Teraz jest ┼Ťroda, 19 lutego 2020, 10:20

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: gwiazdy d┼éugookresowe typu Mira Ceti
PostNapisane: czwartek, 12 listopada 2009, 18:18 
Nowy na forum

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 11 listopada 2009, 13:50
Pretekstem do utworzenia mojego pierwszego w─ůtku na tym Forum jest fakt, ze Mira Ceti (omicron Ceti, Cudowna Wieloryba) b─Öd─ůca prototypem gwiazd zmiennych d┼éugookresowych zwanych mirydami lub mirami osi─ůga w tym miesi─ůcu (listopad 2009) maksimum jasno┼Ťci. Aktualnie ma jasno┼Ť─ç oko┼éo 3 mag i jest bardzo dobrze widoczna go┼éym okiem (poza bardzo za┼Ťwietlonymi rejonami) b─Öd─ůc jedn─ů z najja┼Ťniejszych gwiazd gwiazdozbioru Wieloryba (Cetus).

Mirydy s─ů to czerwone olbrzymy i nadolbrzymy typ├│w widmowych M, C i S, zajmuj─ůce na diagramie H-R prawy kraniec ga┼é─Özi olbrzym├│w. Odznaczaj─ů si─Ö one bardzo du┼╝─ů amplitud─ů zmian jasno┼Ťci wizualnej ( 2 - 11 mag). Okresy zmienno┼Ťci zawieraj─ů si─Ö w przedziale ~80 - ~1200 dni ale najcz─Ö┼Ťciej wyst─Öpuj─ů okresy mi─Ödzy 200 a 400 dni z maksimum ok. 280 dni. Nale┼╝─ů do klasy gwiazd pulsuj─ůcych. Pulsuj─ů radialnie w modzie podstawowym. Zmiany promienia wywo┼éane pulsacjami dochodz─ů do kilkunastu procent ┼Ťredniego promienia. W┼éa┼Ťnie te pulsacje s─ů odpowiedzialne za obserwowane zmiany jasno┼Ťci gdy┼╝ prowadz─ů do zmian temperatury i wielko┼Ťci powierzchni gwiazdy. Mirydy charakteryzuj─ů si─Ö du┼╝ym tempem utraty masy. Ewolucyjnie s─ů poprzednikami mg┼éawic planetarnych i bia┼éych kar┼é├│w.

Najja┼Ťniejszymi i zarazem najpopularniejszymi mirydami s─ů Mira (omicron) Ceti, chi Cygni, R Leonis, T Cephei itd.

Je┼╝eli chodzi o Mir─Ö Ceti to polscy mi┼éo┼Ťnicy astronomii obserwuj─ů j─ů systematycznie od 1988 roku. W tym czasie wykonali ponad 1600 ocen jej jasno┼Ťci wizualnej co wida─ç na poni┼╝szym wykresie krzywej jasno┼Ťci:

Obrazek

G├│ra

Tytu┼é: Re: gwiazdy d┼éugookresowe typu Mira Ceti
PostNapisane: czwartek, 12 listopada 2009, 20:21 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 4 listopada 2009, 20:05
Gdyby nie fatalna pogoda w ostatnich dwóch tygodniach, obserwacji Omi Cet byłoby znacznie więcej... Liczyłem na wiele ocen tej gwiazdy, a tu mamy jesienne załamanie pogody (które to już w tym roku? :x ).
Do tych wymienionych przez przedmówcę miryd dodałbym kilka innych ciekawych: R Cas, R Ser, U Her, T UMa, S CrB, U Ori. Te zmienne także stać na niespodzianki i wysokie minima.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 12 listopada 2009, 20:39 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Dorzuc─Ö do w─ůtku o Mirze nocn─ů widoczno┼Ť─ç tej gwiazdy w najbli┼╝szych dniach.
Wykorzysta┼éem now─ů funkcj─Ö w programie zwan─ů NWO, czyli Nocna Widoczno┼Ť─ç Obiektu.

Obrazek

polecam m├│j darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 12 listopada 2009, 21:19 
Nowy na forum

┼üadnie to Janusz zobrazowa┼ée┼Ť. Wida─ç, ┼╝e w najbli┼╝szych nocach najlepiej obserwowa─ç Mir─Ö pomi─Ödzy 20:30 a 0:30 gdy jest na niebie powy┼╝ej 30 stopni. :)

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 13 listopada 2009, 23:08 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Może nie do końca w temacie.
Taka dyskusja bardzo do┼Ťwiadczonych os├│b powinna mie─ç sw├│j osobny dzia┼é. I tam wszyscy "zieloni" powinny uczy─ç si─Ö wiedzy od du┼╝o bardziej do┼Ťwiadczonych spec├│w od astronomii. I najwa┼╝niejsze, ci kt├│rzy nie maj─ů wiedzy, nie pisa─ç w tym dziale.
Ta dyskusja w tym w─ůtku przypomnia┼éa mi program SONDA. Panowie mam nadziej─Ö, ┼╝e pomys┼é si─Ö wam spodoba.
Mo┼╝e Marek co┼Ť pomy┼Ťli w tym temacie.
pozdrawiam
Olek
:D

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 13 listopada 2009, 23:55 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Olku, jak b─Ödziemy tworzy─ç osobne dzia┼éy dla "do┼Ťwiadczonych" i "zielonych" to si─Ö wkr├│tce pogubimy. W─ůtek dotyczy gwiazd zmiennych i jest w dziale gwiazd zmiennych. Nie widz─Ö problemu. A jak kto┼Ť nie ma nic do powiedzenia to niech po prostu nic nie pisze tylko czyta ucz─ůc si─Ö od bardziej do┼Ťwiadczonych koleg├│w.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 13 listopada 2009, 23:59 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Ok. nie ma tematu.
Pozdrawiam
Olek

G├│ra

PostNapisane: sobota, 21 listopada 2009, 19:36 
Nowy na forum

Do maksimum jasno┼Ťci zmierza chi Cygni.
Odkryta przez G. Kircha w 1686 roku jest jedn─ů z najja┼Ťniejszych miryd. W maksimum mo┼╝e osi─ůgn─ů─ç jasno┼Ť─ç wizualn─ů 3.3 mag natomiast w minimum jej jasno┼Ť─ç spada niekiedy do 14.2 mag. Maksymalna amplituda w zakresie wizualnym wynosi a┼╝ 10m.9, co odpowiada r├│┼╝nicy nat─Ö┼╝e┼ä blasku oko┼éo 22900 razy(!). S─ů to jednak warto┼Ťci maksymalne. Przeci─Ötnie w maksimum chi Cyg osi─ůga 5m.2 a w minimum 13m.4

Położenie chi Cyg w gwiazdozbiorze Łabędzia (Cygnus) przedstawia poniższa mapka:

Obrazek

Wed┼éug element├│w GCVS (Mo = 2442140, P = 408.05) b─Ödzie to E = 32 maksimum, kt├│re powinno wyst─ůpi─ç w JD = 2455198 (01-01-2010). Bior─ůc jednak pod uwag─Ö fakt, ┼╝e ostatnie maksima wyst─ůpi┼éy oko┼éo 3 tygodnie wcze┼Ťniej ni┼╝ obliczone to bie┼╝─ůce maksimum mo┼╝e wyst─ůpi─ç ju┼╝ oko┼éo 10 grudnia. Kiedy faktycznie wyst─ůpi to rozstrzygn─ů obserwacje.

W naszej bazie SOGZ-PTMA mamy ponad 3000 obserwacji tej mirydy pocz─ůwszy od 1976 roku.

A oto nasze obserwacje z ostatnich 5 lat:

Obrazek

A to jest link do mapki AAVSO z gwiazdami por├│wnania dla chi Cyg w pobli┼╝u maksimum.

Zach─Öcam do w┼é─ůczenia si─Ö do obserwacji. :)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 21 listopada 2009, 21:02 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 4 listopada 2009, 20:05
W ko┼äcu poprawi┼éa si─Ö pogoda. Wprawdzie szybko wyp─Ödzi┼éa mnie do domu niesamowita mg┼éa, ale na to i owo uda┼éo mi si─Ö zerkn─ů─ç. Chi Cygni oceni┼éem na 7.1 mag, a R Draconis na 8.2 mag, chocia┼╝ akurat ta ocena nie jest zbyt pewna. Niestety lornetk─ů nie uda┼éo mi si─Ö zauwa┼╝y─ç V Cas, a to oznacza, ┼╝e ju┼╝ jest wyra┼║nie s┼éabsza ni┼╝ 9.0.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 2 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: