Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 13:47

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 20  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: poniedziałek, 11 czerwca 2012, 11:30 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Kolejna próba uchwycenia naszego Srebrnego Globu, przez okular 25 mm za pomocą mojego PICCOLO :)
Zdjęcie zostało wykonane w towarzystwie przyjaciół z Którymi oczekiwałem wschodu Słońca i obecności Wenus na jego tarczy.
To był swoisty fenomen Księżyca dla mnie. Bo w taką szczególną noc fotografowany.


Załączniki:
moon [800x600].JPG
moon [800x600].JPG [ 77.85 KiB | Przeglądane 6133 razy ]

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: czwartek, 14 czerwca 2012, 11:34 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Doskonale rozumiem, Tomku, doświadczane przez Was emocje w oczekiwaniu na poranny tranzyt. Księżyc może mięć wiele odcieni w emocjonalnym jego odbiorze i już samo to sytuuje go kategorii osobliwości. Kiedyś może uda mi się zdobyć ilustrację zdjęciową do nowego fenomenu lunarnego jaki oczarował mnie pewnego lutowego wieczoru i wtedy pojawi się mój post opisujący magię tej chwili z udziałem Księżyca w nietypowej roli. Życzmy sobie, aby emocje towarzyszyły nam przy każdej obserwacji. To one tworzą w Nas aurę sentymentalną - humanizują każdy akt fizykalny obserwacji i w jakimś sensie wyróżniają rolę obserwatora - tu na naszej planecie w szczególności, a w moim przekonaniu również we Wszechświecie.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: piątek, 31 sierpnia 2012, 16:17 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Tomasz, stale próbujesz zagospodarować ten wątek pod off-topowe tematy. :mrgreen:
Wystarczy przyjąć, że: po pierwsze - fenomenologia to dział filozofii i takie odniesienia tu są zawarte, a po drugie - lunarna, bo odnosi się do nazwy własnej "Księżyc" (łac. Luna). Nie ma związku z fenomenologią: merkuriańską, mimasjańską (ogólnie rzecz biorąc - księżycową, od nazwy kategorii ogólnej satelitów planet), ani z fenomenologią: kamoralną (kamieniarską), ornitologiczną, satelitarną, zoologiczną, itp. Na upartego, Twoje posty spełniają warunki formalne, niestety nie są merytoryczne. Nie czytasz ze zrozumieniem wątku?
Na razie nie proszę Administratora o przeniesienie off-topu, ale proszę o przemyślane korzystanie z już istniejącego wątku. Bez urazy! Pozdrawiam.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: piątek, 31 sierpnia 2012, 18:58 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Jerzy Łągiewka napisał(a):
Tomasz, stale próbujesz zagospodarować ten wątek pod off-topowe tematy. :mrgreen:
Wystarczy przyjąć, że: po pierwsze - fenomenologia to dział filozofii i takie odniesienia tu są zawarte, a po drugie - lunarna, bo odnosi się do nazwy własnej "Księżyc" (łac. Luna). Nie ma związku z fenomenologią: merkuriańską, mimasjańską (ogólnie rzecz biorąc - księżycową, od nazwy kategorii ogólnej satelitów planet), ani z fenomenologią: kamoralną (kamieniarską), ornitologiczną, satelitarną, zoologiczną, itp. Na upartego, Twoje posty spełniają warunki formalne, niestety nie są merytoryczne. Nie czytasz ze zrozumieniem wątku?
Na razie nie proszę Administratora o przeniesienie off-topu, ale proszę o przemyślane korzystanie z już istniejącego wątku. Bez urazy! Pozdrawiam.


Wątki nie na temat przeniesione.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: niedziela, 2 września 2012, 23:16 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Posty: 260
Lokalizacja: Gliwice
Jerzy Łągiewka napisał(a):
ta strona estetyki, która pozwala doszukiwać się w obrazach nowych znaczeń
i skojarzeń


Z wielką nieśmiałością pozwalam sobie zakłócić chwilową pauzę w bardzo fajnym wątku Jerzego i wtrącić własne skojarzenia związane z przypadkowym zdjęciem wykonanym 28 kwietnia br.
Zawieruszyło się ono w pobliże kadrów z wakacji i dopiero przymierzając się do skasowania coś w nim dojrzałem.
Po jakości sądzę, że było jednym z kroków uzyskania ostrości pomijam więc jego walor estetyczny i techniczny.
Będzie za to kilka skojarzeń lżejszego kalibru, może nawet godnych uśmiechu politowania...lub wyniesienia poza granice tego wątku.

Otóż jako pierwszy wpadł mi w oko krzyżyk - całkiem dopracowany znak "plus", geometria dość nietypowa w morzu kół i owali.

Po chwili wyobraźnia wyjmuje z powierzchni Księżyca postać - postać znaną z kreskówek Disneya i wywołaną tu wcześniej Myszkę Miki.
Chociaż może to być także mysz z bajki 'Tom i Jerry' bo moja lunarna mysz ma wąsy, a Miki'ego regularnie golono :mrgreen:

Ten sam obrazek ukazuje też coś co z pewnością wszyscy znamy bo przecież gumowa kaczuszka towarzyszy kąpanym maluchom od pokoleń :lol:
A gdyby owo dziwne skojarzenie było właściwością tylko mojej wyobraźni to pomocniczo wyjaśniam, że kaczka dryfuje w kierunku terminatora.

W załączeniu pozdrowienia i obrazki


Załączniki:
Komentarz: baza do skojarzeń
DSC_8987.jpg
DSC_8987.jpg [ 234.03 KiB | Przeglądane 5961 razy ]
Komentarz: myszka plus
DSC_8987_mikiplus.jpg
DSC_8987_mikiplus.jpg [ 191.89 KiB | Przeglądane 5961 razy ]
Komentarz: gumowa kaczuszka ;)
DSC_8987_gumowakaczka.jpg
DSC_8987_gumowakaczka.jpg [ 236.93 KiB | Przeglądane 5961 razy ]

_________________
synta 12" + lidleta
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: poniedziałek, 3 września 2012, 00:09 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Witaj Januszu.
Przyjemnie współgrają Twoje spostrzeżenia z estetyką tego wątku i wszystkich, którzy wykazali tu swoją aktywność i zainteresowanie. Opatrzyłeś post swoimi fajnymi zdjęciami i do tego szeregiem odniesień doskonale poszerzającym spektrum percepcji. Chyba nie będzie nadużyciem z mojej strony, jeśli podchwycę Twoją myśl zawartą na początku i trawestując ją, zauważę że zacząłeś kolejną odsłonę "Lunarnych fenomenów" odmianą gry w "kółko i krzyżyk" (Twój krzyżyk i koliste kratery, jako synonim nierozstrzygniętej gry i niekończących się skojarzeń dotyczących osobliwości lunarnych). Cała reszta jest pięknym ikonograficznym dodatkiem - odnalezienie w obcym świecie elementów z naszego otoczenia jest przeniesieniem akceptacji dla tego obcego świata. I właśnie... jakiż on jest obcy?
Januszu, dziękuję za odnowienie tej akceptacji - symbolicznie, ale bardzo indywidualnie i malowniczo.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2012, 10:55 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
To zdjęcie jest dla mnie: Lunarne fenomena, bo to jedne z pierwszych udanych zdjęć Księżyca przez PICCOLO i canona 350 d. którego ofiarował mi Marcinek Górka.
Jakże wielka była moja radość, kiedy w końcu udało mi się wyostrzyć obraz, po przesunięciu zwierciadła teleskopu do przodu i kolimacji. Bo wcześniej na T ringu, nie mogłem złapać ostrości. Ale udało się, po zaleceniach Janusza.
Ze swej strony, pragnę zadedykować to skromne zdjęcie trzem wspaniałym Osobom: Januszowi Wilandowi, Marcinowi Górce oraz Grzegorzowi Czechowskiemu, za wyczerpujące wskazówki co do fotografii i samego korzystania z canona :)


Załączniki:
ksiezyc30.09.-crop [800x600].JPG
ksiezyc30.09.-crop [800x600].JPG [ 48.45 KiB | Przeglądane 5918 razy ]

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2012, 11:42 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Pięknie Tomek! :) Witaj wśród sympatyków i fotografów Księżyca. Liczę na aktywne wsparcie. Zapewne odkryjesz Księżyc dla siebie, tak jak ja i podzielisz się swoim Srebrnym Globem z nami. Powodzenia.
Niedługo też coś wstawię swojego.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2012, 17:49 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Jerzy Łągiewka napisał(a):
Pięknie Tomek! :) Witaj wśród sympatyków i fotografów Księżyca. Liczę na aktywne wsparcie. Zapewne odkryjesz Księżyc dla siebie, tak jak ja i podzielisz się swoim Srebrnym Globem z nami. Powodzenia.
Niedługo też coś wstawię swojego.


Dziękuję Jurku :) A Księżyc- nigdy nie był mi obcy, teraz jest mi bliższy niż zwykle :D

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2012, 20:48 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
No Tomasz.. no to masz.. to już jest konkretna i bardzo ładna fotka naszego Księżyca. I już wiadomo, że posypią się od Ciebie następne, jeszcze lepsze, w mniejszych fazach.

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: wtorek, 2 października 2012, 02:09 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Twory brzegowe Srebrnego Globu są jak kwiaty paproci - "istnieją" tylko parę godzin przed pełnią (zachodnia krawędź) lub bezpośrednio po niej (wschodnia krawędź). W sprzyjających okolicznościach libracja Księżyca "wydobędzie" te efemeryczne kształty i staną się wtedy lepiej widoczne. Zaledwie 18 godzin po księżycowej pełni z końca września (pełni żniwiarzy) wschodnia krawędź naszego satelity odchylona nieco bardziej w naszą stronę, stała się symbolicznym kwiatem paproci, a chłodna i wilgotna wrześniowa noc przybrała znamiona nocy świętojańskiej - przepełnionej magią i pogańskimi obrzędami (nawet dymy tzw. niskiej emisji w pewnym uproszczeniu przywodziły wspomnienie ognisk święta Kupały). Oto brzegowe morza Lunarne: Mare Australe, Smythii i Marginale otwierały swoje brzegi, a cała sieć kraterów niby wianków gotowa była na żeglugę po nich poza krawędź Miesiąca, stając się milczącymi posłańcami po drugiej stronie globu. Neper, krater ponad Mare Crisium, z oświetloną słońcem centralną górką i jej cieniem na wewnętrznej stronie obwałowania - czyż nie przypomina świętojańskiego wianka z płomieniem świecy? Albo Humboldt na południowym-wschodzie, który w centrum ma zdeformowany i stojący w kałuży wosku ogarek świecy? Już godzinę później "świeca" Nepera zgasła, a wystarczyłoby poczekać do godzin rannych, żeby zobaczyć niektóre kratery-wianki ogryzione przez jęzory mroku, odarte z poetyckiej symboliki, ale bliższe przez to samej ludzkiej naturze - rozdartej często i czasem mrocznej, ale zawsze tak samo lirycznej i tak samo tęskniącej.
Kwiat paproci istnieje - przynajmniej w wydaniu lunarnym!


Załączniki:
W_Terminator 18h po pełni 30.09.2012_OPIS..jpg
W_Terminator 18h po pełni 30.09.2012_OPIS..jpg [ 504.54 KiB | Przeglądane 5876 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: wtorek, 2 października 2012, 13:05 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Artur Janda napisał(a):
No Tomasz.. no to masz.. to już jest konkretna i bardzo ładna fotka naszego Księżyca. I już wiadomo, że posypią się od Ciebie następne, jeszcze lepsze, w mniejszych fazach.


Dziękuję Arturze :) Masz racje, będę polował na każdą fazę- tak zdjąć Księżyc po nowiu- day by day :)

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: wtorek, 2 października 2012, 13:07 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Jerzy Łągiewka napisał(a):
Twory brzegowe Srebrnego Globu są jak kwiaty paproci - "istnieją" tylko parę godzin przed pełnią (zachodnia krawędź) lub bezpośrednio po niej (wschodnia krawędź). W sprzyjających okolicznościach libracja Księżyca "wydobędzie" te efemeryczne kształty i staną się wtedy lepiej widoczne. Zaledwie 18 godzin po księżycowej pełni z końca września (pełni żniwiarzy) wschodnia krawędź naszego satelity odchylona nieco bardziej w naszą stronę, stała się symbolicznym kwiatem paproci, a chłodna i wilgotna wrześniowa noc przybrała znamiona nocy świętojańskiej - przepełnionej magią i pogańskimi obrzędami (nawet dymy tzw. niskiej emisji w pewnym uproszczeniu przywodziły wspomnienie ognisk święta Kupały). Oto brzegowe morza Lunarne: Mare Australe, Smythii i Marginale otwierały swoje brzegi, a cała sieć kraterów niby wianków gotowa była na żeglugę po nich poza krawędź Miesiąca, stając się milczącymi posłańcami po drugiej stronie globu. Neper, krater ponad Mare Crisium, z oświetloną słońcem centralną górką i jej cieniem na wewnętrznej stronie obwałowania - czyż nie przypomina świętojańskiego wianka z płomieniem świecy? Albo Humboldt na południowym-wschodzie, który w centrum ma zdeformowany i stojący w kałuży wosku ogarek świecy? Już godzinę później "świeca" Nepera zgasła, a wystarczyłoby poczekać do godzin rannych, żeby zobaczyć niektóre kratery-wianki ogryzione przez jęzory mroku, odarte z poetyckiej symboliki, ale bliższe przez to samej ludzkiej naturze - rozdartej często i czasem mrocznej, ale zawsze tak samo lirycznej i tak samo tęskniącej.
Kwiat paproci istnieje - przynajmniej w wydaniu lunarnym!


Jerzy, wspaniale to opisałeś- nigdy nie słyszałem o tym w ten sposób. Choć libracja jest mi znana.

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: wtorek, 2 października 2012, 13:17 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Już się boję mojego Atlasu.
A miało być tak pięknie :P

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: wtorek, 2 października 2012, 18:22 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Miło mi, że moja stylistyka i ilustracyjność opisów zdjęć jest akceptowana - dziękuję. Twory brzegowe zwykle unikają obserwacji a już kilka godzin po pełni półcień zaczyna je materializować i odtąd trwa ich powolne unicestwianie. Żaden atlas sobie z nimi nie radzi. Duży skrót perspektywiczny sprowadza ich kształty do linearnych uproszczeń, stąd w sprzyjającej libracji jawią się inaczej niż ich książkowe odpowiedniki.
W swoich ksieżycowych podróżach zbliżyłem się do szczegółowości moich atlasow. Ale Marek przygotowuje perełkę.


Atlas, któremu w szczegółowości nie zdołamy się zbliżyć żadnym instrumentem. Jeśli źródłowa rozdzielczość w czasie druku zostanie zdegradowana nieco, to i tak przypuszczam, że odpowiadałoby to zasięgowi teleskopu o średnicy 1-go metra. Ale to właśnie będzie w tej pozycji najistotniejsze - jej nadmiarowość.
Marku, rób swoje bez obaw. W naszych technologicznych aspektach pojawi się nowy bodziec rozwojowy - szczegółowy atlas Księżyca.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: wtorek, 2 października 2012, 21:05 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Panowie powinniście podjąć współpracę w zakresie opracowania poprawnej topologii przy mapie i atlasie Księżyca.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: piątek, 5 października 2012, 09:28 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Aleksander Halor napisał(a):
Panowie powinniście podjąć współpracę w zakresie opracowania poprawnej topologii przy mapie i atlasie Księżyca.


Olku, to zobacz jeszcze co tu się wyrabia :) Pozwoliłem sobie podesłać linka z Astro-Zone.pl, bo to też zasługuje na swoisty podziw wszystkich ''lunatyków'' :)http://astro-zone.pl/forum/viewthread.php?thread_id=196&rowstart=0

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 12:06 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Księżyc, jak z płótna malarza prymitywisty.
Ikonograficzne przedstawienie Słońca (tycho) rozsyłającego promienie na sielski krajobraz. Na niebie (Schiller) podłużny obłok, samotny a więc symbolizyjący ładną pogodę. Z niewielkiej pochyłości mknie w dół aerodynamicznie ułożona sylwetka jakiegoś cyklisty (może rowerzysty, kolarza, przełajowca?) - Wargentin, Nasmyth, Phocylides. Pod kołami nierówny i kamienisty grunt, a niżej czeka błotnista kałuża (300-tu kilometrowy Bailly, krater mogący uchodzić za wcale nie takie małe morze), przez którą trzeba przejechać.
Malarz prymitywista (niekoniecznie prymitywny) za taki obraz dostałby niezłą sumkę i może krytyka byłaby przychylna jego niewyszukanej, wręcz uproszczonej stylistyce, utylizującej indywidualne cechy rzeczywistości, operującej ideogramami i prostą kreską, eksponującego desygnaty naszych skomplikowanych wyobrażeń, trochę bardziej niż czyni to lunarny światłocień.
Księżyc - i malarstwo prymitywistyczne. Ciekawe zestawienie.


Załączniki:
Schickard, Wargentin, Bailly_OPIS.jpg
Schickard, Wargentin, Bailly_OPIS.jpg [ 245.76 KiB | Przeglądane 5790 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: środa, 7 listopada 2012, 16:25 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Serpens lunaris.
Jeśli tylko nie zawahamy się przed bardzo swobodnym potraktowaniem Księżyca, pozwalając sobie na daleko idące skojarzenia, tworzące literacką obudowę wókół naszych spostrzeżeń - Srebrny Glob stanie się wielkim ekranem projekcyjnym dla naszej nieskrępowanej imaginacji.
Symbolika węża towarzyszy ludziom od początku istnienia cywilizacji. Sumer, żyzny obszar półksiężyca - Mezopotamia, Indochiny, kultury grecka i łacińska, obszar kontynentu amerykańskiego z wieloma kulturami prekolumbijskimi - wszystkie one dysponowały odniesieniami do węża - w jego dosłownej, biologicznej postaci lub jako hybrydy - odmiany połowicznie-ludzkie, smocze, ptasiopodobne. Zanim przypisano symbolice węża cechy negatywne (w dużej mierze przyczyniła się do tego filozofia chrześcijańska), wąż był synonimem: mądrości, wiedzy, nadprzyrodzonych mocy, postaw wybitnie opiekuńczych, kulturotwórczych, był też animatorem początków cywilizacji w sensie przekazywania ludziom umiejętności uprawy ziemi, budowy infrastruktury agrarnej i urbanizacyjnej. Nie szukając daleko w prehistorii - Asklepios (gr.), Eskulap (łac.), ukazywany pod postacią węża - bóg znający tajniki leczenia (tudzież wskrzeszania!), może w uproszczeniu i według kryteriów naszej cywilizacji, jakichś odpowiednik znachora, cyrulika lub szamana. To nasz, współcześnie znany gwiazdozbiór Wężownika powstał - według legendy - gdy Zeus umieścił ciało Asklepiosa na firmamencie nieba (wcześniej zgładził go, nie mogąc ścierpieć jego altruistycznej postawy zaprzeczającej ludzkiej śmiertelności).
Staroegipski i grecki symbol węża pożerającego swój ogon - Uroboros, to też gnostyczny symbol jedności duchowej i fizycznej wszystkich rzeczy, symbol nieskończoności, wiecznego powrotu, zjednoczenia przeciwieństw, utożsamiany czasem z kamieniem filozoficznym. W wielu kulturach wąż, to strażnik źródeł wody i skarbów.
Jakich to skarbów strzeże wąż lunarny? Może jak Uroboros, jest strażnikiem bojaźliwego przeczucia w nas, ale też nieuchronnej wiedzy na temat początków historii naszego świata. Z Księżycem stanowimy jedność w sensie kosmogonicznym. Cząstki materi tworzącej Ziemię i jej satelitę były jednością zanim niszczycielska siła kosmicznego zderzenia nie rozrzuciła ich by mogły utworzyć dwa odrębne światy. Lunarny wąż - Uroboros jest strażnikiem skarbów będących kiedyś we wnętrzu praziemi, po które teraz mamy szansę sięgnąć, ponosząc o wiele mniejsze koszty. Może też jak Asklepios vel Eskulap, uleczy naszą cywilizację cierpiącą na niedostatki surowców, brak perspektyw rozwojowych. Historia zatoczyła krąg - i filozoficznie Uroboros powinien zagościć w naszej świadomości jako mający mniej magii w sobie, za to bardzo pragmatyczny symbol kolei losu - losu sprzyjającego nam - ludziom.
Mój esej kolejny raz wiąże się ściśle z Mare Nectaris - jego nektar jak mityczna, boska ambrozja sprzyja powstawaniu epickich wizji i jak za każdą opowieścią, za tą też stoi określone widzenie świata.


Załączniki:
Serpens lunaris - wąż lunarny..jpg
Serpens lunaris - wąż lunarny..jpg [ 239.5 KiB | Przeglądane 5722 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lunarne fenomena
PostNapisane: sobota, 15 grudnia 2012, 12:47 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Na północ od Theophilusa, w przesmyku między Morzem Nektaru i Morzem Spokoju, rezyduje artefakt cieniowy rodem jak z Wyspy Wielkanocnej. To cieniowy moai - jego desygnatem (poprzez skojarzenie) jest monolityczny posąg Długouchego ze wspomnianej wcześniej pacyficznej wyspy - ciągle pełnej tajemnic, a kojarzonej między innymi ze słynnym podróżnikiem Thorem Heyerdahlem.
Cieniowa sylwetka posągu, na której odnajdziemy też zarys pukao - polinezyjskiego czerwonego koku, przypominającego trochę kapelusz dżentelmena (cylinder) - tak jak wiele z wyspiarskich moai, zdaje się być częściowo zagrzebana w gruncie. Gdyby odnieść się do jej rozmiarów, łatwo byłoby uświadomić sobie wielką różnicę dzielącą posągi z tych globów - ten księżycowy mierzy kilkadziesiąt kilometrów, a więc jest tysiąckrotnie większy. Prawdziwy rozmach i "gigantyzm" cechowałby domniemanego twórcę tego rzeźbiarskiego (choć cieniowego) elementu selenografii. Jakim świetnym przykładem byłby w jednym z pierwszych postów z początków tego wątku, o sensacyjnym Księżycu, postulując wpływ jakiejś domniemanej starożytnej cywilizacji Selenitów na kształt kultury wczesnych mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Prawdziwe moai , nie tylko mogły same chodzić po ziemi, czego dowodzi niezwykły eksperyment Terry Hunt'a, mogły przemieszczać się w przestrzeni i (przynajmniej w znaczeniu skali) w innym wymiarze.
Nie da się uniknąć - pomijając mistycyzm, odniesienia religijne i tradycję polinezyjczyków - skojarzeń związanych ze sposobem postrzegania obu światów - globów Ziemi i jej satelity. A w szczególnym wymiarze, pozorny geocentryzm i w jakimś sensie nasz egocentryzm, powinniśmy zamienić na lunocentryzm sugerowany przez odpowiedni kierunek skali - księżycowy "gigantyzm" i ziemskie miniaturki posągów. Od czego wszystko się zaczęło?
Wielkanocny Księżyc? - bardziej pasujący do wiosennej tradycji, niż do ośnieżonych elementów ziemskiego krajobrazu, lecz pasujący do odwiecznego dylematu: co było pierwsze?, co było oryginałem, a co tylko kopią?, co było na początku, a co jest tylko powielonym później aktem pierwotnego genesis?, co było przyczyną , a co jest jej skutkiem? Nie ulega wątpliwości, że w wymiarze materialnym, polinezyjskie posągi są trwałe, a lunarny moai tylko echem, odnośnikiem w procesach myślowych do realnej ziemskiej wulkanicznej skały, spreparowanej i nazwanej. Bez odpowiedzi pozostaje jednak pytanie - gdzie szukać początku idei? Może zatem lunarny posąg (istniejący w światłocieniowej ikonie od miliardów lat) ma pierwszeństwo nad niewspółmiernie młodszymi moai z Wyspy Wielkanocnej, bo przecież ich twórcy nie istnieli przed więcej niż tysiącem lat? Księżyc nie jest sensacyjny.., jest co najmniej inspirujący.


Załączniki:
Lunarny moai..jpg
Lunarny moai..jpg [ 32.93 KiB | Przeglądane 5626 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 20  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL