Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 17:30

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wężyk spustowy do aparatu...
PostNapisane: poniedziałek, 11 stycznia 2010, 22:50 
Offline
Ranga: [6]
Ranga: [6]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
Posty: 1633
Lokalizacja: Nowy Sącz
Wiele stron w internecie "przeczesałem" aby znaleźć coś co pozwoli mi wykonywać zdjęcia ze góry zaplanowanym czasem naświetlania (niestety na mój aparat nie ma podobno żadnego oprogramowania, które by to umożliwiało), a jeszcze lepiej całej serii takich zdjęć.

W końcu trafiłem.

Dziś otrzymałem zamówiony w zeszłym tygodniu elektroniczny wężyk spustowy do lustrzanki (w moim przypadku jest nią Sony a350). Urządzenie przyszło jako zwykła paczka pocztowa (taką opcję dostarczenia wybrałem) zapakowane w dużą kopertę wyściełaną folią bąbelkową.
Po wyjęciu z koperty wyglądało to tak:
Załącznik:
pudełeczko.jpg
pudełeczko.jpg [ 129.93 KiB | Przeglądane 3372 razy ]

Sam pilocik jest malutki jak na to co miał sobą reprezentować - długości niewiele większej niż dwie zapałki, wyposażony w przycisk z blokadą do długich czasów, wyświetlacz, przycisk podświetlenia (a jakże), nastawień i startu/stopu pracy, oraz joystick regulacji czasów.
Załącznik:
pilot i wężyk.jpg
pilot i wężyk.jpg [ 240.94 KiB | Przeglądane 3372 razy ]

Załącznik:
zapałka.jpg
zapałka.jpg [ 184.19 KiB | Przeglądane 3372 razy ]

W skład przesyłki wchodziły:
w/w pilot, przewód do podpięcia pod gniazdo pilota w aparacie, bateria oraz przykrywka baterii.
Dodatkowo otrzymałem ściereczkę z mikrofibry do czyszczenia optyki (mała rzecz, a cieszy) i na początek.... o kurnia... brak polskiej instrukcji!
Jednak troszkę przesadziłem z tą "paniką", jak się okazało, programowanie pilota jest czysto intuicyjne, przy drugim podejściu już wiedziałem co i jak. :)
No właśnie.... co i jak?
Nudzę tu jakimiś opisami, a pewnie wszyscy którzy to czytają czekają właśnie na "co i jak?".

Pilot może działać w zasadzie w dwóch trybach:

1. Jako zwykły wężyk spustowy, tzn. na ile zablokujesz przycisk zwalniający migawkę - tyle czasu naświetlasz zdjęcie...
minusy - potrzebny stoper w ręce oraz giętkość w nogach (drgania przy chodzeniu koło telepa).

2. Jako pełny programator czasów ekspozycji, czasów interwałów między zdjęciowych oraz ilości zdjęć w serii, co oczywiście Nas, tygrysków, najbardziej interesuje.

Na próbę postanowiłem zrobić serię 9 zdjęć, każde o czasie ekspozycji 35s (bulb na aparacie) o interwale (czas by aparat zdążył "przemielić" zdjęcie)40s i... zrobiłem pierwszego "zonka", okazało się, że interwał między zdjęciowy powinien być wielkości: 2 x ekspozycja + przynajmniej 1s.(jest to czas między początkiem poprzedniego a następnego zdjęcia), poprawiłem i już wszystko poszło tak jak powinno.
Programator pilota daje możliwość zrobienia serii od 1 do 9999 zdjęć o czasie ekspozycji do 99godz 59min i 59s, z podobnym interwałem, można również ustawić czas po jakim rozpocznie się 1 ekspozycja - również do 99 godz z hakiem. (tylko kto z takich czasów skorzysta? :lol: )

Zalety:
- zwarta , mała konstrukcja
- niezłe wykonanie wizualne
- oszczędność baterii (po kilku minutach bezczynności pilot przechodzi w stan czuwania)
- podwójna funkcja - spust i programator
- możliwość programowania serii ekspozycji długoczasowych
- podświetlenie wyświetlacza
- NIE produkowany w Chinach ;) (choć całkiem niedaleko Chin)

Wady:
- szkoda, że nie radiowy ;)
- brak polskiej instrukcji
- niektóre ekspozycje w serii potrafią naświetlać się o 1s krócej

Cena: 170zł + wysyłka
Czas oczekiwania: 2 dni robocze od wysyłki, 3 od zamówienia (nie allegro).

