Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 21:14

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: FASTRON-5m - do astrofotografii
PostNapisane: sobota, 9 lipca 2016, 14:13 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Jeśli jesteś zainteresowany astrofotografią i potrafisz majsterkować w minimalnym zakresie to informuję, iż w sklepie tutaj:
http://mk-astro.com/pl/sklep/urz%C4%85dzenia/fastron-5m-detail
można kupić komplet części do złożenia jednego z ostatnich moich modeli FASTRON-5m. Model ten wielokrotnie sprawdziłem pod czystym niebem. Dzięki częściom wykonanym w technice CNC i komputerowemu cięciu sklejek każdy egzemplarz łatwo się składa, a co najważniejsze każdy z nich idealnie prowadzi za gwiazdami. Dzięki zastosowaniu sterownika MK-Astro FASTRON-DRIVE, którego sercem jest mikroprocesor zaprogramowany tak, aby kręcił silnikiem zmieniając jego prędkość obrotową w zależności od wysuwu śruby napędowej - daje to idealne prowadzenie za gwiazdami w całym zakresie śruby napędowej.

PARAMETRY:
Ciężar samej głowicy to ok. 2kg.
W zestawie umożliwiającym przymocowanie do stolika czy taboretu to 4,8 kg.
Najwygodniejsza obsługa jest na ciężkim statywie geodezyjnym.
Czas ciągłego prowadzenia za gwiazdami: 24 minuty.
Cena kompletu do samodzielnego złożenia 790 zł. OD 13 LIPCA NOWA CENA 649 zł

Więcej informacji i instrukcje znajdziecie na mojej stronie:
http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzenia/fastron-5m/


Poniżej przykładowe zdjęcia jakie wykonałem przy użyciu FASTRON-5m.

Załącznik:
b168_jw.jpg
b168_jw.jpg [ 1.34 MiB | Przeglądane 6301 razy ]


Powyższe zdjęcie to składanka 10 zdjęć wykonanych obiektywem 50mm po 447 sek czyli 7 minut 27 sekund!

Można także dołączyć obiektyw 200mm i wtedy można naświetlić serię zdjęć po 43 sek. W tym przypadku niebo było zbyt jasne, aby można było dłużej naświetlać:

Załącznik:
2016_03_13_m81_m82_jw.jpg
2016_03_13_m81_m82_jw.jpg [ 1006.14 KiB | Przeglądane 6301 razy ]


Zwróćcie uwagę na powyższych zdjęciach, że gwiazdy są idealnie punktowe.

Tak wygląda FASTRON-5m po złożeniu i założeniu na nim głowicy kulowej i szukacza SW jako lunetki biegunowej.

Załącznik:
f5m_foto.JPG
f5m_foto.JPG [ 507.72 KiB | Przeglądane 6301 razy ]



UWAGA. W przygotowaniu mam najnowszy model FASTRON-8T. Mniejszy, także pewny w działaniu, do zamocowania na statywie fotograficznym ze śrubą 3/8 cala - czas ciągłego prowadzenia 68 minut!
Bliższe dane tego modelu tutaj: http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzenia/fastron-8t/

Załącznik:
F8T_przod_w.jpg
F8T_przod_w.jpg [ 2.19 MiB | Przeglądane 6301 razy ]


Zainteresowanych zapraszam na priva.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: FASTRON-5m - do astrofotografii
PostNapisane: środa, 13 lipca 2016, 13:38 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
OBNIŻKA CENY.
FASTRON-5m do kupienia od dziś za 649 zł.

Ponieważ zakończyłem prace nad modelem FASTRON-8T zatem poprzedni F-5m model tanieje.

Zachęcam do wstąpienia do FASTRONowców :)

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FASTRON-5m - do astrofotografii
PostNapisane: środa, 13 lipca 2016, 17:56 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Janusz Wiland napisał(a):
...
Poniżej przykładowe zdjęcia jakie wykonałem przy użyciu FASTRON-5m.
Załącznik:
b168_jw.jpg

Powyższe zdjęcie to składanka 10 zdjęć wykonanych obiektywem 50mm po 447 sek czyli 7 minut 27 sekund!

Januszu - jeśli FASTRON-5m tak prowadzi przez 447 sekund to czapki z głów, świadczy to rewelacyjnie o jego precyzji.

Nie mogę się powstrzymać przed małym off-topem - mianowicie niedawno Januszu pisałeś na FB że uczysz się dopiero obróbki szerokich pól. Tymczasem patrząc na zdjęcie rejonów Łabędzia widzę że obróbkę opanowałeś perfekcyjnie, czas zatem na nowy filmik na YT :) .

Druga sprawa - przy jakiej przysłonie robiłeś te zdjęcia? U mnie przy 50mm @ f/2,8 i ISO 800 przy czasach 180 s niebo już było bardzo jasne a rzecz działa się w Zwardoniu. Ma się to nijak do Twoich 447 sekund. Pytanie zatem do którego momentu ciągnąć ekspozycję? Chyba że to sprawka modyfikowanego aparatu i filterka przed matrycą?

Gratuluję udanych zdjęć!

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FASTRON-5m - do astrofotografii
PostNapisane: czwartek, 14 lipca 2016, 09:01 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Adam, dziękuję za miłe słowa.
Wszystkie modele FASTRONów, które przeszły przez moje ręce prowadzą tak jak widać to na tym zdjęciu. Od modelu FASTRON-5s do którego zastosowałem śrubę napędową wytoczoną na CNC z zamontowaną na końcu kuleczką z łożyska wystraczy tylko ustawić aparaturę dokładnie na biegun i za sprawą mikroprocesorowego sterownika MK-Astro regulującego prędkość obrotową silnika krokowego w zależności od wysuwu śruby napędowej wszystkie FASTRONy prowadzą idealnie. Aby tak było trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach: nie za duży nacisk na czubek śruby napędowej (do tego potrzebna jest czasem przeciwwaga), smarowanie śruby napędowej, dokładne ustawienie równoległości lunetki biegunowej (szukacza SW) i osi godzinnej FASTRONa - i dopiero przed samym wykonaniem zdjęcia sprawdzenie, czy lunetka biegunowa wskazuje dokładnie położenie bieguna północnego na chwilę obecną. Niestety przez pierwsze kilka miesięcy ustawiałem (mój błąd) według mapki wygenerowanej na epokę 2000.0 co utrudniało uzyskanie dobrych zdjęć przy dłuższych czasach i dłuższych ogniskowych. Teraz jak używam wzorca na aktualną epokę jestem w szoku, że FASTRON potrafi niemal 10 minut prowadzić idealnie punktowo dla ogniskowych 100mm - 200mm. Dodatkowo trzeba pamiętać, że nie należy tupać ani tańczyć podczas naświetlania zdjęć :)

Jeśli chodzi o moją obróbkę zdjęć to nadal uważam się za początkującego, gdyż .... jeszcze nie opanowałem obróbki zdjęć przy wykorzystaniu warstw i masek. W zasadzie mój filmik na You Tube "Astrofotografia po mojemu" cz. 1 pokazuje jak wywołuję te zdjęcia. Bawię się tymi suwaczkami, aż do skutku, czyli do takiego momentu, kiedy mnie efekt zadowoli. Często ta "zabawa" prowadzi na manowce i wtedy od początku obrabiam, ale inaczej.

Załączone zdjęcie okolic Łabędzia wykonałem podczas ciemnej nocy w październiku w OA Wójcin. Używałem aparatu modyfikowanego Canon 550D i te 7-mio minutowe ekspozycje naświetliły ładnie ten rejon. Ograniczyłem przesłonę z 2.8 do 4.0 gdyż przy pełnym otworze wyraźnie na brzegach gwiazdy są pojechane promieniście. Przy przesłonie 4.0 juz jest znacznie lepiej i poza tym gwiazdki mają mniejszą aberrację.

To tyle na razie.
Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FASTRON-5m - do astrofotografii
PostNapisane: czwartek, 14 lipca 2016, 15:34 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Janusz Wiland napisał(a):
Dodatkowo trzeba pamiętać, że nie należy tupać ani tańczyć podczas naświetlania zdjęć :)


Janusz a mi się wszyscy dziwią jak się rozstawiam i przeganiam każdego , który chce stanąć ze sprzętem bliżej jak 5 metrów ode mnie, uwierz mi, TO MA KOLOSALNE ZNACZENIE !!!, TYM BARDZIEJ PRZY DŁUŻSZYCH OGNISKOWYCH :!:

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FASTRON-5m - do astrofotografii
PostNapisane: czwartek, 14 lipca 2016, 15:44 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Grzegorz Czernecki napisał(a):
Janusz Wiland napisał(a):
Dodatkowo trzeba pamiętać, że nie należy tupać ani tańczyć podczas naświetlania zdjęć :)


Janusz a mi się wszyscy dziwią jak się rozstawiam i przeganiam każdego , który chce stanąć ze sprzętem bliżej jak 5 metrów ode mnie, uwierz mi, TO MA KOLOSALNE ZNACZENIE !!!, TYM BARDZIEJ PRZY DŁUŻSZYCH OGNISKOWYCH :!:



Grzegorz, wierzę Ci że to ma znaczenie. To ma znaczenie przy takich małych ogniskowych (100-200mm) jakich ja używam - to co dopiero przy rurach 500-1000mm. Na Twoim miejscu rozstawiłbym słupki w promieniu 5 m i taśmą wydzieliłbym strefę bez ruchu.

Ja chyba tak zrobię na następnym zlocie ....

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: FASTRON-5m - do astrofotografii
PostNapisane: czwartek, 14 lipca 2016, 16:46 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Janusz Wiland napisał(a):
Grzegorz Czernecki napisał(a):
Janusz Wiland napisał(a):
Dodatkowo trzeba pamiętać, że nie należy tupać ani tańczyć podczas naświetlania zdjęć :)


Janusz a mi się wszyscy dziwią jak się rozstawiam i przeganiam każdego , który chce stanąć ze sprzętem bliżej jak 5 metrów ode mnie, uwierz mi, TO MA KOLOSALNE ZNACZENIE !!!, TYM BARDZIEJ PRZY DŁUŻSZYCH OGNISKOWYCH :!:



Grzegorz, wierzę Ci że to ma znaczenie. To ma znaczenie przy takich małych ogniskowych (100-200mm) jakich ja używam - to co dopiero przy rurach 500-1000mm. Na Twoim miejscu rozstawiłbym słupki w promieniu 5 m i taśmą wydzieliłbym strefę bez ruchu.

Ja chyba tak zrobię na następnym zlocie ....

:D :mrgreen:

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL