
Wiza do USA, a właściwie powinniśmy mówić o promesie wizowej, którą otrzymamy lub nie w amerykańskiej placówce dyplomatycznej w swoim kraju, wizę sensu stricto dostaniesz (lub nie!) dopiero na lotnisku w USA. Promesa jedynie poświadcza, iż złożyłeś aplikację wizową w ambasadzie bądź konsulacie i że pracownik tychże instytucji uznał Cię za osobę mogącą wjechać do Stanów. Nie dalej jednak niż do tzw. port of entry, to dopiero tam Urzędnik Imigracyjny decyduje o tym czy pozwolić Ci na przebywanie na terenie USA. To także On rozstrzyga o długości Twojego pobytu, nawet jeśli promesę wizową masz wystawioną na 10 lat. Często ludzie mylą te pojęcia i myślą o możliwości 10-letniego pobytu w Ameryce. Nic bardziej błędnego, ważność promesy pokazuje jedynie do kiedy możesz podjąć próbę wjazdu na teren USA. Nawet ostatniego dnia, ale nie później!
Konsulat Generalny w Krakowie (ul. Stolarska 9, 31-043 Kraków; Faks: +48/12 424-5103; E-mail:
krakowNIV@state.gov) zajmuje się tylko wizami nieimigracyjnymi i obejmuje województwa: dolnośląskie, małopolskie, opolskie, podkarpackie śląskie i świętokrzyskie. Dział Wiz Nieimigracyjnych w Konsulacie Generalnym Stanów Zjednoczonych w Krakowie jest czynny w godzinach 8:30 - 11:30 oraz 14:30 do 15:30 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem polskich i amerykańskich świąt oraz ostatniego piątku każdego miesiąca.
Źródło:
http://usa.info.pl/wizy.phpProcedura ubiegania się o wizę nieimigracyjną wygląda następująco: Krok 1 Aby określić typ wizy należy przeczytać informacje o
Najczęściej występujących wizach nieimigracyjnych . Znajdą tam Państwo informację o wymaganiach dotyczących danego typu wizy. Należy wybrać typ wizy pasujący do Państwa sytuacji.
Krok 2 Gdy określą Państwo typ wizy należy uiścić opłatę wizową. Strona z
rodzajem wiz i opłat za rozpatrzenie podania podaje wysokość opłat.
Aby zapłacić opłatę wizową należy przeczytać informacje na stronie
Formy Płatności/Dokonanie Opłaty Wizowej . Na tej stronie dowiedzą się Państwo jak dokonać opłaty wizowej. Po dokonaniu opłaty należy zachować jej numer aby umówić się na rozmowę z konsulem.
Krok 3 Następnie należy wypełnić
wniosek wizowy DS-160 . Należy zapoznać się z instrukcjami umieszczonymi na stronie Wypełnienie formularza DS-160 . Wszystkie informacje muszą być poprawne i dokładne. Po wysłaniu formularza nie można już robić żadnych poprawek. Jeśli potrzebują Państwo pomocy należy skontaktować się firmami typu (Work Family). Prosimy o zachowanie numeru Państwa
wniosku DS-160, który będzie potrzebny by umówić się na rozmowę z konsulem.
Krok 4 To już prawie wszystko by umówić się na rozmowę z konsulem!
Wystarczy tylko założyć profil w systemie wizowym. Prosimy kliknąć na ten link i następnie na Nowy Użytkownik.
Należy wypełnić wszystkie pola i stworzyć hasło. Gdy znajdą Państwo w systemie ukaże się panel sterowania. Prosimy kliknąć na link Wyznacz spotkanie po lewej stronie menu.
Na początek procesu wyznaczania terminu rozmowy z konsulem. Wymagany jest:
Numer paszportu,
Numer opłaty wizowej z Banku Pocztowego lub z systemu płatności internetowej SOFORT. (kliknij tutaj po pomoc jak znaleźć numer opłaty wizowej),
10-ciocyfrowy numer kodu kreskowego z wniosku wizowego DS-160.
Po zgromadzeniu tych danych należy wybrać typ wizy, wprowadzić dane personalne, dodać osoby towarzyszące w podróży (jeśli takie są), wybrać miejsce odbioru dokumentów, potwierdzić numer opłaty wizowej oraz wybrać dzień i godzinę spotkania z konsulem.
Krok 5 Należy udać się do
Ambasady Stanów Zjednoczonych w dniu i o godzinie umówionej rozmowy. Należy zabrać ze sobą: Ambasady Stanów Zjednoczonych, wydruk potwierdzenia daty umówionej rozmowy, wydruk strony potwierdzającej złożenie formularza DS-160, zdjęcie wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ważny paszport i poprzednie paszporty oraz, potwierdzenie dokonania opłaty wizowej, dodatkowe dokumenty zgodne z kategorią wizową:
Krok 6 Jeśli wiza zostanie wydana paszport z wizą będzie przesłany do miejsca odbioru dokumentów wybranym przez Państwa podczas umawiania terminu rozmowy z konsulem w systemie.
===========================================
W
marcu 2016 roku planujemy wypisywać wnioski wizowe dlatego też każdy zainteresowany grupowym wyjazdem na całkowite zaćmienie Słońca musi spełnić indywidualnie następujące warunki:
1. mieć ważny paszport (najlepiej nowy);
2. należeć do Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z opłaconymi składkami;
3. zadeklarować możliwość dysponowania kwotą na cały pobyt;
4. wpłacić opłatę przygotowawczą na rzecz realizacji planu pobytu (zaliczek, opłat, etc...) - kwota będzie ustalona w marcu 2016 i nie będzie większa niż 300 zł.;
zalecamy:
1. posiadanie karty kredytowej;
2. zapytać się w banku o możliwość założenia konta w USD i przypięcia do niego karty debetowej;