PS: czekam w tej chwili na odpowiedź czy po zmianie przewodu na do innego aparatu pilot będzie z nimi współpracował.

i jeszcze lista aparatów, zaczerpnięta ze strony dystrybutora, które pilot może obsługiwać:

TYP i01: Dedykowany do aparatów:
- Canon EOS 450D / 400D / 350D / 300D / 1000D / Kiss / Kiss-N / Kiss-X2 / Rebel / Rebel XT / Rebel XSi
- Samsung GX-1S / GX-1L / GX-10 / GX-20

TYP i02: Dedykowany do aparatów:
- Canon EOS 50D / 40D / 30D / 20D / 10D / 5D / D60 / D30 / 1D / 1Ds / 1D MKII / 1Ds MKII / 1D MKIIN / 1D MKIII / 1Ds MKIII / 5D MKII

TYP i03: Dedykowany do apratów:
- NIKON D1 / D1X / D1H / D2X / D2Xs / D2Hs / D3 / D3x / D200 / D300 / D700

TYP i04: Dedykowany do aparatów:
- SONY ALPHA A100 / A200 / A300 / A350 / A700 / A900
- MINOLTA 5D / 7D

_________________
Pozdro - Wojtek
Tel: 693 161 949

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ciężkim" sprzętem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakieś dooperelle.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Wężyk spustowy do aparatu...
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 00:13 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 13:48
Posty: 901
Bardzo ciekawy opis czekamy na testy praktyczne.
Jak sklep ma stronę internetową mógłbyś podać ;)
Powodzenia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wężyk spustowy do aparatu...
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 01:18 
Offline
Ranga: [6]
Ranga: [6]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
Posty: 1633
Lokalizacja: Nowy Sącz
Proszę bardzo:
SkleP
Co do testów praktycznych to trzeba poczekać aż wszyscy kupią już to co mają do kupienia :lol: .

_________________
Pozdro - Wojtek
Tel: 693 161 949

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ciężkim" sprzętem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakieś dooperelle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wężyk spustowy do aparatu...
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 13:10 
Offline
Ranga: [6]
Ranga: [6]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
Posty: 1633
Lokalizacja: Nowy Sącz
Dostałem odpowiedź ze sklepu, że nie sprawdzali czy po podmianie kabelka pilot będzie współpracował z innymi aparatami niż dedykowane. A szkoda, jak by to zadziałało, byłby to wielki plus.
Jeśli kiedyś znajdzie się ryzykant z odpowiednim kabelkiem chętny to przetestować to mamy okazję być pierwszymi ;)

_________________
Pozdro - Wojtek
Tel: 693 161 949

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ciężkim" sprzętem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakieś dooperelle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wężyk spustowy do aparatu...
PostNapisane: wtorek, 19 stycznia 2010, 09:18 
Offline
Ranga: [6]
Ranga: [6]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
Posty: 1633
Lokalizacja: Nowy Sącz
Sprzęcik już po pierwszych testach... wyniki są w miarę zadowalające.
Testy prowadziłem na czterech długościach ekspozycji, każdą z inną ilością liczby klatek.
Co do ilości klatek to nie ma żadnego problemu, robi tyle ile mu się zadaje, troszkę gorzej już jest, jeśli biega o długość otwarcia migawki.
Im dłuższy czas naświetlania wybierałem tym większy błąd się wkradał.
1. dla czasu zadanego 30s wychodziły ekspozycje o długości 29-30s...
2. dla 60s - wszystkie w serii po 58s...
3. dla 80s - 77-78s... ( tu miało być 120s ale pomyłkowo ustawiłem.... 1m20s :lol: )
4. dla 180s - wszystkie po 177s.
Jak widać im dłuższy czas naświetlania zadawałem tym błąd robił się coraz wyższy, zachowując jednak cały czas rozbieżność 1s dla poszczególnych klatek... Na "moje oko" wina pewnie leży w różnym (sic!) taktowaniu zegara wewnętrznego aparatu i programatora. Na przyszłość trzeba będzie pamiętać o drobnej korekcji i wszystko będzie grało. W każdym razie stwierdzam - mimo tych drobnych niedociągnięć - że jest to fajne urządzenie dla osób wykorzystujących do astro foto aparaty cyfrowe lustrzane.

Warunki testu:
temp - od -4 do -7 st. Celsjusza.
wilgotność - 90-100%
przybliżony czas pracy - około 3h

...poważniejsze (i publiczne ;) ) testy w kudłaczach :D

_________________
Pozdro - Wojtek
Tel: 693 161 949

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ciężkim" sprzętem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakieś dooperelle.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL