W imieniu społecznej tradycji inicjatywy obywatelskiej, z której blisko 100 lat temu wyrosła Urania, proszę o aktywne wsparcie dwóch unikatowych inicjatyw i aktywności społecznych, w które zaangażowało się nasze pismo. Pokażmy, przez najbliższe 3 dni, czym jest astronomiczna solidarność!ASTROBAZA KRUSZWICA w finale „Europa To MY”Kruszwicka astrobaza wyznacza poziom do jakiego dążą wszystkie inne szkolne obserwatoria w kujawsko-pomorskim. Dzięki wyjątkowej przychylności burmistrza miasta, dyrektora szkoły możemy być spokojni o jej rozwój. Charyzmatyczna, pełna entuzjazmu i pasji opiekunka astrobazy, Ilona Dybicz, dochowała się grupy młodzieży, której prace badawcze zwyciężyły w kategorii zespołowej i indywidulanej (2 nagrody ex aequo) niedawnego wojewódzkiego gimnazjalnego konkursu astronomicznego. Dopuszczeni do teleskopów miłośnicy astronomii, pod wodza mojego szkolnego kolegi Zbigniewa Rakoczego, zaczynają tam awangardowe jak na warunki amatorskie, fotometryczne obserwacje gwiazd zmiennych. To z nimi, 3 lata temu z Mysiej Wieży oglądaliśmy opisywany w Uranii tranzyt Wenus. A jak pisaliśmy w Uranii ostatnio (s. 26), to właśnie oni zorganizowali najciekawszy jak do tej pory AstroFestiwal w województwie.
Na Kruszwicę można oddać 1 głos -raz dziennie. Trzeba tylko podać adres e-mail głosującego - liczą się wyłącznie potwierdzone głosy. Można głosować do 24 lipca.
http://www.europatomy.eu/finalisci/zgloszenie/144OBSERWATORIUM NA OTRYCIE w BieszczadachNiezwykła inicjatywa warszawskich… socjologów skupionych wokół swojej Chaty na bieszczadzkim Otrycie 896 m n.p.m. Wielka odległość od siedzib ludzkich oraz… brak prądu w obiekcie gwarantują dostęp do najciemniejszego, w Polsce nieba. Projekt wywodzi się z idei „obserwatoriów prezydenckich”, które mogłyby być budowane w każdej gminie i szkole i charakteryzuje najniższy z możliwych stosunek kosztów budowy i wyposażenia obserwatorium do średnicy teleskopu. Opisany w najnowszej Uranii (s. 11) pomysł socjologów, ma charakter prototypu, który może wyznaczać drogę następnym podobnym budowom i inicjatywom, albo nawet podjęciu seryjnej produkcji. Na razie jednak dzielni socjologowie realizują go własnymi siłami! Każda, nawet symboliczna złotówka wpłacona przez polskich astronomów, polskich miłośników astronomii oraz strażników natury i ciemnego nieba na ten projekt, może nas przybliżyć do o wiele bardziej szczytnych celów.
Na wsparcie inicjatywy zostały tylko 3 dni – do 23 lipca!
Akcja zbierania funduszy:
https://polakpotrafi.pl/projekt/obserwatorium.
Maciej MikołajewskiRedaktor Naczelny Uranii-Postępów Astronomii
Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
tel. 509-441-717, e-mail: mamiko@umk.pl
_________________
Pozdrawiam,
Marek SubstykPortal AstroCD,
http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD,
http://www.forum.astrocd.plSklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomii –
facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Mój profil na Facebookutel. 880-184-000 (prywatny), e-mail:
astrocd@astrocd.pl (prywatne),
m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA),
marek.substyk@ptma.pl,
zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail:
katowice@deltaoptical.pl------------------------------------------------------------
Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020