Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 21:33

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: czwartek, 29 listopada 2012, 22:44 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Przesyłam Jurku tak jak obiecałem link tranzytu Io przez tarcze Jowisza . Jowisz jest troszkę spłaszczony bo stacki nie miały rozmiaru standardowego ale mam nadzieję że to nie przeszkadza ;) http://www.youtube.com/watch?v=btfXJPTf ... ture=g-upl

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2012, 07:48 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Film jest zablokowany. :(

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2012, 08:31 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Adam Krawczyk napisał(a):
Film jest zablokowany. :(

Właśnie zauważyłem wstawiłem podkład muzyczny okazało się że jest chroniony przez EMI ale to nic dziś popołudniu wstawię na nowo plik . Przepraszam ale to był pierwszy film który wstawiłem dla Was na youtube.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2012, 13:04 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Piękny pokaz i zarazem emanacja innych talentów.
Czy to technika zdjęć poklatkowych?
Zwracam uwagę na niesamowity efekt uwidoczniony w momencie odrywania się Io od krawędzi tarczy Jowisza, jakby rzeczywisty i fizyczny kontakt z atmosferą planety. Oczywiste złudzenie wywołane przechodzeniem niezmiennie jasnego księżyca na tle pociemnienia brzegowego krawędzi tarczy Jowisza. Można się tym delektować, jak każdym z wielu niecodziennych zjawisk optycznych znanych z naszego otoczenia. Dla mnie to przysłowiowa wisienka na torcie tego joviańskiego klipu.
Świetna robota Przemek. Chciałbym poznać trochę szczegółów powstania klipu. Pozdrawiam.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2012, 16:42 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Przemysław Mamot napisał(a):
Przesyłam Jurku tak jak obiecałem link tranzytu Io przez tarcze Jowisza . Jowisz jest troszkę spłaszczony bo stacki nie miały rozmiaru standardowego ale mam nadzieję że to nie przeszkadza ;) http://www.youtube.com/watch?v=btfXJPTf ... ture=g-upl

Jak już Jurek zauważył film działa bez żadnych blokad :) .
Miło mi słyszeć tak wiele ciepłych słów dotyczących mojej pracy z klipem.A teraz opowiem w jaki sposób powstał ten plik.
Z niedzieli na poniedziałek coś mi mówiło że będzie okazja uchwycić czyste niebo. Prognozy nad moją okolicą potwierdzały to . I też tak się stało . Jak by ktoś odsłonił kurtynę w teatrze jednym ciągiem cała szara warstwa chmur odpłynęła. Ustawiłem montaż na polarną i po 30 minutach zacząłem focić pliki avi. I tak to co widać na filmie jest to okres od godz 21.33 do godz 01.37 czyli 4 godziny siedzenia bez przerwy przy teleskopie.Są to 144 klatki gotowych stacków a każdy stack to suma około 90 sekund materiału obrobione programem w autostakkert 2. Niesamowicie zmarzłem a w szczególności kolana. Niby byłem grubo ubrany ale czas i prawie bezruch oraz patrzenie na monitor i śledzenie nagrywania pliku przez ten okres dały mi w kość. Zachęcam kto chce mogę każdemu wysłać na pocztę plik gif . Ten plik w gifie to dopiero fajny widok konwersja na avi mocno Jowiszka zdeformowała i brak ostrości . Z kolei na pliku gif widać dokładnie jakie były earunki z seeigiem. Widać mega wyraźny obraz jak Io opuścił tarcze jowisza oraz znaczne pogorszenie gdy zbliżała się WCP i to było powodem zaniechania kręcenia .

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2012, 17:20 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Chętnie zobaczę oryginalny klip.

Pogoda to rzeczywiście twardy przeciwnik. Maraton przy stosunkowo niskiej temperaturze miałem bodaj w październiku. Tym większe uznanie za Twoje samozaparcie. Silna motywacja to klucz do aktywności każdego z nas, niezależnie od późniejszych skojarzeń tyczących dyskomfortu w czasie obserwcji. Tym bardziej powinieneś otrzymać od nas teraz CIEPŁE słowa uznania.
Czekam na przesyłkę mailową.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2012, 19:54 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Ostatnio jak próbowałem umieścić w tym wątku plik gif to plik wyglądał jak nieruchome foto ale teraz po próbie wysłania pliku do Jurka przekonałem się że plik gif po kliknięciu zaczyna normalnie pracować . Czyli ponawiam próbę tranzytu Io przez tarcze Jowisza. :)


Załączniki:
Komentarz: Tranzyt Io przez tarcze Jowisza 25/26.11.2012
gif jowisz i Io 26.11.2012.gif
gif jowisz i Io 26.11.2012.gif [ 1.07 MiB | Przeglądane 5517 razy ]

_________________
Obrazek
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: piątek, 30 listopada 2012, 20:47 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Oryginalny klip jest świetny. Obraz z linku do youtube jest trochę rozmyty, ale dużo lepszy niż ten z postu wyżej. Chyba jakaś degradacja przesyłu. Tzw. cebula na oryginalnym klipie nie pojawia się.
Doświadczanie mało komfortowych warunków klimatycznych to chyba mała cena za takie nagranie. Sporo ludzi może delektować się animacją, siedząc wygodnie, pijąc ciepły (lub zimny - jak kto woli...) napój. Dzięki Tobie mamy wielogodzinną obserwację w pigułce, jakby ekwiwalent kilkudziesięciu gram złotego piasku na dnie talerza po wielogodzinnym procesie flotacyjnym i tony przepłukanego urobku. Twoje cierpienie równe jest naszemu zachwytowi, że tak poetycko zakończę.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: czwartek, 6 grudnia 2012, 21:30 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Oto Jowisz w towarzystwie 4 siostrzyczek . Wczoraj była dziura w chmurkach i sprytnie to wykorzystałem . Opis jaki księżyc gdzie i o której przedstawia obrazek poniżej zsynchronizowany z fotką oryginalną :)


Załączniki:
jowisz i wcp 06.12.2012.jpg
jowisz i wcp 06.12.2012.jpg [ 6.73 KiB | Przeglądane 5443 razy ]
jowisz i jego 4 ksiezyce.jpg
jowisz i jego 4 ksiezyce.jpg [ 7.87 KiB | Przeglądane 5443 razy ]
schemat księżyców.jpg
schemat księżyców.jpg [ 45.96 KiB | Przeglądane 5443 razy ]

_________________
Obrazek
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: czwartek, 6 grudnia 2012, 22:30 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Kolejne ładne zdjęcia Jowisza w wykonaniu Przemka.

Zawsze kusi mnie podejście detektywistyczne i chociaż Przemek dostarczył również opisową tabelę z planem sytuacyjnym księżyców Jowisza, pozwolę sobie na mały wykład poznawczy. Załóżmy, że zdjęcie nie ma opisu. Czy udałoby się zidentyfikować wszystkie elementy układu jowiszowego?
Skąd wiemy jaka jest orientacja zdjęcia? Decydują o tym dwa elementy. Pierwszym, ale nie wystarczającym, jest położenie WCP (wiemy, że jest położona na południowym pasie równikowym - SEB), drugim - położenie księżyców względem równika planety. Tu trzeba się wesprzeć dodatkowo zdjęciem samego Jowisza, żeby zorientować się w dynamice ruchu planety i z niej wynika, że zdjęcie z księżycami ma orientację prostą: północ u góry, wschód po lewej.
Zwracam uwagę, że odwrócenie zdjęcia prawo-lewo dawałoby równie logiczną konfigurację i gdyby nie odniesienie do wcześniej zrobionego zdjęcia samego Jowisza, takie jednoznaczne stwierdzenie orientacji prostej nie byłoby uprawnione.
Dalej możemy już stosunkowo prosto skonstatować, że jedynym księżycem mogącym przebywać tak daleko na północ od planety jest Callisto (nie biorący udziału w zjawiskach zaćmieniowo-zakryciowych), symetrycznie księżyc leżący na południe od Jowisza jest najpewniej Ganimedesem, ponieważ jest w stanie jedynie "muskać" tarczę Jowisza w czasie tranzytu. Pozostają dwa księżyce najdalej na wschód. Trochę dedukcji. Mamy do wyboru: Io i Europę. Io w swojej najdalszej elongacji (tu: wschodniej) może oddalić się na odległość pięciu promieni planety (lub równoważnie dwu i pół krotności średnicy). Możemy zatem utożsamić białą kropkę leżącą najdalej na wschód z Europą, a tę bliżej leżącą z Io. Dla dodania smaczku temu wywodowi dodam, że Io jest właśnie w okolicy swojej maksymalnej elongacji wschodniej MEW, a Europa najprawdopodobniej zbliża się do swojej MEW.
Mam nadzieję, że nie zbulwersowałem kogoś swoją zabawą logiczną, mającą wszak pewien walor edukacyjny.
Przemek, świetny materiał, choćby do takiej jak wyżej analizy.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Ostatnio edytowano czwartek, 6 grudnia 2012, 22:39 przez Jerzy Łągiewka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: czwartek, 6 grudnia 2012, 22:34 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
B. ładnie.. tego nam trza;) A jeśli chodzi o szczegóły, to nie wiem, czy wiecie skąd nazwy jowiszowych (galileuszowych) księżyców. To nie siostry, tylko kochanki pana Jowisza, z mitologii greckiej Zeusa. Oprócz Ganimedesa, który był, a jakże, chłopcem, a temat hmm... homo był wtedy jak najbardziej znany. Oj ten Jowisz potrafił się zakręcić;)

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: czwartek, 6 grudnia 2012, 22:54 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5191
Lokalizacja: Katowice-Janów
Całkiem nieźle, ale staraj się zmniejszać obrazki tak, żeby forum się nie rozjeżdżało. :idea:

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: czwartek, 6 grudnia 2012, 23:19 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Grzegorz Czernecki napisał(a):
Całkiem nieźle, ale staraj się zmniejszać obrazki tak, żeby forum się nie rozjeżdżało. :idea:

Nie myślałem że tak wyjdzie. Wszystkiemu są winne kochanki Jowisza :-)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: piątek, 7 grudnia 2012, 23:16 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Po świetnych zdjęciach Jowisza wykonanych przez Przemka i ciągłych sygnałach o obserwacjach wizualnych prowadzonych przez członków społeczności naszego Forum, postanowiłem przyczynić się do lepszego poznania nazw (ewentualnie tylko przypomnieć nazwy) tworów w atmosferze Jowisza. Pomoże w tym mój szkic (za S&T), na którym widnieje opis (określenia anglojęzyczne i ich skróty).
Ogólnie przyjmuje się, że obserwujemy w atmosferze: pasy (belts) - ciemne i strefy (zones) - jasne, których położenie określa również ich dalsze człony nazw: równikowe (equatorial), umiarkowane (temperate - w domyśle strefy) oraz biegunowe, czyli polarne (polar).
Niektóre, chociażby NEB i SEB mają jeszcze swoje komponenty: północne i południowe.
Jeśli teraz zauważymy w atmosferze Jowisza jakieś szczegóły, np.: biełe plamy, kolorowe owale, linie, węzły, pętle, możemy odpowiednio zastosować nazwę strefy, w której występują i przez to uczynić swoją obserwację bardziej czytelną i adekwatnie opisową. Można np. wyrazić swoją ocenę jakiegoś tworu, używając w opisie takich jednoznacznych określeń: ...północny pas równikowy [NEB] jest mniej wyraźny i ma mniejszą szerokość w porównaniu z południowym pasem równikowym [SEB] ... i wszyscy będziemy wiedzieć co obserwator opisuje. Albo - południowy komponent północnego pasa równikowego jest bardzo postrzępiony i zacierają się w tym miejscu granice ze strefą równikową.


Załączniki:
Geografia Jupitera - opis..JPG
Geografia Jupitera - opis..JPG [ 76.05 KiB | Przeglądane 5394 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: sobota, 8 grudnia 2012, 17:13 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Ciekawa Lekcja Jurku . Trochę niesamowite że spoglądając na Jowisza wydaje się że zachodzi tam chaos gazowy. A tu proszę . Nawet takie ekstremalne warunki idzie uporządkować i opisać.Świetna lektura Jurku.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: sobota, 8 grudnia 2012, 17:45 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
8/9.12.2012
17:18- zakrycie Europy
17:52- Io- elongacja zachodnia
20:00- Europa- koniec zaćmieniia
21:32- tranzyt WCP
23:07- górowanie wys. 60.9st. mag.-2.8
3:28- zakrycie Io
5:48- Io- koniec zaćmienia
7:02- zachód

9/10.12

15:08- wschód mag -2.8 D=48.3"
16:06- Europa- elongacja wschodnia
16:54- zakrycie Ganimedesa
17:24- tranzyt WCP
19:39- Ganimedes- koniec zaćmienia
23:03- górowanie
0:34- Io- wejście na tarczę
0:45- Io- wejście cienia na tarczę
1:39- Io- złączenie dolne
2:44- Io- zejście z tarczy
2:56- Io- zejście cienia z tarczy
3:19- tranzyt WCP
6:57- zachód

10/11.12

15:04- wschód mag -2.8 D=48.2"
21:54- zakrycie Io
22:58- górowanie
23:11- tranzyt WCP
0:17- Io- koniec zaćmienia
6:53- zachód

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: sobota, 8 grudnia 2012, 19:37 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Cierpię na "bezrybie" obserwacyjne, stąd mój kolejny post analityczny dotyczący Jowisza.
Jeśli ktoś prześledzi "stan atmosfery" Jupitera pezentowany na zdjęciach od początku tego wątku, zapewne zauważy niesymetryczność struktur obu półkul planety. Dotyczy to szczególnie południowego pasa równikowego [SEB] i południowego pasa umiarkowanego [STeB].
Między nimi jest południowa strefa tropikalna [STrZ]. Między nią a SEB usytuowany jest eliptyczny obszar o średnicy ponad 20 000 kilometrów, nazywany Wielką Czerwoną Plamą [GRS], będący super-huraganem, wirem atmosferycznym, obserwowanym od bardzo dawna. Gaz w GRS wiruje w przeciwnym kierunku niż wskazówki zegara. Jak łatwo zauważyć struktura SEB i STrB, ciemnych pasów w atmosferze Jowisza, nie jest jednolita. Na ostatnim zdjęciu Przemka bardzo ładnie widać ciemne pasy przylegające do Wielkiej Czerwonej Plamy, jakby nawijające się na nią smoliste chmury. Jeśli wrócimy do zdjęć z początku wątku, zobaczymy, że ciemna struktura południowego pasa umiarkowanego [STeB] znajduje się jeszcze dość daleko na wschód od GRS i musiało upłynąć sporo czasu (około 120 dni) aby początek ciemnej smugi "dogonił" Czerwoną Plamę. Ciemna smuga docierająca od zachodu w obrębie południowego pasa równikowego [SEB] "nawija się" na owal GRS nieustannie, ale stanowi też tylko część SEB, której reszta jest jaśniejsza.
Efekt wizualny podczas obserwacji jest taki, że raz widzimy kontrastowo rejon pasów południowej półkuli (kiedy GRS przebywa na widocznej stronie), innym razem dostrzegamy pewien niedostatek kontrastu w tym rejonie (kiedy GRS znajduje się na stronie niewidocznej). Praktycznie więc z dnia na dzień mamy okazję obserwować nieco "innego" Jowisza.
Wydaje mi się, że możemy też oczekiwać pewnych zmian w obrębie samej Wielkiej Czerwonej Plamy. Ciemny komponent "nawijający się" od pewnego czasu od południa powinien powodować zmiany kolorystyki GRS w odpowiednio długim przedziale czasu. Warto więc prowadzić obserwacje porównawcze w tym zakresie. Historyczne dane mówią o takich zmianach, nie precyzując ich przyczyn. Jest zatem oczywiste, że mamy okazję zweryfikować hipotezę wpływu fizykochemicznych własności ośrodka z obszarów bliskich plamie. Ciekawe zagadnienie? W każdym razie ja na to będę zwracał uwagę.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: niedziela, 9 grudnia 2012, 16:30 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Brak pogody na obserwacje powoduje że zaglądamy do fotek z archiwum i przyglądamy się czy coś nas nie ominęło i proszę . Okazało się że zrobiłem 2 fotki o sporej szerokości Jowisza z 4 księżycami w dniu 06.12.2012 . A to już jest materiał żeby zaobserwować ruch tych oto księżyców.Dorzucam jeszcze powiększonego jupka żeby podkreślić księżyc ganimede.


Załączniki:
taniec moon.gif
taniec moon.gif [ 10.92 KiB | Przeglądane 5268 razy ]
Ganimede.jpg
Ganimede.jpg [ 6.11 KiB | Przeglądane 5268 razy ]

_________________
Obrazek
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: niedziela, 9 grudnia 2012, 17:42 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Przemysław Mamot napisał(a):
Dorzucam jeszcze powiększonego jupka żeby podkreślić księżyc ganimede.


A ja posłużę się tym powiększonym fragmentem dla odszukania właściwych obszarów Jowisza korespondujących z moim postem o nazewnictwie.
Strefa równikowa [EZ] widoczna na zdjęciu wyraźnie. Niżej twory południowej półkuli. Pas równikowy południowy [SEB] - świetnie na zdjęciu widać oba jego komponenty: północny i południowy. Południowa srefa tropikalna [STrZ], dalej południowy pas umiarkowany [STeB], południowa strefa umiarkowana [STeZ], południowo-południowy pas umiarkowany [SSTeB]. Nie da się wyróżnić dalszej strefy [SSTeZ] - jedynie jednolity w wyglądzie południowy region polarny [SPR].

Dzięki Przemek za kolejny akcent jowiański. Mogę potrenować posługiwanie się geografią Jupitera - jest to więc przejaw samoedukacji. Ciemny konglomerat STeB (południowego pasa umiarkowanego), stycznego do GRS, jak na dłoni.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jowisz - sezon 2012/13
PostNapisane: czwartek, 13 grudnia 2012, 23:55 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2012, 19:20
Posty: 155
Oto moja pierwsza mapka Jowisza zrobiona dzięki programowi WinJupos.Jest to papka z obserwacji z dnia 25.11.2012


Załączniki:
mapka Jowisza 2.jpg
mapka Jowisza 2.jpg [ 8.22 KiB | Przeglądane 5227 razy ]
mapka Jowisza 1.jpg
mapka Jowisza 1.jpg [ 149.53 KiB | Przeglądane 5227 razy ]

_________________
Obrazek
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL