Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 19:39

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: RegiStax do zdjęć plenerowych?
PostNapisane: niedziela, 3 czerwca 2012, 13:23 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Dla niektórych z Was pewnie będzie to fanaberia i udziwnianie, bo dla mnie na pewno tak by było. Wczoraj czekając na lepszą pogodę umożliwiającą mi kontynuację fotografowania Księżyca (nie doczekałem się!), skierowałem obiektyw mojego EDka na tą część miejskiego horyzontu widoczną z balkonu, która zawsze stanowiła dla oka przyjemny akcent kolorystyczny i formą wyróżniała się z urbanistycznej bylejakości - na kopułę miejskiej katedry (z góry deklaruję, że aspektami skakralnymi tej budowli nie będę się zajmował!). Automatyka Lumixa G3, zamontowanego w ognisku głównym, w programie tematycznym "zdjęcia nocą" sugerowała czas naświetlania 1s. Powodowany chęcią zdobycia doświadczeń w tego typu zastosowaniach, naświetliłem trzy kadry z czasami odpowiednio: 1s, 1/2s, 1/3s. Choć to rzecz subiektywna kadr naświetlany przez 1/2s wydał mi się najlepszy z tych trzech - oddający, nie tyle właściwe nasycenie "świateł", co najprzyjemniejszy nastrój na zdjęciu. I byłoby to mało znaczącym aktem analizy fotograficznej, gdyby nie pewna myśl i pojawiające się pytanie. Co by się stało, gdybym do obróbki tego materiału (trzy zdjęcia, różnie naświetlane!) użył Registaxu? Jakie korzyści by wynikły z tego, lub jakie byłoby rozczarowanie? No i proszę. Jakby na to nie patrzeć - efekt zdjęciowy po obróbce okazał się całkowicie "do przyjęcia". Podkreślam, że nie przesadzałem z algorytmem i suwaki pozostawały raczej w swych początkowych położeniach. Skupiłem się najbardziej na zmianach rozpiętości tonalnej. Mnie się podoba zdjęcie finalne. Przedstawiam zdjęcie oryginalne (1/2s), zdjęcie po zestakowaniu w Registaxie trzech klatek i składankę obu zdjęć dla porównania.
Proszę o potraktowanie tego wątku jako przyczynku do wszelkiego rodzaju poszukiwań, tak w sferze technologi jak i praktyki fotograficznej. Nie chodzi tu o zastosowanie od tej pory programu do powszechnych działań. Jest to mój przypadkowy wkład do takich zastosowań, w których standardowe podejście nie daje optymalnych rezultatów.


Załączniki:
Kopuła katedry_RegiStax_50%JPG.jpg
Kopuła katedry_RegiStax_50%JPG.jpg [ 488.46 KiB | Przeglądane 2588 razy ]
Kopuła katedry_50%JPG_org.jpg
Kopuła katedry_50%JPG_org.jpg [ 458.23 KiB | Przeglądane 2588 razy ]
Zestawienie wizualizujące różnice zdjęć.jpg
Zestawienie wizualizujące różnice zdjęć.jpg [ 477.56 KiB | Przeglądane 2664 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: RegiStax do zdjęć plenerowych?
PostNapisane: niedziela, 3 czerwca 2012, 13:52 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
A jednak się da! I to z całkiem dobrym skutkiem. Ciekawe podejście do tematu, rozebrane na czynniki pierwsze. Znowu dzięki Jerzemu dowiedzieliśmy się czegoś ciekawego.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: RegiStax do zdjęć plenerowych?
PostNapisane: niedziela, 3 czerwca 2012, 15:34 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Ja w ten sposób robiłem też zdjęcia z mikroskopów. Działa i to bardzo dobrze, bo i skąd RegiStax ma wiedzieć co przerabia.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: RegiStax do zdjęć plenerowych?
PostNapisane: niedziela, 3 czerwca 2012, 16:03 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Marek Substyk napisał(a):
Ja w ten sposób robiłem też zdjęcia z mikroskopów. Działa i to bardzo dobrze, bo i skąd RegiStax ma wiedzieć co przerabia.


Właśnie! W sytuacjach gdzie pojedyncze zdjęcie wychodzi jak wychodzi, pomimo naszych wysiłków, bo przecież warunków sobie nie wybieramy, to wykonanie kilku, czy kilkunastu fotografii i użycie RegiStaxa może nieco podnieść jakość finalnego zdjęcia. Tam gdzie strona dokumentalna zdjęcia nie jest istotna, poprawa walorów technicznych tegoż może sama w sobie być wartością dodaną.
Z jaką ilością kadrów pracowałeś? Czy różnicowałeś ich parametry?
Ja kiedyś stakowałem film w formacie VGA, ale z niedoświetlonego materiału niewiele dało się wyciągnąć. Tu, zastosowanie pełnej rozdzielczości i zdjęć dobrze naświetlanych (nawet z czasami wielosekundowymi) przynosi lepszy efekt.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL