Teraz jest pi─ůtek, 7 sierpnia 2020, 23:19

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Horror Straszny Sen
PostNapisane: poniedzia┼éek, 3 lutego 2014, 11:20 
SuperUser
SuperUser

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Wiele się pisało o ochronie ciemnego nieba.
Ale tak sobie pomy┼Ťla┼éem i te┼╝ tak zrobi┼éem, ka┼╝dy z nas wie, ┼╝e ┼Ťwiat┼éo w ciemno┼Ťci to zbawienie dla motoryzowanych maszyn i dla samych pieszych.
Tak sam jestem, aby cywilizacja nasza rozrasta┼éa si─Ö i ros┼éa w si┼é─Ö, nie mam nic przeciwko temu, ale ostatnio mia┼éem sen dziwny sen, ja jako starszy cz┼éowiek chodzi┼éem po polach z teleskopem przywi─ůzany do w├│zka za pasek sznurkiem do pasa, szuka┼éem miejsca ciemnego do obserwacji, szukaj─ůc ci─ůgn─ůc teleskop traci┼éem si┼éy za ka┼╝dym kilometrem, kt├│re nios┼éy mnie moje nogi, poda┼éem si─Ö zostawiaj─ůc teleskop. Kiedy o tym pomy┼Ťla┼éem, ogarn─ů mnie strach, strach i smutek, Nasza Astronomia umiera i to wcale nie wolnym krokiem, co mam na my┼Ťli.
Z roku na rok przybywa o┼Ťwietlenia, nie tylko wi─Ökszych miastach, bo do tego cz┼éowiek si─Ö ju┼╝ przyzwyczai┼é, ma┼éych miejscowo┼Ťciach, tak to prawda za kilka lat mo┼╝e 40 lat a mo┼╝e mniej lub wi─Öcej w nasz Kraj z kosmosu b─Ödzie wygl─ůda┼é jak na tym zdj─Öciu.
Czy ten sen, co ci─ůgn─ů┼éem teleskop, za┼Ť opada┼éem ze si┼é, nie jest ostrze┼╝eniem dla nas, dobrze, ┼╝e s─ů strony internetowe takie jak.

http://www.ciemneniebo.pl/
http://www.astro.uni.wroc.pl/ciemna_str ... /css3.html

Ratuje si─Ö jako tako nasze nocne ciemne niebo, ale moim zdaniem, co Ty Kole┼╝anko Kolego robisz, kt├│r─ů stron─Ö wybierasz, a mo┼╝e sam umieszczasz ┼Ťwiecide┼éka, kt├│re ┼Ťwiec─ů same, kiedy na┼Ťwietl─ů ich promienie s┼éoneczne w ci─ůgu dnia, a mo┼╝e lampy ko┼éo domu, kt├│re uruchamiaj─ů si─Ö nawet jak kociak przebiegnie ko┼éo nich. My sami niszczymy zabijamy nocne niebo, tak sobie my┼Ťl─Ö czy nie pora zacz─ů─ç ratowa─ç najpierw niebo to, co mamy ko┼éo dom├│w swoich, najmniejsza dioda, kt├│ra ┼Ťwieci w ciemno┼Ťci razi po oczach swoim ┼Ťwiat┼éem.
No i moje pytanie dla Was czy mieli┼Ťcie kiedy┼Ť taki sen jak ja :?: ;)

Za┼é─ůczniki:
polska_noca.jpg
polska_noca.jpg [ 104.69 KiB | Przegl─ůdane 900 razy ]
polska_noca2.jpg
polska_noca2.jpg [ 101.53 KiB | Przegl─ůdane 900 razy ]

Tytu┼é: Re: Horror Straszny Sen.
PostNapisane: poniedzia┼éek, 3 lutego 2014, 11:26 
SuperUser
SuperUser

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Dobrze, ┼╝e nie widzieli┼Ťcie mnie jak wsta┼éem rano z ┼é├│┼╝ka, ten sen wygl─ůda┼é realnie, jeszcze do teraz nie mog─Ö si─Ö otrz─ůsn─ů─ç po nim. ;)

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 11 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: