Teraz jest wtorek, 7 kwietnia 2020, 05:45

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Filtry w fotografii
PostNapisane: pi─ůtek, 8 lutego 2013, 19:42 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Jurku, a co s─ůdzisz o filtrach o zmiennym stopniu transmisji. NDx2 do NDx400 (redukcja ┼Ťwiat┼éa od 1 do 8 dzia┼éek przys┼éony).

np.
http://allegro.pl/filtr-szary-ndx2-ndx4 ... 72857.html
http://allegro.pl/fader-regulowany-filt ... 63738.html
http://allegro.pl/filtr-szary-o-zmienne ... 93877.html

Za┼é─ůczniki:
lcw_fader_nd2-nd400_mk2_2.jpg
lcw_fader_nd2-nd400_mk2_2.jpg [ 21.31 KiB | Przegl─ůdane 2569 razy ]

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 8 lutego 2013, 20:42 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Jerzy Krug napisał(a):
Mimo up┼éywu kilku tygodni, ci─ůgle analizuj─Ö zdj─Öcia z Norwegii i "konia z rz─Ödem" temu, kt├│ry wyja┼Ťni wszystkie przyczyny zdumiewaj─ůcej nieostro┼Ťci zdj─Ö─ç. Kilka powod├│w domniema┼éem ale czy wszystkie?
Je┼Ťli co┼Ť wymy┼Ťlicie to dajcie zna─ç.

Te┼╝ si─Ö nad tym zastanawiam. I nad punktowymi gwiazdami otoczonymi halo co u niekt├│rych ;) . A ju┼╝ my┼Ťla┼éem ┼╝e z┼éapa┼éem mgie┼éki w Plejadach :) .

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 8 lutego 2013, 22:08 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Adam Skrzypek napisał(a):
Jerzy Krug napisał(a):
Mimo up┼éywu kilku tygodni, ci─ůgle analizuj─Ö zdj─Öcia z Norwegii i "konia z rz─Ödem" temu, kt├│ry wyja┼Ťni wszystkie przyczyny zdumiewaj─ůcej nieostro┼Ťci zdj─Ö─ç. Kilka powod├│w domniema┼éem ale czy wszystkie?
Je┼Ťli co┼Ť wymy┼Ťlicie to dajcie zna─ç.

Te┼╝ si─Ö nad tym zastanawiam. I nad punktowymi gwiazdami otoczonymi halo co u niekt├│rych ;) . A ju┼╝ my┼Ťla┼éem ┼╝e z┼éapa┼éem mgie┼éki w Plejadach :) .

Trz─Ö┼Ťli┼Ťcie si─Ö z zimna to halo powsta┼éo jako wypadkowa drga┼ä i przypadkowego kr├│tkiego na┼Ťwietlania pikseli woko┼éo, a ┼╝e g┼é├│wna wi─ůzka i ┼Ťrednia wypad┼éa w centrum to gwiazdy zdaj─ů sie byc punktowe :P .. to taka naukowa teoria :mrgreen:

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 8 lutego 2013, 22:16 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 12 stycznia 2013, 13:56
Chętnie sprawdziłbym te filtry, bardzo przydatne ale bez założenia na obiektyw nie wierzę nikomu.
Sprawa zdj─Ö─ç w Tromso ma kilka przyczyn, tak dramatycznie z┼éych zdj─Ö─ç z mojego Nikona nie widzia┼éem. Jedyny wyj─ůtek to dom i ulica przy Burger Kingu. Zdj─Öcia z mostu jak z idiot kamery, nawet niedzielne przedpo┼éudnie w s┼éo┼äcu te┼╝ s┼éabe.
A wi─Öc przy ma┼éych odleg┼éo┼Ťciach dobrze a przy du┼╝ych co si─Ö zdarzy┼éo? Podejrzewam du┼╝─ů ilo┼Ť─ç py┼ék├│w lodowych w powietrzu przed i po ┼Ťnie┼╝ycy oraz w┼éa┼Ťnie wp┼éyw ultrafioletu. W trakcie focenia zorzy te┼╝ mam dwa niewyja┼Ťnione przypadki UFO a co lepsze to samo zauwa┼╝y┼éem u Olka. Nie wiem jak u innych bo nie widzia┼éem zdj─Ö─ç.
Kwestia obw├│dek wok├│┼é gwiazd robionych Samyangiem mog─Ö t┼éumaczy─ç kondensacj─ů pary wodej w obiektywie, w nikkorach tego nie mam. Przecie┼╝ ten 14mm Samyang to ca┼ékiem dobry obiektyw, specjalnie po┼Ťwi─Öci┼éem niedziel─Ö na robieniu nim zdj─Ö─ç. Wysz┼éy bardzo dobrze, na gwiazdach testowa┼éem wcze┼Ťniej i te┼╝ by┼éo dobrze. Rozwa┼╝am jeszcze inne okoliczno┼Ťci ale musz─Ö si─Ö upewni─ç, bo jak fama p├│jdzie w net, to b─Ödzie katastrofa.
Wracaj─ůc do UV-ki to rzeczywi┼Ťcie trudno stwierdzi─ç r├│┼╝nic─Ö z za┼éo┼╝onym filtrem i bez niego tak ad hoc ale nagle pojawiaj─ů si─Ö warunki, kt├│re pogarszaj─ů zdj─Öcie. To jak z zorz─ů, pojawia si─Ö i znika, nadchodzi dziura ozonowa i mamy pecha, nale┼╝a┼éoby robi─ç bez przerwy zdj─Öcia z UV i bez niego a┼╝eby m├│c por├│wna─ç i ja to zrobi┼éem dla ┼Ťredniego formatu dawno temu i ca┼ékiem niedawno D800-tk─ů. Czasami r├│┼╝nice pokazuj─ů si─Ö tylko na kraw─Ödziach a czasami na ca┼éym obrazie.
Na wczasach poka┼╝─Ö Wam kilka sztuczek ustawiania ostro┼Ťci i poznania w┼éa┼Ťciwo┼Ťci obiektywu, przekonacie si─Ö, ┼╝e to bardzo przydatne. Pozdrawiam Adasia, ostatnio widzianego z Aleksandrem na mo┼Ťcie w Tromso.

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 8 lutego 2013, 23:14 
Administrator
Administrator

Jerzy Krug napisał(a):
Na wczasach poka┼╝─Ö Wam kilka sztuczek ustawiania ostro┼Ťci i poznania w┼éa┼Ťciwo┼Ťci obiektywu, przekonacie si─Ö, ┼╝e to bardzo przydatne.
Pisze si─Ö na to.
Rezerwuje miejsce Jurku!

tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2013, 01:11 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
W Norwegii w nocy stosowa┼éem tylko obiektywy bez UV: 14 mm i 8 mmm. Ale w dzie┼ä 18-105 mm z UV. Sam si─Ö zastanawiam nad jako┼Ťci─ů. Ch─Ötnie podyskutuj─Ö i zg┼éaszam si─Ö na warsztaty.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2013, 12:50 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 16 lutego 2010, 16:43
Zawsze wybieraj─ůc filtr kierowa┼éem si─Ö mark─ů producenta i tyle. Wi─Öc Cokin jako tw├│rca systemy wydawa┼é si─Ö jak najbardziej OK. A tu prosz─Ö! Uwaga o materiale z jakiego filtr jest wykonany wydaje si─Ö by─ç i jest ca┼ékiem logiczna.
Bardzo ciekaw jestem oceny zdj─Ö─ç i poszukiwania przyczyn ich niedoskona┼éo┼Ťci w praktyce, jak i tego jak ocenia─ç obiektywy. Oj zapowiada si─Ö to wszystko bardzo ciekawie!. Prosz─Ö i o mnie pami─Öta─ç.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2013, 13:04 
Administrator
Administrator

W drugim tygodniu pobytu w Bieszczadach robimy wi─Öc warsztaty fotograficzne.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 11 wrze┼Ťnia 2013, 19:24 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 10 wrze┼Ťnia 2013, 20:19
Bardzo przydatna i ciekawa notka na temat filtr├│w. Nie ukrywam ┼╝e o niekt├│rych nie s┼éysza┼éem. Lubi─Ö takie w─ůtki, bo jest tu praktycznie wszystko i nie musze si─Ö tu┼éa─ç po internecie :D

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: