Teraz jest czwartek, 1 pa┼║dziernika 2020, 04:10

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Toru┼äski Zlot Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii 2014
PostNapisane: czwartek, 5 czerwca 2014, 11:39 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 19 grudnia 2010, 22:27
Szanowni Państwo,
mam zaszczyt zakomunikowa─ç, ┼╝e czwarta edycja Toru┼äskiego Zlotu Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii odb─Ödzie si─Ö w dniach 14-17 sierpnia 2014 r. na toru┼äskiej Barbarce. Wi─Öcej szczeg├│┼é├│w wkr├│tce!

POCZUJ MAGI─ś TORU┼âSKIEJ ASTRONOMII!

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

G├│ra

Tytu┼é: Re: Toru┼äski Zlot Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii 2014
PostNapisane: poniedzia┼éek, 30 czerwca 2014, 23:57 
Nowy u┼╝ytkownik

Drodzy mi┼éo┼Ťnicy,
w 2010 roku pasjonaci zgromadzeni wok├│┼é Internetowego Portalu Astronomicznego - AstroVisioN.pl, zorganizowali pierwszy w historii zlot w ''stolicy polskiej astronomii'' - Toruniu. Entuzjazm, jaki wytworzy┼é si─Ö w├│wczas w┼Ťr├│d uczestnik├│w i licznych instytucji, sprawi┼é, i┼╝ postanowili┼Ťmy kontynuowa─ç nasze dzie┼éo.

Czwarty Toru┼äski Zlot Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii odb─Ödzie si─Ö w dniach 14-17 sierpnia 2014 r. (czwartek - niedziela), w Szkole Le┼Ťnej na toru┼äskiej Barbarce, po┼éo┼╝onej zaledwie 5,5 km od Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Organizatorem zlotu jest Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl.

Na uczestnik├│w TZMA2014 czekaj─ů liczne atrakcje. Mi┼éo┼Ťnicy astronomii odwiedz─ů Centrum Astronomii UMK w Piwnicach i poznaj─ů tajniki pracy astronom├│w oraz ca┼ée instrumentarium, jakim dysponuje obserwatorium - w tym najwi─Ökszy w kraju radioteleskop i teleskop optyczny oraz historyczny teleskop Drapera. Kilku szcz─Ö┼Ťliwc├│w zostanie na noc w obserwatorium i poprowadzi obserwacje z astronomem za pomoc─ů jednego z teleskop├│w. Uczestnicy zlotu odwiedz─ů r├│wnie┼╝ toru┼äskie Planetarium, Geodium, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk, Centrum Nowoczesno┼Ťci ÔÇô M┼éyn Wiedzy i Geodium oraz wys┼éuchaj─ů wyk┼éad├│w popularnonaukowych. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Internetowy patronat medialny sprawuje forum forumastronomiczne.pl oraz portal astronomia24.com. Na forumastronomiczne.pl znajduje si─Ö oficjalny w─ůtek po┼Ťwi─Öcony organizacji TZMA2014: KLIKNIJ TUTAJ. Trwaj─ů negocjacje z innymi firmami i organizacjami.

Obrazek
Centrum Nowoczesno┼Ťci ÔÇô M┼éyn Wiedzy

Wykłady/Warsztaty
Wyk┼éady poprowadz─ů zawodowi astronomowie z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach oraz Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Wyk┼éad inauguracyjny pt. ÔÇ×Niewidzialny Wszech┼ŤwiatÔÇŁ poprowadzi prof. Ryszard Szczerba, specjalista w zakresie p├│┼║nych etap├│w ewolucji gwiazd.

Opr├│cz wyk┼éad├│w odb─Öd─ů si─Ö warsztaty komputerowe dotycz─ůce m.in. astrofotografii i u┼╝ytkowania pakietu Wirtualnego Obserwatorium.

Szczeg├│lnie polecamy teoretyczno-praktyczne warsztaty astro-fotografii. Zdzis┼éaw Ko┼étek podzieli si─Ö z uczestnikami zlotu podstawowymi wiadomo┼Ťciami dotycz─ůcymi fotografii obiekt├│w g┼é─Öbokiego nieba.

W ramach warsztat├│w prowadz─ůcy zademonstruje jak skonfigurowa─ç sprz─Öt obserwacyjny, sfotografowa─ç wybrany obiekt, a nast─Öpnie w jaki spos├│b zarejestrowany obraz doprowadzi─ç do finalnej astro-fotografii dla naszych w┼éasnych zbior├│w lub prezentacji w Internecie.

Obrazek
Warsztaty astrofotografii
Fot. Zdzisław Kołtek

Astronomowie na ca┼éym ┼Ťwiecie generuj─ů ogromne ilo┼Ťci danych obserwacyjnych. Na przestrzeni lat zosta┼éo stworzonych wiele baz danych do kt├│rych ci─Ö┼╝ko by┼éo dotrze─ç, a ponadto brakowa┼éo ich standaryzacji.

Pakiet Wirtualnego Obserwatorium umo┼╝liwi┼é astronomom dost─Öp do ogromnej ilo┼Ťci danych zebranych w r├│┼╝nych zakresach widma elektromagnetycznego, a tak┼╝e ich analiz─Ö oraz wizualizacj─Ö. Astronomia wkroczy┼éa w now─ů er─Ö, w kt├│rej ka┼╝dy mo┼╝e tworzy─ç nauk─Ö nie wychodz─ůc z domu. W tym ogromnym zbiorze danych jest wci─ů┼╝ ukrytych wiele ÔÇ×skarb├│wÔÇŁ.

Obrazek
Narz─Ödzia pakietu Europejskiego Wirtualnego Obserwatorium ÔÇô TOPCAT oraz ALADIN.

To jeszcze nie wszystko! Je┼Ťli czas pozwoli odb─Öd─ů si─Ö warsztaty dotycz─ůce redukcji i analizy danych fotometrycznych za pomoc─ů pakietu IRAF. Coraz wi─Öcej pasjonat├│w dysponuje sprz─Ötem do astrofotografii. My poka┼╝emy jak wykorzysta─ç ten sprz─Öt do cel├│w bardziej naukowych takich jak np. badanie gwiazd zmiennych. Warsztaty b─Öd─ů obejmowa┼éy redukcj─Ö danych z kamery CCD oraz wykonanie pomiar├│w fotometrycznych metod─ů aperturow─ů.

Obrazek
Pakiet IRAF

Trwaj─ů zapisy na zlot! Aby si─Ö zarejestrowa─ç trzeba wype┼éni─ç formularz dost─Öpny na witrynie internetowej TZMA2014: www.tzma2014.pl. Ca┼ékowity koszt uczestnictwa w zlocie wynosi 230 z┼é.

Poczuj magię toruńskiej astronomii!

Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 25 sierpnia 2014, 23:52 
Nowy u┼╝ytkownik

Zako┼äczy┼é si─Ö czwarty Toru┼äski Zlot Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Pragniemy podzieli─ç si─Ö z Pa┼ästwem materia┼éami do wyk┼éad├│w/warsztat├│w.

Szczeg├│lnie polecamy instrukcj─Ö do warsztat├│w wirtualnego obserwatorium, przygotowan─ů przez Marcina G┼éadkowskiego. Instrukcja zawiera m.in. wst─Öp teoretyczny, odno┼Ťniki do przydatnych stron oraz instrukcj─Ö do ─çwiczenia z wieloma obrazami ilustruj─ůcymi przebieg do┼Ťwiadczenia. Mi┼éo┼Ťnicy, kt├│rzy nie mieli mo┼╝liwo┼Ťci uczestniczenia w warsztatach bez problemu poradz─ů sobie z tym ─çwiczeniem polegaj─ůcym na por├│wnaniu i wyznaczeniu odleg┼éo┼Ťci do gromad otwartych gwiazd. Mi┼éej lektury!

http://www.astrovision.pl/index.php?post=1202

Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 6 pa┼║dziernika 2014, 13:50 
Nowy u┼╝ytkownik

Szanowni Mi┼éo┼Ťnicy,
zapraszam do obejrzenia relacji ze zlotu przygotowanej przez organizator├│w:

http://www.astrovision.pl/index.php?post=1201

Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: