Teraz jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 11:22

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Nocne Tatry
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2015, 12:05 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 19 stycznia 2010, 20:38
Jako┼Ť tak analizuj─ůc pogod─Ö w okolicach Nowego Roku wygl─ůda┼éo na to ┼╝e 6-7 stycze┼ä b─Ödzie okienko pogodowe co z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů ucieszy┼éo ┼éowc├│w komety Lovejoy, ale mniej innych ┼éowc├│w DS-├│w z powodu mocno ┼Ťwiec─ůcego ┼üysego towarzysza Ziemi.
Co jest przeszkod─ů dla astrofotograf├│w jest dobr─ů wie┼Ťci─ů dla nocnych ┼éaz─Ög├│w. Tym razem propozycja wyjazdu pad┼éa z ust Rafa┼éa Mamoka w Nowy Rok. Oczywi┼Ťcie zamieniaj─ůc dni urlopu ochoczo si─Ö zgodzi┼éem. Tym bardziej ┼╝e spodziewana temperatura mia┼éa oscylowa─ç w okolicy -26 stopni C. Sprawa by┼éa um├│wiona tylko miejsce by┼éo nie ustalone i mieli┼Ťmy wybra─ç Babia G├│ra lub Tatry ;)
W ┼Ťwi─Öto Trzech Kr├│li chwil─Ö po 15 pojawi┼éem si─Ö w Katowicach po Rafa┼éa. Po spakowaniu wszystkich klamot├│w ruszyli┼Ťmy. Po jakiej┼Ť p├│l godzinie jazdy ustalili┼Ťmy ┼╝e jedziemy w Tatry. Wyl─ůdowali┼Ťmy na parkingu w Palenicy Bia┼écza┼äskiej dobrze po 18. Zasta┼éo nas tam du┼╝o ┼Ťniegu i temperatura minus 17 stopni. Kr├│tkie przetasowanie, odpowiedni ubi├│r i ruszyli┼Ťmy w kierunku Morskiego Oka. Po kr├│tkim marszu z czo┼é├│wkami Ksi─Ö┼╝yc zacz─ů┼é tak mocno ÔÇ×┼Ťwieci─çÔÇŁ ┼╝e zrezygnowali┼Ťmy z sztucznego ┼Ťwiat┼éa bazuj─ůc tylko i wy┼é─ůcznie na nim. Otacza┼éa nas prawdziwie zimowa aura z o┼Ťnie┼╝onymi drzewami, zmro┼╝onymi potokami i mocno skrzypi─ůcym ┼Ťniegiem pod nogami. Po dotarciu do schroniska postanowili┼Ťmy si─Ö nieco ogrza─ç przed dalsz─ů w─Ödr├│wk─ů. Spotkali┼Ťmy tam par─Ö m┼éodych ludzi nieco zdziwionych naszym widokiem. Po ma┼éej pogaw─Ödce ruszyli┼Ťmy dalej z my┼Ťl─ů przej┼Ťcia do Doliny Pi─Öciu Staw├│w. Niestety zamkni─Öty szlak niebieski nie bez powodu by┼é zamkni─Öty (┼Ťniegu po pas), a ┼╝├│┼éty przez Szpiglasowy Wierch r├│wnie┼╝ nie dawa┼é zbyt wielkiej szansy na powodzenie naszych zamiar├│w. Wr├│cili┼Ťmy wi─Öc nad Morskie Oko (termometr na schronisku pokazywa┼é minus 22) i zeszli┼Ťmy na zmro┼╝on─ů tafl─Ö jeziora. Okaza┼éo si─Ö ┼╝e spotkali┼Ťmy tam trzech facet├│w z konkurencyjnego forum cykaj─ůcych komet─Ö. Ch┼éopaki z Zakopanego byli nie┼║le przygotowani do astrofotograficznej walki na mrozie i przypuszczam ┼╝e sceneria da┼éa im mo┼╝liwo┼Ť─ç pi─Öknych uj─Ö─ç czego im serdeczne ┼╝ycz─Ö i pozdrawiam jednocze┼Ťnie. My przy┼é─ůczyli┼Ťmy si─Ö do nich ale po jakiej┼Ť p├│┼é godzinie wymi─Ökli┼Ťmy z mrozu i po spakowaniu foto sprz─Ötu ruszyli┼Ťmy dalej przez malowniczo zmro┼╝on─ů tafl─Ö Morskiego Oka. Kolejnym naszym korygowanym na bie┼╝─ůco pomys┼éem by┼éo dostanie si─Ö bli┼╝ej szczytu Rys├│w (oczywi┼Ťcie w ramach rozs─ůdku gdy┼╝ TOPR w┼éa┼Ťnie og┼éosi┼é 3 stopie┼ä zagro┼╝enia lawinowego). Po wdrapaniu si─Ö na Czarny Staw pr├│bowali┼Ťmy walczy─ç dalej. Nied┼éugo okaza┼éo si─Ö dla nas jasne, ┼╝e niestety to b─Ödzie koniec naszych zamiar├│w. Raki, czekany w takich warunkach mo┼╝na jedynie ponosi─ç w plecaku. Jedynie kijki pozwala┼éy nam si─Ö nie wywala─ç. Po kilkudziesi─Öciu metrowej w─Ödr├│wce z plecakami po pas w ┼Ťwie┼╝ym ┼Ťniegu jakiekolwiek pr├│by wchodzenia wy┼╝ej nie mia┼éy najmniejszego sensu. Decyzja zapad┼éa ÔÇô biwakujemy tutaj. Szybkie roz┼éo┼╝enie namiotu, wypakowanie ┼Ťpiwor├│w iÔÇŽ..mo┼╝emy zacz─ů─ç foci─ç :) . Tak szczerze to nie by┼é nasz priorytet a jedynie warto┼Ť─ç dodana do w─Ödr├│wki. Nie wiem ile czasu robili┼Ťmy zdj─Öcia ale zd─ů┼╝yli┼Ťmy nieco zmarzn─ů─ç. Rafa┼é skry┼é si─Ö chwil─Ö wcze┼Ťniej, ja jeszcze pr├│bowa┼éem strzeli─ç co┼Ť d┼éu┼╝sz─ů ogniskow─ů co niezbyt si─Ö udawa┼éo, za to uda┼éo mi si─Ö mocno wyzi─Öbi─ç stopy. Godzina 2.30. Pora spa─ç. Spa─ç to mo┼╝e zbyt ┼éatwe s┼éowo w 25 stopniowym mrozie ale pora odpocz─ů─ç. Do rana jako┼Ť wierc─ůc si─Ö przetrwali┼Ťmy i po 7 zacz─Öli┼Ťmy si─Ö pakowa─ç. S┼éo┼äce o┼Ťwietla┼éo szczyty i by┼éo pi─Öknie. W schronisku sp─Ödzili┼Ťmy par─Ö d┼éu┼╝szych chwil pij─ůc ciep┼ée napoje, a po otwarciu kuchni (a nawet przed jej oficjalnym otwarciem) za pi─Ökny u┼Ťmiech Rafa┼éa Pani zrobi┼éa nam pyszn─ů jajecznic─Ö kt├│ra w takich okoliczno┼Ťciach smakuje wybornie. Potem powolny powr├│t na parking przez nadej┼Ťciem ca┼éej rzeszy turyst├│w ( w du┼╝ej mierze rosyjskoj─Özycznych) i odjazd w stron─Ö dom├│w. Pogoda zgodnie z prognozami si─Ö popsu┼éa. Zdj─Öcia nie s─ů rewelacyjne (pierwsza szybka obr├│bka), ale nie nastawiali┼Ťmy si─Ö na foto. G┼é├│wnym problemem jest jednak zimno. Taki mr├│z powoduje zamarzanie smar├│w w pier┼Ťcieniach obiektyw├│w, a manipulowanie nimi zgrabia┼éymi palcami jest mocnym utrudnieniem. St─ůd te┼╝ problemy z ostro┼Ťci─ů. Z reszt─ů elektronika aparatu te┼╝ mocno g┼éupia┼éa. W ka┼╝dym b─ůd┼║ razie wypad udokumentowany. Na koniec chcia┼éem podzi─Ökowa─ç Rafa┼éowi za fajny wypad i po┼╝yczk─Ö odpowiednich szpej├│w. Do nast─Öpnego :D

Za┼é─ůczniki:
widok na Mi─Öguszowieckie Szczyty + Lovejoy.jpg
widok na Mi─Öguszowieckie Szczyty + Lovejoy.jpg [ 403.05 KiB | Przegl─ůdane 2586 razy ]
samolot.jpg
samolot.jpg [ 444.13 KiB | Przegl─ůdane 2586 razy ]
Rysy kr├│tko.jpg
Rysy kr├│tko.jpg [ 363.13 KiB | Przegl─ůdane 2586 razy ]
Morskie Oko.jpg
Morskie Oko.jpg [ 438.44 KiB | Przegl─ůdane 2586 razy ]
Świt.jpg
┼Üwit.jpg [ 300.57 KiB | Przegl─ůdane 2586 razy ]
Rysy długo.jpg
Rysy d┼éugo.jpg [ 416.03 KiB | Przegl─ůdane 2586 razy ]
focimy.jpg
focimy.jpg [ 605.35 KiB | Przegl─ůdane 2586 razy ]
Hiady.jpg
Hiady.jpg [ 349.86 KiB | Przegl─ůdane 2586 razy ]
foto na biwaku.jpg
foto na biwaku.jpg [ 417.28 KiB | Przegl─ůdane 2586 razy ]
miejsc├│wka.jpg
miejsc├│wka.jpg [ 417.8 KiB | Przegl─ůdane 2586 razy ]

SW 80ED HEQ5
SCOPOS 30, SWA 8,13,22, Super Pl├Âssl 10, 25, Hyperion 5
DO FOREST II 8x42, lidletka 10x50
------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. We┼║ w niej udzia┼é poprzez internet.

Ostatnio edytowano czwartek, 8 stycznia 2015, 12:11 przez Rados┼éaw Zientarski, ┼é─ůcznie edytowano 2 razy
G├│ra

Tytu┼é: Re: nocne Tatry
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2015, 12:09 

Jeszce troszkę czarno-białych...

Za┼é─ůczniki:
Cubryna + Mnich mono.jpg
Cubryna + Mnich mono.jpg [ 326.27 KiB | Przegl─ůdane 2584 razy ]
Morskie Oko mono.jpg
Morskie Oko mono.jpg [ 280.78 KiB | Przegl─ůdane 2584 razy ]
Orion nad Mi─Öguszowieckim Szczytem mono.jpg
Orion nad Mi─Öguszowieckim Szczytem mono.jpg [ 326.88 KiB | Przegl─ůdane 2584 razy ]

SW 80ED HEQ5
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. We┼║ w niej udzia┼é poprzez internet.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2015, 12:43 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Szacun, ja bym się nie odważył.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 9 stycznia 2015, 00:24 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 6 kwietnia 2011, 12:32
Radek w sumie wyczerpał temat.
Wyj┼Ťcie udane, mimo ze "smaki" na pocz─ůtku by┼éy wi─Öksze.
Dorzucam kilka fotek od siebie, chocia┼╝ zdecydowanie ciekawsze s─ů dzie┼éa koleg├│w z s─ůsiedzkiego forum - http://astropolis.pl/topic/43340-gwiazd ... ntry561711 ,przy okazji pozdrawiamy.
I wielkie "dzi─Ökuj─Ö" dla Radka

Za┼é─ůczniki:
tatry9-0290.jpg
tatry9-0290.jpg [ 584.22 KiB | Przegl─ůdane 2516 razy ]
tatry8-0283.jpg
tatry8-0283.jpg [ 559.18 KiB | Przegl─ůdane 2516 razy ]
tatry6 (1 z 1).jpg
tatry6 (1 z 1).jpg [ 561.62 KiB | Przegl─ůdane 2516 razy ]
tatry4 (1 z 1).jpg
tatry4 (1 z 1).jpg [ 495.01 KiB | Przegl─ůdane 2516 razy ]
tatry2 (1 z 1).jpg
tatry2 (1 z 1).jpg [ 505.46 KiB | Przegl─ůdane 2516 razy ]

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 9 stycznia 2015, 00:33 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 10 lutego 2013, 19:09
No Panowie dali┼Ťcie czadu,wyprawa niesamowita.Fotki na tafli Morskiego,no oddaj─ů pi─Ökno i trud w┼éo┼╝ony w t─ů eskapad─Ö.Na dzie┼ä dzisiejszy dla mnie ekstremaln─ů.Wielki szacun i podziw,gratuluj─Ö :)

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 9 stycznia 2015, 07:31 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Gratuluj─Ö rewelacyjnych fotek i tak udanej - jak by nie by┼éo - ekstremalnej dla zwyk┼éego szaraczka wyprawy. Ja bym pewnie zamarz┼é na ko┼Ť─ç :mrgreen: , nie m├│wi─ůc o pompce, kt├│ra nie wytrzyma┼éaby takiego zastrzyku adrenaliny :D .

Zdj─Öcia z namiotem powalaj─ů, zreszt─ů ca┼éa reszta r├│wnie┼╝. Gdyby┼Ťcie napisali ┼╝e to Alpy te┼╝ bym uwierzy┼é. Szacun :!:

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 9 stycznia 2015, 08:27 

Dzięki chłopaki. Zapraszamy następnym razem :)

SW 80ED HEQ5

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 9 stycznia 2015, 11:24 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:45
Gratulacje !!! Mam nadziej─Ö, ┼╝e za tydzie┼ä jak pojad─Ö to trafi─ů si─Ö dobre warunki. Zdj─Öcia ┼Ťwietne!

G├│ra

PostNapisane: sobota, 10 stycznia 2015, 05:20 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Radku, Rafale, ja te┼╝ jestem pod mocnym wra┼╝eniem.
Marzyło mi się poranne łażenie na wschód Słońca na Babiej ale ta Wasza noworoczna wyprawa to jeszcze dla mnie ekstremum ;)
Gratuluj─Ö Wam obu wspania┼éych klimatycznych fotek!! By─ç mo┼╝e zdj─Öcia Koleg├│w z s─ůsiedniego forum s─ů ┼Ťwietne jako┼Ťciowo i wyci─ůgni─Öto starannie astro-detale.
Z ca┼éym jednak szacunkiem i uznaniem dla naszych Koleg├│w, Wasze szerokie kadry na kt├│rych skomponowano ca┼ée gwiazdozbiory, czy dramaturgi─Ö chwili - bardziej mnie ujmuj─ů!
Wielkie gratuje! Zazdroszcz─Ö ;)

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: