Teraz jest pi─ůtek, 3 kwietnia 2020, 00:15

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Klub posiadaczy Nikona
PostNapisane: pi─ůtek, 1 czerwca 2012, 10:09 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Jako ┼╝e w s─ůsiednim w─ůtku dotycz─ůcym wyboru lustrzanki wspomniano o "Klubie posiadaczy Nikona", niniejszym chcia┼ébym tu na forum taki klub otworzy─ç i zaprosi─ç forumowych posiadaczy aparat├│w marki Nikon o wyj┼Ťcie z ukrycia i pochwalenie si─Ö swoim sprz─Ötem. Piszcie jakie aparaty posiadacie, z jakimi obiektywami pracujecie, co Wam si─Ö w nich podoba a co nie. Ka┼╝da informacja b─Ödzie mile widziana - np. czy pracujecie z NEF-ami (nikonowskimi RAW-ami) i czym je wywo┼éujecie.

┼╗eby by┼éo jasne - nie chodzi mi o wywo┼éanie kolejnej ┼Ťwi─Ötej wojny pomi─Ödzy systemami C i N ani o udowadnianie, kt├│ry z nich jest lepszy. Chodzi o wra┼╝enia z u┼╝ytkowania Waszych Nikon├│w. Zapraszam zatem do pisania :) .

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Klub posiadaczy Nikona
PostNapisane: pi─ůtek, 1 czerwca 2012, 13:53 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
KPN,KPC...tylko czeka─ç na wysyp foto-klub├│w :mrgreen:

Ostatnio o nowo┼Ťciach rozprawiali┼Ťcie...
nie mam si─Ö czym pochwali─ç bo posiadam jedynie zabytki Nikona (od 2008):

1. body D80
2. lampa SB-600
3. obiektyw AF-S DX Zoom-NIKKOR 55-200mm f/4-5.6G ED
4. obiektyw AF-S DX VR NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G
5. obiektyw AF NIKKOR 20mm f/2.8D

Zdj─Öcia w 99,5% robione w formacie NEF co skutkuje duuuu┼╝ymi op├│┼║nieniami wyj┼Ťcia na ┼Ťwiat efekt├│w np. jpg :twisted:
Podobnie w 99,5% przypadk├│w nastawienia trybu M.
Oczywi┼Ťcie elektronika szumi przy wi─Ökszych warto┼Ťciach ISO wi─Öc w nocy za wiele nie osi─ůgn─Ö.
W pozostałych warunkach jest jak jest, raz lepiej - raz gorzej, co doskonale widać na zdjęciach...
Wszystko zależy od formy tripletu głowa-oko-ręka fotografa.

pomy┼Ťlno┼Ťci fotografom i obiektom ich pasji...

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 1 czerwca 2012, 22:28 
Administrator
Administrator

Przyjrza┼éem si─Ö D80 i wygl─ůda to na ca┼ékiem solidn─ů maszyn─Ö, w 2008r. by┼éo to zapewne nie lada co :) .

Przy okazji - dzi┼Ť wieczorem bawi┼éem si─Ö trialow─ů wersj─ů Nikon Capture NX2 i pr├│bowa┼éem uratowa─ç przepalone niebo na jednej z fotek ze Zwardonia (fotka robiona pod s┼éo┼äce). W zasadzie trzy klikni─Öcia myszk─ů i si─Ö uda┼éo (dzi─Öki Color Control Point), co prawda nieco landszaftowato ale jest:

Za┼é─ůczniki:
Komentarz: Przed
DSC_0028.JPG
DSC_0028.JPG [ 242.95 KiB | Przegl─ůdane 4795 razy ]
Komentarz: Po
Zwardoń 016.jpg
Zwardo┼ä 016.jpg [ 237.09 KiB | Przegl─ůdane 4795 razy ]

G├│ra

PostNapisane: sobota, 2 czerwca 2012, 00:15 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Nikon D80 ma matryc─Ö CCD. I mo┼╝e to jest pow├│d szum├│w.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 6 czerwca 2012, 13:07 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Hehe Adamie ja to nie mam co wychodzić z ukrycia bo ja się nigdy nie chowałem i już od dawna w naszych kręgach byłem tym "niepoprawnym politycznie" :)

Ale do rzeczy z Nikonami generalnie do czynienia mia┼éem dwoma. D60 i tu tylko po kr├│tce fajna maszynka dla ma┼éo wymagaj─ůcych na pocz─ůtek z lustrzank─ů. Mnie niestety do┼Ť─ç szybko zacz─Ö┼éo w nim brakowa─ç kilku funkcji w tym np Live View.

Obecnie latam głównie z Nikonem D5000 i tu niektórych zaskoczę bo przy moim doborze wygrał on z D90 Czemu ? Ano bo D5000 to low endowa odchudzona wersja d90 a mnie bardziej zamiast dodakowych przycisków na obudowie i małego dodatkowego lcd z ustawieniami potrzebny był odchylany ekran główny.
Czy jestem zadowolony z tego sprz─Ötu ? Raczej tak cho─ç zn├│w zaczyna mi paru rzeczy brakowa─ç i par─Ö rzeczy doskwiera.

Po kolei na plus obrotowy ekran LCD, Live View, mozliwo┼Ť─ç k─Öcenia film├│w, do┼Ť─ç bogate oprogramowanie w aparacie (m in time laps , redukcja szum├│w d┼éugiej ekspozycji i/lub wysokiej czu┼éo┼Ťci, bracketing pod HDR-y etc itp, fajnie le┼╝y w d┼éoni no i czuj─Ö si─Ö ┼╝e co┼Ť si─Ö trzyma, opcja opoznienia ekspozycji czyli co┼Ť co nazywa sie tez wst─Öpnym uniesieniem lustra ... przydatne bo najpierw klapie lustro a chwile potem migawka dopiero :)

Ciemna strona mocy ? Zawiasy od LCD mocowane na dole co straszliwie przeszkadza kiedy aparat jest na statywie/monta┼╝u. Live View pokazuje obraz z ustawie┼ä jakie by┼éy w momencie jego w┼é─ůczania i nie reaguje na zmiany np przes┼éony czyli to co wida─ç poza wykadrowaniem nie musi by─ç tym co uzyskamy na zdjeciu,konieczno┼Ť─ç manualnego ustawiania ostro┼Ťci przy k─Öceniu film├│w, atomatyczny balans bieli hmm ten mam czasem wra┼╝enie ┼╝e zachowuje si─Ö losowo czyli powtarzalno┼Ť─ç kiepska lepiej ustawia─ç samemu. Strasznie brakuje mi mo┼╝liwo┼Ťci i kombinuj─Ö jak mo┼╝na na tym uzyska─ç podgl─ůd na┼Ťwietlanej klatki i tu si─Ö k┼éania niedosyt oprogramowania zewn─Ötrznego do tych aparat├│w, boli mnie te┼╝,┼╝e bez zewn─Ötrznego pilota nie da si─Ö ustawia─ç czas├│w d┼éu┼╝szych ni┼╝ 30 sek ... tzn oczywi┼Ťcie jest Bulb no ale wtedy trzeba ze stoperem siedzie─ç

Moje odczucia s─ů takie ┼╝e na chwil─Ö obecn─ů nie czuj─Ö potrzeby wymiany sprz─Ötu ale gdybym nadal nie wygra┼é w lotto a mia┼é kupowa─ç teraz to nie kupi┼ébym pewnie D5000 nawet z drugiej reki a zbiera┼é sk┼éada┼é i po┼╝ycza┼é na liftingowana wersj─Ö 5100 bo poprawili tam troch─Ö ale to ju┼╝ niech opowie kto┼Ť kto to ma na stanie :P

Obiektywy hmmm kitowy nikkor 18-55 mm kitowiec jak kitowiec robi zdjecia i jest fajnie mnie szybko brakło poweru i
dosz┼éa sigma 70-300 APO hehe znany i lubiany obiektyw i faktycznie spisuje si─Ö ca┼ékiem nie┼║le z tym aparatem tylko .... ten brak redukcji wstrzas├│w dobija podobnie jak mega g┼éo┼Ťny silnik autofocusa. Z tym kompletem bryka┼éem do┼Ťc d┼éugo a┼╝ znudzi┼éo mi si─Ö ci─ůg┼ée przek┼éadanie obiektyw├│w bo tu bym zrobi┼é jaki┼Ť szeroki plan a tu odrazu zbli┼╝enie czego┼Ť ciekawszego i dokupi┼éem SIGME 18-250 ... No i wreszcie fajny szeroki zakres ze stabilizacja obrazu. Dop├│ki nie us┼éysza┼éem jak chodzi silnik HSM w tym obiektywie to s─ůdzi┼éem ze ten diesel z APO to normalka :) Niestety trzeba uwa┼╝a─ç z doborem obiektyw├│w sigmy do Nikona bo ta np okaza┼éa si─Ö byc dla niego za gruba i albo trzeba u┼╝ywa─ç zewn─Ötrznej lampy b┼éyskowej albo przyzwyczai─ç sie do ciemnych p├│┼éksie┼╝yc├│w na dole zdj─Öcia robionego z lamp─ů wbudowan─ů.

Co do fotek to zawsze robie w NEF-ach ( chyba ┼╝e ktos wymy┼Ťla konkursy w JPG-ach :P ) a p├│┼║niej bawi─Ö si┼╝ z nimi w ViewNX 2

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 6 czerwca 2012, 15:01 
Administrator
Administrator

Tomasz Famulski napisał(a):
..gdybym nadal nie wygra┼é w lotto a mia┼é kupowa─ç teraz to nie kupi┼ébym pewnie D5000 nawet z drugiej reki a zbiera┼é sk┼éada┼é i po┼╝ycza┼é na liftingowana wersj─Ö 5100 bo poprawili tam troch─Ö ale to ju┼╝ niech opowie kto┼Ť kto to ma na stanie :P

Dzi─Öki Tomek!
D5100 te┼╝ jest na forum, nawet par─Ö :) .
Zapraszam zatem do pisania.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 6 czerwca 2012, 19:55 
Administrator
Administrator

I jeszcze jeden przyk┼éad zabawy z nikonowskim programem Capture NX 2. Tym razem ┼Ťciemnione niebo za pomoc─ů Color Control Point i dodatkowo wyretuszowane przewody elektryczne narz─Ödziem Auto Retouch Brush.
Po co to pisz─Ö skoro mo┼╝na to zrobi─ç i w innych programach graficznych? Ano dlatego, ┼╝e robi si─Ö to bardzo prosto i intuicyjnie, przewody energetyczne po prostu "gumujemy" gumk─ů i tyle.
Szkoda jedynie że trialowa wersja Capture NX 2 działa 60 dni, wersja komercyjna to wydatek niestety około 700 zł. No ale każdy dobry soft do grafiki trochę kosztuje. W darmowym View NX 2 takich cudów nie ma.

Za┼é─ůczniki:
Komentarz: Przed
DSC_0126.JPG
DSC_0126.JPG [ 327.33 KiB | Przegl─ůdane 4713 razy ]
Komentarz: Po
Zwardoń 097.jpg
Zwardo┼ä 097.jpg [ 317.89 KiB | Przegl─ůdane 4713 razy ]

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 czerwca 2012, 09:28 
Moderator globalny
Moderator globalny

Ja jestem ju┼╝ posiadaczem D5100 i jestem bardzo zadowolony. Na razie ucz─Ö si─Ö pos┼éugiwania lustrzank─ů na nowo. Powoli wchodz─Ö w fotki w ustawieniach manualnych. Jeszcze nie wszystkie wychodz─ů przyzwoicie ale praktyka czyni mistrza. Troch─Ö wkurza autofocus z wielopolowym pomiarem odleg┼éo┼Ťci bo cz─Östo zmierzy jaki┼Ť drobny szczeg├│┼é z boku i na nim wyostrzy.
Potrzeba mi obiektywu do 300 mm.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 czerwca 2012, 09:50 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 11 lipca 2011, 19:35
Pewnie da si─Ö wybra─ç konkretny punkt autofokusa (np. centralny) wtedy b─Ödziesz ┼éapa┼é ostro┼Ť─ç gdzie wycelujesz a nie losowo :)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 czerwca 2012, 10:33 
Moderator globalny
Moderator globalny

jest taka opcja i ju┼╝ przestawi┼éem. Te nawyki z automat├│w s─ů jak druga natura, teraz np. u┼╝ywam tylko wizjera do zdj─Ö─ç, a kiedy┼Ť wydawa┼éo si─Ö to gorszym rozwi─ůzaniem.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 czerwca 2012, 11:55 
Administrator
Administrator

Z autofokusem to fakt, mo┼╝na wybra─ç dowolne pole. Ale szybciej chyba b─Ödzie gdy wybierzemy centralne pole, a potem przyblokujemy osobno ostro┼Ť─ç na wybrany obiekt i osobno ekspozycj─Ö po wykadrowaniu fotki.
Automat w trybie wielopolowym ustawia ostro┼Ť─ç na najbli┼╝szy obiekt.

Co do wizjera to tylko tak robi─Ö fotki, przyk┼éadaj─ůc aparat do oka lepiej mo┼╝na sobie wyobrazi─ç kadr, widzimy w 3D a nie w 2D jak na wy┼Ťwietlaczu. Jak dla mnie LiveView by mog┼éo nie by─ç, wyj─ůtkiem jest wyostrzanie przy du┼╝ych ogniskowych, wtedy bardzo to pomaga (chocia┼╝by ostrzenie na Ksi─Ö┼╝ycu - przez wizjer nie do zrobienia). Z┼éych nawyk├│w z kompakt├│w nie mia┼éem, kiedy┼Ť du┼╝o si─Ö foci┼éo poczciwym Zenitem 12XP i to by┼éa fajna szko┼éa fotografowania.

Obiektyw do 300mm - tu jak pisa┼éem najta┼äszym rozs─ůdnym wyj┼Ťciem wg mnie jest Nikon Nikkor AF-S DX 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR. Sam si─Ö powa┼╝nie zastanawia┼éem nad jego zakupem przed tranzytem Wenus, niestety z jednego i drugiego nic nie wysz┼éo ;) . Ale pewnie kiedy┼Ť zago┼Ťci w mojej torbie. Do tego Nikon Nikkor AF-S DX 35 mm f/1.8G i mamy fajny uniwersalny zestaw. Obydwa obiektywy s─ů oferowane w rozs─ůdnych cenach w stosunku do ich jako┼Ťci i mo┼╝liwo┼Ťci.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 czerwca 2012, 13:03 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 11 lipca 2011, 19:35
Na LiveView przynajmniej wida─ç to co widzi matryca, wizjer pokrywa 95% kadru. Ja czasem korzystam LV do zdj─Ö─ç krajobrazowych w┼é─ůczaj─ůc linie pomocnicze. No i ostrzenie przy astrofoto wygodniejsze na LV ni┼╝ przez wizjer.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 czerwca 2012, 13:08 
Moderator globalny
Moderator globalny

Musze to przeanalizowa─ç. Popr├│bowa─ç.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 7 czerwca 2012, 13:25 

Olku w D5100 jesli zachowali t─Ö funkcjonalno┼Ť─ç z D5000 powiniene┼Ť ponadto w wizjerze i na Live View m├│c w┼éaczy─ç siatk─Ö wspomagaj─ůc─ů kadrowanie :) A co do autofocusa to fakt jest tam nawet kilka tryb├│w ustawiania ostro┼Ťci i ka┼╝dy przydaje si─Ö przy innej okazji a jeden z nich pozwala na wybranie punktu ostrzenia z r─Öki

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 15 czerwca 2012, 10:13 
Administrator
Administrator

Nikon wprowadział na rynek nowy obiektyw:
Nikkor AF-S DX 18-300 mm f/3.5-5.6G ED VR

Sama krotno┼Ť─ç zoomu, jego waga i rozmiar filtra budz─ů respekt. Ciekawe jak b─Ödzie z jako┼Ťci─ů obrazu i cen─ů ?

Info:
Kod:
http://www.optyczne.pl/4936-nowo┼Ť─ç-Nikkor_AF-S_DX_18-300_mm_f_3.5-5.6G_ED_VR.html

G├│ra

PostNapisane: sobota, 16 czerwca 2012, 08:26 
Moderator globalny
Moderator globalny

ciekawa propozycja, jak b─Ödzie dost─Öpny to musz─Ö pomy┼Ťle─ç.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 16 czerwca 2012, 15:54 
Administrator
Administrator

W "┼Ťwiecie" ma kosztowa─ç pono─ç 999 $, to u nas jak znam ┼╝ycie r├│wnowarto┼Ť─ç 999 ÔéČ.
Zreszt─ů AF-S DX 18-200 jest warty troch─Ö ponad 3000 z┼é, wi─Öc nic dziwnego gdyby ten kosztowa┼é 4000 z┼é.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 20 czerwca 2012, 08:48 
Administrator
Administrator

Tu jeszcze par─Ö informacji o tym szkle:
http://www.swiatobrazu.pl/af-s-dx-nikkor-18-300-mm-f35-56g-ed-vr-rekordowy-hiperzoom-w-ofercie-firmy-nikon-26731.html

Z cen─ů wida─ç trafi┼éem :) .

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 20 czerwca 2012, 22:11 
Moderator globalny
Moderator globalny

Cena troch─Ö mro┼╝─ůca krew w ┼╝y┼éach.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 21 czerwca 2012, 00:28 

"Model ten może się więc stać obiektem westchnień wielu fotoamatorów" ... to ja już wzdycham :) I chyba na tym się skończy bo cena trochę powala

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: