Teraz jest wtorek, 18 lutego 2020, 00:30

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: S┼éo┼äce - CaK, Ha, WL
PostNapisane: poniedzia┼éek, 20 sierpnia 2012, 18:38 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 31 sierpnia 2009, 12:16
S┼éo┼äce z 20 sierpnia w linii wapnia K, linii wodoru oraz ┼Ťwietle bia┼éym.

Za┼é─ůczniki:
2012_08_20_cak_ha_wl_rezise_resize.jpg
2012_08_20_cak_ha_wl_rezise_resize.jpg [ 310.46 KiB | Przegl─ůdane 2657 razy ]

"Pi─Ökny jest zaw├│d cz┼éowieka, wdzi─Öczne jest zami┼éowanie amatora astronomii, kt├│ry tylko wtedy r─ůczo zabiera si─Ö do swego mi┼éego zaj─Öcia, gdy S┼éo┼äce ┼Ťwieci."
Antoni Barbacki
G├│ra

Tytu┼é: Re: S┼éo┼äce - CaK, Ha, WL
PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 17:30 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Gratuluj─Ö Pawe┼é urzeczywistnienia tego "wielospektralnego" w─ůtku. Przyjemne i bardzo kompleksowe zestawienie, kt├│remu b─Ödzie bardzo trudno dor├│wna─ç innym. St─ůd nie b─Ödziesz chyba mia┼é tu ┼╝adnej konkurencji? Mo┼╝e tylko drobny defekt - obraz ┼Ťwietle ci─ůg┼éym jest troch─Ö ma┼éo wyrazisty..., pewnie jako wynik stosowania ma┼éo wyrafinowanego instrumentu. Nie ma to jednak wi─Ökszego znaczenia w bardzo pozytywnym odbiorze ca┼éo┼Ťci projektu. Pomimo u┼Ťwiadomienia sobie faktu olbrzymiej czasoch┼éonno┼Ťci takiego zestawienia, egoistyczna forma mojego oczekiwania co do dalszych odcink├│w tego w─ůtku jest chyba oczywista i mo┼╝e b─Ödzie dla Ciebie zachet─ů do kontynuacji (ju┼╝ boj─Ö si─Ö doda─ç: jak najcz─Ö┼Ťciej :!: :lol:). Pozdrawiam i dzi─Ökuj─Ö za hedonistyczny aspekt do┼Ťwiadczania ogl─ůdania S┼éo┼äca tak "wszechstronnie".

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 20:00 

Chyba najd┼éu┼╝ej siedzia┼éem przy powy┼╝szym zestawieniu. Wiem, ┼╝e efekt├│w a┼╝ tak bardzo nie wida─ç, bowiem S┼éo┼äce nie by┼éo jako┼Ť spektakularnie aktywne. My┼Ťl─Ö, ┼╝e jeszcze kiedy┼Ť pokusz─Ö si─Ö o podobne zestawienie, ale przy wi─Ökszej aktywno┼Ťci S┼éo┼äca.
Ostatni obraz tarczy S┼éo┼äca r├│wnie┼╝ mi si─Ö nie podoba. Mam problem z ostro┼Ťci─ů u┼╝ywaj─ůc filtra Solar Continuum. Szczerze - nie poprawia on ani ostro┼Ťci, ani kontrastu. Inaczej jest z CaK, obraz si─Ö stabilniejszy, granulacja widoczna jak na d┼éoni oraz pochodnie widoczne na ca┼éej tarczy.
Jeszcze b─Öd─Ö pr├│bowa┼é z innymi ustawieniami sprz─Ötowymi zastosowa─ç filtr Solar Continuum, ale p├│ki co, przysz┼éym obserwatorom i astrofotografom S┼éo┼äca m├│wi─Ö - nie id┼║cie t─ů drog─ů!

"Pi─Ökny jest zaw├│d cz┼éowieka, wdzi─Öczne jest zami┼éowanie amatora astronomii, kt├│ry tylko wtedy r─ůczo zabiera si─Ö do swego mi┼éego zaj─Öcia, gdy S┼éo┼äce ┼Ťwieci."
Antoni Barbacki

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 20:33 

Jest w tym co┼Ť dziwnego, bo i mnie zdj─Öcia z filtrem solar continuum nie wychodz─ů. Nie wiem ile w tym prawdy (musz─Ö sprawdz─ç osobi┼Ťcie), ale prawdopodobnie ten filtr przepuszcza podczerwie┼ä i st─ůd podejrzewam, na matrycy powstaj─ů dwa obrazy w innej p┼éaszczy┼║nie - st─ůd nieostro┼Ťci. Koniecznym jest zatem dodanie filtru wycinaj─ůcego podczerwie┼ä (UV/IR-cut) i powinno by─ç lepiej. Ja tak uczyni─Ö, na pr├│b─Ö.
Tak jak my┼Ťla┼éem Pawe┼é - to kator┼╝nicza praca, takie zestawienie. Tym bardziej, uznanie i szacunek za to. Ale efekt pierwszorz─Ödny! Przynajmniej uracz nas nim, okazjonalnie, kiedy obrazy S┼éo┼äca b─Öd─ů szczeg├│lnie ekscytuj─ůce.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 20:40 

Jurek spróbuj z tym filtrem UV/IR cut i daj znać bo nie daje mi to spokoju. Na obrazie Słońca z Solar Continuum, w powiększeniu, widać bardzo cienkie poziome linie, też tak masz?

Antoni Barbacki

G├│ra

PostNapisane: sobota, 25 sierpnia 2012, 21:00 

Takie artefakty, o kt├│rych piszesz Pawe┼é, pojawia┼éy si─Ö w relacjach z zastosowa┼ä tego filtru i kamer do rejestracji AVI. Ja u┼╝ywam aparatu do rejestracji i czego┼Ť takiego nie obserwowa┼éem, ale ostro┼Ťci ┼╝adnej nie by┼éo, mimo ┼╝e bez filtra widoczno┼Ť─ç szczeg├│┼é├│w by┼éa dobra. Wersja "z podczerwieni─ů" coraz bardziej do mnie przemawia i postaram si─Ö o stosowny eksperyment. Bardziej do┼Ťwiadczeni ode mnie w dziedzinie technologii AVI twierdz─ů, ┼╝e te paski to efekt sposobu czytania obrazu z matrycy CCD ( przy d┼éu┼╝szych czasach ekspozycji, tych defekt├│w podobno nie ma, ale tego akurat nie mog─Ö sprawdzi─ç).
Moje działania przewiduję dopiero za tydzień.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: