Teraz jest pi─ůtek, 6 grudnia 2019, 20:34

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Ksi─Ö┼╝yc na wyci─ůgni─Öcie r─Öki
PostNapisane: czwartek, 12 wrze┼Ťnia 2013, 20:39 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 10 wrze┼Ťnia 2013, 20:19
Ksi─Ö┼╝yc na wyci─ůgni─Öcie r─Öki-
czyli wyznaczenie odleg┼éo┼Ťci oraz pomiary struktur na Srebrnym Globie

1.Chcia┼ébym przedstawi─ç wam wyniki moich obserwacji oraz oko┼éo 2-miesi─Öcznej pracy nad ostateczn─ů jej form─ů
(tj. wyprowadzenie wzor├│w, nauka podstawowych poj─Öc trygonometrii sferycznej oraz zastosowanie wzor├│w geometrii eliptycznej). Samo wyprowadzenie wzor├│w i obliczenia zaj─Ö┼éy mi 2/3 czasu. Bardzo pomog┼éa mi ksi─ů┼╝ka Andrzeja Branickiego, gdzie zobaczy┼éem pierwsze poj─Öcia, rysunki, wzory kt├│re sk┼éoni┼éy mnie do w┼éa┼Ťnie takiej tematyki pracy. Na pocz─ůtku nic do mnie nie dociera┼éo, lecz po g┼é─Öbszej analizie, wielu rysunkach i walki z wzorami uda┼éo si─Ö.

Księżyc jest obiektem moich obserwacji od już od dłuższego czasu gdyż ze względu na zanieczyszczenie nieba z lokalnych aglomeracji nie mam wielkiego wyboru, zostaje mi Księżyc, planety i niektóre obiekty katalogu Messiera.
Wraz ze wsrastaj─ůc─ů ilo┼Ťci─ů przeprowadzonych obserwacji oraz rosn─ůc─ů wiedz─ů matematyczn─ů samo spogl─ůdanie w okular przesta┼éo mnie zadowala─ç, czu┼éem niedosyt, szuka┼éem czego┼Ť wi─Öcej. I tak w┼éa┼Ťnie urodzi┼é si─Ö pomys┼é na moj─ů prac─Ö, pocz─ůtki by┼éy bardzo trudne, lecz dzi┼Ť wiem ┼╝e by┼éo warto.
Praca została przedstawiona na konkursie FAST 2013, dzięki któremu w październiku rozpoczynam studia na UMK.

2. Wyznaczane wielko┼Ťci:
Odleg┼éo┼Ť─ç do Ksi─Ö┼╝yca oraz jego promie┼ä:
Czas g├│rowania Ksi─Ö┼╝yca tg
Rzeczywista pr─Ödko┼Ť─ç k─ůtowa Ksi─Ö┼╝yca w danym okresie czasu ¤ëK , d┼éugo┼Ť─ç miesi─ůca syderycznego (gwiazdowego) T
Odleg┼éo┼Ť─ç Ziemia-Ksi─Ö┼╝yc r
Promie┼ä k─ůtowy tarczy Ksi─Ö┼╝yca ╬║ , promie┼ä Ksi─Ö┼╝yca R
Wysoko┼Ť─ç struktur na powierzchni Ksi─Ö┼╝yca:
K─ůtowa odleg┼éo┼Ť─ç wzniesienia od terminatora ¤é oraz k─ůtowa wielko┼Ť─ç cienia ╬Á
Wysoko┼Ť─ç ┼Ťcian krateru
Promień krateru

3. Przyrz─ůdy u┼╝yte do obserwacji oraz pomiar├│w
Teleskop GSO 12ÔÇŁ (okulary: 32mm/70*, 25mm/58*, oraz filtr polaryzacyjny)
Stoper
Obci─ů┼╝ony sznurek (do okre┼Ťlenia dok┼éadnego czasu g├│rowania), nitka na okularze do okre┼Ťlenia dok┼éadnego przej┼Ťcia kraw─Ödzi tarczy Ksi─Ö┼╝yca (do oszacowania Ôłćt )
Aparat Olympus SP560-UZ
Kom├│rka zaopatrzona w aparat 5 Mpx

Zapraszam do lektury wszystkich pasjonat├│w astronomii,a szczeg├│lnie tych kt├│rych interesuje selenografia i nie straszna im trygonometria oraz wzory matematyczne. Prosz─Ö o rady, uwagi (je┼╝eli wkrad┼é si─Ö jaki┼Ť b┼é─ůd) oraz o pomys┼éy na kolejne pomiary zwi─ůzane ze Srebrnym Globem. Prosz─Ö r├│wnie┼╝ o podzielenie si─Ö tytu┼éami ciekawych ksi─ů┼╝ek, atlas├│w zwi─ůzanych z Ksi─Ö┼╝ycem i S┼éo┼äcem kt├│re r├│wnie┼╝ regularnie obserwuje.

Ca┼éa praca w formacie pdf. poni┼╝ej w za┼é─ůczniku.

Pozdrawiam
Mateusz

Za┼é─ůczniki:
Ksi─Ö┼╝yc.pdf [859.23 KiB]
Pobrane 124 razy
G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: