Teraz jest wtorek, 10 grudnia 2024, 10:37

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2012
PostNapisane: niedziela, 8 stycznia 2012, 03:28 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 grudnia 2010, 22:27
Posty: 49
Lokalizacja: Toruń
Pragniemy poinformować/przypomnieć, iż trzecia edycja Toruńskiego Zlotu Miłośników Astronomii, odbędzie się w dniach 16-19 sierpnia 2012 roku.

Gorąco zapraszamy do współpracy w organizacji zlotu w miejscu narodzin Mikołaja Kopernika! :D Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie pomysły.

Poczuj magię toruńskiej astronomii!

Z pozdrowieniami,
Koordynatorzy TZMA

_________________
Internetowy Portal Astronomiczny: AstroVisioN.pl
Pokazy Nieba w Toruniu: pokazy-nieba.pl
Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2010-2015: http://www.tzma2015.astrovision.pl /www. tzma2015.pl

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2012
PostNapisane: środa, 13 czerwca 2012, 15:47 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 grudnia 2010, 22:27
Posty: 49
Lokalizacja: Toruń
Drodzy miłośnicy,

w 2010 roku, pasjonaci zgromadzeni wokół Internetowego Portalu Astronomicznego – AstroVisioN.pl, zorganizowali pierwszy w historii zlot w "stolicy polskiej astronomii" – Toruniu. Przez 3 dni trwania imprezy, adepci astronomii wysłuchali licznych wykładów, które poprowadzili doktoranci oraz zawodowi astronomowie, zwiedzili Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, odwiedzili dom samego Mikołaja Kopernika oraz toruńskie Planetarium i Orbitarium.

Entuzjazm, jaki wytworzył się wówczas wśród uczestników i licznych instytucji, sprawił, iż postanowiliśmy kontynuować nasze dzieło. Doświadczenia zdobyte podczas dwóch edycji imprezy pomogły nam w zorganizowaniu jeszcze ciekawszego programu na TZMA2012 (http://www.tzma2012.pl). Mamy nadzieję, iż Toruński Zlot Miłośników Astronomii wpisze się w karty historii Grodu Kopernika i będzie przez wiele lat najchętniej wybieranym zlotem przez miłośników astronomii.

Trzeci Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 16-19 sierpnia 2012 r. (czwartek - niedziela), w Szkole Leśnej na toruńskiej Barbarce, położonej zaledwie 5,5 km od Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Organizatorem zlotu jest Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl. W inicjatywie jako partnerzy/sponsorzy na dzień dzisiejszy uczestniczą: Szkoła Leśna na Barbarce, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, toruńskie Planetarium, Muzeum Okręgowe w Toruniu, czasopismo Urania – Postępy Astronomii oraz grupa "Pokazy Nieba w Toruniu". Zlot został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia oraz patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Internetowy patronat medialny sprawuje forumastronomiczne.pl oraz serwis astronomia24.com. Trwają negocjacje z innymi firmami i organizacjami.

Mamy zaszczyt poinformować, że rozpoczęły się zapisy na zlot! Prosimy o nie odkładanie rejestracji na ostatnią chwilę, ponieważ posiadamy ograniczoną ilość miejsc noclegowych. Na forumastronomiczne.pl znajduje się oficjalny dział poświęcony TZMA2012. Aby się zarejestrować na zlot trzeba wypełnić formularz dostępny na stronie: http://www.tzma2012.pl/index.php?id=rejestracja

UWAGA! Rejestracja jest utrzymywana przez 7 dni – do otrzymania wpłaty wpisowego. W przypadku nie uiszczenia wpłaty wpisowego, po upływie tego terminu rejestracja zostanie usunięta.

Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc w organizacji TZMA2012. Ze strony zlotu można pobrać przygotowaną przez organizatorów ofertę dla potencjalnych sponsorów.

Szkoła Leśna na Barbarce jest uroczym zakątkiem Torunia o bogatej historii i ciekawych walorach przyrodniczych. W okresie letnim codziennie odwiedzają to miejsce setki turystów, pragnących odpocząć od zgiełku miasta. Międzynarodowa akcja "100 godzin astronomii" podczas Roku Astronomii stanowiła astronomiczny debiut tego miejsca, ważnego przystanku na planowanej astronomicznej ścieżce turystycznej prowadzącej z toruńskiego planetarium, aż do Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach.

Bazę noclegową stanowi budynek tzw. "Gościniec", w którym znajdują się pokoje 3, 4, 5, 6 oraz 10-cio osobowe. W budynku znajduje się też jadalnia (lodówka, czajnik elektryczny).

Obrazek
Budynek Gościńca

To również świetne miejsce do obserwacji astronomicznych. Oprócz dużej bazy noclegowej ośrodek posiada kilka sal konferencyjnych (największa na ponad 100 osób), dużą polanę (w miarę niski horyzont), a okoliczne lasy dobrze izolują to miejsce od świateł miasta.

Obrazek
Budynek Dworku z salą Konferencyjną

Na uczestników TZMA2012 czekają liczne atrakcje. Miłośnicy astronomii odwiedzą Centrum Astronomii UMK w Piwnicach i poznają tajniki pracy astronomów oraz całe instrumentarium, jakim dysponuje obserwatorium – w tym największy w kraju radioteleskop i teleskop optyczny oraz historyczny teleskop Drapera. Kilku szczęśliwców zostanie na noc w obserwatorium i poprowadzi obserwacje z astronomem za pomocą jednego z teleskopów. Uczestnicy imprezy odwiedzą również dom Mikołaja Kopernika, toruńskie Planetarium, Geodium i Orbitarium oraz wysłuchają wykładów popularnonaukowych.

Obrazek
Największy w Polsce 90 cm teleskop Schmidta-Cassegraina znajdujący się w Centrum Astronomii UMK w Toruniu.

Obrazek
Teleskop Cassegraina o średnicy 60 cm znajdujący się w Centrum Astronomii UMK w Toruniu.

Tegoroczne wykłady będą miały charakter „spotkań z podróżą” oraz podkreślą polski wkład w rozwój astronomii. W dwudziestą rocznicę projektu mikrosoczewkowania grawitacyjnego OGLE (ang. The Optical Gravitational Lensing Experiment), jeden z członków zespołu opowie o niezwykłych dokonaniach astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego. Pomysłodawcą projektu był prof. Bohdan Paczyński, jeden z najwybitniejszych współczesnych astronomów. Profesora Paczyńskiego uznano również za głównego polskiego kandydata do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Po raz drugi będziemy gościli członków polskiego projektu Solaris. Celem przedsięwzięcia jest poszukiwanie planet wokół podwójnych układów zaćmieniowych gwiazd za pomocą sieci zrobotyzowanych teleskopów, umieszczonych na trzech kontynentach: Afryce, Australii oraz Argentynie. Astronomowie z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Toruniu opowiedzą o postępach prac nad realizacją projektu.

Obrazek
Kopuła teleskopu należącego do projektu OGLE, znajdującego się w obserwatorium Las Campanas w Chile. Źródło: Wikipedia, Krzysztof Ulaczyk

Kolejny prelegent opowie o swoich wrażeniach z dwóch wyjazdów do Południowo-Afrykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Sutherland, RPA.

Oprócz wykładów organizatorzy przygotowali warsztaty komputerowe, podczas których miłośnicy zrealizują ciekawe doświadczenia astronomiczne w oparciu o gotowe dane fotometryczne lub spektroskopowe.

Obrazek
Wielki Teleskop Południowo-Afrykański – SALT, Sutherland , RPA.

Obrazek
Kopuły dwóch teleskopów polskiego projektu Solaris znajdujące się w Południowo-Afrykańskim Obserwatorium Astronomicznym.

Miłośnicy spotkają się tradycyjnie z mieszkańcami Torunia i podzielą się z nimi swoją pasją w ramach publicznego Pikniku Astronomicznego z licznymi atrakcjami.

Udostępnimy kilka teleskopów osobom, które nie mają, bądź z pewnych powodów nie mogły zabrać sprzętu obserwacyjnego.

Całkowity koszt uczestnictwa w Zlocie (4 dni, 3 noce) to 190 PLN.

Cena zawiera:
    - 3 noclegi (czwartek, piątek, sobota)
    - 3 śniadania (piątek, sobota, niedziela)
    - 3 obiadokolacje (czwartek, piątek, sobota)
    - wykłady popularnonaukowe oraz warsztaty
    - imprezę integracyjną - ognisko
    - imprezę publiczną
    - seans w Planetarium, Geodium oraz Orbitarium
    - zwiedzanie Domu Kopernika
    - wycieczkę do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
UWAGA! Cena nie zawiera KOSZULKI. Koszulka to dodatkowy koszt - 25 PLN.

W tym roku koordynatorami zlotu są: Marcin Gładkowski oraz Jarosław Suchocki.


http://www.tzma2012.pl ||| http://www.tzma.astrovision.pl

Poczuj magię toruńskiej astronomii!

_________________
Internetowy Portal Astronomiczny: AstroVisioN.pl
Pokazy Nieba w Toruniu: pokazy-nieba.pl
Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2010-2015: http://www.tzma2015.astrovision.pl /www. tzma2015.pl

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2012
PostNapisane: czwartek, 9 sierpnia 2012, 19:34 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 grudnia 2010, 22:27
Posty: 49
Lokalizacja: Toruń
Toruński Zlot Miłośników Astronomii zbliża się wielkimi krokami. Pragniemy przybliżyć Państwu więcej szczegółów dotyczących imprezy.

Trzecią edycję TZMA zainauguruje wykład prof. dr hab. Jacka Krełowskiego z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Wykłady poprowadzą również mgr Milena Ratajczak i mgr Piotr Sybilski z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika w Toruniu, a także dr Gracjan Maciejewski, dr hab. Krzysztof Gęsicki, Paulina Karczmarek z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach oraz Marcin Gładkowski z portalu AstroVisioN.pl. W piątek 17 sierpnia odbędą się warsztaty komputerowe związane z klasyfikacją widmową, które poprowadzi Marcin Gładkowski z portalu AstroVisioN.pl.

Laureaci konkursu wiedzy astronomicznej oprócz nagród rzeczowych ufundowanych przez firmę Delta Optical oraz czasopismo Astronomia Amatorska, spędzą noc obserwacyjną u boku prawdziwych astronomów m.in. na 90 cm teleskopie Schmidta-Cassegraina oraz 60 cm teleskopie Cassegraina - oba znajdują się w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.

W inicjatywie jako partnerzy/sponsorzy uczestniczą: Szkoła Leśna na Barbarce, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, toruńskie Planetarium, Muzeum Okręgowe w Toruniu, czasopismo Astronomia Amatorska oraz Urania - Postępy Astronomii, PROART Design Studio oraz grupa ''Pokazy Nieba w Toruniu''. Sponsorem Głównym jest firma Delta Optical - dystrybutor sprzętu astronomicznego. Na każdego z uczestników czeka również upominek ufundowany przez czasopismo Astronomia Amatorska.

Zlot został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Fora forumastronomiczne.pl, astro4u.net oraz serwis astronet.pl i astronomia24.com objęły imprezę internetowym patronatem medialnym.

Organizatorzy zlotu przygotowali tradycyjnie niespodziankę dla mieszkańców Torunia - Piknik Astronomiczny z licznymi atrakcjami. Impreza odbędzie się 18 sierpnia 2012 roku, w godzinach 19:30 - 23:00 na toruńskiej Barbarce z dala od licznych źródeł miasta.

Happening astronomiczny rozpocznie się plenerową prelekcją poświęconą meteorytom pt. ''Intruzi spoza Ziemi'', którą poprowadzi Jacek Drążkowski z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

Prowadzący omówią także bardzo dokładnie budowę różnego rodzaju teleskopów, wyjaśnią jak powstaje obraz w okularze teleskopu i jak można zmieniać powiększenie uzyskiwanego obrazu. Nie zabraknie porad dotyczących wyboru pierwszego instrumentu obserwacyjnego, czy też pod obserwacje konkretnej klasy obiektów.

Gdy zrobi się już wystarczająco ciemno zacznie się pokaz nieba przez teleskopy uczestników zlotu. Miłośnicy podzielą się swoimi doświadczeniami w podziwianiu skarbów nieba. Barbarka to świetne miejsce do obserwacji astronomicznych, więc uczestnicy imprezy zobaczą przez teleskopy garść słabych, ale bardzo pięknych obiektów nieba letniego takich jak mgławice planetarne, gromady otwarte i kuliste gwiazd oraz galaktyki. Najpierw jednak adepci astronomii poznają sylwetki gwiazdozbiorów nieba letniego wraz z ich najjaśniejszymi gwiazdami i najciekawszymi obiektami. Podniebny spektakl poprowadzą: Marcin Gładkowski, Jakub Bandrowski oraz Jarosław Suchocki z Grupy ''Pokazy Nieba w Toruniu'' (www.pokazy-nieba.pl), zainicjowanej przez portal astronomiczny AstroVisioN.pl. Podczas części obserwacyjnej odbędą się konkursy z upominkami.

W sobotę kursują na Barbarkę autobusy MZK linii nr 27. Na placu Teatralnym autobus będzie o godz. 18:10, a na miejscu o godz. 18:35. Powrót do Torunia umożliwi podstawiony autobus MZK (przedłużony kurs linii nr 27 z Barbarki do przystanku ''Plac Teatralny''- biletowany), o którego przybyciu poinformują prowadzący Piknik.




PROGRAM WYKŁADÓW
TORUŃSKIEGO ZLOTU MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII 2012
16-19 sierpnia 2012. Barbarka k. Torunia



czwartek, 16 sierpnia - Sala konferencyjna na Barbarce - ,,Dworek''


Wykład inauguracyjny TZMA2012
prof. dr hab. Jacek Krełowski, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
Tytuł: ''Molekuły w obłokach międzygwiazdowych''

Streszczenie: Pierwszą molekułą zidentyfikowaną w ośrodku międzygwiazdowym w roku 1937 był metylidyn - CH. Odkryciu temu trudno się dziwić: ten wolny rodnik składa się z atomu najobfitszego pierwiastka we Wszechświecie (wodoru) i atomu pierwiastka tworzącego największą ilość związków chemicznych (węgla). Metylidyn jest wszakże niezmiernie reaktywny; istnieć może tylko dzięki temu, że gęstość materii w obłokach międzygwiazdowych jest skrajnie niska i stąd zderzenia - niesłychanie rzadkie.

Obrazek

Rysunek powyższy przedstawia trzy pasma molekuły CH dostępne dla obserwacji z Ziemi wraz z dokładnymi długościami fal.

Nieco później wykryto kolejny rodnik - CN (cjan). Azot nie jest wprawdzie tak obfity jak wodór, ale moce oscylatorów dla przejścia B-X (0,0), pierwszego jakie wykryto, są o rząd wielkości większe niż dla pasm metylidynu. Wspomniane pasmo CN jest niezmiernie interesujące; zazwyczaj obserwujemy jedynie linie międzygwiazdowe z najniższych poziomów (z racji braku zderzeń). W przypadku cjanu dwa wzbudzone rotacyjnie poziomy obsadzone są dzięki promieniowaniu tła - pamiątce po oddzieleniu się promieniowania od materii, ok. 380 000 lat po Wielkim Wybuchu.

Obrazek

Na powyższym rysunku widać schemat przejść i fragment odpowiadającego im widma wyjątkowo wysokiej jakości. Oprócz linii z poziomów wzbudzonych widzimy efekt przejścia w nielicznych molekułach, w których atom węgla (12)C został zastąpiony ciężkim izotopem (13)C.

Obecność przejść z poziomów wzbudzonych rotacyjnie pozwala na określenie temperatury rotacyjnej CN, jaka wynika z równania Boltzmanna. Okazuje się ona być trochę poniżej 3K - bardzo blisko temperatury promieniowania tła. Molekuły polarne, o asymetrycznym rozkładzie ładunku, chłodzą się bardzo wydajnie przez obrót; stąd ich temperatury rotacyjne muszą być bliskie temperaturze tła. Inaczej mają się sprawy w przypadku molekuł centrosymetrycznych; tam przejścia rotacyjne są wzbronione i obrót chłodzi molekuły bardzo nieskutecznie. Efekt jest taki, że pasma zawierają bardzo wiele linii, ale za to bardzo słabych; nie dziwota, że pierwsze molekuły homonuklearne C(2), H(2) wykryto 40 lat po metylidynie.

Molekuła H(2), choć najobfitsza we Wszechświecie, jest trudna do obserwacji bo jej pasmo okupuje bardzo daleki ultrafiolet i wymaga specjalnej aparatury satelitarnej. Molekuła C(2) jest dostępna dla obserwacji naziemnych - w bliskiej podczerwieni, w postaci tzw. pasm Phillipsa. Pasmo (1,0) jest istotnie zaburzone przez linie telluryczne. Pasmo (3,0) jest bardzo słabe. W tej sytuacji najczęściej obserwuje się pasmo (2,0) ok. 8760A. Wygląd pasma jest zmienny: zależy od temperatury rotacyjnej, a ta może się dla C(2) zmieniać od 20K do 300K z racji niewydajnego chłodzenia.

Obrazek

Stosunki wzajemne przejść w przedstawionych powyżej obiektach wskazują na wyższą temperaturę rotacyjną w HD154368. Tak więc molekuły centrosymetryczne mogą skutecznie próbkować warunki fizyczne w poszczególnych obłokach.

Obrazek

Powyższy rysunek przedstawia sekwencję widm, w których temperatura rotacyjna molekuły C(3) rośnie od dołu w górę. Pojawiająca się po lewej stronie głowa zwiastuje obsadzenie wysokich poziomów rotacyjnych. Te i pokrewne zagadnienia (np. kwestia powstawania bardzo złożonych molekuł prebiotycznych) zostaną omówione w trakcie wykładu.

dr Gracjan Maciejewski, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
Tytuł: ''Tranzytujące egzoplanety''

Streszczenie: Tranzytujące egzoplanety są niezwykle ważne dla współczesnej planetologii. Obserwacje fotometryczne tych obiektów, w połączeniu z obserwacjami spektroskopowymi, umożliwiają wyznaczenie rozmiarów i masy, dzięki czemu możliwe jest poznanie budowy wewnętrznej globów. Badania tranzytujących egzoplanet umożliwiają także wyznaczenie nachylenia osi rotacji gwiazdy centralnej względem płaszczyzny orbitalnej. Uzyskane wyniki mają istotny wpływ na teorie powstawania i ewolucji układów planetarnych. Z kolei chronometraż tranzytów umożliwia odkrywanie kolejnych planet, których nie można wykryć innymi metodami z uwagi na przykład na niewielką masę.

Marcin Gładkowski, Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl
Tytuł: ''Astronomiczna przygoda w Republice Południowej Afryki''

Streszczenie: Południowo Afrykańskie Obserwatorium Astronomiczne (ang. South African Astronomical Observatory - SAAO) jest jednym z największych obserwatoriów w Afryce oraz jednym z ważniejszych na Świecie. Znajduje się w stanie Nothern Cape na płaskowyżu Karoo niedaleko miejscowości Sutherland. Obserwatorium posiada kilkanaście teleskopów o różnym zastosowaniu, w tym - Wielki Teleskop Południowoafrykański o średnicy 10 m, w którego budowie partycypowała m.in. Polska. Polski akcent w tej placówce stanowią również dwa 0,5 m teleskopy projektu Solaris.

Podczas wystąpienia opowiem o swoich doświadczeniach związanych z dwoma wyjazdami do SAAO i przeprowadzonych tam obserwacjach fotometrycznych na 1 m teleskopie Elżbiety i spektroskopowych na teleskopie Radcliffe'a o średnicy 1,9 m. Wszystko to w kontekście kompleksowych badań mgławic planetarnych oraz ich gwiazd centralnych w zgrubieniu centralnym Drogi Mlecznej oraz w Małym Obłoku Magellana. Nie zabraknie także akcentu podróżniczego z tego niezwykłego miejsca jakim jest Republika Południowej Afryki.



sobota, 18 sierpnia - Sala konferencyjna w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach (Katedra Radioastronomii)

dr hab. Krzysztof Gęsicki, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
Tytuł: ''Zmienność gwiazd na etapie życia określanym jako ''post-AGB''''

Streszczenie: Omówiona zostanie ewolucja Słońca oraz porównana z ewolucją innych gwiazd mało- i średniomasywnych. Szczególna uwaga będzie poświęcona etapowi bliskiemu końca ich życia, kiedy pod postacią gęstego wiatru tracą one znaczącą część swojej masy. Ukryte w nieprzezroczystej otoczce są wówczas bardzo trudne do badania, choć przez to i bardzo intrygujące. Długotrwały monitoring ich zmienności jest wdzięcznym tematem dla amatorów obserwacji, dysponujących w ostatnich latach coraz lepszym sprzętem, a zgromadzone szeregi danych są cennym materiałem dla astrofizyków.

mgr Milena Ratajczak, mgr Piotr Sybilski, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN
Tytuł: ''Projekt Solaris, czyli o codzienności poszukiwania planet''

Streszczenie: ''Projekt Solaris'' to projekt naukowy mający na celu poszukiwanie planet pozasłonecznych w układach podwójnych gwiazd za pomocą sieci 0,5 m zrobotyzowanych teleskopów fotometrycznych. Poprzez wykorzystanie metody chronometrażu zaćmień jesteśmy w stanie odkrywać planety podobne do Tatooine - rodzimego globu Luke'a Skywalkera z ''Gwiezdnych Wojen''.

W trakcie wystąpienia zaprezentujemy główne założenia projektu, stan prac w poszczególnych stacjach obserwacyjnych oraz realia stawiania sieci teleskopów w Republice Południowej Afryki, Australii i Argentynie.

Paulina Karczmarek, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
Tytuł: ''Osobiste wycieczki astronoma po Chile''

Streszczenie: Zawód astronoma tym różni się od innych zawodów, że nasze instrumenty badawcze rozsiane są po całym świecie. Kiedy więc astronom ''idzie do pracy'', pakuje dużą walizkę, zabiera paszport i leci na drugi koniec Ziemi. Pierwsza taka wyprawa, niczym pierwszy dzień w nowej pracy, szczególnie zapada w pamięć. O mojej przygodzie w Chile chcę opowiedzieć zarówno z naukowego punktu widzenia, przedstawiając kluczowe zagadnienia astronomiczne i przybliżając warunki pracy z teleskopem New Technology Telescope, jak i z perspektywy podróżnika, poznającego zupełnie nowy kraj na drugiej półkuli.



PROGRAM WARSZTATÓW
TORUŃSKIEGO ZLOTU MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII 2012
16-19 sierpnia 2012. Barbarka k. Torunia



piątek, 17 sierpnia - Sala konferencyjna na Barbarce - ,,Dworek''


Marcin Gładkowski, Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl
Tytuł: ''Klasyfikacja widmowa gwiazd''

Streszczenie: Podstawowe parametry na temat gwiazd otrzymuje się analizując ich widma. Widmo gwiazdy zawiera charakterystyczne dla niej elementy widoczne w postaci linii i pasm. Podczas warsztatów spróbujemy wspólnie określić typ widmowy kilku gwiazd na podstawie analizy ich widm (widma niskiej rozdzielczości). Do przeprowadzenia warsztatów przydatne będą własne laptopy.

_________________
Internetowy Portal Astronomiczny: AstroVisioN.pl
Pokazy Nieba w Toruniu: pokazy-nieba.pl
Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2010-2015: http://www.tzma2015.astrovision.pl /www. tzma2015.pl

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2012
PostNapisane: czwartek, 9 sierpnia 2012, 20:17 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Zawsze, wtedy jak jedziemy w Bieszczady.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2012
PostNapisane: czwartek, 9 sierpnia 2012, 20:49 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 20:10
Posty: 30
Lokalizacja: Bytom
Hejka w przyszłym roku też będzie zlot?
Fanie by było. W tym roku jakoś nie dam rady ale w przyszłym roku to chętnie bym się wybrał do Torunia.

_________________
Pozdrawiam, Mariusz Chirowski
--------------------------------------------------------------------------------------
TOWARZYSTWO OBSERWATORÓW SŁOŃCA IM.WACŁAWA SZYMAŃSKIEGO
POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII
"A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?... A zatem, jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu,
to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą... nazywają astronomią..." Mikołaj Kopernik


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2012
PostNapisane: czwartek, 9 sierpnia 2012, 22:55 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 grudnia 2010, 22:27
Posty: 49
Lokalizacja: Toruń
Cóż poradzić - termin TZMA2012 był podany zaraz po zeszłorocznym zlocie. Co do przyszłej edycji jeszcze nic nie wiadomo. Pozdrawiam

_________________
Internetowy Portal Astronomiczny: AstroVisioN.pl
Pokazy Nieba w Toruniu: pokazy-nieba.pl
Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2010-2015: http://www.tzma2015.astrovision.pl /www. tzma2015.pl

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2012
PostNapisane: piątek, 10 sierpnia 2012, 09:28 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Marcin Gładkowski napisał(a):
Cóż poradzić - termin TZMA2012 był podany zaraz po zeszłorocznym zlocie. Co do przyszłej edycji jeszcze nic nie wiadomo. Pozdrawiam


Po prostu wybieracie weekend z nowiem, tak jak my. :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL