Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

Teneryfa - informacje ogólne
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=221&t=5060
Strona 1 z 1

Autor:  Marek Substyk [ poniedziałek, 15 grudnia 2014, 15:13 ]
Tytuł:  Teneryfa - informacje ogólne

Największa i najpiękniejsza wyspa ze wszystkich siedmiu zamieszkałych Wysp Kanaryjskich - 2034 km kw powierzchni, położona w odległości ok 1100 km od brzegów hiszpanii leży na Oceanie Atlantyckim, pochodzenia wulkanicznego powstała przed około 30 milionami lat. Powierzchnia górzysta, pocięta licznym wąwozami i dolinami. Krajobraz niesłychanie różnorodny, urwiste góry przeplatają się z ogrodami kwiatowymi i wypielęgnowanymi parkami. Mocno urozmaicona linia brzegowa z plażami kamienistymi i piaskowymi w różnych kolorach. Najwyższe wzniesienie to El Pico del Teide 3718 m n.p.m., który jest zarazem najwyższym szczytem Hiszpanii. Wyróżnia się ona łagodnym klimatem przez cały rok, natomiast łańcuch górski dzieli wyraźnie wyspę na dwie strefy klimatyczne, (zobacz tu - podział na 2 strefy klimatyczne)

Dwie strefy klimatyczne na Teneryfie:
• Południowa - cieplejsza część wyspy z mniejszą liczbą roślinności, większą ilością nasłonecznienia i piaszczystych plaż,
• Północna - chłodniejsza część wyspy z olbrzymią ilością przepięknej tropikalnej przyrody, skalistym nabrzeżem, naturalnymi czarnymi i szarymi plażami. Plantacje bananów i tarasowe uprawy warzyw oraz winorośli zdominowały tutejszy krajobraz. I tak na północy wyspy może być deszcz i 22 stopnie np w Puerto de La Cruz, a na południu w Los Cristianos pełne słońce i 26 stopni. Teneryfa należy do tych nielicznych ośrodków turystycznych świata, w których sezon trwa cały rok.

Teneryfa należy do autonomicznego regionu Wysp Kanaryjskich - Islas Canarias, wyspy te należą do Hiszpanii, wchodzą w skład Unii Europejskiej i strefy Euro. Teneryfa należy do układu z Schengen, które znosi kontrolę osób przekraczających granice. Od 2004 roku obywatele polscy mogą inwestować, zakładać firmy, kupować wszelkie nieruchomości w tym działki, domy, mieszkania i apartamenty bez zezwoleń, jedynym warunkiem jest posiadanie tzw. numeru N.I.E - mniej więcej odpowiednik polskiego numeru pesel.

Obrazek

Teneryfa pogoda, pogoda na Teneryfie
Na Teneryfie nie ma typowych 4 pór roku i nie wystepuje też typowa pora deszczowa znana z krajów o klimacie tropikalnym. Wyspę charakteryzuje stała temepratura w ciagu roku.
Teneryfa ma bardzo wyraźny podział wyspy na dwie strefy klimatyczne!
• Połudnową - cieplejsza część wyspy z mniejszą liczbą roślinności, większą ilością nasłonecznienia i piszczystych plaż,
• Północną - chłodniejsza część wyspy z olbrzymią ilością przepięknej tropikalnej przyrody,
Bardzo istotnym elementem pogody na Teneryfie (zwłaszcza w jej południowej części) jest niska wilgotność powietrza, ma to istotny związek z temperaturą odczuwalną. (tu więcej o temperaturach na Teneryfie) Wilgotność ta jest zdecydowanie niższa niż w Polsce i dlatego też zwłaszcza w mc zimowych temperatura powietrza 21 stopni daje na Teneryfie temperaurę odczuwaną ok 25 stopnii. Jak widać na poniższej tabeli temperatury roczne na Teneryfie są umiarkowane w ciągu całego roku, oscylują w obrębie dwudziestukilku stopni (ta sama wysokość geograficzna co wybrzeża florydy w USA - 30 równoleżnik), ze względu na ukształtowanie wyspy i tym samym podział na 2 strefy klimatyczne zazwyczaj na południu jest lepsza pogoda niż na północy, dotyczy to przede wszystkim zachmurzenia, opadów deszczu i temperatury. Zwrócić należy także uwagę na wysokość n.p.m, gdyż np w miejscowości położonej na wysokości 650 n.p.m. możemy mieć do czynienia z temperaturą ok 18 stopni (np La Laguna) a 15 km dalej w miejscowości Tabaiba (30 metrów n.p.m) termometry bedą nam wskazywać 25 stopni. Ważnym czynnikiem pogodowym jest słońce które na Teneryfie świeci pod kątem prawie dwukrotnie większym niż w Polsce, tym samym odradzamy kilkugodzinne opalanie się bez odpowiednich kremów do opalania z bardzo wysokim filtrem. Jedyna różnica w pogodzie między miesiącami zimowymi a letnimi to taka iż w nocy np w styczniu temperatura może spaść do ok 16 stopni, gdzie w mc letnich nigdy nie spada poniżej 20 stopni, w mc zimowych zdarza sie także większe zachmurzenie niż w mc letnich.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/