Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 21:00

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Księżyc Żniwiarzy
PostNapisane: czwartek, 19 września 2013, 09:53 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Księżyc Żniwiarzy 2013.
Wczoraj o dziwo miałem pogodne niebo udało mi się zrobić, no właśnie, co zrobić kilka zdjęć tzw. Księżyca Żniwiarzy, dlaczego o tym wspominam, no cóż nie każdy z Was wie, co oznacza Księżyc Żniwiarzy. Teleskop Celestron 114/1000. Aparat Canon A580. Czas naświetlania Automatyczny. ISO 100. Zapraszam tych, co nie wiedzą, co oznacza Księżyc Żniwiarzy opis zaczerpnięty ze strony internetowej.
Zdjęcia może nie są aż tak czyste bo miałem mgłę nie tak aż wielką by przeszkadzała, ale obserwacja była udana. ;)


Księżyc Żniwiarzy
Czy wiecie, że Księżyc znajdujący się we wrześniowej pełni bywał w tradycji ludowej nazywany Księżycem żniwiarzy? w dawnych czasach pozwalało to kończyć zbieranie plonów przy księżycowym świetle. Księżyc żniwiarzy wywodzi się z kultury Egipcjan.
Wrześniowa pełnia zapowiadała porę deszczową, która kończy półroczną porę suszy i pustynnych upałów. Egipcjanie zawsze o tej porze przygotowywali się do pierwszych jesiennych wylewów Nilu, które były niezbędne do uprawy tropikalnych roślin na polach, w ogrodach i sadach nad brzegami tej jednej z najdłuższych na Ziemi rzeki.
Wschodzący w najbliższych dniach po zachodzie słońca nisko nad horyzontem Księżyc, będzie się wydawał większy niż wysoko na niebie, ale to tylko złudzenie optyczne związane z refrakcją promieni słonecznych w niskich warstwach atmosfery.
Jeżeli pogoda pozwoli warto podziwiać Księżyc Żniwiarzy.


Załączniki:
IMG_2691.JPG
IMG_2691.JPG [ 19.33 KiB | Przeglądane 2897 razy ]
IMG_2685.JPG
IMG_2685.JPG [ 25.82 KiB | Przeglądane 2897 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL