Wielka wyprawa po zorzę, Islandia 2016Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Katowice, znajdujące się pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk, organizuje w dniach 5-13 kwietnia 2016 roku wyjątkową wyprawę naukową do Islandii, w celu profesjonalnej obserwacji i badania przepięknego zjawiska, jakim jest zorza polarna.
Grupa dysponuje profesjonalnym, światowej klasy sprzętem i składa się z najbardziej doświadczonych w Polsce astronomów i astrofotografów, których publikacje cyklicznie pojawiają się w najważniejszych mediach z zakresu astronomii i nie tylko.
Wyprawa w składzie 32 osób udaje się w okolice miejscowości Selfoss w południowo-zachodniej części Islandii, gdzie w odpowiednich warunkach będzie pogłębiać wiedzę na temat powstawania przepięknego zjawiska zorzy polarnej.
Uczestnikami wyprawy są członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, Pracowni Komet i Meteorów, zawodowi astronomowie, naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych, Uniwersytetu Warszawskiego, reprezentacji Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa oraz redaktorzy Uranii – Postępy Astronomii i ESO Poland.
Wśród nich znajdują się: Marcin Stolarski, inżynier kosmiczny z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Odpowiada on między innymi za system komunikacji polskich satelitów BRITE-PL.
W ekipie nie zabrakło również polskiego dziennikarza naukowego, fizyka i popularyzatora nauki - Tomasza Rożka. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl i pomysłodawcą oraz współzałożycielem stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. W sobotnich programach przybliża naukę w programie Dzień Dobry TVN.
Organizatorem wyprawy jest Marek Substyk, uczestnik wszystkich poprzednich wypraw, popularyzator astronomii, przedstawiciel PTMA i Uranii-Postępy Astronomii. Do wyprawy dołączył znany polski fotograf Jerzy Krug, którego to prace z naszych wypraw mogliśmy podziwiać już na wielu wystawach.
Członkowie Polskiego Towarzystwa Meteorytowego w osobach: Andrzej Kotowiecki, Marcin Cimała i Kazimierz Mazurek mają nadzieję oprócz obserwacji zorzy polarnej na znalezienie pierwszego w historii Islandii meteorytu.
Tak jak i większość takich projektów mamy specjalną stronę Facebook. W profilu "
Wielkie Wyprawy PTMA" -
https://www.facebook.com/wyprawy.ptma znajdą Państwo informacje o samej Islandii jak i z przygotowań do wyprawy. W trakcie jej trwania będzie tam można obserwować nasz pobyt prawie na żywo, wraz ze zdjęciami zorzy.
_________________
Pozdrawiam,
Marek SubstykPortal AstroCD,
http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD,
http://www.forum.astrocd.plSklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomii –
facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Mój profil na Facebookutel. 880-184-000 (prywatny), e-mail:
astrocd@astrocd.pl (prywatne),
m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA),
marek.substyk@ptma.pl,
zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail:
katowice@deltaoptical.pl------------------------------------------------------------
Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020