Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 15:26

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na zimowy!
PostNapisane: środa, 25 października 2017, 14:02 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Od 1917 roku, z przerwami i zmieniającymi się regułami, zmieniamy w Polsce czas. Czy jest to dobre czy złe raczej odpowiemy sobie sami, ponieważ zawsze znajdziemy zalety i wady tego rozwiązania, które w gruncie rzeczy jest uzależnione od naszych indywidualnych upodobań.
Najważniejsze byśmy pamiętali, że w niedzielę śpimy o godzinę dłużej. W nocy z soboty na niedzielę, czyli tradycyjnie w ostatni weekend miesiąca października, przechodzimy z czasu letniego na zimowy. Oficjalnie o godzinie 3.00, nastąpi przesunięcie do tyłu o 1 godzinę do 2.00. Większość z nas i tak to robi wieczorami, a komputery czy telefony przeprowadzają tę operację automatycznie.

Jak to wygląda w praktyce?
Zapewne wielu z was denerwuje czas zimowy, bo co to za rozwiązanie, w którym Słońce zachodzi w grudniu na północnym wschodzie (okolice Sejn) nawet już o godz. 15.02 (czasu zimowego), wschodząc najpóźniej pod koniec grudnia o 7.47. Gdyby przecież nie zmieniać czasu z letniego na zimowy, Słońce zaszło by tam dopiero godzinę później, czyli o 16.02, jednakże wzeszło by również godzinę później, o 8.47.
Zmieńmy jednak miejsce na południowo-zachodni skrawek Polski, w okolicach Zgorzelca. Jak to tam wygląda w skrajnych przypadkach? W miejscu tym Słońca wschodzi jak i zachodzi dużo później. Najwcześniej może to zrobić w czasie zimowym już o 15.54, czyli 52 minuty później, a wzejdzie najpóźniej o 8.03, czyli 16 minut później. Gdyby nie zmieniać czasu na zimowy, zachód nastąpiłby o 16.54, lecz wschód dopiero o 9.03!
Podsumowanie: pozostanie w letnim czasie jest dla nas korzystne ze względu na późniejszy zachód Słońca w okresie zimowym, konsekwencją jest jednak nienaturalny i bardzo późny moment wschodu Słońca, w niektórych miejscach nawet zaledwie 3 godziny przed zegarowym południem.

Zmieńmy okres czasu na przesilenie letnie. Jest czerwiec 2018 roku.
Udajemy się w okolice północno-wschodniej Polski i czekamy na wschód Słońca, oczywiście w czasie letnim, do którego wrócimy 25 marca. Kiedy tam wzjedzie najwcześniej Słońce, a kiedy zajdzie najpóźniej?
W połowie czerwca Słońce wzejdzie tam o godz 4.52, aby zajść pod koniec miesiąca o godzinie aż 22.04. Gdybyśmy pozostali w czasie zimowym, wschód nastąpiłby o 3.52 a zachód o 21.04.
W Zgorzelcu, gdzie wartości są dla nas najbardziej przesunięte, wschód Słońca nastąpi tam o 5.46 a zachód dopiero o 22.19, czyli 1 godzinę i 41 minut przed północą. Pozostając w czasie zimowym czasy te są o godzinę przesunięte do tyłu. Wschód 4.46 i zachód 21.19.
Podsumowanie: czas letni jest zupełnie nienaturalnym czasem dla nas. Ze względu na krótkie noce nie unikniemy wczesnych poranków i późnych jasnych wieczorów. Zachody Słońca zaledwie 2 godziny przed północą są skrajnie absurdalne. Oczywiście trzeba pamiętać, że okres letni sprzyja wykorzystywaniu długich wolnych wieczorów, co jest dużym plusem tego rozwiązania.

Dlaczego tak się dzieje?
Jak wiemy świat podzielony jest na strefy czasowe. Każde 15° długości geograficznej to godzina zmiany czasu. 15° x 24 godziny daje pełne 360°. Polska leży dokładnie pomiędzy 14°08’, a 24°09’ długości geograficznej. Średnio to daje nieco ponad 19°. Gdy więc mieszkamy bliżej 15° naturalnym staje się czas zimowy, natomiast dla 24° długości mamy już bliżej do czasu letniego.
Przyjmując jednak wartości średnie, to jednak bliżej nam dalej do czasu zimowego (UT+1), niż do letniego (UT+2).
Który więc czas wybrać? Według mnie, skrajną nieodpowiedzialności byłaby rezygnacja z dotychczasowej formy i powinno pozostać tak, jak jest. Jeżeli jednak chcemy stosować tylko jeden czas, skupmy się raczej na czasie środkowoeuropejskim czyli zimowym.

Na razie jednak pamiętajmy o zbliżającym się weekendzie i godzinie więcej na odpoczynek.

http://ptma.pl/w-nocy-z-soboty-na-niedz ... na-zimowy/


Załączniki:
zegar.jpg
zegar.jpg [ 118.71 KiB | Przeglądane 4345 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na zimowy!
PostNapisane: środa, 25 października 2017, 18:54 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Kiedyś uważałem, że zmiana czasu jest zamachem na pewne niezmienne atrybuty rzeczywistości i jest zabiegiem dalece sztucznym, tak dalece, że do tego mogą dopuścić tylko ludzie ignorujący wszelkie "świętości". Przez "świętości" rozumiałem naturalne cykle czasowe, które przecież biegną od zarania, bez ingerencji ludzkiej.

Dziś już tak nie myślę. Może dlatego, że z mniejszą uwagą podchodzę do jakichkolwiek "świętości", za to bardziej interesuje nie praktyczna strona naszej codzienności. A zatem, strefy czasowe, zmiany czasu itd. to tylko umowności, tak samo jak konwencja: "jedź na zielonym - stój na czerwonym", albo "wrzesień ma 30 dni, a nie 31" czy też "mam 180 cm, a nie 6 stóp wzrostu".
Jednak nie chcę powiedzieć, że jestem zwolennikiem zmiany czasu w dotychczasowej formie. Nie chcę też pozostawania w strefie czasowej "środkowoeuropejskiej". Jestem zwolennikiem stałego czasu wschodnioeuropejskiego - wbrew konwencji, może nawet wbrew zdrowemu rozsądkowi. Z powodów czysto praktycznych.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL