planetę - Merkurego. Godzinę przed wschodem naszej dziennej gwiazdy Merkurego widać 7 stopni nad wschodnim horyzontem. Powyżej Mekrurego, na wysokości około 20 stopni, dostrzeżemy bardzo jasną Wenus. Ją dla odmiany widać przez cały wrzesień.

Ranek to także pora, w której możemy obserwować Marsa. Jest on słabszy zarówno od Wenus jak i Merkurego i widać go w konstelacji Bliźniąt.

Pierwsza połowa nocy, to czas jasnego Jowisza. Widać go w gwiazdozbiorze Koziorożca około 20 stopni nad południowym horyzontem.

Saturn znajduje się na niebie zbyt blisko Słońca, aby jego obserwacje we wrześniu były możliwe.

Urana widać całą noc w gwiazdozbiorze Ryb. Jasność planety wynosi 5.7 wielkości gwiazdowej, a więc z ciemnego miejsca widać ją "gołymokiem". Znacznie lepiej do obserwacji wykorzystać lornetkę, któraprzyda nam się także do obserwacji Neptuna, którego widać w pierwszej części nocy, w konstelacji Koziorożca.

Ta sama lornetka przyda nam się do obserwacji dwóch jasnych planetoid, które we wrześniu widać na naszym niebie. Mowa tu o (3) Juno, która przesuwa się na tle gwiazd z konstelacji Ryb i Wodnika oraz o trochę słabszej (18) Melpomene.

Lornetka nie wystarczy nam jednak do podziwiania Plutona. Aby go dojrzeć, musimy dysponować całkiem sporym teleskopem amatorskim i nakierować go wieczorem na konkretny fragment gwiazdozbioru Strzelca.

We wrześniu nie ma żadnego bardzo dużego roju meteorów. Największym dostępnym obserwacjom rojem są Alfa Aurigidy aktywne od 25 sierpnia do8 września. Zwykle w maksimum, występującym w okolicach 1 września, można dojrzeć około 10 zjawisk na godzinę. W tym roku czas głównego maksimum roju, które ma wypaść 1 września około godziny 3 nad ranem,jest bardzo korzystny dla obserwatorów w Polsce.

Ze względu na przyjazne dla obserwacji położenie apeksu, gwarantującego wysyp meteorów sporadycznych oraz dużą ilość małych rojów, wrzesień jest dobrym miesiącem do obserwacji tego typu zjawisk. Spoglądając na niebo w drugiej połowie nocy, z ciemnego miejsca, jesteśmy w stanie dojrzeć nawet 20 "spadających gwiazd" w ciągu każdej godziny obserwacji - podsumowuje Arkadiusz Olech.

http://fakty.interia.pl/nauka/news/ciek ... 1359407,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: sierpień 2009
PostNapisane: poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 10:13 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Ciemna energia nie istnieje?
W prestiżowym piśmie Preceedings of the National Academy of Sciences ukazał się artykuł, w którym dwóch matematyków - Blake Temple z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davies i Joel Smoller z University of Michigan - dowodzi, że ciemna energia nie istnieje. Jeśli mają rację, ich teoria może całkowicie zmienić postrzeganie budowy wszechświata.

Temple i Smoller postulują, że wszechświat nie rozszerza się coraz szybciej napędzany przez tajemniczą ciemną energię. Ich zdaniem rozszerzające się fale wędrujące przez czasoprzestrzeń powodują, że wydaje się nam, iż odległe galaktyki coraz szybciej uciekają. Istnienie tych fal, zainicjowanych przez Wielki Wybuch, wyjaśnia, dlaczego obiekty wydają się znajdować dalej, niż wynika to z Modelu Standardowego.

Matematycy przedstawili serię wyliczeń, w których pokazują, jak teoria o fali pasuje do ogólnej teorii względności i jak powoduje ona względne przyspieszenie.

- Na tym etapie myślimy, że to bardzo ciekawa teoria. Naszym zdaniem nie ma żadnego przyspieszenia. Galaktyki są tam, gdzie być powinny, ale w wyniku działania fali widzimy je w nieco innej pozycji niż przypuszczaliśmy, że się znajdują - mówi Temple.

Swoją teorię porównuje do wrzucenia kamienia do wody. Miejsce upadku kamienia to Wielki Wybuch. Od niego rozchodzą się koncentrycznie fale. Gdy formują się galaktyki, to znajdują się one w nieco innym miejscu, niż gdyby fali nie było. A więc znajdują się nie tam, gdzie możemy się ich spodziewać.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że z Ziemi wydaje się, iż obiekty uciekają równomiernie we wszystkich kierunkach. Teoria fali zmusza nas więc do przyjęcia jednego z dwóch założeń: albo Droga Mleczna znajduje się w pobliżu centrum wszechświata, niedaleko miejsca, gdzie doszło do Wielkiego Wybuchu, albo też że znajdujemy się znajdujemy się w centrum jakiejś mniejszej fali, a on wpływa na nasze postrzeganie innych obiektów.

Z całym dowodem można zapoznać się na stronie domowej Blake'a Temple'a

http://fakty.interia.pl/nauka/news/ciem ... 1358343,14

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Numizmaty-Systema Solare
PostNapisane: czwartek, 1 października 2009, 23:35 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 22 września 2009, 12:53
Posty: 374
Lokalizacja: Podkarpacie
Od 15 października będą dostępne numizmaty przedstawiające nasz układ słoneczny.Można nabyć je w komplecie lub każdą planetkę z osobna :) Jeśli więc ktoś z was szanowni forumowicze prócz astronomii interesuje się też numizmatyką to jest okazja zaopatrzyć się we własny portfelowy układ słoneczny :D Planetki prezentują się bardzo atrakcyjnie.
Obrazek

Tutaj link http://www.skarbiecmennicy.pl/kolekcja- ... olare.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL