Kolejnym obiektem z, którym próbowałem się w Stężnicy jest "Pacman" powiem szczerze ,że w teleskopie widziałem go poraz pierwszy właśnie podczas astrowczasów, i muszę przyznać, że na fotce robi na mnie dużo większe wrażenie
NGC 281 jest klasycznym obszarem H II,oświetlonym przez swoje potomstwo młodych gwiazd. Widoczna struktura, umiejscowiona w spiralnym ramieniu Perseusza, należącym do naszej Galaktyki, rozciąga się na około 60 lat świetlnych. Obłok molekularny, z którego powstała mgławica emisyjna, był przez ostatnie parę milionów lat zajęty formowaniem młodych masywnych gwiazd w centralnej gromadzie IC 1590. IC 1590, źródło energii dla mgławicy, jest doskonałym przykładem młodej otwartej gromady, obfitującej w nowo narodzone gwiazdy, co wskazuje na zachodzące procesy tworzenia się gwiazd.
Na tle mgławicy widocznych jest kilka zwartych ciemnych struktur, znanych jako globule Boka. Po raz pierwszy opisał je astronom Bart Bok w latach 40-stych XX wieku. Są to małe ciemne obłoki gazu i pyłu, często znajdowane w obszarach H II. Obserwacje podczerwone w latach 90tych zaowocowały odkryciem protogwiazd w obrębie tych gęstych globuli. Potwierdziło to hipotezę Boka o tym, że są one kokonami, w których rodzą się gwiazdy. Największa globula Boka w mgławicy Pacman ma średnicę około 2,6 lat świetlnych.
źródło: "NIEBO" Roberta Gendlera
Wiem, że fotce trochę brakuje szczególnie gwiazdom w centrum mgławicy, lae nad tym jeszcze popracuję, przekonałem się też , że dużo lepsze efekty można osiągnąć stackując materiał w maximie niż w DSS i tego teraz będę sie trzymał.
7x900s. bin1, -2stopnie.
_________________
Moje Fotkitel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail:
grzegorzczerneckiastro@interia.plTS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing