Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 09:48

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Islandia - wszystko na jej temat
PostNapisane: czwartek, 10 października 2013, 09:13 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Proponuje zbierać wartościowe informacje w jednym miejscu

Mapa turystyczna: http://www.heimur.is/heimur/upload/file ... t_2012.pdf
Prognoza pogody: http://en.vedur.is/weather/forecasts/areas/
Sejsmografy: http://en.vedur.is/earthquakes-and-volc ... rthquakes/

Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Z uwagi na przyna­leżność Polski i Islandii do strefy Schengen zniesiono kontrolę dokumentów uprawniających do podróży na granicach lądowych i morskich. Stan ten nie zwalnia jednak obywateli polskich od obowiązku posiadania ważnego paszportu lub nowego dowodu oso­bistego, który na życzenie odpowiednich władz należy okazać.

Informacje dla kierowców
Podczas pobytu o cha­rak­terze turystycznym honorowane jest polskie prawo jazdy (maksymalnie przez 6 miesięcy). Obo­wiązkowe jest używanie świateł mijania przez cały rok i używanie pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach pojazdu. Dzie­ci (dotyczy to również niemowląt) przewożone są w specjalnych fotelikach. W okresie zimowym bezwzględnie wymagane są opo­ny zimowe. Dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/godz., 80 km/godz. na drogach o utwardzonej nawierzchni poza obszarem zabudowanym i 90 km/godz. na drogach asfaltowych poza obszarem zabudowanym. Islandzkie prawo zabrania jazdy samochodem poza wyznaczonymi drogami.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń. Należy jed­nak pamiętać o surowości klimatu, bardzo dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych niezależnie od pory roku. W Islandii jest wiele dróg nie utwardzonych, szutrowych, często są one bardzo wąskie (na szerokość jednego samochodu), dotyczy to również mostów. Zalecana jest więc daleko idąca ostrożność podczas jazdy samochodem. Drogi w górach w środkowej części Islandii mają nawierzchnię szutrową, nieutwardzoną. Wiele dróg w górach jest otwarta tylko w okresie letnim. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód z napędem na cztery koła. Zalecana jest jazda w grupach (dwa, trzy samochody). Przed planowaną podróżą samochodem w rejonach górskich należy zapoznać się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego: (http://www.vegagerdin.is/english/). Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz tzw. jazdę “off-road” poza wyznaczonymi miejscami.

Przepisy celne
Islandia nie jest w pełni objęta unią celną, dlatego też obowiązują tu inne niż w Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwozu towarów przez turystów.
1. Bez cła i innych podatków można wwieźć do Islandii oprócz rzeczy osobistych potrzebnych na czas podróży:
• żywność – do 3 kg, o wartości nie przekraczającej 18,5 tys. ISK
• napoje alkoholowe – 1 l mocnego alkoholu (o zawartości alkoholu powyżej 21%) i 1 l wina, lub 1 l mocnego alkoholu i 6 l piwa, lub 1,5 l wina i 6 l piwa, lub: 3 l wina (napoje alkoholowe mogą wwozić osoby, które ukończyły 20 rok życia)
• 200 szt. papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych (papierosy i wyroby tytoniowe mogą wwozić osoby, które ukończyły 18 rok życia).
2. Przedmioty, których wwóz jest zabroniony bez specjalnego zezwolenia:
• telefony i inne wyposażenie telekomunikacyjne (nie dotyczy to jednego używanego telefonu komórkowego GSM),
• sprzęt wędkarski, sprzęt oraz odzież do jazdy konnej (jeśli przedmioty te były używane poza terenem Islandii, można je wwieźć pod warunkiem przedstawienia organom celnym zaświadczenia upoważnionych służb weterynaryjnych innych państw o wykonanej dezynfekcji; przedmioty te można poddać dezynfekcji przy wjeździe do Islandii na koszt właściciela),
• broń i amunicja (o ile samo wwożenie tego typu przedmiotów jest dozwolone, to podlega zgodzie komendanta policji. Posiadacz europejskiego pozwolenia na broń, może jednak bez odrębnego pozwolenia wwieźć broń wyszczególnioną w posiadanym dokumencie, o ile planowany pobyt w Islandii nie przekracza trzech miesięcy,
• lekarstwa (niewielka ilość lekarstw niezbędnych na czas po­bytu, maksimum na 100 dni, jest dozwolona; funkcjonariusz służby celnej ma prawo zażądać okazania świadectwa lekarskiego),
3. Przedmioty, których wwóz jest zabroniony:
• narkotyki i środki odurzające,
• tytoń do żucia i tabaka,
• surowe produkty żywnościowe (np. surowe mięso i wędliny, nieprzegotowane mleko, surowe jaja itp.; zakaz dotyczy rów­nież suszonego, wędzonego, solonego mięsa i innych suszonych produktów żywnościowych)
• różnego rodzaju broń (sztylety o ostrzu przekraczającym dłu­gość 12 cm, noże i sztylety sprężynowe, kastety, pałki, kajdanki itp.).
Obowiązkiem turysty jest zgłoszenie służbom celnym przed­mio­tów, których wwóz objęty jest zakazem. Nie ma limitu warto­ściowego wwożonej gotówki, o ile wwożąca lub wywożąca ją osoba jest jej prawowitym właścicielem i w razie wątpliwości ze strony służb celnych może udowodnić tytuł własności. Osoba wjeżdżająca do Islandii lub opuszczająca ten kraj jest obowiązana zgłosić służbom celnym posiadane środki finansowe w gotówce przekraczające równowartość 15 tys. EUR.

Można uzyskać zwrot podatku VAT za zakupione w wyznaczonych sklepach towary przeznaczone do użytku poza granicami Islandii. Podstawą do ubiegania się o zwrot VAT przy wyjeździe z Islandii jest wydany przez sklep specjalny druk Tax free, dowód zapłaty za towar, okazanie zakupionych przedmiotów w stanie nienaruszonym w za­plombowanym przez obsługę sklepu opakowaniu oraz dokument podróży.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Urzędu Celnego: www.tollur.is

Bezpieczeństwo
Islandia jest krajem bezpiecznym, w którym nie istnieje szczególne zagrożenie przestępczością.

Przydatne informacje
• Islandia jest krajem o niezwykle czystej wodzie. Można pić wodę zimną z kranów bez przegotowania.
• Działa zintegrowany system alarmowy policji, pogotowia ratun­kowego i straży pożarnej. Numer telefonu – 112.
• Aktualne informacje o warunkach życia na Islandii w języku polskim można znaleźć na stronie www.mcc.is,
• Przy wymianie waluty urzędnik bankowy ma prawo poprosić o okazanie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płat­niczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią. Na Islandii powszechne są płatności kartami płatniczymi lub kredytowymi.
• Znajomość języka angielskiego na terenie Islandii jest powszechna.

Internet
Najlepsza forma na wszystkie kraje to: http://www.europasim.com/, 39 euro za kartę SIM (tylko 5 euro na połączenia), 2-6 euro za dzień za 100-500MB

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Islandia - wszystko na jej temat
PostNapisane: czwartek, 31 października 2013, 14:50 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Islandia - wszystko na jej temat
PostNapisane: środa, 6 listopada 2013, 12:50 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 stycznia 2013, 09:40
Posty: 248
Lokalizacja: Sosnowiec
I takie inne ciekawostki :-)

Czy Islandia leży w Europie czy w Ameryce?
Islandia leży na Grzbiecie Środkowo-Atlantyckim, miejscu, w którym stykają się dwie wielki płyty tektoniczne; Amerykańska i Euroazjatycka (oddalają się od siebie o 1-2 cm rocznie!). Ponieważ szczelina ta przechodzi prze Islandię, geologicznie zalicza się ja do dwóch kontynentów. Oczywiście ze względów na powiązania kulturowe Islandia zaliczana jest do Europy.
Czy Islandia leży pod Kołem Podbiegunowym?
Krąg Polarny przechodzi przez terytorium Republiki Islandii – wyspę Grimsey (ok. 100 mieszkańców) – nie dotykając samej wyspy Islandii. Mieszkańcy utrzymują, że linia ta przechodzi przez środek łóżka wikarego miejscowej parafii.
Czy Islandczycy mają nazwiska?
Jedyny kraj w Europie, gdzie mieszkańcy nie mają nazwisk to Islandia. Mężczyźni po imieniu dodają imię ojca z dodatkiem son (syn), a kobiety imię ojca z dodatkiem dóttir (córka). Np. dzieci Einara Jónssona po swoim imieniu dodają Einarsson albo Einardóttir.
Czym wyróżnia się islandzka książka telefoniczna?
Telefon to po islandzku simi. Książka telefoniczna jest ułożona wg imion! Chcąc znaleźć np. numer telefonu Einara Jónssona należy szukać pod Einar, a dalej pod Jónsson. Często dodawany jest tytuł, zawód itp., aby odróżnić dwóch Einarów Jónssonów.
Renifery na Islandii?
Tak, we wschodniej Islandii żyją dzikie renifery. Zostały przywiezione w latach 1771-87 z Finnmark (Norwegia). Dzisiaj jest ich około 3 tys. Rocznie odstrzeliwuje się ich ok. 600 w celu utrzymania populacji tych zwierząt.
Co to jest Dom Nordycki Norraena Húsid?
Zbudowany wg projektu fińskiego architekta Alvara Aalto, dom ten jest centrum kultury nordyckiej w Reykjaviku. Od otwarcia 24 sierpnia 1968 r. odbywają się tam kongresy, spotkania, odczyty, kursy, koncerty itd. Na miejscu jest duża biblioteka, czytelnia oraz kawiarnia. Dom jest finansowany wspólnie przez wszystkie pięć państw skandynawskich.
Kiedy Islandczycy obchodzą święta?
W Islandii w 2000 r. wolnymi dniami od pracy, oprócz Świąt Wielkanocnych (od Wielkiego Czwartku), Świąt Bożego Narodzenia (od Wigilii w południe), Sylwestra (od południa) i Nowego Roku są:
- pierwszy dzień lata 20 kwietnia,
- Święto pracy 1 maja,
- Wniebowstąpienie 1 czerwca,
- Zielone Świątki (niedziela i poniedziałek) 11 i 12 czerwca,
- Dzień Narodowy 17 czerwca,
- Święto bankowe (poniedziałek) 7 sierpnia
Jaki jest najwyższy szczyt Islandii?
Najwyższym punktem Islandii jest Hvannadalshnúkur na lodowcu Örafajökull – 2 119 m n. p. m.
Gdzie znajduje się największy lodowiec Europy?
Największy islandzki lodowiec Vatnajökull ma 8 400 km2 powierzchni, co odpowiada obszarowi wszystkich razem wziętych lodowców centralnej Europy.
Co ma mydło do gejzera?
Słowo gejzer, występujące w wielu językach, pochodzi od nazwy źródła gorącej wody Geysir w Haukadalur na południu Islandii, oznacza dosłownie tryskać. Największe na Islandii źródło gorącej wody Deildartunguhver ma wydajność 150 l/s. Mydło wrzucone do gejzera wytwarza na powierzchni wody warstwę mydlin, zmniejszającą napięcie powierzchniowe a także pole wylotu, a przez to zwiększającą ciśnienie wewnątrz. Pobudza to źródło do aktywności.
Która z islandzkich rzek jest najdłuższa?
Najdłuższa islandzka rzeka Thjórsá ma 230 km, zaś druga co długości Jökulsá á Fjollum 206 km.
Które jeziora na Islandii są największe?
Największymi islandzkimi jeziorami są: Thingvallavatn – 83 km2 (109 m głębokości), Thórisvatn – 68 km2, Lögurinn – 52 km2, Hóp – 45 km2 i Mývatn –38 km2.
Jakie są najbardziej popularne wodospady na Islandii?
Najsłynniejsze i największe wodospady islandzkie to: Skógafoss (60 m), Dettifoss (44 m) i Gullfoss (32 m).

oraz inne informacje:
Na Islandii w czerwcu, lipcu i częściowo sierpniu niemal przez całą dobę jest jasno. Dla Islandczyków to dodatkowa okazja do świętowania, szczególnie w soboty. Zimą niestety dla równowagi dłużej jest ciemno, szczególnie na północy.
Leifur Eriksson (Szczęśliwy), islandzki Wiking, był pierwszym europejczykiem, który postawił stopę na kontynencie amerykańskim. Miało to miejsce w 1000 roku, czyli 5 wieków przed Kolumbem.
Na Islandii znajduje się najbardziej na zachód wysunięta część Europy. Na wschodnie wybrzeże USA leci się zaledwie pięć godzin. Stopover spędzony w Błękitnej Lagunie polecamy tym, którzy mają problem ze zmianą czasu przy podróżach transatlantyckich.
Zimy w Reykjaviku są statystycznie cieplejsze niż w Nowym Jorku. Dzieje się tak za sprawa ciepłego Prądu Zatokowego (Golfstrom) opływającego od południa. Niestety zimą wieją silne wiatry i pada deszcz.
Reykjavik jest najbardziej na północ położoną stolicą na świecie.
Większość Islandczyków zna język angielski, choć starsze pokolenie lepiej włada językiem duńskim.
Islandczycy lubią kąpiele w odkrytych basenach, niezależnie od pory roku. Tu w dużej mierze toczy się tez życie towarzyskie wyspy.
Język islandzki to najstarszy używany język w Europie. Współcześni Islandczycy są w stanie czytać w oryginale 1000-letnie sagi. To język którym posługiwali się Wikingowie tysiąc lat temu. Niestety jest to tez jeden z najtrudniejszych języków.
Na Islandii stykają się dwie płyty kontynentalne, europejska i amerykańska. Oddalają się od siebie o milimetry rocznie. Tzw. ryft kontynentalny jest najlepiej widoczny w parku narodowym Thingvellir (Dolina Zboru).
Na Islandii jest podobno 10.000 mniejszych lub większych wodospadów, w tym dwa najbardziej znane: Gullfoss (Złoty Wodospad) i Dettifoss (Upadły Wodospad).
Islandczycy piją więcej Coca-Coli niż ktokolwiek na świecie. Może zasługa w tym czystej, islandzkiej wody z której jest zrobiona.
Prawdopodobnie najbardziej znana Islandką, z czego Islandczycy nie zawsze są zadowoleni, jest artystka Björk (Björk Gudmunsdottir).
Islandki dwa razy zdobyły tytuł Miss Świata, a Islandczyk dwa razy zdobywał tytuł Najsilniejszego Człowieka na Świecie.
Islandczycy cieszą się najdłuższą przewidywaną średnią życia na świecie (80,2 lata dla mężczyzn i 83,3 dla kobiet).
Obecnie na Islandii jest 15 aktywnych wulkanów (oczywiście najbardziej znany to Hekla).
Z pięciu islandzkich lodowców trzy są największe w Europie (największy to to Vatnajokull).
Właśnie na Islandii, a konkretnie przy niewielkim lodowcu Snaefellsjokull na zachodzie wyspy Juliusz Verne umiejscowił swoją słynną powieść "Podróż do wnętrza Ziemi". Wulkan na szczycie którego znajduje się lodowiec ostatni raz wybuchł 1700 lat temu.
Archipelag Vestmannaeyjar jest schronieniem dla ponad 10 milionów maskonurów (eng. puffin, isl. lundi). Jest to też rzecz jasna miejscowy przysmak kulinarny.
Najmłodszy geologicznie kawałek lądu znajduje się na Islandii, konkretnie jest to wysepka Surtsey w archipelagu Vestmannaeyjar. Powstała w wyniku gwałtownego wybuchu podwodnego wulkanu w 1963 roku. Od 2008 roku miejsce jest wpisane na światowa Listę Dziedzictwa UNESCO.
Ze względu na tanią energię geotermalną Islandia to jedyne miejsce w Europie, gdzie hoduje się banany w szklarniach.
Nadmiar ciepłej wody wykorzystuje się do podgrzewania chodników i ulic, aby zimą nie zalegał na nich śnieg. Resztę wylewa się do morza na specjalnej plaży, aby każdy mógł się kąpać chodząc po nawiezionym piasku. Tylko słońca brakuje...
Najbardziej znanym napojem alkoholowym jest wódka Brennivin (dosłownie płonące wino). Bardziej znana jest jako Czarna Śmierć, a wszystko przez charakterystyczną etykietę, która zdaniem urzędników miała zniechęcić do picia alkoholu. Jak to bywa z socjalistycznymi pomysłami, skutek był odwrotny a Brennivin stała się znaną marką. Obecnie popularniejsza wśród turystów niż Islandczyków.
Dla odmiany 1 marca obchodzony jest Dzień Piwa, w rocznicę zniesienia prohibicji w 1989 roku. Trwająca 75 lat prohibicja nie została jednak zniesiona całkowicie, nadal państwo ma monopol na alkohole, restauracje potrzebuję licencji (!), w sklepie można kupić piwo z zawartością alkoholu do 2,25%, a ceny są bardzo wysokie. A spożycie oczywiście bardzo wysokie.
Praktycznie 100% Islandczyków umie czytać i pisać, a na wyspie wydaje się najwięcej książek i gazet w przeliczeniu na mieszkańca. Złośliwi mówią, że jeśli ktoś na Islandii nie czyta książek, to na pewno... sam je pisze.
Jedyną nagrodę Nobla dla Islandii, w dziedzinie literatury, otrzymał w 1955 roku Haldor Laxness. Ten lewicujący pisarz otrzymał ją za książkę "Niezależni", wydaną także po polsku.
Islandczycy potrafią na 20 różnych sposobów opisać zamieć, zjawisko często spotykane.
W książce telefonicznej osoby są wymienione w kolejności imion, a nie nazwisk. Dotyczy to także mieszkających na wyspie obcokrajowców. Dla ułatwienia często dodaje się wykonywany zawód.
Althing jest najstarszym istniejącym parlamentem na świecie. Pierwszy raz zebrał się w 930 roku przez osadników w dolinie Thingvellir.
Pani prezydent Vigdis Finnbogadottir, wybrana w 1980, była pierwszą kobietą-prezydentem wybraną w demokratycznych wyborach. Funkcję sprawowała przez cztery kolejne kadencje, aż do przejścia na emeryturę w 1996 roku.
Astronauci amerykańscy przed misją Apollo ćwiczyli lądowanie na księżycu na islandzkich polach lawy, bo zdaniem NASA islandzki krajobraz najbardziej przypomina księżycowy.

_________________
Pozdrawiam M.

https://pogoda.sosnowiec.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Islandia - wszystko na jej temat
PostNapisane: środa, 6 listopada 2013, 12:57 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 stycznia 2013, 09:40
Posty: 248
Lokalizacja: Sosnowiec
Mapy, broszury itp. w wersjach elektronicznych:

http://www.heimur.is/world/

_________________
Pozdrawiam M.

https://pogoda.sosnowiec.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Islandia - wszystko na jej temat
PostNapisane: środa, 8 stycznia 2014, 23:29 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Poprzez swetry islandzkie do bliźniaczego projektu - ekspedycji artystyczno-edukacyjnej. Warto rzucić okiem na tą stronkę, wiele opisanych tam problemów (sponsoring, internet) bezpośrednio nas dotyczy:

http://miniiceland.com/category/mini-islandia/

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Islandia - wszystko na jej temat
PostNapisane: poniedziałek, 3 lutego 2014, 15:35 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Posty: 1058
Lokalizacja: Czeladź
Ciekawy blog. Kilka przydatnych informacji o cenach. Warto zobaczyć część pierwszą i drugą. Są one okraszone fajnymi zdjęciami.

http://www.niesmigielska.com/islandia-ceny-noclegi-transport

_________________
Radek
tel. 508 249 269
telep Sky-Watcher SKDOB 10", SW 80/400 AZ3,
SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Plössl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Islandia - wszystko na jej temat
PostNapisane: poniedziałek, 3 lutego 2014, 16:09 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Posty: 1058
Lokalizacja: Czeladź
Ciekawe miejsce do odwiedzenia :)

Niestety nieczynne w naszym terminie, a cena powala na kolana :shock:

http://navtur.pl/place/show/3424,wulkan-thrihnukagigur

_________________
Radek
tel. 508 249 269
telep Sky-Watcher SKDOB 10", SW 80/400 AZ3,
SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Plössl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Weź w niej udział poprzez internet.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Islandia - wszystko na jej temat
PostNapisane: czwartek, 17 września 2015, 12:52 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Przenoszę do wątku 2018.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL