Teraz jest ┼Ťroda, 20 listopada 2019, 05:49

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Mi─Ödzynarodowe Prawo Jazdy
PostNapisane: pi─ůtek, 15 lipca 2016, 11:49 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Jak ju┼╝ wiemy, aby je┼║dzi─ç po drogach w USA, musimy mie─ç wyrobione Mi─Ödzynarodowe Prawo Jazdy.
Dzi┼Ť dowiedzia┼éem si─Ö, co i jak trzeba aby je wyrobi─ç:

A wi─Öc:
Mi─Ödzynarodowe prawo jazdy jest wydawane na podstawie krajowego prawa jazdy na okres trzech lat. Okres jego wa┼╝no┼Ťci nie mo┼╝e jednak przekracza─ç terminu wa┼╝no┼Ťci krajowego prawa jazdy.
Wa┼╝ne jest wy┼é─ůcznie z polskim prawem jazdy!

Składamy:
ÔÇô wype┼éniony formularz wniosku - za┼é─ůcznik
ÔÇô dow├│d wniesienia (uiszczenia) op┼éaty skarbowej - 35 z┼é.
ÔÇô kolorowe zdj─Öcie w wymiarach: 35 x 45 mm (widok na wprost jak w nowych dowodach i paszportach. Je┼Ťli robi┼ée┼Ť paszport zdj─Öcie si─Ö przyda)
ÔÇô kserokopia posiadanego prawa jazdy wydanego przez polski organ - dwustronna.
ÔÇô mo┼╝e przyda─ç si─Ö dow├│d osobisty, a w uzasadnionych przypadkach inny dokument pozwalaj─ůcy na ustalenie to┼╝samo┼Ťci (do wgl─ůdu).

Czas oczekiwania. Około 3 dni roboczych.

Uwaga. Nie zdziwcie si─Ö po odbiorze, jaki to tekturowy szajs.
http://www.grzegorzgawlik.pl/blog/item/ ... -komu.html

Za┼é─ůczniki:
wniosek o prawo jazdy.pdf [1.72 MiB]
Pobrane 61 razy

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2019/USA 2020

G├│ra

Tytu┼é: Re: Mi─Ödzynarodowe Prawo Jazdy
PostNapisane: pi─ůtek, 19 sierpnia 2016, 11:21 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Kwestia prawa jazdy w USA jest do┼Ť─ç skomplikowana, g┼é├│wnie z uwagi na to, ┼╝e ka┼╝dy stan posiada odr─Öbne prawo reguluj─ůce ruch drogowy i wszelkie aspekty z nim zwi─ůzane. W efekcie przekraczaj─ůc granic─Ö ka┼╝dego z 50 stan├│w na polskim (europejskim) prawie jazdy trzeba zg┼é─Öbia─ç meandry tutejszego ustawodawstwa. Dlatego lepiej zawczasu wyposa┼╝y─ç si─Ö w jego mi─Ödzynarodowy odpowiednik.

Na terenie wi─Ökszo┼Ťci kraju poruszanie si─Ö na naszym zwyczajnym prawku dozwolone jest przez pierwszy miesi─ůc (policjant za┼╝─ůda od nas r├│wnie┼╝ paszportu), nast─Öpnie do trzech miesi─Öcy mo┼╝emy je┼║dzi─ç na mi─Ödzynarodowym prawie jazdy, a w przypadku d┼éu┼╝szego pobytu niezb─Ödne jest wyrobienie tutejszego prawka w jednym ze stanowych DMV (Department of Motor Vehicles) Takie wymogi stawiane s─ů np. w Illinois, z kolei w stanie Nowy Jork wystarczy mi─Ödzynarodowe prawko. Najbardziej liberalne prawo panuje ÔÇô jak┼╝e by inaczej ÔÇô w Kalifornii, gdzie nie potrzeba wyrabia─ç ┼╝adnego dodatkowego dokumentu. Inn─ů mo┼╝liwo┼Ťci─ů jest ubieganie si─Ö o ameryka┼äskie tymczasowe prawo jazdy (Temporary Visitor DriverÔÇÖs License, w skr├│cie TVDL) dla os├│b niezamieszkuj─ůcych w USA.

Trzeba pami─Öta─ç o tym, aby w mi─Ödzynarodowe prawo jazdy zaopatrzy─ç si─Ö jeszcze przed wyjazdem do Ameryki. Cho─ç na terenie USA dzia┼éaj─ů liczne firmy zapewniaj─ůce t┼éumaczenie tego typu dokument├│w, w┼éadze stanowe nie honoruj─ů takich praw jazdy. Z us┼éug agencji korzystaj─ů zazwyczaj nielegalni imigranci, kt├│rzy nie mog─ů ubiega─ç si─Ö o wydanie oficjalnego prawa jazdy. Bardzo cz─Östo dla takich ludzi jest to jedyny dokument po┼Ťwiadczaj─ůcy ich to┼╝samo┼Ť─ç na nowej drodze ┼╝ycia, kt├│ry cho─ç nie jest honorowany przez w┼éadze, mo┼╝e przekona─ç w┼éa┼Ťciciela motelu do wynaj─Öcia pokoju czy sklepikark─Ö do sprzeda┼╝y paczki papieros├│w.

Nielegalne mi─Ödzynarodowe prawo jazdy bywa r├│wnie┼╝ wykorzystywane przez legalnych imigrant├│w, jako swego rodzaju ÔÇ×immunitetÔÇŁ (skojarzenia z pos┼éem W├│jcikiem jak najbardziej na miejscu). Kiedy ju┼╝ popadn─ů w konflikt z prawem, legitymuj─ůc si─Ö mi─Ödzynarodowym prawkiem, unikaj─ů ryzyka utraty jego ameryka┼äskiego odpowiednika. Oczywi┼Ťcie warunkiem powodzenia takiego wybiegu jest niekumaty policjant, kt├│ry nie za┼╝─ůda prawdziwego prawa jazdy i zadowoli si─Ö nabiciem punkt├│w karnych na nieoficjalny dokument. Nic dziwnego, ┼╝e proceder ten jest pot─Öpiany przez w┼éadze i policja coraz rzadziej daje si─Ö nabiera─ç na podobne sztuczki. Wi─Öcej informacji o prawie jazdy w USA mo┼╝na znale┼║─ç na specjalnej rz─ůdowej stronie.

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2019/USA 2020

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: