Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 15:33

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ekspedycja na zakrycie planetoidalne - 978 Aidamina
PostNapisane: czwartek, 22 maja 2014, 01:11 
Offline
Nowy na forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 maja 2014, 23:23
Posty: 2
1 czerwca 2014 o godzinie 1:34 czasu lokalnego (UTC+2) dojdzie w Polsce do bardzo ciekawego i obiecującego zakrycia planetoidalnego.

Planetoida 978 Aidamina zakryje gwiazdę TYC 0452-00554-1 (UCAC4-465-084122)

Zjawisko jest obiecujące gdyż pas zakrycia ma szerokość prawie 100 km. Według Occult Watcher'a czas zakrycia to ok 7,5 sekundy. Zakrywana gwiazda jest dość słaba 11,5 mag ale przy użyciu kamery videoCCD (Mintron, Watec) oraz 20cm Newtona potencjalne zakrycie jest do zarejestrowania (przewidywany spadek jasności 2,8 mag). Ponieważ do zakrycia dojdzie w nocy z soboty na niedzielę więc postanowiłem zorganizować w sobotę wyprawę w pas zakrycia, którego środek przechodzi przez: Terespol, Brańsk koło Bielska Podlaskiego, Szlasy-Lipno przy drodze E67 , Łomżę, Pisz, Mrągowo,Bartoszyce. Ja się rozstawię z teleskopem w okolicy trasy E67 w centrum pasa.

Będę jechał z Warszawy. Wyjazd planuję w sobotę ok. 21 tak, żeby na miejcu być jakieś 2 godziny przed zakryciem. Potrzeba trochę czasu na znalezienie spokojnego miejsca do obserwacji, rozstawienia sprzętu, ustawienia na właściwą gwiazdę i poskręcania kabelków. Warunkiem wyjazdu jest oczywiście dobra pogoda :)

Jeśli jesteście chętni na wspólną wyprawę to piszcie - w grupie zawsze raźniej i weselej. Niestety mam mały samochód i mogę jedynie zabrać 2 osoby plus cały sprzęt do rejestracji jaki mam ale jak dysponujecie własnym autem (i ewentualnie sprzętem do obserwacji) to można zwielokrotnić liczbę obserwatorów.

Ponieważ zjawisko nie będzie widoczne w Europie zachodniej, gdzie jest bardzo dużo stacji obserwacyjnych to jest szansa, że będziemy jedynymi, którzy będą mieli pozytywną obserwację.

Dołączam diagramy dotyczące tej obserwacji od Jana Manka i Edwina Goffina

Piotr Badowski

Załącznik:
0531_978_32547_MapE.gif
0531_978_32547_MapE.gif [ 76.64 KiB | Przeglądane 5197 razy ]


Załącznik:
a14_05070 Manek.gif
a14_05070 Manek.gif [ 29.13 KiB | Przeglądane 5197 razy ]


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Ekspedycja na zakrycie planetoidalne - 978 Aidamina
PostNapisane: czwartek, 22 maja 2014, 12:55 
Offline
Nowy na forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 maja 2014, 23:23
Posty: 2
Dołączam jeszcze mapkę z pasem zakrycia dla Polski (z programu Occult Watcher). Wybieram się gdzieś w okolicę pasa zakrycia (zielona liniia). Niebieskie linie to teoretyczna granica pasa zakrycia.

Załącznik:
Nowy-2.JPG
Nowy-2.JPG [ 377.07 KiB | Przeglądane 5183 razy ]


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL