Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 19:41

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Księżyc 30.04.2012r - encore (na bis).
PostNapisane: niedziela, 5 sierpnia 2012, 17:32 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Kiedyś należało wrócić do najlepszego materiału z wiosny tego roku. Jego opracowanie, na szybko (na gorąco), odbyło się w wątku: "Dzisiejsze obserwacje - kwiecień'12". Pochodną tego materiału było opracowanie zdjęć zrobionych z wydłużeniem ogniskowej, jednak był to tylko pas terminatora - w wątku: "Terminator Księżyca 30.04.2012r".
Materiał zdjęciowy w ognisku głównym mojego Cassegraina 9" składał się z trzech serii zdjęć, każda po 120 klatek. Istotą niepokoju towarzyszącego mi przy każdorazowym oglądaniu finalnego zdjęcia był niedostatek wrażenia plastyczności powierzchni Srebrnego Globu - pewnie uboczny efekt wąskiego przedziału dynamiki i nieadekwatnego algorytmu obróbki. Ostatnio eksperymentowałem w tym ostatnim aspekcie i uzyskawszy pozytywne efekty postanowiłem przenieść obiecujący sposób stakowania na materiał uważany przeze mnie za najlepszy. Powody do optymizmu dawały dwa fakty: pierwszy - permanentne zwiększenie ilości wyselekcjonowanego materiału (mój niedostatek w tym względzie związany jest z przyjętą technologią "nonAVI" i możliwościami sprzętowymi) i drugi - lepsza podatność wynikowego obrazu na etapie obróbki końcowej na zabiegi poszerzające jego dynamikę. Mam subiektywne powody sądzić, że nowe podejście dało obrazowi większą głębię, plastyczność i wrażenie jego naturalności w fizjologicznym aspekcie jego odbioru. Zróżnicowanie tonalne pozwoliło wprowadzić w obrazie nową estetykę - oprócz dostrzegalnej poprzednio ostrości detali, stały się one teraz elementem zauważalnego efektu przestrzennego.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że poziom ostrości zdjęcia (zniejszonego do 75%) dorównuje rozdzielczości sprzętowej, którą powinienem osiągać przy wydłużonej dwukrotnie ogniskowej. Jest to nietrywialny problem, ponieważ zdjęcia w ognisku głównym wiążą się z wieloma ułatwieniami, w tym ponad trzykrotnym zmniejszeniem materiału i co się z tym wiąże, tyleż mniejszym przedziałem czasu potrzebnym do jego uzyskania. Mogę zatem zysk czasowy spożytkować na zwiększenie ilości materiału podstawowego, bez niepotrzebnych zabiegów konfiguracyjnych.
Przedstawione zdjęcie jest mozaiką trzech kadrów (przypominam, mozaiką składaną ręcznie). Warto, oprócz oglądania detali w obrębie samego terminatora, wyraźnie poszerzonego przez odpowiedni algorytm obróbki, spojrzeć na wschodnią krawędź tarczy Księżyca (na godzinie pierwszej) - rzadki widok Morza Humboldta (Mare Humboldtianum), w tej fazie jako ciemnego zapadliska na brzegowych partiach. To już raczej ciekawostka samego obrazu niż technologii jego wykonania.


Załączniki:
Księżyc 30.04.12r_CRC9pf_LOC.jpg
Księżyc 30.04.12r_CRC9pf_LOC.jpg [ 1.14 MiB | Przeglądane 4961 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Księżyc 30.04.2012r - encore (na bis).
PostNapisane: niedziela, 5 sierpnia 2012, 21:09 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
Encore une fois magnifiquement...

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL