Teraz jest sobota, 29 lutego 2020, 15:49

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Problem ze sfotografowaniem naszej dziennej gwiazdy
PostNapisane: pi─ůtek, 6 lipca 2012, 22:02 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 8 marca 2012, 18:01
Nie wiem jedynie czy w tym dziale mogę zadać pytanie. Otóż kiedy chciałem sfotografować słońce, po wyostrzeniu obrazu cały czas widoczna była obstrukcja. Nie rozumiem tylko dlaczego? Była to projekcja afokalna z okularem 33mm SWAN i teleskopem systemu Newtona, Sky-watcher 150/750. Po prostu plamy były widoczne ostro i brzegi słońca również, a tu wielka plama na słońcu, sami wiecie od czego. Czemu się tak dzieje i co mam zrobić, aby się tego pozbyć, bo kombinowałem na różne sposoby.

G├│ra

Tytu┼é: Re: Problem ze sfotografowaniem naszej dziennej gwiazdy.
PostNapisane: pi─ůtek, 6 lipca 2012, 22:30 
Ranga: [5]
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Wydaje mi si─Ö Filip, ┼╝e problemem jest zbyt du┼╝a odleg┼éo┼Ť─ç mi─Ödzy soczewkami okularu i obiektywu aparatu. Praktyka m├│wi, ┼╝e powinna by─ç najmniejsza, na ile tylko pozwala konstrukcja obu element├│w optycznych. Wi─Öksze oddalenie spowoduje to ┼╝e obraz b─Ödzie przypomina┼é ┼║renic─Ö wyj┼Ťciow─ů (je┼Ťli spojrzysz z pewnej odleg┼éo┼Ťci, oko┼éo 20 cm, w okular teleskopu, zobaczysz obraz obiektywu teleskopu z ciemnym kr─ů┼╝kiem zwierciad┼éa wt├│rnego po┼Ťrodku. Czyli teoretycznie - kr─ů┼╝ek ┼║renicy wyj┼Ťciowej powinien wypada─ç wewn─ůtrz cz─Ö┼Ťci optycznej obiektywu aparatu.
Og├│lnie rzecz ujmuj─ůc, to sta┼éy problem techniki projekcji afokalnej - ka┼╝da inna jest od tego wolna. Tylko eksperymentuj─ůc ocenisz czy jest mo┼╝liwe uzyskanie takich wzajemnych ustawie┼ä, aby wada taka nie wyst─ůpi┼éa. Czasem wymaga to zmiany okularu na inny. Ja przez pewien czas u┼╝ywa┼éem okularu LET 28mm b─Öd─ůcego na wyposa┼╝eniu standardowym teleskop├│w SW (sam go modyfikowa┼éem, dorabiaj─ůc odpowiednie z┼é─ůcze gwintowe). Z moim kompaktem dzia┼éa┼é bardzo dobrze, lepiej ni┼╝ Baaderowski Hiperion - nie jest to antyreklama Hiperiona, tylko ocena konfiguracji zestawu optycznego w projekcji za okularem.

G├│ra

Tytu┼é: Re: Problem ze sfotografowaniem naszej dziennej gwiazdy
PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 10:27 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Filip, spr├│buj zastosowa─ç kr├│tszy okular (co┼Ť ko┼éo 25 mm). Mia┼éem ten sam problem jak chcia┼éem fotografowa─ç S┼éoneczko metod─ů projekcji afokalnej przez Synt─Ö 6" (150/1200) z okularem SWAN 40mm. Przy 33mm by┼éo ju┼╝ troch─Ö lepiej, natomiast przy 25mm czarny kr─ů┼╝ek na ┼Ťrodku pola widzenia praktycznie by┼é ju┼╝ niewidoczny.

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 5 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: