Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

Obniżono orbitę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=18&t=1332
Strona 1 z 1

Autor:  Marek Substyk [ sobota, 29 maja 2010, 10:24 ]
Tytuł:  Obniżono orbitę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Specjaliści rosyjskiego Centrum Sterowania Lotami (CSL) przeprowadzili niestandardowy manewr zmiany orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) przy wykorzystaniu silników statku towarowego Progress, przyłączonego do modułu Pirs.
Celem operacji było zapewnienie lądowania statku Sojuz z trzema kosmonautami na pokładzie w wyznaczonym rejonie Kazachstanu. Sojuz krąży obecnie z MSK na orbicie okołoziemskiej.

Manewr przeprowadzono w systemie automatycznym z pomocą czterech silników cumowania i orientacji statku towarowego Progress M-05M, który 1 maja połączył się z przedziałem cumowniczym stacji - Pirs. Silniki pracowały 593 sekundy. W tym czasie średnia wysokość orbity MSK zmniejszyła się o 1,5 kilometra i wynosi obecnie 350 km.

Średnia wysokość - to przyjęta przez balistyków wirtualna wielkość, przedstawiająca teoretyczną orbitę kołową, której okres obrotu wokół Ziemi jest równy okresowi obrotu stacji po realnej orbicie eliptycznej - podało CSL.

Jak podkreślono w CSL, był to raczej niezwykły manewr skorygowania orbity MSK. Po pierwsze, orbity stacji nie podwyższono - jak zazwyczaj bywało - lecz obniżono ją. Po drugie, trzeci raz w historii eksploatacji MSK wykorzystano silniki statku towarowego Progress, przyłączonego do modułu Pirs (pierwszą taką operację przeprowadzono w lutym 2006 roku, drugą - w grudniu 2008 roku.

Manewr odbył się na sygnał z Ziemi. Ponieważ udział kosmonautów w operacjach korygowania orbity nie jest potrzebny, w tym czasie zajmowali się oni innymi pracami w MSK.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/