Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2024, 06:13

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pytania uczestnika
PostNapisane: piątek, 25 marca 2016, 16:35 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Pytania uczestnika

1) przelot (bagaże, co wolno, czego nie, jak dużo, jak wielkie); w jednym z tematów na forum napisałeś że można wwieść tylko 3kg jedzenia i nie mogą to być np wędliny, sery itp, chyba że coś źle zrozumiałem.

ODP: Wszystko o bagażu jest na http://wowair.pl//informacje/faq/baga
Pamiętamy, że każdy dokonywał oprócz zakupu biletu, zakup odpowiedniego bagażu. I tak: był podręczny do 5 kg, rozszerzony podręczny do 12 kg (30 euro) i rejestrowany.
Trzeba się tak spakować jak każdy sobie wybrał.

2) plan pobytu (ciekawe miejsca warte odwiedzenia);
Z twojego maila zrozumiałem że możemy jechać takimi trasami ale na pewno w inne dni niż grupa A. Zgadza się?
Przydało by się jakieś spotkanie na miejscu pierwszego dnia po przylocie by się zapoznać i dogadać ostatnie szczegóły. Z całej wyprawy znam tylko kilka osób.


ODP: Szczegóły będziemy omawiać w samolocie, a pierwszy dzień po przylocie mamy wspólną trasę i okazję do ustaleń. Co do programu grupy A, to nie ma przeszkód aby realizować go w podobny sposób, ważne aby jednak aby nie łączyć wszystkich 32 osób w tym samym planie, bo będziemy sobie wchodzić w kard. Co innego pierwszy dzień, kiedy to odwiedzamy dość popularne i zatłoczone miejsce.

3) wyżywienie na miejscu;
Czy raczej powinniśmy przygotować prowiant na cały dzień sami z tego co kupimy w sklepie czy równie dobrze możemy stołować się w barach po drodze. Jak wyglądają ceny w takich miejscach?


ODP: Jest drogo. Polecam zabrać ze sobą wędliny (bez surowych) - krojone podsuszane i kiełbasa oraz żółty ser. Resztę można dokupić w odpowiedniku Biedronki - Bonusie, np. w Selfosie

4) fotografowanie i filmowanie;
poszukuję polecanego programu do timelapsów, w ogóle nie stosuję tego sposobu generowania filmów i nie wiem co jest polecane. Dawno temu robiłem timelapsy VirtualDubem ale już mi się nie chce tak dłubać jak w asemblerze. Jak bardzo dobry musi być statyw. Duży i stabilny nie zmieści się do walizy i jest ciężki. Obawiam się że lekkie małe pokraki będą się bujać na wietrze i timelapsy nie wyjdą.


ODP: Jak będzie wiało jak wieje na Islandii, to nic nie poradzi. Biorę statyw jaki mam i dociążam do kamieniami w worku (o ile statyw ma hak).
Co do programu ja używam MakeVideo, Bartka Wojczyńskiego (bartosz.wojczynski@gmail.com). To jeden z wielu programów do tego.

5) internet;
czy warto kupić jakiegoś pre-paida lokalnego i włożyć np do tableta, zasięg komórkowy, jeśli dobrze rozumiem mapę z prezentacji z 29 stycznia, jest w większości ograniczony do 3G.


ODP: Warto i my to będziemy robić dla naszego domku, bo w nim nie ma neta. Operator Sim'in czy jakoś tak. Musze to jeszcze ogarnąć. Karte kupujemy na lotnisku w Keflaviku

6) warunki pogodowe (temperatura, zachmurzenie, wiatr);
Widziałem że jest lista serwisów gdzie można sprawdzać. Czy są jakieś polecane aplikacje mobilne - będzie miało to sens jeśli będzie dostępny jakiś mobilny internet.
Nie mam doświadczenia w polowaniu na Zorzę. Zjawisko jest dość wysoko, czy po za pogodą i widokami, ma znaczenie położenie? Czy przejechanie 50 km cos zmienia?


ODP: Serwery są widziałeś. Zorza na Islandii może być w dowolnym kierunku, ale z naciskiem na północne niebo. Zmiana naszego położenia wyłącznie pod względem pogody.

7) na co uważać (wiatr, plaże, policja, parkingi);
Gdzie wolno wjechać, parkować, zatrzymać na chwilę by złapać zdjęcie, wejść na czyjeś pole (przypuszczam że każde tam ma właściciela, płoty wszędzie są)?


ODP: Bardzo uważamy na WIATR i PLAŻE, dziwne ale prawdziwe. Wiatr może wypisakować twarz, a plaża zabrać życie. Woda wchodzi na ląd od oceanu z olbrzymią siłą i prędkością i jest w stanie zabrać wszystko, dosłownie wciągając do siebie. Było w ostatnim czasie kilka wypadów śmiertelnych.
Tak gdzie warto się zatrzymać są BEZPŁATNE parkingi! Jeśli nie ma parkingu, to znaczy, że nie ma po co się zatrzymywać. :-)
Policji nie spotkaliśmy, ale podobno jest!

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL