Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

astroszkic.pl i co dalej
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=28&t=1768
Strona 1 z 1

Autor:  Piotr Rączka [ poniedziałek, 11 października 2010, 15:55 ]
Tytuł:  astroszkic.pl i co dalej

Witam
Chciałbym rozpocząć tutaj dyskusje nad nowym projektem będącego niejako przedłużeniem działalność domeny astroszkic.pl .
Otóż , bardzo częstym pytaniem pojawiającym się na astro-forach jest : co zobaczę w teleskopie o średnicy ... ,albo ; w moim nowym teleskopie nie widać kolorów ,co żle robię itd,itp.
Generalnie nowi adepci nie wiedzą jakich widoków należy się spodziewać w czasie obserwacji a jednocześnie wszyscy mają w pamięci zdjęcia z Hubble"a
Moim zdaniem porządnie zrobiony astroszkic najbardziej przypomina obraz w teleskopie i to jest wartość bazowa od której chciałbym zacząć nowy projekt .
A teraz do rzeczy o co chodzi;
Ze względu na oglądalność na portalu Astroszkic.pl chce sie reklamować co raz to więcej firm a jako że nie jest on z założenia przedsięwzięciem dochodowym można nadwyżki przeznaczyć na następujący projekt.
Stworzenie wydawnictwa/albumu w którym pokazane w postaci szkiców zostaną wszystkie charakterystyczne obiekty naszego nieba ,dostępne dla obserwatora w wizualu każdy w kilku aperturach
Np; M42 przez lornetke i w teleskopach 8" i 12"
Całośc podzielona na obiekty; zimowego wiosennego,letniego i jesiennego nieba a dodatkowo umiejscowiona na karcie mapy nieba wydrukowanej z AstroJaWila (rozmawiałem już o tym z Januszem Wilandem)
Czas przygotowania tego projektu to był by rok, tak aby móc zebrać cały potrzebny materiał + oczywiście archiwum astroszkicu.Do tego zwrócę sie z prośbą o zezwolenie na publikacje od każdej osoby od której prace bedą chciał wykorzystać.
Oczywiście na koniec wydawnictwo zostało by rozdysponowane bezpłatnie ale tutaj nie mam jeszcze pomysłu w jaki sposób ,tak aby dotarło do nowych osób rozpoczynających przygode z astronomią
zapraszam do dyskusji
ps.
a może ktoś by jeszcze o coś rozwinął pomysł ?

Autor:  Piotr Rączka [ niedziela, 14 listopada 2010, 15:22 ]
Tytuł:  Re: astroszkic.pl i co dalej

Zbliża sie połowa listopada więc czas przystąpić do projektu.Powoli zaczynają górować zimowe gwiazdozbiory więc osoby zainteresowane współpracą w tworzeniu wydawnctwa proszeni są o nadsyłanie szkiców obiektów nieba zimowego.
Tak jak wcześniej pisałem nie narzucamy żadnej apertury sprzetu obserwacyjnego uzytego do szkicowania moze wtedy uda nam sie przedstawić te same obiekty widziane w różnym sprzęcie. Tak więc obserwujcie tym co macie od lornetki do 16 "naprzykład :D
Szkice obiektów w gwiazdozbiorach całorocznych oraz planet i łysolka także są mile widziane ale jak wiadomo tutaj mamy cały rok czasu więc proponuje skupić sie na tym co na niebie bedzie do lutego.
prace nadsyłajcie na ; astroszkic@gmail.com
pozdrawiam Piotr

Autor:  Piotr Rączka [ czwartek, 18 listopada 2010, 09:19 ]
Tytuł:  Re: astroszkic.pl i co dalej

Są już pierwsze prace z zimowymi obiektami i to jakie
Zobaczcie dzisiejszy szkic M-42 wykonany przez Apollo 11 ,moim zdaniem rewelacja czekam na dalsze szkice żeby można było pokazać różnice wynikające z apertury teleskopu
Piotr

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/